Służba wojskowa podoficerów i szeregowców.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 7 października 1932 r.
o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 1 lit. a) ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 165) postanawiam co następuje:

Rozdział  I.

Postanowienia ogólne.

Art.  1. 

Wojsko narodowe, siła zbrojna Państwa, będąca ochroną i ostoją niepodległości i wolności Rzeczypospolitej, będzie po wsze czasy podlegać opiece Narodu.

Art.  2. 

Żołnierz jest obywatelem, na którym spoczywa szczególny obowiązek bronienia Ojczyzny i gotowości każdej chwili oddania życia w jej obronie.

W szczególności winien on służyć za wzór miłości Ojczyzny i honoru, pełnić zawsze wiernie i uczciwie służbę narodową, być dbałym, sprawiedliwym dowódcą, opiekunem i wychowawcą podwładnych żołnierzy, posłusznym i oddanym podwładnym, szczerym i doskonałym kolegą, oraz życzliwym współobywatelem całej ludności, której praca i patrjotyzm są warunkiem siły wojska.

Art.  3. 

Żołnierzem staje się każdy, kto został przyjęty do wojska w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym, z chwilą zaliczenia do stanu faktycznego jednej z formacyj wojskowych, na podstawie powołania do obowiązkowej służby czynnej.

Przyjęci do wojska w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym, a niepowołani do obowiązkowej służby czynnej, stają się żołnierzami z chwilą zaliczenia ich do rezerwy.

Poborowi, którzy przy poborze uzyskali kategorję C. lub D. zdolności fizycznej do służby wojskowej, stają się żołnierzami z chwilą zaliczenia ich do pospolitego ruszenia.

Kandydaci do szkół kształcących na oficerów zawodowych, którzy przed przyjęciem do tych szkół nie stali się żołnierzami na zasadzie ustępów 1 lub 2, stają się żołnierzami z chwilą zaliczenia ich do stanu faktycznego szkoły.

Art.  4.  1

 Każdy żołnierz składa przysięgę wojskową. Brzmienie przysięgi jest następujące:

a)
dla chrześcijan wszystkich wyznań:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, sztandarów wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach i wogóle tak postępować, abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Tak mi dopomóż Bóg i Święta Syna Jego Męka. Amen".

b)
dla niechrześcijan prócz muzułmanów:

"Przysięgam Bogu Wszechmogącemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, sztandarów wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach i wogóle tak postępować, abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Tak mi dopomóż Bóg. Amen".

c)
dla muzułmanów:

"Przysięgam Panu Bogu Jedynemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, sztandarów wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach i wogóle tak postępować, abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Wałłahi, Billahi, Tałłahi. Amin".

Art.  5. 

Żołnierze, pozostający w stosunku pokrewieństwa do 4 stopnia lub powinowactwa do 2 stopnia włącznie, zstępni i wstępni, nie mogą równocześnie pełnić funkcyj o charakterze gospodarczym i kasowym w tej samej formacji (zakładzie, urzędzie wojskowym), ani też pełnić równocześnie funkcyj o powyższym charakterze w formacjach (zakładach, urzędach wojskowych), które są sobie bezpośrednio podporządkowane pod względem gospodarczym lub kasowym.

Art.  6. 

Żołnierze dzielą się na:

a)
wykonujących powszechny obowiązek wojskowy, do których należą:
1)
poborowi i ochotnicy, pełniący obowiązkową służbę czynną;
2)
obowiązani do służby w rezerwie;
3)
obowiązani do służby w pospolitem ruszeniu;
b) 2
 pełniący służbę wojskową na mocy dobrowolnego zobowiązania się, do których należą:
1) 3
 nadterminowi;
2)
podoficerowie zawodowi;
3) 4
 podchorążowie (uczniowie szkół kształcących na oficerów zawodowych);
4)
podoficerowie kontraktowi;
c)
pełniący służbę wojskową na podstawie nominacji, do których należą oficerowie.
Art.  7. 

Podział żołnierzy wedle rodzajów wojska ustala rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych.

Rozdział  II.

O stopniach wojskowych, ich nadawaniu (awansowaniu) i utracie.

Art.  8. 

Każdy żołnierz posiada stopień wojskowy.

Art.  9. 

Ze względu na stopień wojskowy żołnierze dzielą się na:

a)
oficerów,
b)
podoficerów,
c)
szeregowców.
Art.  10. 

Ustanawia się następujące stopnie wojskowe szeregowców i podoficerów, oraz kolejność w ich nadawaniu:

a)
szeregowcy:
1)
szeregowiec,
2)
starszy szeregowiec;
b) 5
 podoficerowie:
1)
kapral,
2)
plutonowy,
3)
sierżant,
4)
starszy sierżant,
5)
chorąży.

Upoważnia się Ministra Spraw Wojskowych do określania również innych nazw stopni wojskowych, zależnie od potrzeby.

Art.  11. 

Stopień wojskowy stanowi podstawę:

a)
subordynacji wojskowej w zakresie, ustalonym szczególnemi przepisami;
b)
służby wojskowej (funkcji), właściwej dla danego stopnia wojskowego, a określonej w regulaminach, instrukcjach i rozkazach Ministra Spraw Wojskowych;
c)
specjalnych oznak, określonych w przepisach o umundurowaniu wojska;
d)
awansowania na wyższy stopień wojskowy w kolejności stopni, ustalonej w art. 10;
e)
uposażenia lub żołdu, związanego ze stopniem wojskowym, jeżeli jest on rzeczywistym, w wysokości, określonej szczególnemi przepisami;
f)
innych uprawnień lub obowiązków, wynikających z przepisów lub rozkazów.
Art.  12. 

Niezależnie od stopni wojskowych, określonych w niniejszem rozporządzeniu, istnieją szczególne tytuły, związane z wykonywaniem służby wojskowej, ustalane przez Ministra Spraw Wojskowych, który również określa nabycie i utratę tych tytułów.

Art.  13. 

Najniższy stopień wojskowy szeregowca otrzymuje żołnierz bez szczególnego nadania z chwilą zaliczenia go do stanu faktycznego jednej z formacyj wojskowych, a jeśli nie pełnił służby wojskowej, z chwilą zaliczenia go do rezerwy lub pospolitego ruszenia (art. 3).

Każdy żołnierz może osiągnąć najwyższy stopień wojskowy, jeżeli odpowiada warunkom, przepisanym dla danego stopnia.

Art.  14.  6

 Nadanie wyższego stopnia wojskowego może nastąpić tylko w drodze awansu.

Awansowanie do stopnia chorążego włącznie następuje, zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny, o jeden stopień.

Art.  15.  7

 Podoficer i starszy szeregowiec może awansować na wyższy stopień rzeczywisty lub tytularny.

Podoficer posiadający stopień tytularny pełni zasadniczo służbę podoficera posiadanego stopnia tytularnego, - a w braku wolnego etatu, służbę właściwą dla jego stopnia rzeczywistego.

Art.  16.  8

 Warunki awansu na wyższy stopień rzeczywisty są następujące:

a)
wykazanie się wykształceniem ogólnem, którego zakres określa Minister Spraw Wojskowych, w zależności od stopnia, na który ma nastąpić awans;
b)
posiadanie odpowiednich kwalifikacyj moralnych i służbowych;
c)
przesłużenie w posiadanym stopniu okresu czasu, przewidzianego w niniejszem rozporządzeniu;
d)
odbycie odpowiedniego wyszkolenia wojskowego i fachowego lub odbycie praktyki, określanych przez Ministra Spraw Wojskowych, w zależności od stopnia, na który ma nastąpić awans, funkcji, rodzaju wojska, oraz charakteru służby;
e)
wakans w etacie dla danego stopnia.
Art.  17.  9

 Warunki awansu w czasie wojny, lub uzupełnienia wojska gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga, określa Minister Spraw Wojskowych.

Art.  18. 

Niezależnie od warunków, przewidzianych w art. 16, podoficer lub szeregowiec może awansować na następny wyższy stopień rzeczywisty za czyn wyjątkowego męstwa na polu bitwy.

Art.  19. 

W razie śmierci podoficera lub szeregowca wskutek przyczyn związanych ze służbą wojskową, w przypadkach, w których stwierdzono jego wyjątkowe zasługi, może on być mianowany po śmierci podporucznikiem.

Art.  20.  10

 Warunki awansu na wyższy stopień tytularny są te same, co na wyższy stopień rzeczywisty, z tą zmianą, iż warunek wakansu w etacie dla danego stopnia (lit. e) art. 16) nie ma zastosowania przy awansach tytularnych.

Art.  21.  11

 Na stopień starszego szeregowca mogą awansować:

a)
szeregowcy, którzy ukończyli szkołę podoficerską ogólną lub danego rodzaju wojska - nie wcześniej niż w 1 miesiąc po rozpoczęciu obowiązkowej służby czynnej;
b)
inni szeregowcy po przesłużeniu w stopniu szeregowca co najmniej 4 miesięcy.

Bez względu na czas przesłużony w wojsku oraz warunki awansowe, przewidziane w art. 16, mogą awansować na stopień starszego szeregowca ci szeregowcy, którzy z narażeniem osobistego bezpieczeństwa dokonali czynu męstwa, jeżeli posiadają kwalifikacje moralne i służbowe bez zarzutu.

Art.  22.  12

 Na stopień kaprala mogą awansować starsi szeregowcy najwcześniej w ostatnim miesiącu obowiązkowej służby czynnej.

Postanowienie to nie dotyczy starszych szeregowców:

a)
posiadających ukończoną z wynikiem pomyślnym szkołę podoficerską ogólną lub danego rodzaju wojska, lub
b)
wykazujących się wystarczającem świadectwem z odbytego przysposobienia wojskowego, albo też
c)
posiadających cenzus wykształcenia w zakresie co najmniej szkoły powszechnej stopnia III;

którzy mogą awansować na stopień kaprala wcześniej niż w ostatnim miesiącu obowiązkowej służby czynnej, po przesłużeniu w stopniu starszego szeregowca co najmniej 3 miesięcy.

Art.  23.  13

 Awanse na plutonowych następują po przesłużeniu w stopniu kaprala co najmniej 24 miesięcy.

Ministrowi Spraw Wojskowych przysługuje prawo skrócenia tego okresu do 12 miesięcy.

Art.  24.  14

 Awanse na sierżantów następują po przesłużeniu w stopniu plutonowego co najmniej 24 miesięcy.

Art.  25.  15

 Awanse na starszych sierżantów następują po przedłużeniu w stopniu sierżanta co najmniej 36 miesięcy.

Art.  26.  16

 Awanse na chorążych następują po przesłużeniu w stopniu starszego sierżanta co najmniej 48 miesięcy.

Art.  27.  17

 Czasokresy, ustalone w art. 21 - 26, nie mają zastosowania przy awansach:

a)
uczniów szkół (kursów) kształcących na oficerów rezerwy;
b)
podchorążych rezerwy;
c)
uczniów szkół kształcących na oficerów zawodowych;
d)
podoficerów i szeregowców rezerwy, odbywających ćwiczenia wojskowe;

którzy mogą awansować po upływie czasokresów, jakie ustala Minister Spraw Wojskowych.

Art.  28.  18

 Prawo awansowania podoficerów i szeregowców do stopnia starszego sierżanta przysługuje przełożonym o uprawnieniach od dowódcy pułku (równorzędnego) wzwyż.

Prawo awansowania podoficerów do stopnia chorążego przysługuje Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  29. 

Podoficer lub szeregowiec, przeciwko któremu zostało wdrożone postępowanie dyscyplinarne lub sądowo-karne, jest wyłączony na czas postępowania od awansu.

W razie odłożenia doniesienia karnego, umorzenia postępowania, uniewinnienia przez sąd karny, lub też ukarania dyscyplinarnego, jeżeli karą nie jest degradacja, podoficerowie i szeregowcy awansują na ogólnych zasadach.

Zasądzonym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności - czasu pozbawienia wolności nie wlicza się do okresu czasu, wymaganego do awansu.

Art.  30. 

Podoficer lub szeregowiec zostaje pozbawiony stopnia szeregowca i posiadanego stopnia wyższego:

a)
w razie utraty, lub stwierdzenia braku obywatelstwa polskiego;
b)
w przypadku skazania wyrokiem sądu wojskowego na karę wydalenia z wojska, lub wyrokiem sądu karnego powszechnego na karę pociągającą za sobą, w myśl przepisów kodeksu karnego wojskowego, karę wydalenia z wojska.
Art.  31. 

Podoficer lub starszy szeregowiec zostaje pozbawiony stopnia wojskowego, na który awansował, w drodze degradacji.

Degradacja może nastąpić:

a)
na podstawie wyroku sądowego;
b)
na podstawie orzeczenia dyscyplinarnego.

Pozbawienie stopnia wojskowego w przypadkach degradacji pociąga za sobą powrót do stopnia szeregowca.

Art.  32. 

Zdegradowany podoficer lub starszy szeregowiec, może być ponownie awansowany, jeżeli charakter czynu i skutki wyroku sądowego nie stoją temu na przeszkodzie, po przesłużeniu w stopniu szeregowca co najmniej 6 miesięcy, jeżeli w tym czasie sprawował się nienagannie.

Rozdział  III.

Szczególne obowiązki i uprawnienia służbowe podoficerów lub szeregowców.

Art.  33. 

Podoficer lub szeregowiec obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystkie sprawy, o których powziął wiadomość pośrednio lub bezpośrednio ze względu na wykonywaną służbę, jeżeli sprawy te uznano za tajne, lub gdy utrzymania ich w tajemnicy wymaga dobro publiczne, lub inne względy służbowe.

Obowiązek zachowania tajemnicy trwa zarówno w czasie pełnienia służby czynnej, jako też po przejściu w stan nieczynny lub spoczynku, albo po przeniesieniu do rezerwy lub pospolitego ruszenia, oraz po rozwiązaniu stosunku służbowego z jakiegokolwiek powodu.

Od obowiązku zachowania tajemnicy może podoficera lub szeregowca zwolnić przełożony o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku (równorzędnego), a jeśli podoficer lub szeregowiec nie pełni służby czynnej, jego ostatnia przełożona władza wojskowa.

Art.  34. 

Podoficer lub szeregowiec, pełniący służbę czynną, jest obowiązany do noszenia przepisowego munduru wojskowego oraz uzbrojenia.

Przepisy o umundurowaniu i uzbrojeniu, oraz o noszeniu munduru wydaje Minister Spraw Wojskowych.

Art.  35.  19

 Podoficer lub szeregowiec odpowiada dyscyplinarnie przed swymi przełożonymi w myśl wojskowych przepisów dyscyplinarnych za czyny, uwłaczające godności żołnierza, lub za nienależyte spełnianie swych obowiązków, nawet gdyby dany czyn nie podpadał pod rygory ustaw karnych.

Wojskowe przepisy dyscyplinarne wydaje Prezydent Rzeczypospolitej.

Art.  36. 

Rodzaje i czas trwania urlopów dla podoficerów i szeregowców, oraz uprawnienia poszczególnych przełożonych, dotyczące udzielania urlopów, określa Minister Spraw Wojskowych.

Art.  37. 

Sprawy wyjazdów zagranicę, lub na obszar w. m. Gdańska, podoficerów i szeregowców pełniących służbę czynną, oraz podoficerów zawodowych w stanie spoczynku, określa Minister Spraw Wojskowych.

Art.  38. 

Obowiązki i uprawnienia służbowe podoficerów i szeregowców, nieuregulowane ustawowo, określają rozkazy, regulaminy i instrukcje, wydawane przez Ministra Spraw Wojskowych.

Rozdział  IV.

Obowiązkowa służba czynna.

Art.  39. 

Poborowi i ochotnicy pełnią służbę czynną (obowiązkową służbę czynną), do której są obowiązani w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym, w poszczególnych rodzajach wojska.

Przeznaczenie do poszczególnego rodzaju wojska następuje stosownie do zdolności fizycznych i umysłowych poborowego lub ochotnika na zasadach, określanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

Ochotnikom przysługuje prawo wyboru jednego z rodzajów wojska na warunkach, określanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

Art.  40. 

Po ukończeniu podstawowego wyszkolenia żołnierskiego - szeregowcy, którzy przed wstąpieniem do wojska odbyli przeszkolenie przysposobienia wojskowego i uzyskali wystarczające świadectwo z odbytego przysposobienia wojskowego, tudzież szeregowcy zasługujący na szczególne wyróżnienie za wzorowe zachowanie się w służbie i za postępy w wyszkoleniu - zostają, stosownie do uznania dowódcy pułku (równorzędnego), przydzielani do podoficerskich szkół pułkowych (równorzędnych), lub też na specjalne kursy i praktykę, przewidziane w instrukcjach wyszkolenia.

Ukończenie tej szkoły (kursu i praktyki) jest dla szeregowców odbywających obowiązkową służbę czynną warunkiem awansu na stopień kaprala.

Art.  41. 

Absolwentom szkół podoficerskich ogólnych lub danego rodzaju wojska, odbywającym obowiązkową służbę czynną, może być ukończenie tej szkoły zaliczone za ukończenie podoficerskiej szkoły pułkowej (kursu i praktyki) na warunkach, określanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

Art.  42.  20

 Poborowi (ochotnicy), którzy na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym mają prawo do skróconej czynnej służby wojskowej, zostają zasadniczo przydzielani do szkół (kursów), kształcących na oficerów rezerwy.

Art.  43. 

Warunki zwalniania ze szkół (kursów), kształcących na oficerów rezerwy, określa Minister Spraw Wojskowych.

Art.  44. 

Absolwentom szkół (kursów), kształcących na oficerów rezerwy, którzy ukończą je z wynikiem pomyślnym, - nadaje się tytuł podchorążego rezerwy; tytuł ten u podoficerów pospolitego ruszenia zmienia się na tytuł podchorążego pospolitego ruszenia.

Tytułu tego używają podchorążowie rezerwy (pospolitego ruszenia) obok posiadanego stopnia wojskowego.

Art.  45. 

Podoficerowie, którym przysługuje tytuł podchorążego rezerwy (pospolitego ruszenia), tracą ten tytuł w skutek osiągnięcia stopnia oficerskiego.

Art.  46. 

Podoficer zostaje pozbawiony tytułu podchorążego rezerwy (pospolitego ruszenia) w następujących przypadkach:

a)
utraty lub stwierdzenia braku obywatelstwa polskiego;
b)
wyroku sądowego skazującego na kary, lub za czyny, z któremi w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym łączy się utrata prawa do odbywania skróconej czynnej służby wojskowej;
c)
wyroku sądowego, pociągającego za sobą degradację;
d)
orzeczenia komisji dyscyplinarnej, pociągającego za sobą degradację.
Art.  47. 

Uczniowie szkół (kursów), kształcących na oficerów rezerwy, którzy szkoły (kursu) nie ukończą z wynikiem pomyślnym, albo też którzy przed jej ukończeniem zostaną zwolnieni ze szkoły (kursu), - tracą prawo do odbywania skróconej czynnej służby wojskowej i pełnią dalszą obowiązkową służbę czynną na ogólnych zasadach.

Art.  48. 

Przeniesienie podoficera lub szeregowca z jednego rodzaju wojska do innego, albo też z jednej formacji do innej w tym samym rodzaju wojska, może nastąpić:

a)
z urzędu - jeżeli tego wymagają względy służbowe;
b)
na prośbę interesowanego - jeżeli względy służbowe nie stoją temu na przeszkodzie.

Szczegółowe warunki przenoszenia określa Minister Spraw Wojskowych.

Art.  49. 

Podoficerom i szeregowcom, pełniącym obowiązkową służbę czynną, nie wolno należeć do stowarzyszeń politycznych, ani brać udziału w życiu politycznem.

Należenie tych podoficerów i szeregowców do związków i stowarzyszeń, nie posiadających charakteru politycznego, reguluje Minister Spraw Wojskowych.

Art.  50. 

Podoficerom i szeregowcom w czasie pełnienia obowiązkowej służby czynnej nie wolno osobiście wykonywać zawodów cywilnych ani też oddawać się jakimkolwiek zajęciom ubocznym.

Art.  51. 

Na zawarcie związku małżeńskiego obowiązany jest podoficer lub szeregowiec, pełniący obowiązkową służbę czynną, otrzymać zezwolenie przełożonego o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku (równorzędnego).

Zezwolenie może być udzielone tylko w wyjątkowych i na szczególne uwzględnienie zasługujących przypadkach.

Art.  52.  21

 W czasie pełnienia obowiązkowej służby czynnej szeregowiec może awansować tylko do stopnia kaprala.

Postanowienie to nie dotyczy podchorążych rezerwy, którzy mogą awansować do stopni wyższych na zasadach, ustalanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

Art.  53.  22

 Uczniowie szkół (kursów), kształcących na oficerów rezerwy, oraz podchorążowie rezerwy awansują wyłącznie na podoficerskie stopnie tytularne.

Art.  54.  23

 Bieg czasu obowiązkowej służby czynnej ulega przerwie w przypadku przyjęcia podoficera lub szeregowca do szkoły kształcącej na oficerów zawodowych i zaliczenia do stanu faktycznego uczniów takiej szkoły.

Zaliczenie czasu służby pełnionej w charakterze podchorążego na poczet czasokresu obowiązkowej służby czynnej następuje w przypadkach, przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu.

Art.  55.  24

 Podoficerowie i szeregowcy, pełniący obowiązkową służbę czynną, zostają zwolnieni z czynnej służby i przeniesieni do rezerwy:

a)
po upływie czasu, określonego w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym dla odbycia obowiązkowej służby czynnej, jeżeli nie pozostają nadal w służbie wojskowej, jako nadterminowi;
b)
przed upływem tego czasu w przypadku skrócenia czasu trwania obowiązkowej służby czynnej w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym;
c)
wskutek wyboru na posła lub senatora i przyjęcia mandatu.
Art.  56.  25

 Na poczet czasu obowiązkowej służby czynnej zalicza się podoficerom i szeregowcom:

a)
w całości kary pozbawienia wolności, orzeczone w postępowaniu dyscyplinarnem;
b)
karę pozbawienia wolności, orzeczoną wyrokiem sądu karnego wojskowego lub powszechnego, jeśli czas jej trwania nie przenosi trzech tygodni;
c)
czas pobytu w niewoli lub zaginienia na terenie działań wojennych, jeżeli zostanie stwierdzone, że dostanie się do niewoli lub zaginienie było usprawiedliwione.
Art.  57.  26

 Podoficerowie i szeregowcy, pełniący obowiązkową służbę czynną, zostają zwolnieni z czynnej służby bez przeniesienia do rezerwy:

a)
gdy z powodu stanu zdrowia nie mogą czasowo pełnić obowiązkowej służby czynnej (kategorja B. zdolności fizycznej);
b)
w przypadku stałego urlopowania, w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym;
c)
w przypadku wykluczenia z wojska w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.
Art.  58.  27

 Podoficerowie i szeregowcy, pełniący obowiązkową służbę czynną, zostają zwolnieni z czynnej służby i przeniesieni do pospolitego ruszenia na podstawie orzeczenia komisji wojskowo-lekarskiej, ustalającego kategorję C. lub D. zdolności fizycznej do służby wojskowej, zatwierdzonego przez właściwego przełożonego.

Art.  59.  28

 W czasie mobilizacji, lub uzupełnienia wojska gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga, podoficerowie i szeregowcy, pełniący obowiązkową służbę czynną, pozostają nadal w służbie czynnej aż do demobilizacji lub zwolnienia poszczególnych roczników żołnierzy do rezerwy lub pospolitego ruszenia.

Art.  60.  29

 Z chwilą przeniesienia podoficera do rezerwy lub pospolitego ruszenia posiadany przez niego stopień tytularny staje się stopniem rzeczywistym.

Art.  61. 

Podoficerowie i szeregowcy, pełniący obowiązkową służbę czynną, zostają zwolnieni ze służby czynnej i od obowiązku wojskowego:

a)
wskutek uznania ich za zupełnie niezdolnych do służby wojskowej (kategorja E. zdolności fizycznej) na podstawie orzeczenia komisji wojskowo - lekarskiej, zatwierdzonego przez właściwego przełożonego;
b)
wskutek utraty lub stwierdzenia braku obywatelstwa polskiego;
c)
wskutek skazania wyrokiem sądu wojskowego na karę wydalenia z wojska lub wyrokiem sądu karnego powszechnego na karę pociągającą za sobą w myśl przepisów kodeksu karnego wojskowego karę wydalenia z wojska.

Rozdział  V.

Służba czynna podoficerów i szeregowców rezerwy.

Art.  62. 

Podoficerowie i szeregowcy rezerwy pełnią służbę czynną na podstawie powołania:

a)
na ćwiczenia wojskowe,
b)
na dodatkowe ćwiczenia wojskowe,
c)
do służby wojskowej w czasie mobilizacji,
d)
do służby wojskowej w czasie uzupełnienia wojska, gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga.
Art.  63. 

Podoficer lub szeregowiec rezerwy pełni służbę czynną zasadniczo w tym rodzaju wojska i w tej formacji, do których został zaliczony w czasie obowiązkowej służby czynnej.

Art.  64.  30

 Przeniesienie podoficera lub szeregowca rezerwy w czasie niepełnienia służby czynnej do innego rodzaju wojska lub innej formacji zarządza powiatowy komendant uzupełnień w myśl zasad, ustalanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

W sprawie przeniesienia podoficera lub szeregowca rezerwy do innego rodzaju wojska lub innej formacji w czasie pełnienia służby czynnej stosuje się analogicznie postanowienia art. 48.

Art.  65.  31

 Podoficer lub szeregowiec rezerwy pełni służbę czynną w stopniu wojskowym, uzyskanym w czasie obowiązkowej służby czynnej lub w czasie późniejszej służby wojskowej.

W czasie ćwiczeń wojskowych może podoficer lub szeregowiec rezerwy awansować do stopnia plutonowego, a podchorąży rezerwy do stopnia starszego sierżanta, na warunkach, ustalanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

Awans następuje z dniem zwolnienia z ćwiczeń.

Art.  66.  32

 W razie powołania podoficerów i szeregowców rezerwy do służby czynnej w przypadkach, określonych w art. 62 lit. c) i d), stosuje się ogólne przepisy o awansowaniu podoficerów i szeregowców, pełniących służbę czynną w czasie mobilizacji, lub uzupełnienia wojska gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga.

Stopnie tytularne, uzyskane w czasie tej służby, stają się rzeczywistemi z dniem zwolnienia ze służby.

Art.  67.  33

 Podoficerom i szeregowcom rezerwy przed wcieleniem do formacji wojskowej celem pełnienia służby czynnej oraz po zwolnieniu ze służby czynnej nie wolno nosić munduru wojskowego lub jego części z oznakami wojskowemi, o ile Minister Spraw Wojskowych w poszczególnych przypadkach nie zarządzi inaczej.

Art.  68. 

Przez czas sprawowania mandatu posła lub senatora podoficer lub szeregowiec rezerwy nie może być powołany do czynnej służby wojskowej nawet w czasie mobilizacji, lub uzupełnienia wojska gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga.

Art.  69. 

Podoficerom i szeregowcom rezerwy w czasie pełnienia służby czynnej nie wolno brać udziału w życiu politycznem, ani też wykonywać zawodu cywilnego lub oddawać się jakimkolwiek zajęciom ubocznym.

W sprawie należenia podoficerów i szeregowców rezerwy w czasie pełnienia przez nich służby czynnej do stowarzyszeń i związków, nie posiadających charakteru politycznego, stosuje się odpowiednio postanowienia ust. 2 art. 49.

Art.  70.  34

 Podoficerowie i starsi szeregowcy rezerwy mogą być przyjmowani do służby nadterminowej na warunkach, określanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

Art.  71.  35

 Podoficer lub szeregowiec rezerwy, pełniący służbę czynną, zostaje zwolniony z ćwiczeń i przeniesiony do rezerwy:

a)
po upływie czasu, na który został powołany do ćwiczeń w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym, jeżeli nie pozostaje nadal w służbie wojskowej, jako nadterminowy;
b)
z powodu stanu zdrowia, nie pozwalającego mu czasowo na pełnienie służby czynnej;
c)
z powodu wybrania na posła lub senatora i przyjęcia mandatu.
Art.  72. 

Postanowienia art. art. 51 lit. c), 57, 58, 59 i 61 mają analogiczne zastosowanie do podoficerów i szeregowców rezerwy w czasie pełnienia przez nich służby czynnej.

Rozdział  VI.

Służba czynna podoficerów i szeregowców pospolitego ruszenia.

Art.  73. 

Podoficer lub szeregowiec pospolitego ruszenia pełni służbę czynną na podstawie powołania:

a)
do służby wojskowej w czasie mobilizacji;
b)
do służby wojskowej w czasie uzupełnienia wojska, gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga.
Art.  74. 

Podoficerowie i szeregowcy pospolitego ruszenia zostają zwolnieni ze służby czynnej i przeniesieni do pospolitego ruszenia:

a)
w przypadku demobilizacji lub zwalniania określonych roczników do pospolitego ruszenia;
b)
z powodu stanu zdrowia nie pozwalającego im czasowo na pełnienie służby czynnej;
c)
wskutek wyboru na posła lub senatora i przyjęcia mandatu.
Art.  75. 

Podoficerowie i szeregowcy pospolitego ruszenia zostają zwolnieni ze służby czynnej bez przeniesienia ich do pospolitego ruszenia w przypadku wykluczenia z wojska w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.

Art.  76. 

Postanowienia art. 51, 60, 61, 63, 64, 66 - 69 mają analogiczne zastosowanie do podoficerów i szeregowców pospolitego ruszenia w czasie pełnienia przez nich służby czynnej.

Rozdział  VII. 36

Służba nadterminowych.

Art.  77-89.  37

 (uchylone).

Rozdział  VIII.

Służba podoficerów zawodowych.

Art.  90-133.  38

 (uchylone).

Rozdział  VIII-a. 39

Służba podoficerów kontraktowych.

Art.  133a. 

Podoficerowie rezerwy, pospolitego ruszenia oraz podoficerowie zawodowi w stanie spoczynku mogą być powołani do służby czynnej jako podoficerowie kontraktowi.

Podoficerowie kontraktowi pełnią służbę na podstawie umowy, zawartej w myśl obowiązujących w tej mierze przepisów, regulującej jednocześnie sprawę uposażenia.

Art.  133b. 

Awansowanie podoficera kontraktowego na wyższy stopień rzeczywisty lub tytularny może nastąpić jedynie na podstawie nowej umowy.

Art.  133c. 

Minister Spraw Wojskowych określa warunki przyjmowania podoficerów kontraktowych oraz ich obowiązki i prawa.

Rozdział  IX. 40

Służba podchorążych.

Art.  134. 

Podchorążym staje się ten, kto zobowiąże się pisemnie do odbycia służby wojskowej w charakterze ucznia szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, i zostanie przyjęty do takiej szkoły oraz zaliczony do stanu faktycznego jej uczniów.

Art.  135. 

Zobowiązania do służby w charakterze podchorążego mogą składać:

a)
obowiązani do czynnej służby wojskowej;
b)
uprawnieni do czynnej służby wojskowej w charakterze ochotników;
c)
obowiązani do służby w rezerwie;
d)
podoficerowie zawodowi w stanie czynnym.
Art.  136. 

Minister Spraw Wojskowych określa:

a)
szkoły wojskowe, kształcące na oficerów zawodowych, oraz czas trwania nauki w tych szkołach;
b)
warunki ubiegania się o przyjęcie do tych szkół oraz zobowiązania i uprawnienia materjalne, związane z tem ubieganiem się;
c)
sposób przyjmowania do szkół;
d)
warunki przenoszenia podchorążych z jednej szkoły do drugiej; - oraz
e)
przebieg służby pełnionej w charakterze podchorążych, jak również związane z nią zobowiązania i uprawnienia materjalne.
Art.  137. 

Kandydaci do szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, przyjęci do tych szkół, jeżeli do czasu przyjęcia nie stawali przed komisją poborową w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym, są przedstawiani tej komisji przed zaliczeniem ich do stanu faktycznego uczniów takich szkół celem zaciągnięcia do wojska.

Art.  138. 

Podchorążowie rezerwy, zaliczeni do stanu faktycznego uczniów szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, zachowują tytuł podchorążych rezerwy; w czasie służby w charakterze podchorążych, nie noszą jednak oni oznak podchorążych rezerwy i nie są tak tytułowani.

Utrata tytułu podchorążego rezerwy i stopnia wojskowego w czasie służby wojskowej, pełnionej w charakterze podchorążego, może nastąpić tylko w przypadkach, przewidzianych w art. 30, 31 i 46.

Art.  139. 

Uczniowie szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, używają w czasie służby, pełnionej w charakterze podchorążego, obok stopnia wojskowego tytułu podchorążego.

Tytuł ten tracą podchorążowie w przypadkach, przewidzianych w art. 142.

Art.  140. 

Podchorążowie podczas pobytu w szkole nie mogą otrzymać zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego.

Art.  141. 

Podchorąży, który uczynił zadość wymaganiom szkolnym, uzyskuje nominację na podporucznika zawodowego w tym korpusie osobowym oficerów zawodowych, do którego przygotowuje ta szkoła, którą podchorąży ukończył.

Minister Spraw Wojskowych określa, dla jakich korpusów osobowych oficerów zawodowych przygotowują poszczególne szkoły.

Art.  142. 

Zobowiązanie do służby wojskowej w charakterze podchorążego gaśnie w przypadkach:

a)
osiągnięcia przez podchorążego stopnia podporucznika zawodowego;
b)
wyboru na posła lub senatora i przyjęcia mandatu;
c)
wydalenia z wojska na mocy wyroku sądowego;
d)
wykluczenia z wojska przez właściwego przełożonego w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym;
e)
wydalenia ze szkoły wojskowej, kształcącej na oficerów zawodowych;
f)
zwolnienia ze szkoły wojskowej, kształcącej na oficerów zawodowych.

W powyższych przypadkach uczniowie szkół kształcących na oficerów zawodowych zostają zwolnieni ze służby wojskowej, pełnionej w charakterze podchorążych.

Art.  143. 

Podchorąży, wybrany na posła lub na senatora, w razie przyjęcia mandatu zostaje przeniesiony do rezerwy, a czas spędzony w szkole zalicza się mu na poczet obowiązkowej służby czynnej.

W czasie sprawowania mandatu nie może on być powołany do służby wojskowej nawet w czasie mobilizacji, lub uzupełnienia wojska gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga.

Do podchorążych, którzy w czasie przyjęcia do szkoły pełnili służbę podoficera zawodowego, stosują się odpowiednio postanowienia art. 105 i 113. Czas służby pełnionej w charakterze podchorążego zalicza się im na poczet złożonego zobowiązania do służby zawodowej przed przyjęciem do szkoły.

Art.  144. 

Wydalenie ze szkoły wojskowej, kształcącej na oficerów zawodowych, ma charakter karny i następuje:

a)
w przypadku skazania podchorążego na karę lub za czyny, z któremi w myśl ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym łączy się utrata prawa do odbywania skróconej czynnej służby wojskowej;
b)
w przypadku skazania sądowego, pociągającego za sobą degradację;
c)
na zasadzie orzeczenia komisji dyscyplinarnej, pociągającego za sobą degradację.
Art.  145. 

Wydalenie ze szkoły wojskowej, kształcącej na oficerów zawodowych, powoduje:

a)
utratę prawa do odbywania skróconej czynnej służby wojskowej;
b)
dla posiadających tytuł podchorążego rezerwy utratę tego tytułu;
c)
dla podoficerów zawodowych, rozwiązanie stosunku służbowego przed upływem terminu zobowiązania, złożonego przed wstąpieniem do szkoły.
Art.  146. 

Zwolnienie ze szkoły wojskowej, kształcącej na oficerów zawodowych, następuje:

a)
z powodu utraty obywatelstwa polskiego, lub zwolnienia od powszechnego obowiązku wojskowego z powodu ubiegania się o obce obywatelstwo;
b)
z powodu utraty wymaganej zdolności fizycznej, stwierdzonej orzeczeniem komisji wojskowo - lekarskiej;
c)
z powodu niedostatecznych postępów w nauce;
d)
z powodu stwierdzenia braku ogólnych kwalifikacyj na oficera zawodowego.

Zwolnienie może nastąpić na prośbę podchorążego, lub w razie jego niepełnoletności na prośbę jego prawnych zastępców, jeżeli interes służby na to pozwala.

Art.  147. 

Uczniowie szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, przez czas służby pełnionej w charakterze podchorążych nie dopełniają obowiązku służby czynnej i ćwiczeń w rezerwie, przewidzianych w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym.

Czas służby wojskowej, pełnionej w charakterze podchorążych, zalicza się zwolnionym, w myśl art. 142 lit. a) i b) ze służby wojskowej, w stosunku: dzień za dzień na poczet obowiązkowej służby czynnej.

Art.  148. 

Uczniowie szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, zwolnieni w myśl art. 142 lit. e) lub f) ze służby, pełnionej w charakterze podchorążych, są obowiązani do odbycia obowiązkowej służby czynnej lub służby w rezerwie albo w pospolitem ruszeniu w sposób określany przez Ministra Spraw Wojskowych.

Czas obowiązkowej służby czynnej, odbytej przed wstąpieniem do szkoły, zalicza się im w stosunku: dzień za dzień na poczet czasokresu obowiązkowej służby czynnej.

Czas służby wojskowej, pełnionej w charakterze podchorążych, może im być zaliczony w całości lub częściowo na poczet czasokresu tej służby, na warunkach i w sposób określanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

Art.  149. 

Uczniom szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, zwolnionym w myśl art. 142 lit. f) ze służby pełnionej w charakterze podchorążych, może komendant szkoły zaliczyć wyszkolenie nabyte za pułkową szkołę podoficerską, lub za szkołę podchorążych rezerwy, a to zależnie od długości czasu spędzonego w szkole kształcącej na oficerów zawodowych i od wyników wyszkolenia, oraz nadać im tytuł podchorążych rezerwy, jeżeli po zwolnieniu ze szkoły nie są oni obowiązani do pełnienia nadal służby jako podoficerowie zawodowi.

Uczniom szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, zwolnionym w myśl art. 142 lit. f) ze służby, pełnionej w charakterze podchorążych, przysługuje tytuł podchorążego rezerwy, jeżeli posiadali go przed wstąpieniem do szkoły.

Art.  150. 

Podoficerowie zawodowi nie dopełniają przez czas służby pełnionej w charakterze podchorążych zobowiązania do służby zawodowej, złożonego przed wstąpieniem do szkoły.

W przypadku zwolnienia ich w myśl art. 142 lit. f) ze służby, pełnionej w charakterze podchorążych są oni zobowiązani do odsłużenia bezpośrednio po zwolnieniu pozostałego czasu zobowiązania do służby zawodowej. Czas służby, pełnionej w charakterze podchorążych, może im być w tym przypadku zaliczony w całości lub częściowo na poczet powyższego zobowiązania w sposób i na warunkach, określanych przez Ministra Spraw Wojskowych.

Czas służby, pełnionej w charakterze podchorążych, zalicza się podoficerom zawodowym na poczet wysługi emerytalnej oraz czasokresów niezbędnych do awansu.

Art.  151. 

Absolwenci szkół wojskowych, kształcących na oficerów zawodowych, obowiązani są do odsłużenia w wojskowej służbie zawodowej co najmniej trzykrotnego czasu pobytu ich w szkole, jako ekwiwalentu za koszty studjów.

Art.  152. 

W czasie mobilizacji, lub uzupełnienia wojska gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga, podchorążowie pozostają nadal w służbie wojskowej i pełnią służbę w sposób wskazany przez Ministra Spraw Wojskowych.

Art.  153. 

Postanowienia art. 49 i 50 mają odpowiednie zastosowanie do podchorążych.

Rozdział  IXa. 41

Służba wojskowa podoficerów w czasie wojny

Art.  154. 

Podoficerowie tworzą w wojsku odrębny korpus osobowy. Korpus osobowy podoficerów stanowi jednolitą całość, niezależnie od stosunku do służby wojskowej, przydziału i stopnia.

Art.  155. 

Ze względu na stosunek do służby wojskowej korpus osobowy podoficerów dzieli się na grupy:

a)
podoficerów zawodowych,
b)
podoficerów rezerwy i pospolitego ruszenia.
Art.  156. 

Ze względu na przydział podoficerów do poszczególnych działów służby korpus osobowy podoficerów dzieli się na grupy:

I. podoficerów liniowych,

II. podoficerów specjalistów,

III. podoficerów administracyjnych.

Grupy te dzielą się na podgrupy w zależności od wymagań służby.

Art.  157. 

Ustanawia się następujące stopnie podoficerskie:

a)
kapral,
b)
plutonowy,
c)
sierżant,
d)
starszy sierżant,
e)
aspirant,
f)
chorąży.

Stopnie podoficerskie - prócz stopnia aspiranta - nadaje się w kolejności ustalonej w ust. (1).

Art.  158. 

Aspirantem może być mianowany tylko żołnierz, który ukończył z pomyślnym wynikiem szkołę podchorążych.

Warunki przyjęcia do szkoły podchorążych jak również mianowania aspirantem określa Minister Spraw Wojskowych.

Art.  159. 

Podoficerów mianuje:

a)
na stopnie chorążych i aspirantów - Minister Spraw Wojskowych,
b)
na pozostałe stopnie - dowódca (równorzędny) o uprawnieniach dowódcy pułku.
Art.  160. 

Do grupy podoficerów zawodowych zalicza dowódca (równorzędny) o uprawnieniach dowódcy dywizji.

Warunkiem zaliczenia jest złożenie przez podoficera zobowiązania do służby wojskowej w charakterze podoficera zawodowego przez czas wojny oraz przez co najmniej cztery lata po zawarciu pokoju.

Rozdział  X. 42

Postanowienia przejściowe.

Art.  161.  43

 Podoficerowie zawodowi, którzy zobowiązali się do służby zawodowej na okresy czasu, obowiązujące przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, mogą odnawiać na własną prośbę po upływie tych okresów czasu zobowiązania do dalszej służby zawodowej na taki okres czasu, by łącznie ze służbą zawodową dotychczasową, wliczając w to także służbę nadterminową, czasokres tej służby wynosił 14 lat.

Dalsze odnawianie zobowiązań następuje w myśl zasad, określonych w niniejszem rozporządzeniu.

Art.  162.  44

 Na prośbę podoficera zawodowego mogą przełożeni o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku (równorzędni) również przed upływem terminu dotychczasowego zobowiązania zezwalać na odnawianie zobowiązań w myśl zasad, zawartych w art. 154.

Art.  163.  45

 Kandydaci na podoficerów zawodowych, nie posiadający cenzusu wykształcenia, określonego w art. 92, lit. d) mogą być do czasu określonego przez Ministra Spraw Wojskowych mianowani podoficerami zawodowymi, jeżeli posiadają cenzus wykształcenia w zakresie co najmniej 4 klas szkoły powszechnej, oraz jeżeli w zobowiązaniu do służby zawodowej zobowiążą się uzupełnić wykształcenie do cenzusu przewidzianego w powołanym artykule w ciągu pierwszych trzech lat służby zawodowej. W razie niewypełnienia powyższego warunku, podoficer zawodowy zostaje zwolniony ze służby, otrzymując należną odprawę.

W czasie przed uzupełnieniem wykształcenia w myśl ustępu pierwszego podoficer zawodowy nie może awansować na wyższy stopień.

Rozdział  XI.

Postanowienia końcowe.

Art.  164.  46

 Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  165.  47

 Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą:

ustawa z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 698);

rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 kwietnia 1927 r. w sprawie zmian i uzupełnień niektórych postanowień ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 347); oraz

ustawa z dnia 28 stycznia 1932 r. o zmianach i uzupełnieniach niektórych postanowień ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 213).

1 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 26 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.55.399) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 18 lipca 1936 r.
2  Art. 6 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 14 kwietnia 1939 r. (Dz.U.39.35.221) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 18 kwietnia 1939 r.
3  Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 6 lit. b) pkt 1, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 6 lit. b) pkt 1, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

4  Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 6 lit. b) pkt 3, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 6 lit. b) pkt 3, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

5  Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 10 ust. 1 lit. b), zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 10 ust. 1 lit. b), zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

6 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 14, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 14, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

7 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 15, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 15, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

8 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 16, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 16, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

9 Art. 17:

- zmieniony przez art. 26 rozp. z mocą ustawy z dnia 28 grudnia 1934 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w niektórych działach administracji państwowej (Dz.U.34.110.976) z dniem 31 stycznia 1935 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 26 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.55.399) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 18 lipca 1936 r.

10 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 20, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 20, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

11 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 21, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 21, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

12 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 22, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 22, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

13 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 23, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 23, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

14 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 24, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 24, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

15 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 25, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 25, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

16 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 26, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 26, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

17 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 27, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 27, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

18 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 28, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 28, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

19 Art. 35 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 26 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.55.399) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 18 lipca 1936 r.
20 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 42, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 42, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

21 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 52, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 52, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

22 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 53, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 53, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

23 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 54, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 54, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

24 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 55, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 55, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

25 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 56, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 56, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

26 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 57, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 57, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

27 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 58, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 58, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

28 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 59, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 59, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

29 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 60, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 60, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

30 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 64, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 64, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

31 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 65 ust. 2 i 3, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 65 ust. 2 i 3, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

32 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 66, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 66, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

33 Art. 67 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 26 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.55.399) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 18 lipca 1936 r.
34 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 70, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 70, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

35 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą art. 71, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą art. 71, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

36 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą rozdziału VII, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą rozdziału VII, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

37 Art. 77-89 uchylone przez art. 50 dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych (Dz.U.45.42.233) z dniem 8 października 1945 r.
38 Art. 90-133 uchylone przez art. 50 dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych (Dz.U.45.42.233) z dniem 8 października 1945 r.
39 Rozdział VIIIa dodany przez art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 14 kwietnia 1939 r. (Dz.U.39.35.221) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 18 kwietnia 1939 r.
40 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą rozdziału IX, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą rozdziału IX, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

41 Rozdział IXa dodany przez art. 2 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12) z dniem 7 marca 1940 r.
42 Z dniem 7 marca 1940 r. zawiesza się na czas trwania wojny moc obowiązującą rozdziału X, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

Z dniem 9 maja 1945 r. przywraca się moc obowiązującą rozdziału X, zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12).

43 Art. 161 według numeracji ustalonej przez art. 2 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12) z dniem 7 marca 1940 r.
44 Art. 162 według numeracji ustalonej przez art. 2 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12) z dniem 7 marca 1940 r.
45 Art. 163 według numeracji ustalonej przez art. 2 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12) z dniem 7 marca 1940 r.
46 Art. 164 według numeracji ustalonej przez art. 2 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12) z dniem 7 marca 1940 r.
47 Art. 165 według numeracji ustalonej przez art. 2 dekretu z dnia 6 marca 1940 r. w sprawie zmiany i zawieszenia mocy obowiązującej niektórych przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz.U.40.5.12) z dniem 7 marca 1940 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024