Wykonywanie rybołówstwa morskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 12 grudnia 1930 r.
o wykonywaniu rybołówstwa morskiego.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. w przedmiocie zniesienia Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej (Dz. U. R. P. Nr. 30, poz. 247) i zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1927 r. o przekazaniu spraw rybołówstwa morskiego Ministrowi Przemysłu i Handlu (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 5, poz. 33), §§ 99, 106, 107, 110, 124 ustawy o rybołówstwie z dnia 11 maja 1916 r. (zb. ustaw pruskich str. 55) oraz § 136 ustawy o ogólnym zarządzie kraju z dnia 30 lipca 1883 r. (zb. ustaw pruskich str. 195) zarządzam co następuje:

I.

Karty rybackie.

§  1.
Osoby wykonywujące połów ryb na morskich wodach przybrzeżnych obowiązane są w czasie połowu posiadać przy sobie kartę rybacką.
§  2.
Karty rybackie dla obywateli polskich wydaje Morski Urząd Rybacki, zaś dla osób nie posiadających obywatelstwa polskiego - wojewoda pomorski.

Karty rybackie są wydawane na rok kalendarzowy.

II.

Oznaczenie narzędzi i statków.

§  3.
Wszelkie narzędzia rybackie wystawione na morzu winny być przez rybaków oznaczone.

Połączone między sobą w rzędy sieci lub haczyki powinny posiadać na obu końcach rzędu sztandarki, wystające przynajmniej 1 mtr ponad wodą z chorągiewkami dowolnej barwy. O ile do jednego końca rzędu sieci umocowany jest statek rybacki, wystawianie sztandarku na tym końcu jest zbędne. Inne narzędzia jak takie, sieci obchodne i więcierze (żaki) wystawiane pojedynczo powinny być oznaczane pływakami, lub w inny zwyczajowo przyjęty sposób.

Morski Urząd Rybacki może wydawać zarządzenia, dotyczące oznaczania czy to pojedyńczych czy też połączonych z sobą narzędzi połowu.

§  4.
Wszystkie statki rybackie powinny mieć z obu stron w odległości 1.50 mtr od dzioba statku wyraźne litery, oznaczające w skróceniu miejsce zamieszkania rybaka oraz liczbę rozpoznawczą. Te same znaki powinny być umieszczone z obu stron na środku wielkiego żagla ponad najwyższym rabandem.

Litery i liczby powinny być białe na ciemnem tle lub czarne na białem tle. Wysokość oznak nie może być mniejsza od 25 cm na statku, a 30 cm na żaglu, a szerokość ich winna stanowić 1/5 wysokości. Litery mają być łacińskie, a liczby arabskie. Otwarte i półkryte łodzie długości do 6 mtr mogą mieć oznaki wielkości 10 cm umieszczone w odległości 1 mtr od dzioba.

Oznaki w literach i liczbach ustala dla każdej miejscowości Morski Urząd Rybacki.

§  5.
Umieszczenie nazwy statku nie uważa się za oznakę.

Zmiana, zamazywanie, zasłanianie, lub zatajanie w inny sposób oznak statku jest wzbronione.

III.

Ochrona ryb.

§  6. 1
Ustanawia się rybny obwód ochronny przed ujściem rzek Redy i Strzemienia oraz trzy obwody tarliskowe w zatoce Puckiej.

Przed ujściem Redy i Strzemienia ustala się obwód ochronny w następujących granicach: północna - od punktu położonego na brzegu morza i znajdującego się o 100 metrów na północ od zabudowań Derca w miejscowości Beka, długości 1 klm w kierunku wschodnim do punktu 54° - 39' - 20" szerokości północnej i 18° - 29' - 30" długości wschodniej od Greenwich; wschodnia - od tego punktu linja w kierunku na południe do zachodniej ściany budynku szkolnego w Rewie. Południową i zachodnią granicę obwodu tworzy linja brzegowa.

W zatoce Puckiej ustala się trzy tarliska ochronne o następujących granicach:

a)
trójkątny obszar wód przy Osłaninie, odgraniczony od południa linją ciągnącą się od pływającej beczki czerwonej B w kanale Deepke, w kierunku znaku, ustawionego na prawym brzegu kanału Strzemień; od północnego wschodu - linją od tejże beczki do Rzucewskiego przylądka i od zachodu - linją wybrzeża,
b)
trójkątny obszar wód przy półwyspie helskim, pomiędzy wsiami Chałupy i Kuźnica, odgraniczony od południa linją, ciągnącą się od niebieskopomalowanej beczki, ustawionej na kotwicy przy zachodnim zboczu rewy czyli ławicy, w dwumilowej odległości od Kuźnicy; od północy - dwiema tablicami na słupach z napisem "Tarlisko ochronne" i ze strzałami w kierunku beczki. Jedna z tablic stoi przy wsi Kuźnica, druga - mniej więcej o 1 klm na zachód od wsi Chałupy,
c)
obszar wód, mający kształt odcinka koła przy ujściu Plutnicy, odgraniczony z jednej strony linią wybrzeża, a z drugiej - linją, która łączy kościół katolicki w Pucku z tablicą, ustawioną na wschodnim stoku Gnieżdzewskiej Góry.
§  7.
Uprawianie rybołówstwa w obwodzie przed ujściem Redy i Strzemienia wzbronione jest w przeciągu całego roku, zaś w obwodach zatoki Puckiej w czasie od 15 kwietnia do 14 czerwca.

W zależności od warunków atmosferycznych może być skrócony czas ochronny dla obwodów w zatoce Puckiej lub też udzielone zezwolenie na połów w tym czasie, jednakże tylko narzędziami zastawnemi.

§  8. 2
(uchylony).
§  9.
Zabrania się łowienia niżej wyszczególnionych ryb o ile długość ich, mierzona od początku głowy do najdłuższego końca płetwy ogonowej, wynosi mniej niż:
100 cm u jesiotra - (Acipenser sturio)
35 " " węgorza - (Anguilla vulgaris)
35 " " łososia - (Salmo salar)
35 " " troci - (Salmo trutta)
28 " " siei - (Corregonus lavaretus)
18 " " storni - (Pleuronectes flesus)
18 " " gładzicy - (Pleuronectes platessa)
18 " " gładzica-limanda-(Pleuronectes limanda)
18 " " skarp - (Rhombus maximus)
15 " " okonia - (Perca fluviatilis)
15 " " płoci - (Leuciscus rutilis).
§  10.
Zabrania się łowienia w czasie oznaczonym poniżej (czas ochronny) ryb następujących: jesiotra - od 1 lipca do 31 sierpnia siei - od 20 października do 15 listopada gładzicy (Pleuronectes platessa) - od 1 lutego do 31 marca.
§  11.
Ryby złowione przypadkowo w czasie ochronnym lub nie posiadające najniższej ustalonej miary powinny być natychmiast po złowieniu wpuszczone do wody z zastosowaniem wszelkich środków ostrożności, aby nie posnęły.
§  12.
Ryby złowione przypadkowo w czasie ochronnym lub nie posiadające najniższej ustalonej miary, o ile były wydobyte z wody w stanie śniętym, mogą być użyte na potrzeby załogi statku rybackiego, jednakże w ilości nie większej jak 1 kg na osobę. Pozostała ilość śniętych ryb może być przeznaczona na cele dobroczynne w sposób wskazany przez Morski Urząd Rybacki.
§  13.
Łowienie ryb w niedzielę, od godz. 9-ej do godz. 18-ej jest wzbronione (ochrona niedzielna).

Za połów ryb nie uważa się pozostawienie w wodzie wszelkiego rodzaju narzędzi zastawnych (sieci, haczyków, więcierzy i pławnic obchodnych).

Ochrona niedzielna nie dotyczy rybołówstwa na morzu poza wodami przybrzeżnemi, jak również łowienia ryb wędką ręczną.

§  14.
Łowienie ryb przy pomocy ości, bodorów i innych podobnych narzędzi jest wzbronione z wyjątkiem wypadków przewidzianych w ustępie 3.

Ryby posiadające jedną lub więcej ran kłutych uznaje się za złowione zabronionemi narzędziami.

W wyjątkowych wypadkach może być udzielone zezwolenie poszczególnym osobom na połów ryb narzędziami wymienionemi w ustępie 1-ym, jednakże tylko w czasie od 15 października do 14 marca.

§  15.
Ustala się dla sieci zastawnych i pławnych następujące najmniejsze rozmiary oczek, mierząc je w stanie mokrym od środka jednego węzła do środka drugiego:
a)
dla pławnic na łososie i trocie - 35 mm
b)
dla sieci na płastugi (flądry) - 45 mm
c)
dla sieci do połowu śledzi - 18 mm
d)
dla sieci do połowu szprotów - 11 mm.

Ponadto wzbroniony jest połów płastug włokami dennemi o oczkach mniejszych niż 45 mm. Za połów płastug uznaje się połów, gdy zdobycz całkowita lub z jednego zaciągu zawiera więcej niż połowę płastug licząc w sztukach.

§  16.
O ile nie mają zastosowania postanowienia § 12, ryby złowione w czasie ochronnym nie mogą być w tymże czasie przechowywane lub przewożone, wyładowywane na brzeg, wystawiane na sprzedaż i nabywane.

Taki sam zakaz stosuje się do ryb, nie odpowiadających ustalonej dla nich najniższej mierze, oraz ryb złowionych zabronionemi narzędziami, z wyjątkiem wypadków przewidzianych w § 14 ust. 3.

§  17.
Postanowienia §§ od 6 do 12 i § 15 nie mają zastosowania do połowów wykonywanych dla celów naukowych. Połowy takie mogą się odbywać po ich zgłoszeniu i stwierdzeniu charakteru naukowego przez Morski Urząd. Rybacki.

IV.

Przepisy porządkowe i końcowe.

§  18.
Narzędzia rybackie nie mogą być rozstawiane na drogach wodnych w sposób tamujący ruch statków.

Postanowienie powyższe stosuje się do następujących obszarów wodnych:

1)
Obszar redy w Gdyni:
a)
Granica północna o długości 1,50 mili morskiej, biegnąca od brzegu w morze po linji latarnie morskie Oksywie i Hel.
b)
Granica południowa o długości 2 mil morskich, biegnąca od brzegu w morze po linji rzeczywisty Ost od kościoła katolickiego w Gdyni,
c)
Granica wschodnia: linja zamykająca końcowe punkty granic północnej i południowej, a przechodząca przez pławę, która oznacza wejście na redę i do portu gdyńskiego.
2)
Obszar redy w Helu:
a)
Granica północna, biegnąca na 500 mtr w morze w kierunku rzeczywistym 256º od punktu na brzegu, w którym rozpoczyna się molo portowe.
b)
Granica południowa, biegnąca na 500 mtr w morze w kierunku rzeczywistym 256º od punktu na brzegu po linji pali dawnego pomostu kuracyjnego.
c)
Granica zachodnia, prosta linja, zamykająca końcowe punkty granic północnej i południowej.
3)
Obszar wodny w Orłowie:
a)
Granica północna, biegnąca na 400 mtr w morze w kierunku rzeczywistym 109° od punktu na brzegu odległego o 100 mtr na północ od przystani.
b)
Granica południowa, biegnąca na 400 mtr w morze w kierunku rzeczywistym 109° od punktu na brzegu odległego o 200 mtr na południe od przystani.
c)
Granica wschodnia - linja prosta, zamykająca końcowe punkty granicy północnej i południowej.
4)
Obszar kanału Deepke:

Obszar wodny szerokości 150 mtr - ograniczony z dwóch stron wejściowemi pławami do kanału Deepke. Podłużną oś tego obszaru stanowi linja nabieżników w Osłaninie.

5)
Port i reda w Pucku:
a)
Granica zachodnia - przedłużenie w prostej linji zachodniej ściany portu w kierunku rzeczywistym 358º na odległość 0,75 mili morskiej.
b)
Granica wschodnia - od małego pomostu przy parku, szerokość geograficzna 54º 43' 23'' N. prosta linja w kierunku rzeczywistym 33º5' na odległość 0,75 mili morskiej.
c)
Granica północna - prosta linja, łącząca końcowe punkty granicy zachodniej.
6)
Rozewie:

Przed pomostem w kierunku rzeczywistym NO-SW strefa szerokości 80 mtr aż do głębokości 9 - 10 mtr, licząc od brzegu w morze.

7)
Port i reda w Jastarni:

Obszar wodny w Jastarni, obejmujący: a) port rybacki, b) kanał wejściowy oraz c) podejście do kanału - w granicach następujących:

a)
linja nadbrzeży portowych,
b)
kanał od portu do latarni wejściowej, zamknięty linjami biegnącemi równolegle do osi podłużnej kanału, w odległości 50 mtr od tej osi,
c)
podejście do kanału: przestrzeń w promieniu 150 mtr od latarni wejściowej.
§  19.
Osoby uprawiające rybołówstwo winny przestrzegać kolejności i porządku połowów, ustalanych przez Morski Urząd Rybacki z uwzględnieniem istniejących zwyczajów.
§  20.
Każdy, kto wykonywa połów, obowiązany jest na wezwanie straży rybackiej zatrzymać się i na jej żądanie winien natychmiast okazać kartę rybacką.
§  21.
Kierownicy statków rybackich winni na dany przez straż rybacką sygnał natychmiast statek zatrzymać i w razie potrzeby stanąć na kotwicy aż do chwili otrzymania pozwolenia na dalszą jazdę.

Żądaniem zatrzymania statku jest podany ze statku dozorczego czterokrotny sygnał dźwiękowy, jednorazowe oddanie strzału, lub kilkakrotne podnoszenie i opuszczanie bandery w dzień, a latarni w nocy.

§  22.
Kierownicy statków rybackich obowiązani są udzielać straży rybackiej wszelkiej pomocy w czasie sprawowania jej czynności. W szczególności obowiązani są brać na pokład funkcjonarjuszów straży dla wykonania ich obowiązków służbowych oraz dowozić ich zpowrotem na ląd.
§  23.
Wszelkie wykroczenia przeciwko postanowieniom niniejszego rozporządzenia oraz zarządzeniom, które w jego granicach wyda Morski Urząd Rybacki, podlegają grzywnie do 100 zł, o ile nie podlegają karom oznaczonym w §§ 125 - 128 pruskiej ustawy o rybołówstwie z dnia 11 maja 1916 r. (zb. ustaw pruskich str. 55).
§  24.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 17 marca 1922 r. w przedmiocie odbywania połowów na morskich wodach przybrzeżnych (Dz. U. R. P. Nr. 30, poz. 246).

1 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 obwieszczenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 24 lutego 1931 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.31.22.134).
2 § 8 uchylony przez § 4 rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 7 września 1951 r. w sprawie ograniczenia połowu ryb morskich włokiem dennym (Dz.U.51.50.363) z dniem 28 września 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024