Wybory do Sejmików Powiatowych na obszarze b. Dzielnicy Pruskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ
z dnia 12 sierpnia 1921 r.
o wyborach do Sejmików Powiatowych na obszarze b. Dzielnicy Pruskiej.

Na mocy art. 6 d ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Praw № 64 poz. 385) o tymczasowej organizacji zarządu b. dzielnicy pruskiej stanowię co następuje:
§  1.
Sejmik Powiatowy składa się z takiej ilości członków wybranych przez ludność powiatu, że na każde 1500 mieszkańców wypada jeden członek Sejmiku.
§  2.
Wybory do Sejmiku Powiatowego są częścią pośrednie, częścią bezpośrednie.

Gdy się wybiera conajmniej trzech członków Sejmiku, wybory są stosunkowe.

§  3.
We wszystkich miastach wybierają członków sejmiku Rady Miejskie, wybrane na mocy rozporządzenia z dnia 12 sierpnia 1921 r. o zmianie ordynacji miejskiej i o przeprowadzeniu wyborów komunalnych w miastach b. dzielnicy pruskiej (Dz. Ust. № 71, poz. 490).
§  4.
W miastach, na które przypada conajmniej jeden członek Sejmiku, wybierają go Rady Miejskie.

Wyborem kieruje przewodniczący Rady Miejskiej z pomocą dwóch dobranych radnych.

§  5.
Miasta, które nie mają prawa do wyboru samoistnie przynajmniej. jednego członka Sejmiku, tworzą razem jeden okręg wyborczy.

Należące do jednego okręgu wyborczego Rady Miejskie wybierają członków sejmiku na wspólnem posiedzeniu w miejscu i w czasie oznaczonym przez Wydział Powiatowy.

Wyborem kieruje przewodniczący Rady Miejskiej miasta o największej ilości mieszkańców z pomocą dwóch dobranych radnych.

§  6.
O ile w powiecie jest jedno tylko miasto, liczące mniej niż 1500 mieszkańców, natenczas bez względu na liczbę wybiera jednego członka Sejmiku.
§  7.
W gminach wiejskich, na które przypada conajmniej trzech członków Sejmiku, wybierają Rady Gminne.

Wyborem kieruje przewodniczący Rady Gminnej z pomocą dwóch dobranych radnych.

§  8.
Z pozostałych gmin wiejskich i obszarów dworskich tworzy Wydział Powiatowy okręgi wyborcze, liczące conajmniej 6000 mieszkańców.

Jeżeli takie okręgi wyborcze nie dadzą się utworzyć, natenczas pozostałe gminy wiejskie i obszary dworskie tworzą okręg wyborczy bez względu na liczbę mieszkańców i wybierają odpowiednią liczbę członków Sejmiku.

Wybory są powszechne, bezpośrednie, tajne, równe i stosunkowe.

Wyborami kieruje Powiatowa Komisja Wyborcza, złożona z przewodniczącego i czterech członków wybranych z grona wyborców. Całą Komisją Wyborczą wybiera Wydział Powiatowy.

§  9.
Przy; wyborach bezpośrednich przysługuje czynne prawo wyborcze bez względu na płeć każdemu obywatelowi Państwa Polskiego, który ukończył 21 rok życia, w dniu 12 sierpnia 1921 r. ma miejsce stałego zamieszkania w obrębie powiatu i posiada pełnię honorowych praw obywatelskich.
§  10.
Bierne prawo wyborcze przysługuje każdemu, kto ukończył 25 rok życia i. odpowiada warunkom § 9, i włada językiem polskim w słowie i piśmie.
§  11. 1
Wybory należy przeprowadzić najpóźniej do dnia 10 grudnia 1921 r. na podstawie osobno wydanego regulaminu wyborczego.
§  12.
Wydział Powiatowy oblicza na podstawie ostatniego spisu ludności ilość członków do Sejmiku Powiatowego, rozdziela tę liczbę na miasta i wieś w stosunku do liczby ludności miejskiej i wiejskiej, ustanawia okręgi wyborcze i ogłasza w Powiatowym Dzienniku Urzędowym:
1)
termin wyborów,
2)
miejsce i czas wspólnych posiedzeń wyborczych reprezentacji gminnych,
3)
ilość członków Sejmiku,
4)
które gminy wiejskie wybierają pośrednio, z podaniem liczby przypadających na nie członków Sejmiku,
5)
granice okręgów wyborczych z podaniem liczby przypadających na nie członków Sejmiku,
6)
ustanowione przez Powiatową Komisję Wyborczą dla każdego okręgu wyborczego Okręgowe Komisje Wyborcze, składające się z przewodniczącego i czterech wyborców.
§  13.
Przeciw ważności wyborów może wnieść każdy wyborca sprzeciw w przeciągu 2 tygodni od dnia ogłoszenia wyniku wyborów. O sprzeciwach rozstrzyga Wydział Powiatowy. Od rozstrzygnięcia Wydziału Powiatowego służy skarga w drodze spornego postępowania administracyjnego, którą wnieść należy do Wydziału Powiatowego w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
§  14.
Najpóźniej 10-go dnia po dniu ukończenia wyborów zwołuje Starosta Sejmik Powiatowy.
§  15.
Wydział Powiatowy składa się ze starosty jako przewodniczącego i z 6-ciu członków, których Sejmik Powiatowy wybiera na pierwszem posiedzeniu z pośród mieszkańców powiatu, posiadających bierne prawo wyborcze.

Wybory są stosunkowe i tajne.

§  16.
Dotychczasowe Wydziały Powiatowe (Rady Powiatowe) urzędują do dnia wyboru nowych Wydziałów Powiatowych.
§  17.
Sejmik Powiatowy i Wydział Powiatowy wybiera się na lat 4.
§  18.
Znosi się:
1) 2
§§ 84-112 i § 131 ordynacji powiatowej dla prowincji Zachodnio i Wschodnio-Pruskiej, Brandeburskiej, Pomorskiej, Śląskiej, Saksońskiej z dnia 13 grudnia 1872 r. (Zbiór Praw Pruskich str. 179) i wydany na podstawie § 100 tej ordynacji regulamin wyborczy.
2)
§§ 4 - 15 ordynacji powiatowej dla prowincji Poznańskiej z dnia 20 grudnia 1828 r. (Zbiór Praw Pruskich str. 3), rozporządzenie Komisarjatu Naczelnej Rady Ludowej z dnia 26 kwietnia 1919 r. o rozwiązaniu Sejmików Powiatowych i t. d. (Tygodnik Urzędowy № 8).
3)
Część II art. 4, 5, 6 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 8 stycznia 1920 r. o tymczasowej organizacji samorządu komunalnego w Województwie Pomorskiem (Dziennik Urzędowy № 3).
5)
Aart. 3 część II rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 10 stycznia 1920 r. o tymczasowej organizacji samorządu komunalnego na ziemiach Województwa Poznańskiego nie stojących dnia 31 grudnia 1919 r. pod władzą polską (Dziennik Urzędowy № 3).
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Termin przeprowadzenia wyborów do sejmików powiatowych, przewidziany w § 11 nin. rozporządzenia, przedłuża się do dnia 10 stycznia 1922 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 28 października 1921 r. (Dz.U.21.89.665) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 1921 r.
2 § 18 pkt 1 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 29 września 1921 r. (Dz.U.21.84.607).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024