Prowadzenie rejestru statków handlowych morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ
z dnia 18 stycznia 1921 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz z Ministrem Spraw Wojskowych w przedmiocie prowadzenia rejestru statków handlowych morskich.

Na podstawie punktu d. artykułu 6 ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Ust. R. P. z 1919 r. № 64 poz. 385) o tymczasowej organizacji zarządu b. dzielnicy pruskiej oraz na podstawie art. 32 ustawy z dnia 22 maja 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 47 poz. 285), o polskich statkach handlowych morskich w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz. z Ministrem Spraw Wojskowych zarządzam co następuje:

Dział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Prośby o wpisanie do rejestru okrętowego, zmiany danych i szczegółów prawnych zapisanych do rejestru, jak również wykreślenie statków z rejestru, uskutecznia się przez proste oświadczenie, zgłoszone do sądu rejestrowego.
§  2.
Czynności rejestracyjne, zwłaszcza wciągnięcie statku do rejestru, sporządzenie i wydanie certyfikatu lub uwierzytelnionego wyciągu i certyfikatu powinny być załatwione w najkrótszym czasie.
§  3.
Prowadzenia rejestru statków handlowych morskich, o ile ustawy obowiązujące nie stanowią inaczej, wykonywują sędzia i sekretarz sądowy według przepisów dotyczących prowadzenia rejestru handlowego na obszarze b. dzielnicy pruskiej.

Zaświadczenia przewidziane w § 8 niniejszego rozporządzenia oraz zaświadczenia, potrzebne dla wyjednania przymusowej sprzedaży statku, wydaje sędzia rejestrowy.

W tych wypadkach, gdy przed sądem rejestrującym należy złożyć oświadczenie, wymagające formy przepisanej w § 107 ustawy Rzeszy Niemieckiej o postępowaniu niespornem, wówczas sędzia rejestrowy spisuje odpowiedni protokół.

§  4.
Przyjęcie wniosku lub prośby o wpis, tudzież stwierdzenie daty ich wpływu do sądu rejestrowego należy do sędziego lub sekretarza, sądowego.
§  5.
Wzmiankę na dokumencie co do sumy obciążenia, jakiej wymaga ustęp 2 § 120 ustawy Rzeszy Niemieckiej o postępowaniu niespornem podpisuje sędzia i sekretarz sądu.
§  6.
O wpisach do rejestru, nawet niedotyczących praw zastawnych, należy zawiadamiać osoby wymienione w § 121 ustawy Rzeszy o sądownictwie niespornem.

Zawiadomienia tego może zainteresowany zrzec się.

Zawiadomienie zarządza sędzia, a dopełnia go za swoim podpisem sekretarz sądowy.

Sekretarz sądu powinien zaznaczyć w aktach sprawy, komu zawiadomienie doręczył i kiedy wręczenie nastąpiło.

§  7.
Postanowienie sędziego, oddalające żądanie co do uskutecznienia wpisu, powinno być umotywowane.
§  8.
Na żądanie sąd udziela zaświadczenia, że do rejestru nie zgłoszono pewnego oznaczonego wpisu lub, że oprócz dotychczasowych wpisów dalszych wpisów nie poczyniono.

W odpisach z rejestru zamieszcza się wpisy podkreślone czerwonym atramentem (§ 14) tylko na wniosek lub wtedy, gdy z okoliczności sprawy wywnioskować można, że jest to potrzebne.

Przy uwierzytelnionych odpisach, które dotyczyć mają tylko pewnego przedmiotu, należy przy poświadczeniu uwierzytelniającem przedmiot ten dokładnie wyszczególnić i poświadczyć, że dalszych wpisów, dotyczących tego przedmiotu, niema.

§  9.
Dla każdego statku prowadzi się osobne akta. Jeżeli dokument, na którego podstawie uskuteczniono wp s, został zwrócony, to do akt należy dołączyć poświadczony odpis tego dokumentu W odpisie według uznania sędziego opuszcza się te części dokumentu, które dla rejestru okrętowego nie mają znaczenia. Gdy dokument znajduje się w innych aktach sądowych nie podlegających zniszczeniu, można bez dołączenia odpisu powoływać się na ów dokument.
§  10.
Dla każdego statku przeznacza się oddzielny, opatrzony numerem bieżącym, zeszyt. Zeszyty powinny być połączone w trwale oprawione księgi, które będą oznaczone rzymską cyfrą, według kolejności założenia. Stronice będą kolejno numerowane.
§  11.
Księgi rejestru znajdują się pod bezpośrednim nadzorem sekretarza, który odpowiada też za całość i porządek ksiąg. Wpisy do rejestru, przeglądanie ksiąg i aktów odbywa się pod nadzorem sekretarza.
§  12.
Księgi rejestru są wieczyste i nie będą niszczone. Nie mogą one być przenoszone poza miejsce ich stałego przechowywania.
§  13.
Wpisy należy uskuteczniać pismem czytelnem, bez skróceń. Podskrobywania i przekreślania są wzbronione.
§  14.
Wpis, który na skutek późniejszego wpisu, utracił swoją moc, powinien być z rozporządzenia sędziego podkreślony czerwonym atramentem.

Omyłki pióra i t. p. oczywiste błędy we wpisach powinny być w tej samej rubryce z upoważnienia sędziego prostowane przez sekretarza. O dokonanem sprostowaniu należy zawiadomić osoby interesowane.

§  15.
Wpis powinien zawierać datę wciągnięcia go do rejestru, podpis sędziego i sekretarza, jak również stronicę akt na której znajduje się odpowiednie postanowienie. W aktach rejestrowanych sekretarz czyni wzmiankę o wpisie z podaniem daty wciągnięcia wpisu do rejestru.
§  16.
Celem oznaczenia osób uprawnionych podają się w rejestrze: 1 co do osób fizycznych-imię i nazwisko, zajęcie, miejsce zamieszkania oraz inne potrzebne szczegóły, dotyczące uprawnionych; II co da spółek handlowych, stowarzyszeń i innych osób prawnych-nazwę i siedzibę.

Ponadto przy zapisywaniu właścicieli statku do rejestru okrętowego obowiązuje p. 6 art. 12 ustawy o polskich statkach handlowych morskich (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 47, poz. 285).

§  17.
O wciągnięciu statku do rejestru okrętowego i wykreśleniu takowego należy obowiązkowo i bezzwłocznie ogłosić przez wydrukowanie wpisów w "Monitorze Polskim" oraz w jednej z gazet, wyznaczanej w tym celu corocznie przez sędziego rejestrowego. W wypadkach szczególnych może sąd zarządzić ogłoszenie również w innych pismach. Prócz tego o wciągnięciu do rejestru należy zawiadomić Urząd Marynarki Handlowej.

Dział  II

Rejestr okrętowy.

§  18. 1
Rejestr statków handlowych morskich prowadzą:
1)
Sąd Grodzki w Gdyni - dla statków, których port ojczysty jest położony w okręgach Sądów Grodzkich w Braniewie, Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Lęborku, Pucku i Sopocie;
2)
Sąd Grodzki w Szczecinie - dla statków, których port ojczysty jest położony w okręgach Sądów Grodzkich w Gryficach, Kamieniu, Karlinie, Koszalinie, Sławnie, Słupsku, Świnoujściu i Szczecinie.
§  19.
Do rejestru powinny być wciągnięte wszystkie statki, wymienione w art. 10 ustawy o polskich statkach handlowych morskich.
§  20.
Zarejestrowanie następuje na wniosek osób wymienionych w art. 22 ustawy o polskich statkach handlowych morskich.
§  21.
Rejestr okrętowy morski prowadzić należy według załączonego wzoru. Składa się on z 13 rubryk.
§  22.
W rubryce pierwszej wymienia się nazwę, którą statek posiada w chwili wciągnięcia go do rejestru. O ile statek poprzednio wciągnięty był do rejestru polskiego pod inną nazwą, należy również zaznaczyć tę nazwę. To samo stosuje się do zmiany nazwy (art. 20 ustawy o polskich statkach handlowych morskich), obranej przy pierwotnej rejestracji.

Pod odpowiednim nagłówkiem umieszcza się złożony z 4 liter międzynarodowy sygnał odróżniający.

§  23.
W rubryce drugiej określa się rodzaj statku w wyrazach ogólnie używanych.

W tejże rubryce zaznacza się zmiany powstałe w rodzaju statku.

§  24.
W rubryce trzeciej podaje się wyniki wymierzenia na podstawie dokumentu wymiarowego, datę dokumentu oraz władzę, która go wydala.

Gdy późniejsze wymierzenie dało wynik odmienny od poprzedniego to nowy wynik zapisuje się w kolumnie c rubryki 11, z odpowiedniem zaznaczeniem w rubryce 3.

§  25.
W rubryce czwartej wymienia się oprócz daty wybudowania statku również i stocznię w której tenże został zbudowany. W razie, gdy dane te nie mogą być dokładnie stwierdzone, wówczas zapisuje się zgłoszone wiadomości z zaznaczeniem, że nie zostały udowodnione.
§  28.
W rubryce piątej podaje się port ojczysty, którego statek uprawia żeglugę morską. O zmianie portu ojczystego zaznacza się w tejże rubryce.
§  27.
W rubryce szóstej zapisuje się przynależność państwową, imię i nazwisko oraz miejsce stałego zamieszkania pełnomocnika.

O ile pełnomocnik nie został wyznaczony, stawia się w górnej części rubryki - kreskę poziomą. Późniejsze wyznaczenie pełnomocnika zaznacza się w tejże rubryce.

§  28.
W rubryce siódmej podaje się datę zarejestrowania statku z powołaniem się na odnośne akta rejestrowe.
§  29.
W rubryce ósmej oznacza się właściciela w chwili wciągnięcia statku do rejestru.

W kolumnie "a" wpisuje się numery kolejne tylko wtedy, gdy są współwłaściciele. Każdy z nich otrzymuje oddzielny numer. Jeżeli między współwłaścicielami są współki, to poszczególnych uczestników spółek nie umieszcza się pod oddzielnymi numerami.

W kolumnie "b" wpisuje się właścicieli statków wraz ze szczegółami wymienionemi w p. 6 art. 12 ustawy o polskich statkach handlowych oraz umieszcza się podpisy sędziego i sekretarza.

W kolumnie "c" podaje się wysokość udziału we własności każdego współwłaściciela. W tejże kolumnie zamieszcza się zmiany wysokości udziału.

Kolumnę "d" przeznacza się do określenia wysokości udziału we własności kapitału polskiego (p. b. art. 1 ustawy o polskich statkach handlowych morskich).

W kolumnie "e" wyszczególnia się tytuł nabycia statku lub udziału we własności.

§  30.
W rubryce dziewiątej umieszcza się oświadczenie, że wszystkie warunki co do przynależności państwowej właściciela, współwłaścicieli, udziałowców i akcjonarjuszy zostały wypełnione.

Oświadczenia te podpisuje sędzia i sekretarz.

Wpis ten może nastąpić dopiero po złożeniu odpowiedniego zaświadczenia urzędu marynarki handlowej, że wszystkie warunki zostały wypełnione.

Powyższe oświadczenie ponawia się przy każdorazowem przejściu udziału we własności do obcokrajowców w słowach; "Warunki wypełniono" z powołaniem się na odpowiedni numer kolejny kolumny "a" rubryki 10.

§  31. 2
W rubryce dziesiątej zapisuje się zmiany we własności.

Każdy wpis otrzymuje kolejny numer umieszczony w kolumnie "a".

W kolumnie "b" zaznacza się rubrykę, i kolejny numer wpisu, który uległ zmianie.

Wypełnienie kolumn "c" i "d", "e" uskutecznia się podług przepisów dla wypełnienia kolumn "b" "c" "e" rubryki 8 (§ 29).

W kolumnie "c" zamieszcza się również i inne zmiany danych zapisanych w rubryce 8.

§  32.
W rubryce jedenastej podaje się zmiany, dotyczące danych" wpisanych w rubrykach 1, 2, 3, 5, 6 i 9 również wtedy, gdy o zmianach tych zaznaczono w tych samych rubrykach.

Każdy wpis otrzymuje kolejny numer, umieszczany w kolumnie "a".

W kolumnie "b" oznacza się rubrykę wpisu, który uległ zmianie.

W kolumnie "c" wyszczególnia się treść zmiany.

§  33.
Do rubryki dwunastej należy zapisywać wykreślenie statku z rejestru wraz z podaniem przyczyn.

O ile do rejestru wnosi się obciążenia, to ci wierzyciele, których po-byt jest znany o zarnierzonem wykreśleniu, powinni być o tem powiadomieni i należy udzielić im terminu do wniesienia sprzeciwu.

Wykreślenie może nastąpić dopiero po upływie udzielonego terminu.

§  34.
W rubryce trzynastej zapisuje się obciążenie statku stosownie do przepisów obowiązujących przy wpisach w oddziale III księgi gruntowej.

Każdy wpis otrzyma kolejny numer, umieszczony w kolumnie "a".

W kolumnie "b" wymienia się sumę.

W kolumnie "c" zamieszcza się szczegóły, tyczące się obciążenia. W tejże kolumnie przy istnieniu współwłaścicieli należy zaznaczyć czy obciążenie dotyczy całego statku, czy też tylko udziału poszczególnego współwłaściciela.

Zmiany, tyczące się obciążeń zapisanych w kolumnie "c", zaznacza się w kolumnie "d".

Przy każdorazowem zapisaniu w kolumnach "d" oraz "c" zaznacza się numer kolejny wpisu, którego wzmianka dotyczy.

Kolumna "c" służy również do zapisania wzmianki o naznaczone) sprzedaży przymusowej; kolumna "e" do wykreślenia tej wzmianki.

§  35. 3
Na wniosek właściciela statku można statek, o ile ma nastąpić zmiana w rubrykach 10 lub 11, przenieść do nowego zeszytu pod nowym numerem porządkowym. Przeniesienie dokonywa się z urzędu, gdy tego wymaga przejrzystość rejestru. Przeniesienie zaznacza się w rubryce 11, wskazaniem na numer kolejny, pod którym statek został na nowo zarejestrowany.

W rubryce 7 nowego zeszytu należy powołać się na dawniejszy zapis i poświadczyć, że treść nowego zeszytu zgadza się z treścią poprzedniego zeszytu.

Do nowego zeszytu przenosi się tylko te podkreślone wpisy, których przeniesienie okaże się niezbędne. Z rubryki 13 przenosi się tylko numer zapisania z zaznaczeniem "wykreślony", zaznacza się również poprzednią nazwę i poprzedni port ojczysty statków.

Dział  III.

Dokumenty okrętowe.

§  36.
Wydanie certyfikatu okrętowego i uwierzytelnionego wyciągu z certyfikatu okrętowego uskuteczniać należy zgodnie z przepisami ustawy o polskich statkach handlowych morskich według załączonych wzorów. Dokumenty te zaopatrują się pieczęcią i stwieraza podpisem sędziego. O ile dokument składa się z kilku arkuszy, to zeszywa się go biało-czerwonym sznurkiem, przytwierdzonym pieczęcią. Do pieczęci nie wolno używać laku.
§  37.
Gdy po wydaniu certyfikatu okrętowego, nastąpił wpis do rubryki 10, 11 albo 13 rejestru okrętowego, wówczas zmiany należy wnosić do certyfikatu na odpowiednich stronach i uwierzytelniać przez podpis sędziego i pieczęć sądową. Zmiany zapisuje się jedne pod drugiemi w ten sposób, aby nie było pustych miejsc dających możność dopisania.
§  38.
Nowy certyfikat okrętowy lub nowy wyciąg z certyfikatu okrętowego może być wydany tylko wtedy, gdy dawniejszy certyfikat lub dawniejszy wyciąg z certyfikatu okrętowego został zwrócony, o ile nie udowodniono ich utraty.

Zwrócone dokumenty unieważnia się, o ile zaś zostały utracone, to zaznacza się o tem w nowo wydanym dokumencie.

W nowo wydanych dokumentach zamieszcza się wyłącznie dane, istniejące w chwili sporządzenia dokumentu.

Jeżeli statek zostaje przeniesiony do nowego zeszytu pod nowym numerem porządkowym, to wystawia się nowy certyfikat lub nowy wyciąg z certyfikatu okrętowego. O wystawieniu nowego certyfikatu lub wyciągu zaznacza się na okładce aktów rejestrowanych ze wskazaniem na odnośne miejsce aktów.

W razie wykreślenia statku z rejestru, dokumenty okrętowe unieważnia się.

§  39.
Certyfikat okrętowy lub wyciąg z certyfikatu unieważnia się przez nadcięcie. Unieważnione w ten sposób dokumenty przechowuje się przy aktach rejestru.
§  40.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR REJESTRU STATKÓW HANDLOWYCH MORSKICH.

Rubryka 1. Nazwa statku. Międzynarodowy sygnał odróżniający.
Rubryka 2. Rodzaj statku.
Rubryka 3. Wynik obliczenia wymiaru statku.
Rubryka 4. Data i miejsce wybudowania statku.
Rubryka 5. Port ojczysty statku.
Rubryka 6. Pełnomocnik (przynależność państwowa oraz miejsce stałego zamieszkania).
Rubryka 7. Data zarejestrowania statku.
Rubryka 8. Własność:
№ kol. Nazwisko i bliższe oznaczenie właściciela Wysokość udziału we własności Wysokość udziału we własności kapitału polskiego Tytuł nabycia
a. b. c. d. e.
Rubryka 9 Oświadczenie, że wszystkie warunki co do przynależności państwowej właścicieli zostały wypełnione (Dz. Ust. R P. z 1920 № 47 poz. 285, art. 12 p. 8).
Rubryka 10. Zmiany własności:
№ kol. Do rubryki Nazwisko i bliższe oznaczenie właściciela Wysokość udziału we własności Tytuł nabycia
a. b. c. d. e.
Rubryka 11. Zmiany zapisanych danych prócz zmian własności.
№ kol. Do rubryki Zmiana
a. b. c.
Rubryka 12. Wykreślenie statku:
Rubryka 13. Obciążenie
№ kol. Suma Wpis Zmiany Wykreślenie
a. b. c. d. e.
1 § 18:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1929 r. (Dz.U.29.57.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 sierpnia 1929 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 lutego 1949 r. (Dz.U.49.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 1949 r.

2 § 31 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 10 czerwca 1921 r. w sprawie sprostowania omyłek (Dz.U.21.50.313) z dniem 18 czerwca 1921 r.
3 § 35 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 10 czerwca 1921 r. w sprawie sprostowania omyłek (Dz.U.21.50.313) z dniem 18 czerwca 1921 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024