Programy Dobrowolnych Odejść: kiedy, po co, jak? – studium przypadku Energa-Operator
W 2009 r. Energa-Operator rozpoczęła wdrażanie zmian organizacyjnych mających na celu uporządkowanie procesów, organizacji i funkcjonowania segmentu dystrybucji. Ogromnym wyzwaniem dla spółki okazał się przerost zatrudnienia, którego zmniejszenie w sytuacji obowiązywania umowy społecznej z 10-letnimi gwarancjami zatrudnienia (do 2017 r.) stało się nie lada wyzwaniem dla pracodawcy. Receptą okazały się programy dobrowolnych odejść, nazywane zasadami indywidualnych odejść pracowników (ZIOP). Ten indywidualny charakter umów z pracownikami pozwolił firmie zrealizować duży program restrukturyzacji-czytamy wSerwisie HR.