Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Rząd przygotowuje rozporządzenie w sprawie przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty

Rząd proponuje pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Założenia do projektu rozporządzenia w tej sprawie zostały właśnie opublikowane. Rada Dialogu Społecznego na razie nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie.

12.07.2022

Prof. Gersdorf: Nowy kodeks pracy będą już pisali młodzi ludzie

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Nie możemy zmieniać globalnie prawa w tak totalnym kryzysie – i wartości, i moralności, i finansowym. Szczególnie zmieniać zupełnie kodeks pracy. Ale możemy myśleć, jak to prawo powinno wyglądać w przyszłości - mówi prof. Małgorzata Gersdorf z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, b. I prezes Sądu Najwyższego.

12.07.2022

Unijne przepisy o urlopach rodzicielskich w kodeksie dopiero w przyszłym roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

1 stycznia 2023 roku, a nie 1 sierpnia 2022 roku to możliwy termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wdrażającej w Polsce dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywę rodzicielską. Ma to wynikać z kalendarza sejmowego i faktu, że prace nad tym projektem w łonie rządu wciąż jeszcze trwają.

12.07.2022

Lewiatan: 4-dniowy tydzień pracy ma przyszłość, ale musi być bezpieczny dla gospodarki

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

W dłuższej perspektywie nie można odrzucić wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wcześniej trzeba jednak przeanalizować warunki jego wdrożenia, tak aby nie podwyższył kosztów pracy i był bezpieczny dla gospodarki. 4-dniowy tydzień pracy wiązałby się jednak z obniżeniem wynagrodzeń i zmniejszeniem liczby pracowników – zauważa Konfederacja Lewiatan.

11.07.2022

RPO interweniuje w sprawie uchodźców ponownie wjeżdżających do Polski po powrocie do Ukrainy

Administracja publiczna Prawo pracy Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy, którzy w obliczu pewnej stabilizacji wracają do ojczyzny, a po miesiącu usiłują przyjechać do Polski, tracą uprawnienia do legalnego pobytu w naszym kraju i korzystania z ustawy o pomocy. Nie są im wystawiane dokumenty ani poświadczające prawo do pobytu w Polsce, ani objęcia ich ochroną na podstawie ustawy o pomocy. Uniemożliwia to im swobodne podróżowanie do innych państw UE.

11.07.2022
1    244  245  246  247  248  249  250  251  252    739