NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Jan Lis

Artykuły autora

Business Tracker: chcemy ulg podatkowych

Polscy przedsiębiorcy uważają dodatkowe ulgi podatkowe za kluczowy czynnik mający korzystny wpływ na wzrost gospodarczy - wynika z badania Regus Business Tracker. W 2009 r. wzrosły dochody 40 proc. firm biorących udział w badania, a 30 proc. spadło. Teraz jednak przedsiębiorcy są nastawieni optymistycznie. Przewidują, że cały 2010 r. będzie dla nich udany.

Kto otrzymał środki z UE?

Komisja ujawniła, kto w 2009 r. otrzymał z UE środki w takich obszarach jak badania, edukacja i kultura, energia i transport oraz pomoc zewnętrzna. Do elektronicznej bazy danych, zawierającej ponad 114 tysięcy pozycji sięgających 2007 r., wprowadzono zmiany ułatwiające wyszukiwanie informacji. Baza ta zawiera teraz również informacje na temat wydatków administracyjnych Komisji.

Dyrektywa usługowa: trwają konsultacje

Dyrektywa o usługach: W ramach procesu wdrażania Komisja prowadzi konsultacje z zainteresowanymi stronami. Termin transpozycji dyrektywy o usługach do prawa krajowego minął z końcem grudnia 2009 r. Od stycznia br. wszystkie państwa członkowskie wraz z Komisją Europejską uczestniczą w procesie wzajemnej oceny, która obejmuje niektóre aspekty ich prawa krajowego mające zastosowanie do usługodawców.

WGM pracuje z giełdą przed prywatyzacją

Resort skarbu przygotowuje, wspólnie z kancelarią Weil Gotshal & Manges, zmiany w statucie Giełdy Papierów Wartościowych, które utrudnią jej przejęcie i pozwolą na zachowanie przez rząd wpływu na najważniejsze decyzje.

WK INDEX: Ostrożna poprawa nastrojów

74 proc. partnerów w największych kancelariach prawnych uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku. To prawie jedna czwarta mniej niż jeszcze sześć miesięcy temu. Równolegle 47 proc. badanych ostrożnie spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw poprawią się, chociaż dzisiaj wyraźnie widać, że są one lepsze niż przed rokiem mówi o tym 41 proc. ankietowanych w porównaniu do 4 proc. w grudniu 2009 roku. Po dużym spadku zaufania w siłę gospodarki w latach 2008-2009, obecnie partnerzy odzyskują optymizm - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą IPSOS wśród partnerów kancelarii, na zlecenie Wolters Kluwer Polska - wydawcy systemu informacji prawnej LEX.