Raport 2026 Poprawmy prawo W ramach akcji Prawo.pl i LEX wskazujemy przepisy do zmiany
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem. "Trudny powrót do rządów prawa?"

Artykuły autora
cyberwaga

Węgry odraczają kontrowersyjne zmiany z sądach administracyjnych

Uchwalone w grudniu 2018 roku zmiany w węgierskim sądownictwie administracyjnym zostaną bezterminowo zawieszone. Wprawdzie rząd Węgier uważa tę reformę za słuszną, uległ jednak naciskom organów UE i Komisji Weneckiej, które uznały, że nie odpowiadają one europejskim standardom oraz wymogom praworządności.
laptop komorka sms

Surowa kara dla Polkomtela za "czasoumilacz" bez zgody abonenta

Prawie 40 mln zł kary ma zapłacić Polkomtel za bezprawnie pobierane opłaty wykraczające poza kwotę abonamentu za dziewięć automatycznie aktywowanych usług, np. „Czasoumilacz” czy „Serwis wyświetlacza”, nie mając na to wyraźnej zgody abonentów.
uniwersytet warszawski

Zagraniczni eksperci wskażą uczelnie badawcze

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał międzynarodowy zespół do oceny wniosków w pierwszym konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Ma on wyłonić grupę uczelni, które w przyszłości osiągną status uczelni badawczej i według założeń resortu, będą skutecznie konkurować z najlepszymi uczelniami i instytutami na świecie.
ministerstwo sprawiedliwosci ms gov pl

Minister chce zobowiązać sądy do współpracy z komisją reprywatyzacyjną

Zobowiązanie sądów do współdziałania z komisją do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich przewiduje jeden z punktów przygotowanego przez resort sprawiedliwości projektu regulaminu sądów. Zdaniem ekspertów naruszyłoby to konstytucyjną zasadę równoważenia władz, a poza tym minister nie ma prawa do wydania takiej regulacji.
dentysta gabinet dentystyczny

Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami podpisana

Równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły zapewnić ma podpisana przez prezydenta ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowe przepisy mają zwiększyć efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w ramach opieki.