UOKiK rekomenduje: Influencerzy powinni oznaczać reklamy

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie

Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? - pyta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ogłosił właśnie rekomendacje w tej sprawie. Podaje też przykłady, jak należy to robić prawidłowo i zgodnie z prawem.

26.09.2022

Wkrótce 11 listopada, a wciąż jest spór o charakter Marszu Niepodległości

Administracja publiczna

W tym roku możemy się spodziewać kolejnych niepokojów w dzień Święta Niepodległości. Spór między wojewodą mazowieckim, który wydał zgodę na cykliczny Marsz Niepodległości do 2023 r., a prezydentem Warszawy, nie przycichł. Zgromadzenia cykliczne budzą też uzasadnione wątpliwości prawne, bo nie zapewniono równowagi pomiędzy prawami organizatorów zgromadzeń cyklicznych a prawem do kontrdemonstracji.

24.09.2022

Nawet 3/4 gospodarstw domowych nie odczuje podwyżek cen energii w 2023 r.

Rynek i konsument Domowe finanse

Nawet 70-75 proc. gospodarstw domowych w Polsce może zmieścić się w proponowanych przez rząd limitach zużycia energii, co oznacza, że nie obejmą ich nowe taryfy za prąd w 2023 r. - zapewnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. To więcej, niż pierwotnie zakładał rząd, ale taki może być efekt oszczędności prądu.

23.09.2022

Cyfrowa Polska: Zamiast obowiązkowych aplikacji – nowoczesne systemy telekomunikacyjne

Administracja publiczna Nowe technologie

Regionalny System Ostrzegania i Alarm112 – te dwie aplikacje mają obowiązkowo znaleźć się w każdym smartfonie, sprzedawanym na terenie Polski. To pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który zdążył już wywołać sporo kontrowersji. Obowiązkowa instalacja aplikacji może nie przełożyć się na skuteczność systemu alarmowego, proponujemy więc dwa skuteczniejsze rozwiązania.

21.09.2022

UOKiK stawia zarzuty OLX.pl za sortowanie ofert i iluzoryczną ochronę kupujących

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wprowadzające konsumentów w błąd sortowanie ofert w serwisie oraz iluzoryczna ochrona kupujących w ramach „Pakietu ochronnego” – to niektóre z zakwestionowanych praktyk stosowanych przez popularną platformę sprzedażową OLX.pl. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił firmie zarzuty dotyczące naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

21.09.2022

Prawo wyborcze uwzględni sytuację po Brexicie

Administracja publiczna Wybory

Dostosowanie przepisów Kodeksu wyborczego do umowy zawartej w 2020 r. między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, to cel ustawy, której projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Chodzi o udział w niektórych wyborach przez obywateli jednego państwa, zamieszkujących na terytorium drugiego państwa.

20.09.2022

TSUE: Nie ma podstaw do prewencyjnego zatrzymywania danych osobowych

Administracja publiczna RODO

Niedozwolone jest uogólnione i niezróżnicowane zatrzymywanie przez operatorów świadczących usługi łączności elektronicznej danych o ruchu przez rok od dnia ich zapisu, zapobiegawczo, w celu zwalczania naruszeń w postaci nadużyć na rynku, do których należy wykorzystywanie informacji poufnych - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

20.09.2022

UE: Jest porozumienie w sprawie finansowania z KPO, ale fundusze będą po spełnieniu kamieni milowych

Finanse publiczne Prawo unijne

Komisja Europejska poinformowała o podpisaniu umowy z Polską dotyczącej finansowania z Funduszu Odbudowy. Konieczne jest jeszcze podpisanie porozumienia operacyjnego. Potem państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele. W przypadku Polski to m.in. tzw. kamienie milowe dotyczące praworządności.

20.09.2022

Większość Polaków nie wie, kto powinien zająć się skutkami wycieku danych osobowych

Administracja publiczna RODO

Aż 70 proc. Polaków deklaruje, że nie wie, kto powinien zająć się negatywnymi konsekwencjami wycieku danych osobowych, a 1/3 z tych, którzy mają świadomość, jak sobie radzić z utratą danych, uważa, że musi to zrobić sam poszkodowany. Pozostali wskazują m.in. na policję, UODO oraz inspektorów ochrony danych.

20.09.2022

Obowiązują już ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji

Administracja publiczna

Zgodnie z nowymi przepisami obywatele Federacji Rosyjskiej nie będą mogli wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne. Zmiana w tym zakresie będzie obowiązywała od 26 września br.

19.09.2022

KE Chce zawieszenia funduszy dla Węgier, Polska protestuje

Administracja publiczna Prawo unijne

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie UE uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości, co oznaczałoby zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy w związku z korupcją. - Polska będzie z całą mocą przeciwstawiała się działaniom instytucji europejskich, które mają w sposób nieuprawniony pozbawić środków jakiekolwiek kraje członkowskie, w tym przypadku w szczególności Węgry – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

18.09.2022

Kariatydy Czytelnictwa za 2022 wręczone

Wydarzenia

Fundacja Powszechnego Czytania po raz drugi przyznała Kariatydy Czytelnictwa. To wyróżnienie i wyraz wdzięczności dla ludzi, instytucji i firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty fundacji. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się też wydawnictwo Wolters Kluwer.

17.09.2022

Nowy taryfikator punktów za wykroczenia drogowe już obowiązuje

Prawo karne Transport

Punkty karne będą naliczane za najmniejsze nawet przekroczenie dozwolonej prędkości - poniżej 10 km/h, a za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierujący dostanie aż 9 punktów karnych. 15 punktów karnych będzie można dostać za omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Takie zmiany przewiduje nowy taryfikator punktów karnych za wykroczenia drogowe, który obowiązuje od 17 września 2022 roku.

17.09.2022

KE przygotowuje przepisy zabezpieczające niezależność mediów

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Grupy medialne, które chciałyby przejmować mniejsze media, będą musiały zadbać o to, by te przejęcia gwarantowały pluralizm mediów i niezależność redakcyjną - zakłada projekt przepisów, który ogłosiła w piątek Komisja Europejska. Przepisy miałyby zastosowanie do nadawców telewizyjnych i radiowych, audiowizualnych usług medialnych na żądanie, publikacji prasowych oraz bardzo dużych platform internetowych i platform udostępniania wideo.

16.09.2022

30 tys. za zanieczyszczone powietrze i smród - prokuratura wnosi skargę nadzwyczajną

Mieszkaniec Rybnika pozwał Skarb Państwa za naruszenie jego dóbr osobistych - prawa do życia w czystym środowisku, prawa do zdrowia, do swobodnego przemieszczania się, do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego oraz nietykalności mieszkania. Wskazał, że władze publiczne nie podjęły działań, które poprawiłyby jakość powietrza w jego mieście. Sąd zasądził mu 30 tys. zł.

15.09.2022

UOKiK na tropie piramidy finansowej dla osób niesłyszących

Rynek i konsument Finanse

Bezpodstawne zapewnienia o generowanych zyskach spółek oraz intensywny marketing w szczególnie wrażliwej grupie konsumentów – środowisku osób niesłyszących. Takie podejrzenia ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowania przeciwko spółkom Selfmaker Smart Solutions z siedzibą w Dubaju oraz Selfmaker Technology z Łodzi i jej prezesowi.

14.09.2022

Prokuratura chce unieważnienia umowy, bo nie zawierała przejrzystego mechanizmu wymiany waluty

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną dotyczącą umowy kredytu złotowego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego ponieważ uważa, że doszło do naruszenia zasad oraz praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, jak też rażącego naruszenia prawa. Prokurator Generalny wniósł więc o uchylenie zaskarżonego orzeczenia.

13.09.2022

UE: Zawieszenie ułatwień wizowych dla Rosjan już obowiązuje

Prawo unijne

W Unii Europejskiej weszła w życie decyzja, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji. Wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów, teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów.

12.09.2022

UOKiK przygląda się opłatom za reklamacje u operatorów telefonicznych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na skargi dotyczące pobierania opłat za połączenia z infoliniami od klientów sieci Orange i nju mobile, np. przy składaniu reklamacji lub zgłaszaniu awarii. I wszczął postępowanie przeciwko Orange Polska. Sprawdza również podobne praktyki T-Mobile, a w toku jest również postępowanie wyjaśniające wobec P4.

12.09.2022