Ulga dla niepełnosprawnych na nierównych zasadach

Domowe finanse PIT Niepelnosprawność

Fiskus zgadza się na korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej wstecz, ale nie przez wszystkich. Liczy się bowiem data powstania niepełnosprawności, a nie data wydania potwierdzającego ją orzeczenia. Problem powstaje, gdy organ wydający orzeczenie twierdzi, że daty powstania niepełnosprawności nie da się określić. Według ekspertów podatnicy powinni wówczas móc skorzystać z ulgi na podstawie np. dokumentów otrzymanych od lekarza.

06.07.2023

Wyroby medyczne - zmiany refundacyjne od 1 stycznia 2024 r.

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Zmiany limitów refundacji m.in. cewników hydrofilowych, osprzętu do pomp insulinowych, ortez, protez i obuwia ortopedycznego oraz wyrobów dla pacjentek po operacjach mastektomii przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Proponowane przez resort zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

29.06.2023

Osoba z niepełnosprawnością w ośrodku wychowawczym będzie mogła uczyć się dłużej

Szkoła i uczeń Niepelnosprawność

MEiN przygotowało projekt rozporządzenia umożliwiającego przedłużenie okresu nauki o dwa lata uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Chodzi o dokumenty wydane ze względu na niepełnosprawność uczęszczających do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów i rodzajów oraz uczniom szkół ponadpodstawowych w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich.

29.06.2023

Przez lipcowe zmiany w PIT podatnicy znów będą kredytować budżet państwa

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepelnosprawność

Wprowadzony pakiet Slim VAT 3 zmienia również rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe zasady mają mieć zastosowanie od stycznia 2023 roku. Zdaniem doradców podatkowych spowoduje to, kolejny raz, niepotrzebne zamieszanie – takie samo jak ubiegłoroczna nowelizacja Polskiego Ładu. Nadpłacony podatek natomiast będzie można odzyskać dopiero w przyszłym roku.

22.06.2023

Osoba niepełnosprawna zwolniona z PCC przy zakupie samochodu

PIT Niepelnosprawność

Niepełnosprawnym, którzy nabywają na własne potrzeby samochód osobowy, przysługuje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli pojazd spełnia wymagania związane z niepełnosprawnością. Kluczowe jest właściwe udokumentowanie stanu faktycznego, co potwierdza jedna z ostatnich interpretacji podatkowych.

20.06.2023

Senacka komisja rekomenduje przyjęcie ustawy o świadczeniu wspierającym z poprawkami

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wciąż nie wiadomo, w jakiej skali oceniany będzie poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością, od którego uzależniona będzie wysokość nowego świadczenia wspierającego. Rząd zapowiada zmianę skali BVD obecnie opisaną w rozporządzeniu do ustawy o świadczeniu wspierającym. Środowisko organizacji pozarządowych w środę na posiedzeniu senackiej komisji podtrzymało swoje stanowisko, że jest to niekonstytucyjna praktyka i domaga się opisu skali w samej ustawie.

07.06.2023

Lokale wyborcze wciąż niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Wybory Niepelnosprawność

Podczas kontroli przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. różne uchybienia stwierdzone zostały w 78 proc. wizytowanych lokali wyborczych. Generalnie nie chodziło o bariery architektoniczne, ale o organizację lokalu wyborczego, np. oznakowanie przeszkód czy sposób przygotowania miejsc do tajnego głosowania. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się w tej sprawie do organów samorządu lokalnego.

06.06.2023

Uprawienie do zasiłku pielęgnacyjnego wygasa z chwilą śmierci osoby uprawnionej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Zasiłek pielęgnacyjny ma charakter osobisty, co oznacza, że prawo do zasiłku wygasa wraz ze śmiercią uprawnionego i nie przechodzi na jego spadkobierców. Zasiłek jest jednak niepodzielny i przysługuje w całości za pełny miesiąc. Dlatego wypłacony przed śmiercią uprawnionego za niepełny miesiąc nie podlega zwrotowi.

02.06.2023

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Sejm przyjął w piątek, 26 maja, ustawę o świadczeniu wspierającym. Wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. Przyjęto dwie poprawki, które dają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na więcej niż jedno uprawnione dziecko w rodzinie, także zastępczej czy rodzinnym domu dziecka. Świadczenie wspierające zaś będzie przysługiwało osobom z niepełnosprawnością po 18 r. ż.

26.05.2023

Program PFRON także dla placówek medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Maksymalnie do 100 tys. zł mogą otrzymać podmioty lecznicze na likwidację barier w obsłudze pacjentów z niepełnosprawnością, m.in. na zakup odpowiedniego fotela ginekologicznego czy wag krzesełkowych lub platformowych. Wnioski można składać do 15 lipca 2023 r. Podmioty medyczne mogą wnioskować, pod warunkiem, że przestrzeń gabinetów i sanitariatów spełnia standardy dostępności.

22.05.2023

Usunięcie znamienia i korekta powieki na NFZ - możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zabiegów medycyny estetycznej. Jednak ubezpieczony pacjent może liczyć między innymi na refundowany zabieg usunięcia znamion, korektę opadającej powieki czy zbyt obfitego biustu, który powoduje dotkliwe bóle w kręgosłupie. Decydują tu wskazania medyczne, a nie estetyka. Najczęściej zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej opłacane przez publicznego płatnika wykonywane są u ciężko poparzonych pacjentów.

20.05.2023

Rusza nabór wniosków do kolejnego konkursu poprawy warunków pracy

Prawo pracy BHP Niepelnosprawność

Już można zgłaszać propozycje rozwiązań skierowanych na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy i ochronę zdrowia pracowników do Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Udział w nim mogą wziąć pracodawcy i pracownicy reprezentujący każdy rodzaj przedsiębiorstwa. Także uczelnie, instytuty naukowe, instytucje i organizacje – wszyscy, którzy działają na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy i jakości życia w pracy.

17.05.2023

Jest drogi sprzęt i przepisy, ale na wypożyczalnię trzeba zaczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Specjalistyczny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami za 200 mln zł zbiera kurz. Co prawda już 6 maja weszły w życie przepisy, które sankcjonują działania Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), w tym transport i zakup sprzętu na rzecz PFRON-u. To bez odpowiedzi pozostaje pytanie, kiedy potrzebujący wypożyczą sprzęt. - Trwają ustalenia dotyczące szczegółów, ale nie wiadomo jeszcze kiedy program zostanie uruchomiony i kiedy zostanie otwarta wypożyczalnia.

17.05.2023

Urzędy pracy już nie mogą wspierać podmiotów społecznych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Od 1 maja br. nie ma podstawy prawnej, aby Powiatowe Urzędy Pracy mogły wspierać przedsiębiorstwa społeczne w utworzeniu stanowiska pracy i finansować koszty wynagrodzenia osób z niepełnosprawnością. Nowe przepisy są dopiero procedowane. Problemów jest więcej, jak choćby dostępność i rezerwacja tych środków w urzędach pracy na ten cel. Zainteresowanie wsparciem bywa niejednolite w różnych regionach Polski.

17.05.2023

Resort zdrowia chce sprawdzić dostępność do świadczeń dla kobiet z niepełnosprawnością

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

„Dostępność Plus dla zdrowia" - z tego projektu szpitale oraz placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą finansować zakup wag dla osób poruszających się na wózkach, o czym przypomina Ministerstwo Zdrowia. To jednak kropla w morzu potrzeb. Z projektu skorzystać ma 270 placówek POZ, a wszystkich przychodni rodzinnych jest ok. 9,5 tys. Resort zapowiada także analizę dostępności do świadczeń dla kobiet z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

16.05.2023

Opiekun niepełnosprawnego nie straci świadczenia zaraz po jego śmierci

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 2024 r. opiekun, który straci najbliższą osobę z niepełnosprawnością, którą wspierał, nie utraci z dnia na dzień prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie mógł pobierać świadczenia jeszcze przez niespełna dwa miesiące. Wydłużenie czasu pobierania tych świadczeń ułatwi opiekunom wejście w nową rzeczywistość, także zawodową, z jaką muszą się zmierzyć po śmierci osoby wymagającej opieki.

13.05.2023

KE postawi na podniesienie kwalifikacji pracowników

Prawo gospodarcze Prawo unijne Niepelnosprawność

Komisja Europejska ogłosiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności. Ma to na celu podniesienie i zmianę kwalifikacji pracowników w UE. Inicjatywa ta ma również na celu zmierzenie się z kluczowym wyzwaniem, jakim jest niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, z którym borykają się pracodawcy z całej Unii.

09.05.2023

Świadczenie pielęgnacyjne dla wnuka osoby niepełnosprawnej - RPO przyłącza się do postępowania przed TK

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wnuk opiekujący się osobą z niepełnosprawnością złożył skargę konstytucyjną na brak prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy zdrowe dzieci takiej osoby nie sprawują opieki. Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w tym postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym i wniósł o uznanie niekonstytucyjności zaskarżonego przepisu ustawy o świadczeniach rodzinnych.

09.05.2023

Banki likwidują oddziały i bankomaty - prawa konsumentów zagrożone

Domowe finanse Banki Niepelnosprawność

Likwidacja oddziałów banków i bankomatów, która szczególnie dotyka mieszkańców miasteczek i wsi, zwłaszcza osób starszych czy z niepełnosprawnościami, ogranicza ich prawa konsumenckie - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak zauważa, nie mogą one się swobodnie przemieszczać w poszukiwaniu bankomatu, czy oddziału, a ponadto muszą ponosić koszty opłaty za wypłatę gotówki.

05.05.2023

Do 15 lipca można składać wnioski o dofinansowanie z programu „Dostępna przestrzeń publiczna”

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Jednostki samorządu terytorialnego, kościoły, związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe oraz niektóre podmioty lecznicze mogą starać się o dofinansowanie projektów poprawiających dostępność przestrzeni publicznej i świadczonych przez nie usług. Środki mogą zostać też przeznaczone na poprawę dostępności istniejących placów zabaw lub utworzenie nowych – bezpiecznych i przyjaznych dzieciom niepełnosprawnym.

05.05.2023