Podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów.

APEL
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 13 maja 2021 r.
o podjęcie działań na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów

Dzień Europy, ustanowiony w rocznicę przedstawienia przez Roberta Schumana w dniu 9 maja 1950 r. planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, to święto europejskich państw i ich obywateli. To też najlepsza okazja, aby upomnieć się o ludzi starszych, których potrzeby: poznawcze, uznania i przydatności oraz samorealizacji były do tej pory w programach unijnych marginalizowane.

Jak wynika z badań, europejscy Seniorzy zainteresowani są poznawaniem świata - szeroko rozumianymi wyjazdami zagranicznymi, czego dowodem jest dynamicznie rozwijający się segment turystyki senioralnej.

Europejskich Seniorów cechuje aktywność, duży potencjał społeczny, otwartość oraz zainteresowanie poznawaniem nowych: ludzi, języków, kultury i obyczajów.

Okazją do szybkiego wdrożenia potrzebnych rozwiązań na rzecz Seniorów mogą być prace nad przepisami dotyczącymi programu "Erasmus+". Obecnie niewielu Seniorów korzysta z zagranicznych wyjazdów edukacyjnych w ramach "Mobilności edukacyjnej", w zakresie której organizowane są kursy i konferencje dla osób zajmujących się edukacją dorosłych, dające możliwość poznania rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich i pomagające w rozwijaniu kompetencji kadry nauczającej.

Podział programu "Erasmus+" na obszary: szkolnictwo wyższe, kształcenie i szkolenie zawodowe, edukacja szkolna, młodzież, sport i kształcenie dorosłych jest niewystarczający. Kwalifikacja Seniorów jako "edukujących się dorosłych" uniemożliwia stosowanie specjalnych, kierowanych do tej wyjątkowo ważnej grupy społecznej narzędzi oraz monitorowanie ich skuteczności i funkcjonalności. W ocenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej należy stworzyć specjalną ścieżkę rozwojowo-poznawczą dla europejskich Seniorów.

Inną ofertą, która także mogłaby zostać lepiej dostosowana do potrzeb europejskich Seniorów, są partnerstwa strategiczne, obejmujące pracę w ramach międzynarodowej grupy nad zagadnieniami niezawodowej edukacji dorosłych.

W zakresie przywołanych projektów albo niezależnie od nich warto rozważyć utworzenie "DiscoverEU - Senior", inicjatywy analogicznej do "DiscoverEU", której adresatami są europejscy 18-latkowie. "DiscoverEU - Senior" mogłaby być wspaniałym prezentem dla Seniora przechodzącego na emeryturę w tym niełatwym dla niego okresie.

W związku z Dniem Europy Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się z apelem do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady o podjęcie niezwłocznych, intensywnych prac na rzecz zwiększenia mobilności europejskich Seniorów, tak aby umożliwić im międzynarodową wymianę doświadczeń, poznawanie nowych kultur, nawiązywanie znajomości i przyjaźni.

Apel podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024