Białoruś-Polska. Program Współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Białorusi na lata 2012-2014. Mińsk.2012.11.19.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a ministerstwem Kultury republiki Białorusi na lata 2012-2014,
podpisany w Mińsku dnia 19 listopada 2012 r.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Białorusi, zwani dalej "Stronami",

kierując się pragnieniem pogłębienia współpracy w dziedzinie kultury i mając na uwadze postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Warszawie dnia 27 listopada 1995 roku,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1.
Strony będą ułatwiać rozwijanie kontaktów między twórcami i artystami z obu państw.
2.
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między stowarzyszeniami twórców, innymi organizacjami działającymi w obszarze kultury oraz instytucjami kultury.
3.
Strony będą wspierać organizację wizyt studyjnych twórców, artystów oraz specjalistów w dziedzinie kultury. Szczegółowe warunki wizyt zostaną uzgodnione przez zainteresowane instytucje w drodze kontaktów roboczych.
Artykuł  2

Strony z zadowoleniem odnotowują realizację w Mińsku programu kulturalnego Przewodnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku. Strona białoruska zorganizuje Dni Kultury Republiki Białorusi w Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku. Warunki organizacji tego przedsięwzięcia zostaną uzgodnione przez zainteresowane instytucje w drodze kontaktów roboczych.

Artykuł  3
1.
Strony będą wspierać prezentowanie dzieł literackich, dramatycznych, muzycznych oraz z zakresu sztuk wizualnych polskich i białoruskich autorów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł autorów współczesnych.
2.
Strony będą popierać działania na rzecz włączania utworów dramatycznych i muzycznych autorów polskich i białoruskich do repertuaru instytucji kultury drugiej Strony.
3.
Strony będą współpracować w celu upowszechniania twórczości Stanisława Moniuszki.
Artykuł  4
1.
Strony będą wspierać udział twórców, artystów i zespołów artystycznych w wydarzeniach kulturalnych. Kwestie dotyczące wyboru artystów i zespołów artystycznych oraz programu i terminów występów będą uzgadniane w drodze kontaktów roboczych między właściwymi instytucjami.
2.
Strony będą, w ramach swoich możliwości, wspierać udział swoich przedstawicieli w festiwalach międzynarodowych organizowanych w państwie drugiej Strony, w szczególności:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej w:
a)
Międzynarodowym Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej",
b)
Festiwalu Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi" w Lubinie,
c)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Demoludy" w Olsztynie,
d)
Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym,
e)
Krakowskim Festiwalu Filmowym;
2)
w Republice Białorusi w:
a)
Międzynarodowym Festiwalu Sztuk "Słowiański Bazar w Witebsku",
b)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Biała Wieża" w Brześciu,
c)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Panorama" w Mińsku,
d)
Mińskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Listopad",
e)
Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych "Animojówka" w Mohylewie.
Artykuł  5

W dziedzinie kinematografii Strony będą popierać:

1)
bezpośrednią współpracę instytucji i stowarzyszeń filmowych w celu wymiany doświadczeń i informacji;
2)
organizację, na zasadach wzajemności, przeglądów filmowych;
3)
udział filmów w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych w państwie drugiej Strony, zgodnie z regulaminami tych festiwali.
Artykuł  6
1.
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między teatrami obu państw.
2.
W dziedzinie muzyki i tańca Strony będą wspierać:
1)
wymianę solistów oraz zespołów muzycznych i tanecznych, organizację ich występów, a także udział w konkursach organizowanych w państwie drugiej Strony;
2)
organizację warsztatów mistrzowskich i wymianę dyrygentów, choreografów, reżyserów i scenografów.
3.
Strony będą popierać współpracę między Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie a Narodowym Akademickim Wielkim Teatrem Opery i Baletu Republiki Białorusi w celu realizacji wspólnych projektów, prowadzoną na podstawie bezpośrednich porozumień.
Artykuł  7
1.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między bibliotekami obu państw.
2.
Strony będą popierać współpracę między Biblioteką Narodową w Warszawie a Biblioteką Narodową Białorusi, prowadzoną na podstawie bezpośrednich porozumień. W tym celu Strony będą wspierać;
1)
wymianę specjalistów i ich udział w międzynarodowych konferencjach i seminariach odbywających się w państwie drugiej Strony;
2)
realizację wspólnych projektów, w tym z wykorzystaniem technologii informatycznych;
3)
wymianę publikacji.
3.
Strony będą wspierać dokonywanie przekładów dzieł literatury polskiej na język białoruski i dzieł literatury białoruskiej na język polski.
Artykuł  8

Strony będą współdziałać w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków, w szczególności wspierając:

1)
bezpośrednią współpracę między instytucjami i specjalistami zajmującymi się ochroną i konserwacją zabytków;
2)
realizację wspólnych projektów badawczych oraz prac inwentaryzacyjnych i konserwatorskich obiektów zabytkowych;
3)
organizację wizyt studyjnych i staży dla specjalistów w zakresie konserwacji i restauracji zabytków;
4)
organizację szkoleń w ramach Międzynarodowej Podyplomowej Szkoły Letniej "Akademia Nieświeska".
Artykuł  9

Strony będą wspierać współpracę w zakresie ochrony, promocji i zarządzania dziedzictwem kulturowym, w szczególności poprzez:

1)
wymianę specjalistów w celu zapoznania się z doświadczeniami instytucji drogiej Strony działającymi w tej dziedzinie, w tym organizację wizyt studyjnych i staży;
2)
organizację szkoleń, konferencji, seminariów i spotkań poświęconych ochronie wspólnego dziedzictwa kulturowego;
3)
upowszechnianie informacji o programie stypendialnym "Thesaurus Poloniae", adresowanym do zagranicznych badaczy historii i dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Europy Środkowej;
4)
wymianę publikacji oraz materiałów informacyjnych i promocyjnych.
Artykuł  10
1.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy muzeów obu państw, ze szczególnym uwzględnieniem:
1)
organizacji, na zasadzie wzajemności, wystaw prezentujących zbiory tych muzeów;
2)
wymiany informacji oraz specjalistycznych publikacji.
2.
Warunki finansowe realizacji wystaw, w tym warunki ochrony i ubezpieczenia eksponatów, będą uzgadniane między zainteresowanymi muzeami.
3.
Strony będą popierać współpracę instytucji kultury oraz stowarzyszeń twórców działających w obszarze sztuk wizualnych, mającą na celu realizację projektów prezentujących sztukę współczesną obu państw.
Artykuł  11

Strony będą sprzyjać upamiętnianiu wybitnych osób i wydarzeń historycznych związanych z polskim dziedzictwem kulturowym na terytorium Republiki Białorusi oraz białoruskim dziedzictwem kulturowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  12
1.
Strony będą popierać bezpośrednią współpracę szkół i uczelni artystycznych, w szczególności:
1)
wymianę uczniów i studentów;
2)
wymianę nauczycieli akademickich w celu organizacji wykładów i warsztatów;
3)
udział w konferencjach i seminariach dotyczących kształcenia artystycznego.
2.
Warunki finansowe tej współpracy będą uzgadniane bezpośrednio przez zainteresowane instytucje.
Artykuł  13
1.
Strona polska w ramach programu stypendialnego "Gaude Polonia" będzie wspierać twórców i artystów białoruskich reprezentujących następujące dziedziny kultury: film, fotografia, konserwacja dzieł sztuki, literatura, muzyka, sztuki wizualne, teatr, a także historia i krytyka sztuki, w tym teatru, filmu oraz muzyki.
2.
Strona białoruska będzie umożliwiać twórcom i artystom zakwalifikowanym do programu stypendialnego "Gaude Polonia" wyjazd na półroczny pobyt w Rzeczypospolitej Polskiej w ramach stażu podnoszącego ich kwalifikacje zawodowe.
Artykuł  14

Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między polskimi i białoruskimi ośrodkami organizacji międzynarodowych w dziedzinie kultury, w szczególności będą popierać współpracę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO).

Artykuł  15
1.
Strony uzgodniły, że kwestie dotyczące:
1)
pokrycia kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia osób objętych wymianą (w tym wizyty studyjne i staże) zainteresowane instytucje uzgodnią w drodze kontaktów roboczych, oddzielnie w każdym przypadku;
2)
wymiany zespołów artystycznych realizowane w ramach niniejszego Programu będą uzgadniane przez zainteresowane instytucje; w razie braku odrębnych ustaleń, wymiana będzie odbywać się zgodnie z następującymi zasadami:
a)
Instytucja wysyłająca pokrywa koszty podróży członków zespołów oraz transportu scenografii teatralnej, kostiumów, wyposażenia sceny i instrumentów muzycznych do miejsca prezentacji i z powrotem,
b)
Instytucja przyjmująca pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia członków zespołów.
2.
Instytucja wysyłająca zapewni, że osoby objęte wymianą będą posiadać ubezpieczenie (polisę), spełniające kryteria przewidziane w przepisach prawa obowiązującego na terytorium drugiego państwa, gwarantujące pokrycie kosztów niezbędnego leczenia w przypadkach nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, jak. również pokrycia kosztów transportu sanitarnego do państwa zamieszkania.
Artykuł  16
1.
Program wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2014 roku.
2.
Każda ze Stron może w formie pisemnej wypowiedzieć Program przed upływem okresu jego obowiązywania. Wypowiedzenie staje się skuteczne z upływem trzech (3) miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia przez drugą Stronę.
3.
Wszelkie przedsięwzięcia rozpoczęte zgodnie z Programem, a niezakończone w okresie jego obowiązywania, będą realizowane zgodnie z postanowieniami Programu do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Mińsku, dnia 19 listopada 2012 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i białoruskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc prawną.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2013.28

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Białoruś-Polska. Program Współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Białorusi na lata 2012-2014. Mińsk.2012.11.19.
Data aktu: 19/11/2012
Data ogłoszenia: 23/01/2013
Data wejścia w życie: 19/11/2012