Szczegółowe zasady i tryb obniżania należnego podatku od towarów i usług o kwoty podatku obrotowego oraz ewidencja, której prowadzenie zwalnia od obowiązku dokonywania spisu z natury.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu obniżania należnego podatku od towarów i usług o kwoty podatku obrotowego oraz ewidencji, której prowadzenie zwalnia od obowiązku dokonywania spisu z natury.

Na podstawie art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127), zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Obowiązek dokonania spisu z natury, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127), zwanej dalej "ustawą", nie dotyczy podatników podatku od towarów i usług, zwanych dalej "podatnikami", którzy przed dniem wejścia w życie ustawy prowadzili ewidencję ilościową, wartościową lub ilościowo-wartościową, umożliwiającą ustalenie wartości zapasów na dzień zakończenia działalności handlowej lub gastronomicznej, przed dniem 5 lipca 1993 r.
2. 
Podatnicy wymienieni w ust. 1 są zobowiązani do zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o wartości zapasów towarów, o których mowa w tym przepisie, w terminie do dnia 20 lipca 1993 r.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą podatników posiadających zapasy następujących towarów wyprodukowanych w kraju i pochodzących z zagranicy:
1)
wyrobów przemysłu spirytusowego i drożdżowego, z wyłączeniem drożdży (SWW - 244),
2)
wyrobów winiarskich (SWW - 247),
3)
piwa (SWW - 2483),
4)
wyrobów tytoniowych (SWW - 2552),
5)
paliw do silników (SWW - 0242-2),
6)
olejów smarowych i specjalnych (SWW - 0243).

- w części dotyczącej zapasów tych towarów.

§  2. 
1. 
Podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu i gastronomii, z wyłączeniem podatników określonych w art. 53 ust. 1, mają prawo do obniżenia należnego podatku od towarów i usług, zwanego dalej "podatkiem", o całość lub część podatku obrotowego, zawartego w cenach towarów nabytych przed dniem 5 lipca 1993 r., oraz o kwotę podatku obrotowego, pobranego przez urząd celny od towarów sprowadzonych lub nadesłanych z zagranicy przed tą datą.
2. 
Obniżenie podatku należnego, o którym mowa w ust. 1, następuje w okresie od 5 lipca 1993 r. do 31 grudnia 1993 r. zgodnie z zasadami określonymi w § 3-6.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą podatników:
1)
zwolnionych od podatku na podstawie art. 14 ust. 1, 2, 5 i 6 ustawy,
2)
wykonujących wyłącznie czynności, o których mowa w art. 2 ustawy, dotyczące towarów wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 47 ustawy,
3)
eksportujących towary i usługi zwolnione od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy,
4)
świadczących wyłącznie usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz zwolnione od podatku na podstawie art. 47 ustawy,
5)
którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 9 i 46 ust. 1 ustawy.
§  3. 
1. 
Podatnicy, o których mowa w § 2 ust. 1, obowiązani są do ustalenia na dzień 5 lipca 1993 r. kwoty podatku obrotowego, zawartej w cenach towarów nabytych przed tym dniem, lub kwoty podatku obrotowego pobranej przez urząd celny od towarów sprowadzonych lub nadesłanych z zagranicy, zwanych dalej "towarami importowanymi".
2. 
Kwoty podatku, o którym mowa w ust. 1, ustalane są wyłącznie dla towarów stanowiących zapasy podatnika nie później niż w dniu 5 lipca 1993 r. przed rozpoczęciem sprzedaży.
3. 
Ilość poszczególnych towarów stanowiących zapasy, o których mowa w ust. 2, ustala się na podstawie spisu z natury przeprowadzonego nie później niż na dzień 5 lipca 1993 r. przed rozpoczęciem sprzedaży.
4. 
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do podatników, którzy prowadzili ewidencję ilościową lub ilościowo-wartościową umożliwiającą ustalenie stanu zapasów bez sporządzania spisu z natury, z tym że są oni obowiązani do sporządzenia spisu towarów wymienionych w § 1 ust. 3.
5. 
Ustalenie kwoty podatku obrotowego, o której mowa w ust. 1, następuje na podstawie rachunków (faktur) określających kwotę podatku obrotowego zawartego w cenie nabytego towaru lub dokumentów odprawy celnej z wykazaną kwotą podatku obrotowego pod warunkiem, że należność za zakupione towary oraz należności celne i podatkowe za towary importowe zostały zapłacone lub zostaną zapłacone do dnia 15 sierpnia 1993 r.
6. 
Kwotę podatku obrotowego, o której mowa w ust. 1, oblicza się poprzez ilości towarów ustalonych na podstawie ust. 3 lub 4 przez kwotę podatku obrotowego przypadającego na jednostkę towaru, z zastrzeżeniem § 4.
§  4. 
1. 
Przy ustalaniu kwoty podatku obrotowego, o której mowa w § 3, nie uwzględnia się towarów nabytych lub importowanych przez podatnika przed dniem 1 stycznia 1992 r.
2. 
Jeżeli podatnik nabył lub sprowadził towary z zagranicy przed dniem 17 grudnia 1992 r., a towary te opodatkowane były stawkami podatku obrotowego wyższymi niż 20% dla towarów krajowych lub 25% dla towarów importowanych, kwotę podatku obrotowego obniżającą należny podatek ogranicza się do:
1)
kwoty stanowiącej równowartość 20% ceny zakupu dla towarów krajowych,
2)
kwoty stanowiącej równowartość 25% podstawy opodatkowania dla towarów importowanych.
3. 
Jeżeli podatnik nabył lub sprowadził towary z zagranicy po dniu 17 grudnia 1992 r., a towary te opodatkowane były stawkami podatku obrotowego wyższymi niż 24% dla towarów krajowych lub 30% dla towarów importowanych, kwotę podatku obrotowego obniżającą należny podatek ogranicza się do:
1)
kwoty stanowiącej równowartość 24% ceny zakupu dla towarów krajowych,
2)
kwoty stanowiącej równowartość 30% podstawy opodatkowania dla towarów importowanych, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. 
W odniesieniu do towarów importowanych przez podatnika po dniu 17 grudnia 1992 r. kwotę podatku obrotowego obniżającą należny podatek zmniejsza się o kwotę stanowiącą 6% podstawy opodatkowania.
§  5. 
1. 
Podatnicy obowiązani są poinformować właściwy urząd skarbowy o łącznej kwocie podatku obrotowego, ustalonej na podstawie § 3 i 4, do dnia 30 sierpnia 1993 r. z chwilą złożenia deklaracji podatkowej za lipiec 1993 r.
2. 
Podatnicy, którzy nie wykonują obowiązku określonego w ust. 1, tracą prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku obrotowego.
§  6. 
1. 
W okresie od dnia 5 lipca 1993 r. do dnia 31 grudnia 1993 r. podatnicy obniżają podatek należny o kwotę podatku obrotowego, o której mowa w § 5 ust. 1, przed zastosowaniem odliczenia wynikającego z art. 19 ust. 1 ustawy, w następujący sposób:
1)
w lipcu i sierpniu 1993 r. - do wysokości nie przekraczającej 50% podatku należnego za każdy z tych miesięcy,
2)
od września do grudnia 1993 r. - podatek należny obniża się o pozostałą kwotę podatku obrotowego w czterech częściach równych.
2. 
Podatnicy mogą obniżyć podatek należny za lipiec i sierpień 1993 r. o kwotę podatku obrotowego, o której mowa w § 5 ust. 1, do wysokości 100% podatku należnego, jeżeli stosowane przez nich w tych miesiącach ceny sprzedaży wraz z podatkiem nie będą wyższe od cen ostatnio stosowanych przez podatników przed wejściem w życie ustawy.
§  7. 
1. 
Przepisy § 2-5 stosuje się również do podatników wytwarzających towary lub świadczących usługi opodatkowane podatkiem, przy wykorzystaniu towarów nabytych lub importowanych przed dniem 5 lipca 1993 r. zawierających podatek obrotowy.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podatnicy obniżają podatek należny o kwotę podatku obrotowego za lipiec, sierpień i wrzesień 1993 r. w trzech równych częściach.
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.24.243

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb obniżania należnego podatku od towarów i usług o kwoty podatku obrotowego oraz ewidencja, której prowadzenie zwalnia od obowiązku dokonywania spisu z natury.
Data aktu: 12/05/1993
Data ogłoszenia: 15/05/1993
Data wejścia w życie: 05/07/1993