Zakres i tryb działania Rzecznika Prasowego Rządu.

UCHWAŁA Nr 139
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1980 r.
w sprawie zakresu i trybu działania Rzecznika Prasowego Rządu.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Rzecznik Prasowy Rządu powołany jest do informowania środków masowego przekazu, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, o pracach Rządu i sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, do przedstawiania stanowiska Rządu w sprawach polityki wewnętrznej i zagranicznej Państwa, do zapewnienia dziennikarzom prasy krajowej i zagranicznej dostępu do informacji. W tym celu:
1)
składa oświadczenia w imieniu Rządu w granicach udzielonego upoważnienia,
2)
wydaje komunikaty o posiedzeniach i uchwałach Rady Ministrów,
3)
informuje o oficjalnych rozmowach Prezesa Rady Ministrów z przedstawicielami rządów innych państw oraz komentuje ich treść i przebieg,
4)
organizuje konferencje prasowe dla dziennikarzy prasy krajowej i zagranicznej,
5)
udziela odpowiedzi na pytania zgłaszane przez redakcje i dziennikarzy, komentuje wydarzenia krajowe i zagraniczne,
6)
udziela pomocy dziennikarzom w uzyskiwaniu informacji prasowych,
7)
przekazuje redakcjom informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w formie opracowań biuletynowych, przeznaczonych do wykorzystania w publikacjach,
8)
kontroluje realizację zadań określonych w uchwale nr 19 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawnienia informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21), a zwłaszcza w § 1, § 2 ust. 2 oraz § 5 ust. 1 tej uchwały.
§  2.
Rzecznik Prasowy Rządu informuje Rząd o stanowisku opinii publicznej wyrażonej za pośrednictwem środków masowego przekazu, zapewnia reagowanie na krytykę prasową ze strony organów administracji państwowej, instytucji państwowych i jednostek gospodarki uspołecznionej, ustosunkowuje się do publikacji prasowych, programów radiowych i telewizyjnych w zakresie dotyczącym działalności Rządu. W tym celu:
1)
przedstawia Prezesowi Rady Ministrów informacje oraz oceny materiałów prasowych, dotyczących działalności Rządu oraz podległych mu organów i instytucji,
2)
współdziała z ministrami i kierownikami urzędów centralnych w celu zapewnienia szybkiego i rzeczowego reagowania na krytykę prasową,
3)
współdziała z redakcjami środków masowego przekazu w sprawach dotyczących informacji o działalności Rządu i publikacji odpowiedzi nadsyłanych przez instytucje,
4)
informuje Prezesa Rady Ministrów o realizacji zadań w sprawie reagowania na krytykę prasową, określonych w uchwale nr 19 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawnienia informacji dla środków masowego przekazu, a zwłaszcza w § 6 ust. 1, 7 i 8 oraz w § 7 tej uchwały.
§  3.
1.
Rzecznik Prasowy Rządu bierze udział w posiedzeniach Rady Ministrów i Prezydium Rządu.
2.
Rzecznik Prasowy Rządu współdziała z ministrami, kierownikami urzędów centralnych oraz innych instytucji państwowych w wykonaniu swych zadań.
3.
Organy wymienione w ust. 2 są obowiązane udzielać Rzecznikowi Prasowemu Rządu, na jego wniosek, niezbędnych wyjaśnień oraz udostępniać materiały służące realizacji jego zadań.
4.
Rzecznik Prasowy Rządu w porozumieniu z ministrami i kierownikami urzędów centralnych ustala kierunki działalności informacyjnej rzeczników prasowych lub pracowników wyznaczonych przez instytucje do współpracy ze środkami masowego przekazu.
§  4.
Obsługę Rzecznika Prasowego Rządu sprawuje Biuro Rzecznika Prasowego Rządu, stanowiące komórkę organizacyjną Urzędu Rady Ministrów.
§  5.
Traci moc uchwała nr 20 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie zakresu i trybu działania Rzecznika Prasowego Rządu PRL.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024