Ogólne warunki umów sprzedaży materiału siewnego i szkółkarskiego między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 grudnia 1975 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży materiału siewnego i szkółkarskiego między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży materiału siewnego i szkółkarskiego między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "towarze", należy przez to rozumieć:
1)
nasiona, sadzonki (wysadki) roślin rolniczych oraz ziemniaki sadzeniaki,
2)
nasiona, cebulki, kłącza, sadzonki oraz rozsady warzyw i roślin ozdobnych, nasiona drzew oraz krzewów,
3)
nasiona i sadzonki ziół,
4)
grzybnie grzybów jadalnych,
5)
materiał szkółkarski drzew oraz krzewów.
§  3.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do umów sprzedaży materiału siewnego i szkółkarskiego stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218 i z 1974 r. Nr 9, poz. 65).
§  4.
1.
Do umów sprzedaży materiału siewnego i szkółkarskiego zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 26 października 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży materiału siewnego i szkółkarskiego w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1967 r. Nr 61, poz. 292 i z 1972 r. Nr 29, poz. 160).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Ogólne warunki umów sprzedaży materiału siewnego i szkółkarskiego między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Rozdział  1

Zawieranie umów i składanie dyspozycji.

§  1.
Umowy sprzedaży materiału siewnego i szkółkarskiego powinny być zawierane na okresy roczne, a w wypadkach szczególnych na okresy krótsze.
§  2.
1.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że dokładne terminy, rozmiar świadczeń częściowych, miejsce ich spełnienia oraz asortyment towaru określone zostaną przez kupującego w terminie późniejszym, kupujący jest obowiązany złożyć sprzedawcy dyspozycje dotyczące:
1)
nasion, sadzonek (rozsad) roślin rolniczych oraz ziemniaków sadzeniaków, przeznaczonych:
a)
na wiosenną akcję siewną roku następnego - do dnia 31 grudnia,
b)
na jesienną akcję siewną - do dnia 31 maja,
2)
towarów wymienionych w pkt 1, przeznaczonych na siew poplonów, oraz materiału siewnego nie objętego sprzedażą na wiosenną i jesienną akcję siewną, jak również materiału siewnego roślin uprawianych przez cały rok - nie później niż na 30 dni przed okresem, w którym zgodnie z umową mają być dostarczane,
3)
nasion warzyw i kwiatów na wiosenny sezon roku następnego - do dnia 30 października,
4)
nasion drzew, krzewów owocowych i ozdobnych na sezon jesienny - do dnia 30 czerwca danego roku, a sadzonek truskawek - do dnia 15 lipca,
5)
nasion warzyw i kwiatów na wysiew w okresie letnim i jesiennym oraz cebulek, kłączy, sadzonek i rozsad tych roślin, jak również grzybni grzybów jadalnych - nie później niż na 30 dni przed okresem, w którym zgodnie z umową mają być dostarczane,
6)
materiału szkółkarskiego na sezon jesienny danego roku - do dnia 31 lipca,
7)
materiału szkółkarskiego na sezon wiosenny danego roku - do dnia 31 stycznia,
8)
nasion i sadzonek ziół - nie później niż na 30 dni przed okresem, w którym zgodnie z umową mają być dostarczane.
2.
Jeżeli kupujący nie złoży dyspozycji w terminie, sprzedawca wyznaczy kupującemu dodatkowy termin do jej złożenia, z zastrzeżeniem, że po bezskutecznym upływie terminu odstąpi od umowy.

Rozdział  2

Wykonywanie umów.

§  3.
Jeżeli towar ma być dostarczony do magazynu kupującego, sprzedawca jest obowiązany dostarczyć towar przed godziną 14, zawiadamiając o tym kupującego na 5 dni przed przewidzianym terminem dostarczenia.
§  4.
1.
Jeżeli kupujący ma odebrać towar z magazynu sprzedawcy, sprzedawca powinien przygotować towar w magazynie położonym najbliżej magazynu kupującego i zawiadomić kupującego o dacie odbioru towaru na 5 dni przed terminem odbioru.
2.
W razie nieprzybycia kupującego w wyznaczonym terminie sprzedawca może wysłać towar pod adresem kupującego, po uprzednim zawiadomieniu go o tym co najmniej na 3 dni przed dokonaniem wysyłki.
§  5.
1.
Worki z nasionami powinny być zaszyte lub związane i zaplombowane, a wszelkie inne opakowania bezpośrednie powinny być zabezpieczone w sposób uniemożliwiający wymianę zawartości (bez uszkodzenia opakowania lub plomby).
2.
Waga nasion netto we wszystkich opakowaniach bezpośrednich w danej partii towaru powinna być jednakowa.
§  6.
Jeżeli jakość towaru nie została określona Polskimi Normami lub normami branżowymi, towar powinien odpowiadać wymaganiom określonym przez Ministra Rolnictwa.
§  7.
1.
Sprzedawca jest obowiązany określić rodzaj i ilość dostarczanego towaru w jednym z następujących dokumentów:
1)
w specyfikacji,
2)
w dokumencie przewozowym,
3)
w awizie wysyłkowym,
4)
na etykietach (nalepkach) zamieszczonych na odpowiednio zabezpieczonych opakowaniach,
5)
w fakturze.
2.
Specyfikację należy przesłać listem poleconym lub załączyć do przesyłki.
§  8.
Przy sprzedaży mieszanek nasion sprzedawca jest obowiązany dokładnie określić rodzaj dostarczanej mieszanki (kwalifikowana lub handlowa), procentowy skład i klasę jakości poszczególnych składników mieszanki, a ponadto przy sprzedaży mieszanki nasion kwalifikowanych - skład odmianowy nasion.
§  9.
1.
Towar powinien być zaopatrzony w etykietę w formie zawieszki, nalepki, napisu trwałego na opakowaniu lub wkładki; treść etykiety powinna być zgodna ze świadectwem jakości i zawierać co najmniej dane określone w obowiązujących normach dotyczących materiału siewnego i szkółkarskiego.
2.
Etykieta zawierająca dane wymienione w ust. 1 zastępuje w obrocie świadectwo jakości.
3.
Na żądanie kupującego sprzedawca jest obowiązany przesłać odpis świadectwa jakości.
§  10.
Próbki nasion pobrane we właściwym trybie do badań laboratoryjnych stanowiących podstawę świadectw przesłanych kupującemu sprzedawca jest obowiązany przechowywać w odpowiednich warunkach przez okres 12 miesięcy od dnia dostarczenia towaru.
§  11.
Okres ważności świadectw jakości nasion nie może kończyć się wcześniej niż:
1)
dla zbóż jarych - 30 kwietnia roku siewu,
2)
dla pozostałych roślin rolniczych wysiewanych wiosną - 31 maja roku siewu,
3)
dla roślin rolniczych wysiewanych jesienią - 15 listopada roku siewu,
4)
dla roślin poplonowych - 15 września roku siewu,
5)
dla roślin produkowanych pod szkłem - 15 marca roku siewu,
6)
dla roślin warzywnych: fasoli, kukurydzy, ogórków i dyni - 15 czerwca roku siewu,
7)
dla roślin nie wymienionych w pkt 1 do 6 - 31 maja roku siewu,
8)
dla roślin, które mogą być uprawiane w ciągu całego roku - przed upływem 3 miesięcy od dnia dostarczenia.

Rozdział  3

Rękojmia sprzedawcy za wady fizyczne towaru oraz odpowiedzialność odszkodowawcza za dostarczenie towaru z wadami.

§  12.
1.
Przy wyładowaniu towaru ze środka przewozowego, a przy odbiorze towaru z magazynu sprzedawcy - podczas załadowania towaru do środka przewozowego, kupujący jest obowiązany sprawdzić ilość towaru, stan opakowań i ich zabezpieczenie oraz zbadać jakość towaru organoleptycznie lub laboratoryjnie.
2.
Nie wymaga badania jakość towaru dostarczonego w nie naruszonych opakowaniach jednostkowych i zaopatrzonego w etykietę, o której mowa w § 9 ust. 1.
§  13.
Jeżeli w czasie badania towaru kupujący stwierdził braki ilościowe, jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie sprzedawcę, sporządzić protokół i przesłać go sprzedawcy nie później niż w ciągu 48 godzin od chwili otrzymania towaru lub doręczyć go sprzedawcy, jeżeli jest on obecny przy sprawdzaniu ilości towaru.
§  14.
1.
W razie stwierdzenia wad towaru kupujący jest obowiązany zawiadomić niezwłocznie sprzedawcę o wykryciu wad i w ciągu 72 godzin od chwili rozpoczęcia badania spowodować pobranie próbek towaru przez uprawnionego próbobiorcę lub uzyskać orzeczenie organu właściwego do oceny jakości danego rodzaju towaru.
2.
Odpis orzeczenia wydanego przez organ określony w ust. 1 kupujący jest obowiązany przesłać sprzedawcy w ciągu 3 dni od dnia otrzymania.
3.
Jeżeli kupujący nie spowoduje pobrania próbek lub nie uzyska orzeczenia o jakości towaru, jest on obowiązany dokonać komisyjnego badania towaru, sporządzić protokół i przesłać go sprzedawcy w ciągu 72 godzin od chwili rozpoczęcia badania.
§  15.
Nie jest wymagane spisywanie protokołów, o których mowa w § 13 oraz § 14 ust. 3, jeżeli reklamowane przez kupującego braki lub wady zostały już stwierdzone protokołem sporządzonym przez przewoźnika lub przez organ uprawniony do oceny towaru albo protokołem sporządzonym w związku z ubezpieczeniem towaru w transporcie.
§  16.
Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady towaru, których nie mógł wykryć w czasie badania przy odbiorze, jeżeli o wykryciu wad nie zawiadomi sprzedawcy niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od ich wykrycia.
§  17.
Jeżeli sprzedawca zamierza dokonać oględzin reklamowanego towaru, powinien zawiadomić o tym kupującego, najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu reklamacji i w ciągu następnych trzech dni delegować do tej czynności swego przedstawiciela. Do czasu upływu tych terminów kupujący jest obowiązany zachować towar w takim stanie, w jakim został odebrany, zabezpieczyć go przed uszkodzeniem lub obniżeniem jakości, a w razie ujawnienia wad towaru dopiero po wysianiu lub wysadzeniu w okresie wegetacji roślin - zachować plantację lub szkółkę w takim stanie, w jakim była w chwili wykrycia wad, chyba że zagraża to zniszczeniem zbiorów.
§  18.
Jeżeli sprzedawca odrzucił reklamację w całości lub w części albo nie udzielił odpowiedzi w terminie 7 dni od jej otrzymania, kupujący powinien zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez właściwy organ.
§  19.
Próbki dla ustalenia jakości towaru powinny być pobrane w obowiązującym trybie i przesłane do właściwej stacji badawczej w celu dokonania badań. Stwierdzenie wad odmianowych lub gatunkowych w wypadkach przewidzianych w § 16 następuje na podstawie zbadania próbek nasion lub owoców albo części roślin przez właściwą stację badawczą bądź sprawdzenia plantacji przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  20.
Kupującemu nie przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi za wady towaru wysianego (wysadzonego) lub zbadanego po upływie okresu ważności świadectwa jakości w zakresie określonych w świadectwie cech jakościowych, które ulegają pogorszeniu z upływem czasu.
§  21.
1.
Jeżeli wykrycie wad towaru było możliwe dopiero po wysianiu lub wysadzeniu go, sprzedawca jest obowiązany do naprawienia szkody poniesionej przez kupującego wskutek dostarczenia towaru z wadami na zasadach określonych w ust. 2 i 3.
2.
Jeżeli wada została wykryta w okresie wschodów i w czasie umożliwiającym ponowny zasiew (zasadzenie), sprzedawca odpowiada za poniesioną przez kupującego szkodę do wysokości poczynionych nakładów, to jest ceny zapłaconej za towar i innych kosztów związanych z uprawą i siewem.
3.
Jeżeli wada mogła być wykryta dopiero w okresie pełnej wegetacji roślin, jednak przed upływem roku od dnia wydania towaru, sprzedawca odpowiada za poniesioną przez kupującego szkodę do wysokości różnicy między wartością średniego plonu osiągniętego w gminie, na której terenie znajduje się plantacja, a wartością plonu rzeczywiście osiągniętego przez kupującego lub oszacowanego komisyjnie z udziałem przedstawicieli stron, najwcześniej na 14 dni przed spodziewanym terminem zbiorów.
§  22.
Jeżeli wykrycie wad gatunkowych lub odmianowych było możliwe dopiero w okresie dłuższym niż rok od dnia wydania towaru, sprzedawca jest obowiązany do naprawienia szkody poniesionej przez kupującego wskutek dostarczenia towaru wadliwego do wysokości cen towaru obowiązujących w chwili wykrycia wad i poniesionych do tej chwili kosztów uprawy oraz wartości spodziewanych zbiorów, których nie uzyskał w związku z opóźnieniem owocowania, spowodowanym potrzebą ponownego zasadzenia. Przez opóźnienie owocowania rozumie się czas odpowiadający okresowi od dnia wydania towaru do dnia ujawnienia wady.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024