Ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy ryb i przetworów rybnych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 grudnia 1975 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży i umów dostawy ryb i przetworów rybnych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy ryb i przetworów rybnych między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć w przepisach zarządzenia jest mowa o towarze, rozumie się przez to ryby morskie i słodkowodne, przetwory rybne, raki i przetwory z raków oraz inne organizmy morskie jadalne i ich przetwory.
§  3.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do ogólnych warunków umów sprzedaży i umów dostawy ryb i przetworów rybnych stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218 i z 1974 r. Nr 9, poz. 65).
§  4.
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Żeglugi z dnia 19 stycznia 1970 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży ryb i przetworów rybnych w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 4, poz. 37).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Ogólne warunki umów sprzedaży i umów dostawy ryb i przetworów rybnych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Rozdział  1

Zawieranie umów.

§  1.
Umowy powinny być zawierane w zasadzie na okresy nie krótsze niż kwartał.
§  2.
Umowy powinny ustalać między innymi:
1)
tryb i terminy uzgadniania harmonogramów poszczególnych świadczeń częściowych,
2)
system oraz zasady uzgadniania zmian asortymentowych,
3)
procent dopuszczalnych odchyleń ilościowych poszczególnych asortymentów dostarczanego towaru w stosunku do ilości przewidzianych w umowie.
§  3.
W razie zawarcia umowy wieloletniej kupujący jest obowiązany w terminie 30 dni przed zakończeniem roku kalendarzowego zgłosić propozycje zmian i uzupełnień w zakresie rodzaju i ilości towaru, który ma być dostarczony w roku następnym.

Rozdział  2

Wykonywanie umów.

§  4.
1.
Sprzedawca jest obowiązany dostarczać towar własnym staraniem i na własny koszt, jeżeli waga towaru dostarczanego jednorazowo do państwowych i spółdzielczych jednostek handlu detalicznego i zakładów garmażeryjnych wynosi nie mniej niż 50 kg, a do zakładów gastronomicznych i innych jednostek, w których dokonywane jest żywienie zbiorowe (konsumenci zbiorowi) - nie mniej niż 30 kg. Ilość towaru nie może być jednak mniejsza od ilości zawartej w jednostkowym opakowaniu hurtowym.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, sprzedawca jest obowiązany dostarczać towar do wskazanych przez kupującego pomieszczeń sklepowych lub innych punktów odbioru.
3.
Dowód dostawy towaru powinien oprócz ilości i rodzaju towarów oraz ich cen jednostkowych określać wartość partii dostarczonej dla każdego punktu odbioru.
4.
Jeżeli ilość zamówionego towaru jest mniejsza niż określona w ust. 1, kupujący jest obowiązany odebrać towar z magazynu sprzedawcy.
§  5.
1.
W razie gdy towar ma być wydany z magazynu sprzedawcy, sprzedawca jest obowiązany zawiadomić kupującego o przygotowaniu towaru co najmniej na 48 godzin przed ustalonym terminem wydania, wskazując jednocześnie magazyn, z którego wydanie ma nastąpić. Termin zawiadomienia o przygotowaniu do odbioru towaru, którym są ryby słodkowodne z jezior, rzek i zalewów, wynosi 24 godziny.
2.
Jeżeli kupującym jest jednostka wymieniona w § 4 ust. 1, sprzedawca jest obowiązany do przygotowania towaru dla każdego punktu sprzedaży lub zakładu.
3.
Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Sprzedawca jest obowiązany określić w dowodzie dostawy cechy jakościowe dostarczanego towaru.
2.
Sprzedawca jest obowiązany dołączyć do każdej partii dostarczanych konserw, prezerw, mączki rybnej, tranu i produktów paszowych świadectwo jakości (atest) dotyczące tej partii.
3.
W razie dostarczania artykułów nowo wprowadzanych na rynek sprzedawca jest obowiązany dostarczyć najpóźniej łącznie z pierwszą partią towaru informację o walorach odżywczych, smakowych i kulinarnych tych artykułów.
§  7.
Sprzedawca, który wprowadza do obrotu przetwory pochodzące z importu w oryginalnych opakowaniach jednostkowych, jest obowiązany oznaczyć opakowania zbiorcze napisami w języku polskim, określającymi nazwę i cenę towaru.
§  8.
1.
Kupujący jest obowiązany odprzedać sprzedawcy opakowania fakturowane niezwłocznie po ich opróżnieniu.
2.
Wartość brakujących lub uszkodzonych elementów opakowań odlicza się od ich ceny.
3.
Sprzedawca, który dostarczył kupującemu towar własnym lub najętym środkiem transportu, jest obowiązany odebrać w każdym punkcie odbioru na własny koszt przygotowane przez kupującego próżne opakowania fakturowane, nadające się do ponownego użytku.

Rozdział  3

Rękojmia sprzedawcy za wady fizyczne towaru.

§  9.
Kupujący powinien zbadać towar pod względem ilościowym przed potwierdzeniem odbioru, a jeżeli towar jest dostarczony za pośrednictwem przewoźnika - przy wyładowaniu towaru ze środka przewozowego.
§  10.
Jeżeli towar jest dostarczany w opakowaniach obejmujących jednakową wagę towaru, zbadanie ilości dostarczanego towaru odbywa się przez przeliczenie tych opakowań oraz sprawdzenie wagi w określonej ilości opakowań zgodnie z obowiązującymi normami.
§  11.
1.
Badanie towaru pod względem jakościowym, z wyjątkiem konserw, prezerw, mączki rybnej, tranu i produktów paszowych, następuje w dniu otrzymania towaru, a jeżeli towar jest wydawany w magazynie sprzedawcy - w czasie odbioru towaru.
2.
Badanie towaru pod względem jakościowym może nastąpić w imieniu i na rzecz kupującego w magazynie sprzedawcy przez przedstawiciela handlu z udziałem przedstawiciela sprzedawcy - przed załadowaniem towaru.
3.
Kupujący, który przy badaniu towaru w magazynie sprzedawcy kwestionuje deklarowaną przez sprzedawcę jakość towaru, jest obowiązany niezwłocznie po zbadaniu towaru zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez właściwy organ. Przeprowadzenie ekspertyzy jest zbędne, jeżeli sprzedawca uzna jakość stwierdzoną w protokole przez kupującego.
4.
Badanie pod względem jakościowym konserw, prezerw, mączki rybnej, tranu i produktów paszowych powinno nastąpić w ciągu 5 dni od chwili otrzymania towaru.
§  12.
1.
Kupujący, który stwierdził wady towaru, jest obowiązany pod rygorem utraty uprawnień z tytułu rękojmi za wady towaru zawiadomić sprzedawcę telefonicznie, telegraficznie lub dalekopisem o ujawnieniu wad niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili ich wykrycia, i przesłać w ciągu 3 dni pisemną reklamację.
2.
Sprzedawca, który zamierza dokonać oględzin towaru, jest obowiązany zawiadomić o tym kupującego telefonicznie lub telegraficznie niezwłocznie, nie później jednak niż następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia o wykryciu wad, i delegować swego przedstawiciela w ciągu 24 godzin, a w razie reklamacji dotyczącej konserw oraz ryb solonych i mrożonych - w ciągu 3 dni.
§  13.
1.
Jeżeli sprzedawca nie udzieli odpowiedzi na reklamację przed upływem terminów określonych w § 12 ust. 2, kupujący jest obowiązany nie później niż następnego dnia po ich upływie zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez właściwy organ.
2.
Jeżeli sprzedawca odrzuci reklamację w całości lub w części, kupujący powinien zażądać przeprowadzenia ekspertyzy nie później niż następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia o odrzuceniu reklamacji.
3.
W wypadkach nagłych (np. gdy chodzi o towar szybko psujący się) ekspertyza może być przeprowadzona jeszcze przed zawiadomieniem sprzedawcy o wadzie.
§  14.
1.
Sprzedawca odpowiada za wady jakościowe towarów ujawnione w ciągu okresu przydatności do spożycia lub okresu przechowywania czy trwałości, ustalonego w normach przedmiotowych, chyba że udowodni, iż wady powstały z winy kupującego (np. na skutek niewłaściwego składowania lub przechowywania towaru).
2.
Kupującemu nie przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi za wady towaru, stwierdzone po upływie okresów, o których mowa w ust. 1.
§  15.
1.
Jednostki zbytu i handlu hurtowego mogą odmówić przyjęcia konserw i innych przetworów mających ograniczony okres przydatności do spożycia lub okres przechowywania czy trwałości określony w normach przedmiotowych, jeżeli w dniu otrzymania towaru upłynęło więcej niż 1/3 tego okresu.
2.
Jednostki handlu detalicznego, zakłady gastronomiczne i garmażeryjne oraz inne jednostki, w których dokonywane jest żywienie zbiorowe (konsumenci zbiorowi), mogą odmówić przyjęcia towarów, o których mowa w ust. 1, jeżeli w dniu otrzymania towaru upłynęło więcej niż 2/3 okresu, o którym mowa w ust. 1.
3.
Jeżeli kupujący godzi się przyjąć towar po upływie okresów wskazanych w ust. 1 i 2, sprzedawca jest obowiązany udzielić mu bonifikaty w wysokości 5% ceny detalicznej towaru.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024