Dalszy rozwój i działalność ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej.

UCHWAŁA Nr 55
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1966 r.
w sprawie dalszego rozwoju i działalności ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Upoważnia się Związek Młodzieży Socjalistycznej (ZMS) i Związek Młodzieży Wiejskiej (ZMW) do dalszego organizowania i rozwijania ochotniczych hufców pracy, pozostających pod ideowym kierownictwem i ogólnym nadzorem tych organizacji. Hufce te nosić będą nazwę "Ochotnicze Hufce Pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej", zwane dalej w skrócie "OHP".
§  2.
Zasady ideowego kierownictwa oraz sprawowania ogólnego nadzoru nad OHP ustalą związki, o których mowa w § 1, w drodze uchwały swoich zarządów głównych.
§  3.
Zadaniem OHP jest:
1)
wychowywanie uczestników OHP przez pracę i wpajanie zasad ideowych zgodnych z założeniami programowymi ZMS i ZMW na świadomych obywateli Polski Ludowej,
2)
zapewnienie uczestnikom OHP zatrudnienia i możliwości kształcenia w szkołach zawodowych lub zdobywania kwalifikacji zawodowych przez organizowanie innych form szkolenia zawodowego oraz ochrony pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi,
3)
przygotowanie uczestników OHP do obrony kraju przez szkolenie wojskowe i podnoszenie sprawności fizycznej.
§  4.
1.
Bezpośrednią organizację i nadzór nad gospodarką OHP związki, o których mowa w § 1, powierzą Komendzie Głównej OHP, na której czele stoi Komendant Główny OHP.
2.
Komendę Główną OHP powołują w drodze uchwały Zarządy Główne ZMS i ZMW.
3.
Komendant Główny OHP reprezentuje OHP wobec władz i organów państwowych, jak również we wszystkich sprawach administracyjnych, organizacyjnych i finansowo-gospodarczych.
§  5.
1.
Rekrutację do OHP prowadzą terenowe ogniwa ZMS i ZMW oraz organy Zrzeszenia Studentów Polskich (ZSP) - wyłącznie na podstawie ochotniczych zgłoszeń młodzieży. Działalność ogniw ZMS i ZMW oraz organów ZSP w zakresie rekrutacji do OHP koordynuje Komenda Główna OHP.
2.
Do OHP mogą być przyjmowane osoby z terenu miast i wsi w wieku od 16 do 24 lat, które posiadają dobry stan zdrowia i podpiszą odpowiednią deklarację. Przyjęcie do OHP młodocianego może nastąpić tylko za zgodą jego rodziców lub opiekunów.
3.
Przed podpisaniem deklaracji, o której mowa w ust. 2, należy kandydata do OHP szczegółowo poinformować o prawach i obowiązkach członka OHP oraz o obowiązkach OHP i przedsiębiorstwa, w którym mają być zatrudnieni uczestnicy OHP, w szczególności w zakresie warunków pracy, bytowych i szkolenia.
4.
Deklaracja, o której mowa w ust. 2, powinna w szczególności zawierać stwierdzenie dobrowolnego zgłoszenia się do OHP oraz potwierdzenie zaznajomienia się z prawami i obowiązkami, o których mowa w ust. 3. Wzór deklaracji określi Komenda Główna OHP w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
§  6. 1
Szczegółową organizację, czas trwania oraz rodzaje poszczególnych OHP określają na wniosek Komendy Głównej OHP Zarządy Główne ZMS i ZMW w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz zainteresowanymi ministrami.
§  7.
1.
Dla uczniów szkół należy organizować odrębne, szkolne OHP. Szczegółową organizację szkolnych OHP określą Zarządy Główne ZMS i ZMW w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Zakres opieki, pomocy i nadzoru pedagogicznego nad szkolnymi OHP określi Minister Oświaty.
3.
Dla osób studiujących na wyższych uczelniach należy organizować studenckie OHP.
4.
Szczegółową organizację studenckich OHP określą Zarządy Główne ZMS i ZMW oraz Rada Naczelna ZSP w porozumieniu z ministrami nadzorującymi szkoły wyższe.
§  8.
1.
Umowy w przedmiocie zatrudnienia uczestników OHP mogą być zawierane z tymi zakładami pracy, które zagwarantują odpowiednie szkolenie uczestników OHP.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w razie zatrudniania uczestników OHP, określonych w § 7.
§  9.
1.
Warunki pracy, bytowe oraz zasady szkolenia uczestników OHP określają dwie umowy:
1)
umowa zawarta przez Komendę Główną OHP z zakładem pracy,
2)
umowa zawarta przez uczestników OHP z zakładem pracy (umowa o naukę zawodu, przyuczenie do określonej pracy, odbycie wstępnego stażu pracy lub umowa o pracę).
2.
Wzory umów, o których mowa w ust. 1, ustali Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac na wniosek Komendy Głównej OHP, uzgodniony z zainteresowanymi ministrami.
3.
Zatrudnianie młodocianych uczestników OHP może nastąpić tylko z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 226 i z 1961 r. Nr 32, poz. 160), przepisów wykonawczych do tej ustawy oraz innych przepisów właściwych dla tej kategorii pracowników.
§  10. 2
Szczegółowe zasady wynagradzania uczestników OHP oraz zasady potrącania kosztów wyżywienia i umundurowania określi na wniosek Komendy Głównej OHP Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  11.
Normę wyżywienia dla uczestników OHP ustala się w wysokości zasadniczej normy żywienia żołnierza.
§  12.
1.
Uczestnikom OHP, którzy przebywali w OHP przynajmniej przez okres dziewięciu miesięcy, przysługuje:
1)
w czasie poboru - prawo wyboru rodzaju wojska lub służby w zależności od posiadanych kwalifikacji i zdolności fizycznych,
2)
prawo pierwszeństwa przy werbunku do służby wojskowej w charakterze uczniów oficerskich szkół zawodowych oraz przy werbunku do szkół podoficerskich, jeżeli kandydat do tych szkół spełnia warunki wymagane przy werbunku,
3)
przy równych kwalifikacjach zawodowych prawo pierwszeństwa w przyjęciu do pracy przez zakład pracy, na rzecz którego wykonywali pracę w OHP.
2.
Uczestnicy OHP, trwających co najmniej 2 lata, zdolni do służby wojskowej odbywają zasadniczą służbą wojskową w systemie obrony terytorialnej na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 marca 1963 r. w sprawie służby wojskowej w systemie obrony terytorialnej (Dz. U. Nr 14, poz. 75).
3.
Szczegółowe zasady powoływania uczestników OHP do zasadniczej służby wojskowej w systemie obrony terytorialnej oraz sposób odbywania tej służby i organizację szkolenia określi Minister Obrony Narodowej.
§  13.
1.
Zezwala się pracownikom oraz uczestnikom OHP na noszenie mundurów i odznak służbowych. Wzory umundurowania i odznak służbowych ustalą, na wniosek Komendy Głównej OHP, Zarządy Główne ZMS i ZMW.
2.
Zasady odpłatności za umundurowanie określą, na wniosek Komendy Głównej OHP, Zarządy Główne ZMS i ZMW w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Ministrem Finansów.
§  14.
1.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac:
1)
ustali na wniosek zainteresowanych resortów, zgłoszony w porozumieniu z Komendą Główną OHP, plan udziału OHP w realizacji narodowego planu gospodarczego, w szczególności prac w okresie letnim dla szkolnych i studenckich OHP, oraz udzieli pomocy resortom zatrudniającym OHP w ustalaniu planów bazy kwaterunkowej przeznaczonej dla OHP; resorty przedstawiają wnioski Komitetowi Pracy i Płac w ostatnim kwartale roku kalendarzowego poprzedzającego rok objęty planem zatrudnienia OHP,
2)
udzieli OHP pomocy w rekrutacji uczestników do OHP przez wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz prezydiów powiatowych i miejskich rad narodowych,
3)
zobowiąże wydziały zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych do wydawania uczestnikom OHP biletów kredytowanych na przejazdy z miejsca ich stałego zamieszkania do miejsca zakwaterowania hufca.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:
1)
ustali zasady przeprowadzania badań stanu zdrowia kandydatów na uczestników OHP,
2)
zapewni OHP właściwą opiekę lekarską, zaopatrzenie w leki oraz nadzór sanitarny w miejscach ich zakwaterowania i na terenie pracy.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego zapewni OHP zaopatrzenie w środki żywnościowe w miejscach ich zakwaterowania zgodnie z normami ich wyżywienia.
4.
Minister Przemysłu Lekkiego zapewni OHP możliwość zaopatrzenia się w odpowiednią ilość materiałów na ubiory służbowe dla pracowników oraz uczestników OHP, według ustalonych norm i wzorów.
5.
Minister Oświaty zapewni Komendzie Głównej OHP pomoc w organizowaniu szkolnych OHP oraz otoczy OHP bezpośrednią opieką w dziedzinie szkoleniowo-zawodowej, oświatowo-wychowawczej i kulturalnej przez kuratoria okręgów szkolnych oraz inne organy do spraw oświaty prezydiów rad narodowych.
6.
Minister Obrony Narodowej skieruje dla potrzeb OHP odpowiednią kadrę wojskową, jak również wyda wytyczne w sprawie szkolenia wojskowego uczestników OHP, zapewnienia im materiałów i pomocy szkoleniowych oraz broni ćwiczebnej w ramach obrony terytorialnej kraju.
7.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) nie wymienieni w ust. 1-6 oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) udzielą OHP pomocy w zakresie swojej działalności.
§  15.
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Komendantem Głównym OHP określi zasady i tryb przyjmowania do OHP osób w wieku 16-24 lat, które wymagają zorganizowanej opieki dla zdobycia zawodu.
§  16.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym udzielanie OHP pomocy w zakresie swojej działalności.
§  17.
Zaleca się Radzie Naczelnej ZSP otoczenie opieką i pomocą studentów szkół wyższych będących uczestnikami OHP.
§  18.
Komenda Główna OHP korzysta z dotacji Skarbu Państwa zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1959 r. w sprawie udzielania dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji (Dz. U. z 1959 r. Nr 52, poz. 313 oraz z 1963 r. Nr 4, poz. 23). Prezes Rady Ministrów wyznaczy organ budżetowy zobowiązany do przydzielania tej dotacji oraz nadzoru nad jej realizacją.
§  19.
Traci moc uchwała nr 201 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. w sprawie organizowania i pracy ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej (Monitor Polski Nr 56, poz. 322).
§  20.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia, porozumienia lub zasięgnięcia opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów albo jej Przewodniczącego, zgodnie z § 2 pkt 13 uchwały nr 136 Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie zniesienia przewidzianego w niektórych przepisach obowiązku uzgadniania i porozumienia z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.271).
2 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia, porozumienia lub zasięgnięcia opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów albo jej Przewodniczącego, zgodnie z § 2 pkt 13 uchwały nr 136 Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie zniesienia przewidzianego w niektórych przepisach obowiązku uzgadniania i porozumienia z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.271).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024