Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i dopłat budżetowych oraz dokonywanie odpisów na fundusze: rozwoju, rezerwowy i inwestycyjno-remontowy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 lipca 1964 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i dopłat budżetowych oraz dokonywania odpisów na fundusze: rozwoju, rezerwowy i inwestycyjno-remontowy.

Na podstawie § 10 ust. 1 i § 15 oraz w związku z § 2 ust. 4 uchwały nr 281 Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1960 r. w sprawie systemu finansowego przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (Monitor Polski z 1964 r. Nr 46, poz. 224) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa:
1)
o przedsiębiorstwie - rozumie się przez to przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej wymienione w § 1 uchwały nr 281 Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1960 r. w sprawie systemu finansowego przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (Monitor Polski z 1964 r. Nr 46, poz. 224),
2)
o uchwale - rozumie się przez to uchwałę powołaną w pkt 1.

II.

Przepisy szczegółowe.

1. Zasady wpłat z zysku.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń z budżetem właściwej rady narodowej z tytułu wpłat z zysku miesięcznie, kwartalnie i rocznie. Wpłaty miesięczne oraz kwartalne (w tym również za IV kwartał na podstawie nie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego} traktuje się jako wpłaty zaliczkowe, wpłaty zaś roczne po zweryfikowaniu wyniku i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego - jako wpłaty ostateczne.
2.
Podstawą obliczenia wpłat z zysku do budżetu jest:
1)
przy rozliczeniach miesięcznych - planowana wpłata z zysku do budżetu, ustalona w planach finansowych przedsiębiorstw na poszczególne kwartały,
2)
przy rozliczeniach kwartalnych (w tym również za IV kwartał) - zysk wykazany w kwartalnych sprawozdaniach finansowych (nie zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym), zmniejszony o nadwyżki dochodów nad kosztami likwidacji lub sprzedaży środków trwałych oraz odpisy na fundusz zakładowy,
3)
przy ostatecznym rozliczeniu rocznym - zysk wskazany w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym, zmniejszony o nadwyżki dochodów nad kosztami likwidacji lub sprzedaży środków trwałych, odpisy na fundusz zakładowy oraz zysk nieprawidłowy i niezależny od działalności przedsiębiorstwa.
3.
Przedsiębiorstwo odprowadza zysk nieprawidłowy w wysokości 50% do budżetu właściwej rady narodowej, a pozostałe 50% do właściwego zjednoczenia (zrzeszenia) lub wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
4.
Przedsiębiorstwo odprowadza zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa do budżetu jednostkowego wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  3.
1.
Za zysk nieprawidłowy osiągnięty w sposób naruszający obowiązujące przepisy lub interes publiczny uważa się zysk osiągnięty na skutek:
1)
niedotrzymywania obowiązujących receptur lub technicznych warunków produkcji i usług z uszczerbkiem dla uzasadnionych interesów odbiorców,
2)
niewykonywania planowanych remontów, powodującego utrzymywanie w złym stanie lub niszczenie budynków, maszyn i urządzeń,
3)
niedokonywania prawidłowych odpisów amortyzacyjnych,
4)
niedokonywania planowanych nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy,
5)
preferowania usług i wyrobów wysoko rentownych z uszczerbkiem dla usług i wyrobów nisko rentownych, określonych w planach wielkością zadań i wzajemną proporcją tych usług i wyrobów,
6)
naruszania obowiązujących przepisów dotyczących ustalania bądź stosowania cen i taryf,
7)
nieprawidłowego rozliczania kosztów,
8)
innych tytułów, ustalonych przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Za zysk niezależny od działalności przedsiębiorstw uważa się zysk osiągnięty w przypadkach:
1)
zmian cen sprzedawanych wyrobów i taryf świadczonych usług,
2)
urzędowych zmian cen zużywanych środków produkcji i taryf usług,
3)
urzędowych zmian wysokości marż, stawek płac, składek na ubezpieczenia majątkowe, osobowe oraz społeczne,
4)
zmian stawek podatkowych, stopy procentowej oraz norm amortyzacji.
5)
zmian wysokości narzutów obciążających koszty własne przedsiębiorstw,
6)
zmian organizacyjnych i asortymentowych w ciągu roku niezależnych od przedsiębiorstw, powodujących obniżenie kosztów własnych.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa ustalają w rocznych planach finansowych kwartalne oraz roczne wpłaty z zysku i dokonują rozliczeń z tego tytułu w zależności od wskaźnika rentowności.
2.
Za wskaźnik rentowności przedsiębiorstw należy uważać stosunek procentowy kwoty zysku ogółem, zmniejszanego o nadwyżkę dochodów nad kosztami likwidacji lub sprzedaży środków trwałych, do kosztu własnego sprzedaży z całokształtu działalności przedsiębiorstwa (wraz z kosztami działalności pozaoperacyjnej). Przy obliczaniu rentowności na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego zysk ogółem należy zmniejszyć również o zysk nieprawidłowy i niezależny od działalności przedsiębiorstwa.
3.
Przy rentowności do 3% wpłaty z zysku do budżetu wynoszą 10% podstawy, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 i 3. Przy rentowności przekraczającej 3% stawkę wpłaty z zysku do budżetu zwiększa się o 3% tej podstawy za każdy procent wzrostu rentowności ponad 3% (np. przy rentowności 4% stawka wpłaty z zysku do budżetu wyniesie 13%, a przy rentowności 4,99% - 15,97%). Przy rentowności powyżej 28% stawka wpłaty z zysku do budżetu wynosi 85% podstawy.

2. Tryb i terminy wpłat z zysku.

§  5.
Przedsiębiorstwa odprowadzają zaliczkowe miesięczne wpłaty z zysku w terminie do dnia 25 każdego miesiąca wysokości 1/3 planowanej na dany kwartał wpłaty z zysku.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat zaliczkowych kwartalnych w terminie 10 dni od daty przewidzianej na sporządzenie sprawozdania kwartalnego.
2.
Przy rozliczeniach kwartalnych wypłaty z zysku do budżetu ustala się, mnożąc podstawę obliczenia, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, przez stawkę wpłaty z zysku, wynikającą z rzeczywiście osiągniętej rentowności (§ 4 ust. 2), ustalonej na podstawie kwartalnego sprawozdania finansowego oraz za IV kwartał na podstawie nie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują ostatecznego rozliczenia wpłat z zysku do budżetu na podstawie zatwierdzonego w obowiązującym trybie rocznego sprawozdania finansowego w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia tego sprawozdania.
2.
Przed dokonaniem ostatecznego rozliczenia rocznego zyski przedsiębiorstw podlegają weryfikacji zgodnie z § 2.
3.
Zysk nieprawidłowy i niezależny od działalności przedsiębiorstw podlega odprowadzeniu na rachunki właściwych jednostek (§ 8 ust. 2 i 3) w terminie określonym w ust. 1.
4.
W razie dokonania wpłat zysku nieprawidłowego i niezależnego przed zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego przepisy § 23 ust. 3 mają odpowiednie zastosowanie.
§  8.
1.
Wpłaty z zysku, o których mowa w § 2 ust. 1, przedsiębiorstwa odprowadzają na rachunek dochodów budżetowych prezydium właściwej rady narodowej we właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego.
2.
Zysk nieprawidłowy w wysokości 50% przedsiębiorstwo odprowadza na rachunek dochodów budżetowych określony w ust. 1, a w pozostałych 50% na właściwe rachunki jednostek określonych w § 2 ust. 3.
3.
Zysk niezależny przedsiębiorstwo odprowadza na rachunek wydziału finansowego w Narodowym Banku Polskim na dochód budżetu jednostkowego wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).

3. Pokrywanie strat nie planowanych.

§  9.
1.
Straty nie planowane przedsiębiorstw są pokrywie ze środków funduszu rezerwowego. Jeżeli fundusz rezerwowy nie wystarcza na ich pokrycie, bank zmniejsza wypłatę środków pieniężnych na płace o sumę stanowiącą różnicę między wysokością straty poniesionej a wysokością części straty pokrytej z funduszu rezerwowego.
2.
W razie gdy nie planowana strata lub jej część stanowi stratę niezawinioną działalnością przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwo powinno przedstawić bankowi (w celu niedopuszczenia do zmniejszenia wypłaty środków pieniężnych na płace) oświadczenie prezydium właściwej rady narodowej stwierdzające, iż strata powstała z przyczyn niezależnych od jego działalności, z równoczesnym stanowiskiem prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) co do terminu i sposobu pokrycia tej straty w związku z przepisem § 2 ust. 4 uchwały. Na podstawie powyższego oświadczenia przedsiębiorstwo może korzystać z kredytu bankowego na uzupełnienie funduszów własnych w obrocie na zasadach określonych przez bank finansujący.
3.
W razie poniesienia straty zawinionej brakującą na wypłatę wynagrodzeń sumę przedsiębiorstwo otrzyma od prezydium właściwej rady narodowej jako dotację zwrotną, zgodnie z § 5 ust. 4 uchwały.
4.
Podejmując decyzję o wypłacie brakującej sumy z tytułu poniesienia strat zawinionych działalnością przedsiębiorstwa, prezydium właściwej rady narodowej - na podstawie wyników badania przyczyn powstania strat, przeprowadzonego przez zjednoczenie (zrzeszenie) lub wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, wspólnie z dyrektorem i głównym księgowym przedsiębiorstwa, oraz przedstawionych przez nich wniosków - ustali środki zaradcze w celu uzdrowienia gospodarki przedsiębiorstwa, stosownie do § 5 ust. 4 uchwały.
5.
Pokryta przez przedsiębiorstwo ze środków funduszu rezerwowego strata niezawiniona może być zrefundowana na wniosek przedsiębiorstwa z budżetu jednostkowego wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
6.
Spłata dotacji zwrotnej, o której mowa w ust. 3, następuje w terminach przewidzianych w § 5 ust. 4 uchwały, ze środków obrotowych przedsiębiorstwa.
§  10.
Jeżeli straty nie planowane, o których mowa w § 9 ust. 1, nie zostały pokryte ze środków funduszu rezerwowego, a straty nie zawinione - także dotacją z budżetu jednostkowego wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), powstały z tytułu tych strat niedobór środków obrotowych na początek następnego roku podlega pokryciu ze środków funduszu rozwoju, a w braku środków tego funduszu - ze środków funduszu rezerwowego przyszłego okresu.

4. Dopłaty budżetowe na wyrównanie różnic opłat i stawek taryfowych.

§  11.
1.
Jeżeli obowiązujące opłaty i stawki taryfowe nie pokrywają planowanych kosztów własnych usług lub wyrobów działalności podstawowej, powiększonych o podatek obrotowy i od operacji nietowarowych oraz o 3% marży zysku, przedsiębiorstwa otrzymują na wyrównanie różnicy odpowiednią dopłatę budżetową z budżetu właściwej rady narodowej.
2.
W przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej ustala się marżę zysku zawartą w dopłacie budżetowej w wysokości 5%, z tym jednak że podstawą do ustalania wpłat z zysku jest rentowność określona w § 4 ust. 3.
3.
Dopłaty budżetowe mogą być ustalane na jednostkę usług (wyrobów lub robót) lub też proporcjonalnie do wartości sprzedaży stosownie do § 10 ust. 2 uchwały.
4.
Przedsiębiorstwa otrzymują od prezydiów właściwych rad narodowych wskaźniki planowanej wysokości dopłat budżetowych, powiązanej z zadaniami planu rocznego, stanowiącymi podstawę ustalania dopłat, przy czym wskaźniki i wysokość dopłat budżetowych powinny być zróżnicowane i ustalane na poszczególne kwartały na podstawie szczegółowych planów kwartalnych, z uwzględnieniem występującej w przedsiębiorstwach sezonowości.
§  12.
W terminie do dnia 7 każdego miesiąca wydziały finansowe prezydiów właściwych rad narodowych przekazują przedsiębiorstwom zaliczkowo jedną trzecią planowanej na dany kwartał dopłaty budżetowej.
§  13.
1.
Przekroczenie planu usług przedsiębiorstwa, wymagające dopłaty budżetowej, uzależnione jest od uprzedniej zgody prezydium właściwej rady narodowej, które określi, jakie usługi i przy zachowaniu jakich warunków mogą być zwiększone. W odniesieniu do usług przewozowych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej zasady przekraczania planu usług regulują odrębne przepisy, wydane na podstawie § 10 ust. 2 uchwały.
2.
Jeżeli zaplanowana w budżecie roczna suma dopłat budżetowych nie wystarcza na pokrycie faktycznie należnych przedsiębiorstwu dopłat budżetowych, których zwiększenie w stosunku do planu nastąpiło za uprzednią zgodą prezydium właściwej rady narodowej, na skutek gospodarczo uzasadnionego przekroczenia planu świadczonych usług - prezydium właściwej rady narodowej zmniejsza roczną kwotę wpłat z zysku przedsiębiorstwa o różnicę między planowaną a faktycznie należną kwotą dopłat.
3.
Jeżeli ponadplanowa dopłata budżetowa jest wyższa od należnej wpłaty z zysku do budżetu, różnicę pokrywa prezydium właściwej rady narodowej z budżetu, określając termin uruchomienia dotacji.
4.
Do czasu uruchomienia dotacji na różnicę, o której mowa w ust. 3, przedsiębiorstwo pokrywa ją przejściowo ze środków funduszu rezerwowego do wysokości należnej ponadplanowej dopłaty budżetowej, a w braku środków tego funduszu może korzystać z kredytu bankowego na zasadach ustalonych przez bank finansujący.
§  14.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie otrzyma w terminie zaplanowanej należnej dopłaty budżetowej, dokonuje wpłat do budżetu z tytułu zysku i nadwyżek amortyzacji jedynie w wysokości różnicy pomiędzy należną od przedsiębiorstwa wpłatą a przysługującą mu dopłatą. Jeżeli zaplanowana dla przedsiębiorstwa dopłata budżetowa jest wyższa od należnych wpłat z zysku i nadwyżek amortyzacji, wówczas o brakującą kwotę przedsiębiorstwo może zmniejszyć przelewy środków własnych na rachunek funduszu rezerwowego i funduszu inwestycyjno-remontowego.
2.
Z chwilą otrzymania zaplanowanej należnej dopłaty budżetowej przedsiębiorstwo obowiązane jest dokonać w ciągu 5 dni przelewów z tytułu wpłat z zysku, nadwyżek amortyzacji i funduszów, o których mowa w ust. 1.
3.
W razie niedokonania wpłat do budżetu w terminie określonym w ust. 2 stosuje się przepisy § 23 ust. 1 i 2.

5. Odpisy na fundusz rezerwowy.

§  15.
1.
Na fundusz rezerwowy przedsiębiorstwa odpisują kwartalnie część zysku w wysokości ustalonej przez prezydia właściwych rad narodowych, nie przekraczającej jednak w stosunku rocznym 2% planowanego rocznego osobowego funduszu płac przedsiębiorstwa.
2.
Z chwilą zakumulowania sumy, wynoszącej 10% planowanego rocznego osobowego funduszu płac przedsiębiorstwa, odpisy na fundusz rezerwowy ustają. W razie wykorzystania funduszu i zmniejszenia się wskutek tego zakumulowanej sumy poniżej 10% planowanego rocznego osobowego funduszu płac należy w następnym roku wznowić odpisy na ten fundusz.
§  16.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują zaliczkowych odpisów na fundusz rezerwowy miesięcznie w wysokości 1/3 planowanego na dany kwartał funduszu i dokonują przelewu środków w terminie do dnia 25 każdego miesiąca.
2.
W okresach kwartalnych przedsiębiorstwa dokonują odpisów na fundusz rezerwowy pod datą ostatniego dnia kwartału. Przelew środków z rachunku rozliczeniowego na rachunek funduszu rezerwowego następuje w terminie 10 dni od daty ustalonej na sporządzenie kwartalnego (rocznego) sprawozdania finansowego.
3.
Ostatecznych odpisów rocznych na fundusz rezerwowy przedsiębiorstwo dokonuje pod datą 31 grudnia na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego, a przelewów wyrównawczych - w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia tego sprawozdania.
4.
Fundusz rezerwowy w okresach kwartalnych (rocznym) tworzy się z pozostałej części zysku po dokonaniu wpłat do budżetu i odpisów na fundusz zakładowy.
§  17.
1.
Fundusz rezerwowy służy w pierwszej kolejności na pokrycie strat, wykazanych w kwartalnych i rocznym sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa, zgodnie z przepisami § 9 ust. 1 i § 13 ust. 4.
2.
Pokrycie strat, wykazanych w kwartalnym sprawozdaniu finansowym, polega na przelaniu środków z rachunku funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa.
3.
Przelew środków z rachunku-funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy na pokrycie strat wykazanych w kwartalnym lub rocznym sprawozdaniu finansowym następuje na podstawie dyspozycji dyrektora przedsiębiorstwa po uprzednim uzyskaniu zgody prezydium właściwej rady narodowej.

6. Odpisy na fundusz rozwoju.

§  18.
1.
Fundusz rozwoju przedsiębiorstw tworzy się:
1)
w okresach miesięcznych z zaliczkowych odpisów w wysokości 1/3 kwoty planowanego na dany kwartał funduszu, a w okresach kwartalnych (rocznym) z pozostałej części zysku po dokonaniu wpłat do budżetu, odpisowi na fundusz zakładowy i odpisów na fundusz rezerwowy, stosownie do § 6 uchwały,
2)
z nadwyżek środków obrotowych na początek roku i w ciągu roku.
2.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisów z zysku na fundusz rozwoju w okresach kwartalnych pod datą ostatniego dnia kwartału (roku), a ostatecznych odpisów rocznych na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego pod datą 31 grudnia.
3.
Odpisów na fundusz rozwoju z tytułu nadwyżek środków obrotowych, ustalonych w planach finansowych, przedsiębiorstwa dokonują w okresach kwartalnych pod datą ostatniego dnia kwartału.
§  19.
1.
Środki funduszu rozwoju w części przeznaczonej na cele, o których mowa w § 20 ust. 1 pkt 1 i 2, pozostają na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstwa.
2.
Środki funduszu rozwoju przeznaczone na fundusz inwestycyjno-remontowy przedsiębiorstwa przelewają na rachunek bankowy funduszu inwestycyjno-remontowego w terminach określonych w § 16.
3.
Jeżeli fundusz rozwoju przy odpisach zaliczkowych kwartalnych i ostatecznym rocznym przekroczy wysokość zaplanowanej kwoty (w planie finansowym przedsiębiorstwa), nadwyżkę przedsiębiorstwo odprowadza na fundusz inwestycyjno-remontowy w terminach określonych w § 16.
§  20.
1.
Fundusz rozwoju jest przeznaczony na:
1)
pokrycie niedoboru środków obrotowych,
2)
pokrycie wzrostu własnych środków obrotowych w granicach normatywu z uwzględnieniem pasywów stałych,
3)
fundusz inwestycyjno-remontowy.
2.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisów z funduszu rozwoju na fundusz inwestycyjno-remontowy w okresach kwartalnych pod datą ostatniego dnia kwartału.
3.
Na fundusz inwestycyjno-remontowy mogą być przeznaczone tylko te środki funduszu rozwoju, które pozostaną po uzupełnieniu planowanych środków własnych w obrocie zgodnie z § 8 ust. 2 uchwały.
4.
Jeżeli przy rozliczeniach kwartalnych (rocznym) okaże się, że odpisy z funduszu rozwoju na fundusz inwestycyjno-remontowy zostały dokonane w sumie wyższej, niż to wynika z rozliczenia następnego kwartału (roku), należy dokonać korekty odpisów oraz przelewu środków z funduszu inwestycyjno-remontowego na rachunek rozliczeniowy.

7. Odpisy na fundusz inwestycyjno-remontowy.

§  21.
1.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się:
1)
z części amortyzacji pozostającej do dyspozycji przedsiębiorstwa,
2)
z części funduszu rozwoju w sposób podany w § 8 ust. 2 uchwały,
3)
z innych środków, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 uchwały, przy czym środki te po ich uzyskaniu powinny być niezwłocznie przelane z rachunku rozliczeniowego na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego.
2.
Terminy oraz sposób obliczania i dokonywania przelewów z tytułu amortyzacji i odprowadzania dochodów z likwidacji lub sprzedaży środków trwałych regulują odrębne przepisy.
3.
Środki funduszu inwestycyjno-remontowego są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym w banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.

8. Sprawozdawczość i kontrola.

§  22.
Przedsiębiorstwa dokonując wpłat z zysku przesyłają wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych deklaracje według wzoru, który będzie odrębnie ustalony.
§  23.
1.
W razie niedokonania przez przedsiębiorstwo wpłat w terminach określonych w §§ 5, 6 i 7, na wniosek wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej bank dokona przelewu należnej kwoty wpłat z zysku do budżetu w ciężar rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstwa.
2.
Od nie uiszczonych w terminie wpłat z zysku pobiera się odsetki za zwłokę w wysokości przewidzianej przepisami o odsetkach za zwłokę od jednostek gospodarki uspołecznionej.
3.
Jeżeli dokonane wpłaty miesięczne z zysku przekraczają kwoty należnych wpłat kwartalnych, a te z kolei wpłatę roczną, wydziały finansowe prezydiów właściwych rad narodowych zaliczą nadpłacone kwoty na poczet wpłat okresu następnego lub dokonają zwrotu w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiednich wniosków przedsiębiorstw.
4.
W kwartalnych i rocznych sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa wykazują należne za dany okres sprawozdawczy dopłaty budżetowe. W terminie 10 dni od daty ustalonej na sporządzenie przez przedsiębiorstwo kwartalnego i rocznego sprawozdania finansowego prezydia właściwych rad narodowych przekazują różnicę należnej przedsiębiorstwom dopłaty budżetowej.
5.
Jeżeli dokonane zaliczkowo dopłaty budżetowe na wyrównanie różnic opłat i stawek taryfowych przekraczają kwotę należnych przedsiębiorstwu dopłat, wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej zalicza nadpłacone kwoty na poczet okresu następnego lub zażąda zwrotu tych kwot w terminie przez siebie wyznaczonym.
§  24.
Wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej może wstrzymać przekazanie należnych dopłat budżetowych przedsiębiorstwom, które nie składają rozliczeń i nie dokonują wpłat w obowiązujących terminach.
§  25.
Właściwe wydziały finansowe badają przebieg i sprawdzają prawidłowość rozliczeń przedsiębiorstw na podstawie otrzymywanych rocznych zadań planowych, zawiadomień o przelewach, rozliczeń okresowych i rocznych, a także na podstawie wskaźników z planów techniczno-ekonomicznych, których kopie przedsiębiorstwa obowiązane są przestać organom finansowym, zgodnie z § 16 ust. 1 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1960 r. w sprawie opracowywania i zatwierdzania rocznych planów techniczno-ekonomicznych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1961 r. Nr 3, poz. 21).

III.

Przepisy końcowe.

§  26.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednie przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61 i z 1960 r. Nr 51, poz. 300 oraz z 1961 r. Nr 33, poz. 166), dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) oraz przepisy ustawy o prawie budżetowym i przepisy wydane na jej podstawie.
§  27.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 15 maja 1961 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku, dopłat budżetowych oraz dokonywania odpisów na fundusze: rozwoju, rezerwowy i inwestycyjno-remontowy (Monitor Polski Nr 43, poz. 197).
§  28.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1964 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.46.225

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i dopłat budżetowych oraz dokonywanie odpisów na fundusze: rozwoju, rezerwowy i inwestycyjno-remontowy.
Data aktu: 03/07/1964
Data ogłoszenia: 23/07/1964
Data wejścia w życie: 01/01/1964, 23/07/1964