Przydział i rozdzielniki oraz branżowe warunki dostaw metali nieżelaznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 10 maja 1961 r.
w sprawie przydziałów i rozdzielników oraz branżowych warunków dostaw metali nieżelaznych. *

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz § 3 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o metalach nieżelaznych, należy przez to rozumieć metale nieżelazne, z wyjątkiem:
1)
arsenu, molibdenu, sodu, wolframu oraz złota i metali z grupy platynowców (w każdej postaci),
2)
metali nieżelaznych czystych, czystych do analiz, chemicznie i spektralnie czystych do celów laboratoryjnych,
3)
odpadów metalurgicznych, odpadów produkcyjnych oraz złomu poamortyzacyjnego,
4)
rud i koncentratów.
§  2.
Wprowadza się:
1)
szczegółowe przepisy o przydziałach i rozdzielnikach metali nieżelaznych, stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
branżowe warunki dostawy metali nieżelaznych w obrocie krajowym, stanowiące załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
Do metali nieżelaznych objętych niniejszym zarządzeniem stosuje się przepisy zawarte w załącznikach do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167) w takim zakresie, w jakim sprawy nie zostały uregulowane w przepisach szczegółowych oraz w branżowych warunkach dostaw zawartych w niniejszym zarządzeniu.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Hutnictwa z dnia 28 marca 1957 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i warunków dostawy metali nieżelaznych (Monitor Polski Nr 37, poz. 241).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

SZCZEGÓŁOWE PRZEPISY O PRZYDZIAŁACH I ROZDZIELNIKACH METALI NIEŻELAZNYCH

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Metale nieżelazne należą do artykułów rozdzielanych.
2.
Metale nieżelazne w rozumieniu § 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 10 maja 1961 r. w sprawie przydziałów i rozdzielników oraz branżowych warunków dostaw metali nieżelaznych (Monitor Polski Nr 43, poz. 198) są przedmiotem dystrybucji Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych, zwanej dalej "Centralą Handlową".
§  2.
Centrala Handlowa powinna zawiadomić odbiorców o wysokości przydziału metali nieżelaznych na 45 dni przed terminem składania zamówień.

Rozdział  2.

Przydziały zaliczkowe.

§  3.
1.
Jeżeli przed ustaleniem planu rozdziału zachodzi potrzeba zawarcia umów na dostawy metali nieżelaznych, Centrala Handlowa może przyznawać przydziały zaliczkowe.
2.
Przy przyznawaniu przydziałów zaliczkowych obowiązuje przepis § 2.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW METALI NIEŻELAZNYCH W OBROCIE KRAJOWYM

Spis rozdziałów:

Rozdział 1 - Tryb zawierania umów (§ 1-4)

Rozdział 2 - Opakowanie (§ 5-9)

Rozdział 3 - Cena (§ 10 i 11)

Rozdział 4 - Wygaśnięcie umowy (§ 12).

Rozdział  1.

Tryb zawierania umów.

§  1.
1.
Ilekroć w niniejszych branżowych warunkach dostaw jest mowa o zarządzeniu podstawowym, należy przez to rozumieć zarządzenie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167).
2.
Ilekroć w niniejszych branżowych warunkach dostaw jest mowa o Centrali Handlowej, należy przez to rozumieć Centralę Handlową Metali Nieżelaznych.
§  2.
1.
Zamówienia na metale nieżelazne powinny być składane oddzielnie na każdy artykuł.
2.
Zamówienia przesyła się do Centrali Handlowej lub do dostawcy wskazanego przez Centralę w pięciu egzemplarzach.
§  3.
Oprócz danych wyszczególnionych w § 11 ust. 1 załącznika nr 2 do zarządzenia podstawowego zamówienie powinno zawierać:
1)
nazwę jednostki dysponującej przydziałem lub numer i datę uzgodnienia dostaw,
2)
dokładne określenie celu, na jaki metal objęty zamówieniem jest przeznaczony (nazwa urządzenia, maszyny lub innego artykułu),
3)
oświadczenie, że zamówione ilości metalu mieszczą się w kontyngencie przyznanym osobie dysponującej przydziałem.
§  4.
1.
Odbiorcy wymienieni w planie rozdziału składają w Centrali Handlowej zamówienia obejmujące ich potrzeby roczne, półroczne, kwartalne lub miesięczne.
2.
Zamówienia powinny być składane w Centrali Handlowej lub u dostawcy wskazanego przez Centralę w następujących terminach przed okresem, w którym ma nastąpić dostawa:
1)
30 dni - na metale nieżelazne w blokach,
2)
40 dni - na stopy metali nieżelaznych w blokach,
3)
45 dni - na półfabrykaty z metali nieżelaznych z wyjątkiem profili oraz półfabrykatów nietypowych,
4)
60 dni - na profile i półfabrykaty nietypowe oraz na metale wymienione w pkt 1-3, których odbiór lub dostawa mają być poprzedzone odbiorem technicznym.
3.
Odbiorcy nie wymienieni w planie rozdziału składają zamówienia w Centrali Handlowej lub u dostawcy wskazanego przez Centralę w następujących terminach przed okresem, w którym ma nastąpić dostawa:
1)
na cele produkcyjne - w terminach określonych w ust. 2 pkt 1-4,
2)
na cele remontów i inne cele pozaprodukcyjne - w terminie dni 30.
4.
Zamówienia składane na okresy miesięczne, kwartalne lub półroczne powinny obejmować ilości pozostające we właściwej proporcji do przydziału rocznego. Jeżeli stosownie do potrzeb i przewidywań odbiorcy zamówienia nie będą mogły odpowiadać powyższej zasadzie, proporcja dostaw powinna być uzgodniona z Centralą Handlową przy ustalaniu przydziału rocznego.
5.
Jeżeli potrzeby odbiorcy w skali rocznej w asortymencie nietypowym lub w profilach z metali nieżelaznych nie przekraczają ilości minimów produkcyjnych określonych obowiązującym cennikiem, odbiorca powinien złożyć zamówienie jednorazowo i objąć nim potrzeby całoroczne.

Rozdział  2.

Opakowania.

§  5.
Opakowaniami sprzedawanymi fakturowanymi oddzielnie są:
1)
opakowania drewniane (skrzynie, klatki, skrzynki na spoiwo i bobiny na folie),
2)
butle stalowe na rtęć,
3)
szpule żeliwne do nawijania drutów cienkich,
4)
opakowania specjalne wykonane na żądanie odbiorcy.
§  6.
Obowiązek odsprzedaży opakowań, określony w § 65 załącznika nr 2 do zarządzenia podstawowego, dotyczy opakowań wymienionych w § 5 pkt 1 - 3 niniejszych branżowych warunków dostaw.
§  7.
1.
Jeżeli odbiorca zwróci opakowanie uszkodzone, dostawca potrąca z należności za opakowanie odpowiedni procent za zużycie (uszkodzenie).
2.
Dostawca ma prawo odmówić przyjęcia i zakupu opakowania, które nie nadaje się do dalszego użycia.
§  8.
1.
Odbiorca obowiązany jest przesłać opakowanie na własny koszt, ale na ryzyko dostawcy, do miejsca wskazanego w umowie lub w fakturze.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy opakowanie zostaje odesłane przez odbiorcę własnym środkiem transportowym. W takim przypadku niebezpieczeństwo uszkodzenia lub straty w drodze ponosi odbiorca.
§  9.
Za zwrócone opakowania odbiorca wystawia notę obciążenia, powołując się w niej na numer i datę faktury dostawcy, w której zaliczono koszt opakowania sprzedanego.

Rozdział  3.

Cena.

§  10.
1.
Przy dostawach metali nieżelaznych z zakładów produkcyjnych i ze składów Centrali Handlowej obowiązują ceny franko stacja przeznaczenia, obejmujące koszty związane z załadowaniem i przewozem przedmiotu dostawy zwyczajną wagonową przesyłką kolejową, kolejowo-rzeczną lub rzeczno-kolejową do stacji kolejowej lub portu rzecznego wskazanego przez odbiorcę.
2.
Przy dostawach metali nieżelaznych rozprowadzanych na zlecenie Centrali Handlowej przez hurtownie Centrali Handlowej Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych oraz przez punkty sprzedaży detalicznej innych organizacji handlowych obowiązują ceny loco skład dostawcy, w związku z czym koszty załadowania obciążają dostawcę, a koszty przewozu przeładunku w drodze i wyładowania - odbiorcę.
3.
Odbiorca, który żąda innego rodzaju przesyłki lub przewozu innym środkiem transportowym niż wymienione w ust. 1, ponosi różnicę kosztów przewozu.
§  11.
Odbiorcy, który z własnej inicjatywy dokonał odbioru przedmiotu dostawy własnymi środkami transportowymi z zakładu produkcyjnego lub ze składu Centrali Handlowej, nie przysługuje zwrot kosztów przewozu, chyba że odbiór taki nastąpił z winy dostawcy.

Rozdział  4.

Wygaśnięcie umowy.

§  12.
Umowy zawarte w ramach przydziałów, a nie wykonane do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego, ulegają wygaśnięciu. Dostawca, który nie wykonał umowy, obowiązany jest zapłacić odbiorcy odszkodowanie przewidziane w § 91 ust. 1 pkt 1 lit. a) załącznika nr 2 do zarządzenia podstawowego, o ile nie wykaże, że niewykonanie umowy nastąpiło z przyczyn określonych w § 84 tego załącznika.
* Z dniem 31 maja 1963 r. nin. zarządzenie traci moc w części wydanej na podstawie § 3 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (M.P.59.37.167), w związku z uchyleniem powołanego zarządzenia przez § 5 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 2 kwietnia 1963 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (M.P.63.34.172).

Z dniem 1 stycznia 1965 r. nin. zarządzenie traci moc w części wydanej na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu Rady Państwa z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz.U.56.16.87), w związku z uchyleniem art. 3 powołanego dekretu przez art. VII pkt 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Przepisy wprowadzające kodeks cywilny (Dz.U.64.16.94).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024