Zasady i tryb przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji związanych z gospodarką wodną na rok 1961.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 27 kwietnia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji związanych z gospodarką wodną na rok 1961. *

Na podstawie § 11 ust. 2 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zmiany w nakładach na inwestycje związane z gospodarką wodną objęte planami centralnymi i terenowymi na rok 1961 mogą być dokonywane po uprzednim zaopiniowaniu ich przez wydział gospodarki wodnej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  2.
Opinia, o której mowa w § 1, wymagana jest w odniesieniu do zmian wprowadzanych do inwestycji (zakładów, budowli, urządzeń) mających istotny wpływ na gospodarkę wodną, a mianowicie:
1)
w dziedzinie wodnych melioracji:
a)
regulacje cieków nizinnych o zlewni ponad 1.000 km2,
b)
regulacje cieków górskich o zlewni ponad 200 km2,
c)
zbiorniki otwarte, powstałe wskutek budowy zapór na ciekach wodnych,
d)
urządzenia, które mają służyć do poboru wody powierzchniowej do nawodnień gruntów o powierzchni ponad 2.000 ha,
e)
inwestycje na obszarach deficytowych pod względem zasobów wody lub zagrożonych deficytem, o ile mają służyć do poboru wody powierzchniowej do nawodnień gruntów o powierzchni ponad 100 ha;
2)
w pozostałych dziedzinach:
a)
kanały żeglowne i spławne,
b)
zbiorniki wodne otwarte, powstałe wskutek budowy zapór na ciekach wodnych,
c)
zakłady o sile wodnej,
d)
wszelkie budowle piętrzące, z wyjątkiem piętrzeń na rowach melioracyjnych,
e)
ujęcia służące do poboru wody powierzchniowej w ilości większej od 250.000 m3 rocznie dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej oraz od 40.000 m3 rocznie dla pozostałych użytkowników wody (przemysł, komunikacja) lub ilościach mniejszych od wyżej podanych, lecz przekraczających 10% średniego rocznego przepływu danego cieku,
f)
istotne zmiany łożyska lub brzegów wody płynącej,
g)
ujęcia służące do poboru wody podziemnej w ilości większej od 25 m3/godz.,
h)
urządzenia do oczyszczania, wykorzystania i odprowadzania z zakładu ścieków (sanitarnych, gospodarczych, przemysłowych i z wód opadowych), o ile ścieki te wywierają ujemny wpływ na odbiorniki.
§  3.
1.
Wydział gospodarki wodnej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) obowiązany jest na wniosek inwestora udzielić pisemnej opinii w sprawach określonych w § 2 w terminie czternastodniowym.
2.
Wydając opinie należy rozważyć, czy zmiany nakładów na daną inwestycję będą miały istotny wpływ na istniejące stosunki wodne, a w szczególności w zakresie czystości wód, ochrony przeciwpowodziowej, oddziaływania na pobór wody przez innych użytkowników itp. Opinia ta powinna być w miarę możności uzasadniona danymi wynikającymi z planów regionalnych w zakresie gospodarki wodnej.
§  4.
W razie zastrzeżeń inwestora co do opinii wydziału gospodarki wodnej decyzję w sprawie zmian nakładów podejmuje właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) w odniesieniu do inwestycji objętych planowaniem centralnym lub przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej w odniesieniu do inwestycji objętych planowaniem terenowym - w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Moc obowiązująca nin. zarządznia została przedłużona na rok 1962, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 9 czerwca 1962 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania zmian w zakresie inwestycji planu 1962 r. związanych z gospodarką wodną (M.P.62.55.264).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024