Tryb zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych w niektórych miastach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 5 sierpnia 1959 r.
w sprawie trybu zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych w niektórych miastach.

Na podstawie § 2 ust. 3 oraz § 3 ust. 1 uchwały nr 336 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1959 r. w sprawie trybu przyjmowania do pracy absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr 70, poz. 366), zwanej dalej "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie ustala zasady i tryb kierowania do odbycia wstępnego stażu pracy lub do pracy osób określonych w § 2 ust. 1 uchwały, ubiegających się o pracę w zakładach pracy położonych w miastach, o których mowa w § 1 uchwały.
§  2.
Ilekroć mówi się o zakładach pracy bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć zakłady pracy położone w miastach, o których mowa w § 1 uchwały.
§  2.
1.
Propozycje pracy (zapotrzebowania) zgłaszane dotychczas do szkół zgodnie z zarządzeniem Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 2 maja 1957 r. w sprawie szczegółowego trybu zgłaszania propozycji pracy dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr 36, poz. 238) zakłady pracy (§ 1 ust. 2) obowiązane są składać do organów zatrudnienia prezydium rady narodowej właściwej ze względu na miejsce położenia zakładu. Zapotrzebowania te powinny określać nazwę szkoły, której absolwenta zakład pracy pragnie zatrudnić.
2.
Zakłady pracy (§ 1 ust. 2) mogą zgłaszać zapotrzebowania, o których mowa w ust. 1, jedynie w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi potrzebami przedstawionymi w zapotrzebowaniu.
§  3.
1.
Organy zatrudnienia powinny przeanalizować zasadność przedstawionych zapotrzebowań i przedstawić je Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej do decyzji wraz ze swoim wnioskiem.
2.
W ramach liczbowych zapotrzebowań zaakceptowanych w drodze wyjątku przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej organ zatrudnienia wydaje imienne skierowania do odbycia wstępnego stażu pracy lub do pracy absolwentom w porozumieniu z właściwą szkołą.
3.
Organ zatrudnienia kieruje w trybie ust. 2 wyłącznie absolwentów, posiadających w danym mieście stałe miejsce zamieszkania. Udzielenie skierowania absolwentowi nie posiadającemu w danym mieście stałego miejsca zamieszkania wymaga zgody Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  4.
Poza zaakceptowanymi przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej zapotrzebowaniami zakładów pracy (§ 1 ust. 2) organ zatrudnienia może wydawać imienne skierowania do pracy w wyuczonym zawodzie absolwentom szkół średnich zawodowych i szkół wyższych wymienionych w załączniku do zarządzenia.
§  5.
Wyłącza się spod działania uchwały absolwentów podejmujących pracę w szkolnictwie podstawowym, średnim i wyższym, jak również podejmujących pracę w wyuczonym zawodzie absolwentów średnich i wyższych szkół medycznych i farmaceutycznych oraz szkół podległych Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  6.
Organy zatrudnienia obowiązane są przeprowadzać kontrole w zakładach pracy (§ 1 ust. 2) w zakresie przestrzegania przepisów niniejszego zarządzenia, a w razie stwierdzenia ich naruszenia - powiadamiać o tym bezzwłocznie jednostkę nadrzędną zakładu pracy, przesyłając odpis pisma do Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
§  7.
1.
Absolwentom ubiegającym się o pracę na terenach określonych w § 1 uchwały, którzy nie uzyskają skierowania organu zatrudnienia na tych terenach, należy proponować pracę na innych terenach zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami, dotyczącymi kierowania do pracy absolwentów średnich szkół zawodowych i szkół wyższych.
2.
Organ zatrudnienia powinien zaproponować absolwentowi pracę na podstawie wykazów zapotrzebowań, o których mowa w § 5 uchwały, i wydać mu odpowiednie skierowanie do pracy, po uprzednim sprawdzeniu, czy zgłoszone zapotrzebowanie na pracownika jest aktualne. Organ zatrudnienia przy wydawaniu skierowań powinien porozumieć się z właściwą uczelnią.
§  8.
Propozycje pracy zgłoszone przez zakłady pracy (§ 1 ust. 2) do szkół w dotychczasowym trybie, na podstawie których do dnia wejścia w życie zarządzenia nie zostały zawarte umowy, uznaje się za anulowane.
§  9.
Organy zatrudnienia prezydiów rad narodowych miast objętych działaniem uchwały zapewnią sprawną organizację załatwiania spraw dotyczących zatrudnienia absolwentów, między innymi przez wyodrębnienie odpowiednich stanowisk pracy oraz zapewnienie współdziałania z zainteresowanymi szkołami.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ SZKÓŁ WYŻSZYCH I ŚREDNICH SZKÓŁ ZAWODOWYCH, KTÓRYCH ABSOLWENCI MOGĄ BYĆ KIEROWANI PRZEZ ORGANY ZATRUDNIENIA DO ODBYCIA WSTĘPNEGO STAŻU PRACY LUB DO PRACY NIEZALEŻNIE OD AKCEPTACJI MINISTERSTWA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ

I.

Szkoły wyższe.

Kierunek studiów
Uniwersytety
filologia orientalna Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
muzykologia Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
matematyka zastosowań technicznych Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
matematyka zastosowań statystycznych Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. B. Bieruta we Wrocławiu
fizyka jądrowa Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
chemia jądrowa Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Politechniki
budownictwo okrętowe Politechnika Gdańska
łączność Politechnika Gdańska
wydział mechaniczno technologiczny
oddział mechaniki precyzyjnej Politechnika Warszawska
energetyka jądrowa Politechnika Warszawska
Wyższe szkoły ekonomiczne
ekonomika transportu morskiego Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Sopocie
ekonomika rybołówstwa morskiego Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Sopocie
ekonomika handlu zagranicznego Szkoła Główna Planowania i Statystyki w Warszawie

II.

Średnie szkoły zawodowe.

Warszawa

Technikum Energetyczne - Wybrzeże Kościuszkowskie 37

Technikum Mechaniki Precyzyjnej - ul. Grochowska 320

Technikum Budowy Samochodów - ul. Targowa 88

Technikum Chemiczne - ul. Nowogrodzka 88

Technikum Poligraficzne - ul. Konwiktorska 9

Technikum Przemysłu Piekarskiego - ul. Krypska 47

Kraków

Technikum Hutnicze - Nowa Huta, ul. Frontu Narodowego 10

Wrocław

Technikum Budowy Silników - Psie Pole, ul. Kielcowska 43

Technikum Chemiczne - ul. Skwierczyńska 1/7

Gdańsk

Technikum Przemysłu Okrętowego - ul. Białowieska 1

Technikum Budowy Okrętów - Wrzeszcz, ul. Piramowicza ..........

Gdynia

Technikum Przemysłu Chłodniczego - ul. Czerwonych Kosynierów 79

Technikum Przetwórstwa Rybnego - ul. Grabowa 2

Szkoła Morska - ul. Czerwonych Kosynierów 86

Szkoła Rybołówstwa Morskiego - ul. Zjednoczenia 3.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024