Zasady rejonizacji umów na dostawy towarów na cele rynkowe w branży papierniczej oraz materiałów hurtowych i kreślarskich na rok 1959.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO ORAZ MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 25 czerwca 1959 r.
w sprawie zasad rejonizacji umów na dostawy towarów na cele rynkowe w branży papierniczej oraz materiałów biurowych i kreślarskich na rok 1959.

Na podstawie § 2 uchwały nr 95 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1958 r. w sprawie zasad współpracy między uspołecznionym handlem i przemysłem (Monitor Polski Nr 33, poz. 189) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przeznaczone na cele rynkowe towary branży papierniczej oraz materiałów biurowych i kreślarskich, produkowane przez zakłady podporządkowane:
1)
Zjednoczeniu Przemysłu Celulozowo-Papierniczego,
2)
Zjednoczeniu Przemysłu Przetworów Papierowych i Materiałów Biurowych,
3)
Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego,

powinny być przez zakłady przemysłowe sprzedawane przedsiębiorstwom handlowym, działającym na terenie poszczególnych województw, tak aby udział poszczególnych województw w ogólnej wartości towarów dostarczanych przez przemysł był zgodny ze wskaźnikami ustalonymi w załączniku do zarządzenia.

2.
Minister Handlu Wewnętrznego może w razie potrzeby zmienić ustalone zgodnie z ust. 1 wskaźniki podziału towarów między województwa, jednak zmiana ta musi być przeprowadzona przynajmniej na 60 dni przed okresem, na który ma obowiązywać. Zmiana wskaźników podziału towarów nie może naruszać umów dostawy, zawartych przez zakłady przemysłowe i przedsiębiorstwa handlowe przed dokonaniem zmiany, chyba że strony wyrażą zgodę na zmianę zawartych umów.
§  2.
1.
Na podstawie ustalonych zgodnie z § 1 wskaźników podziału towarów między województwa zjednoczenia przemysłu wymienione w § 1 oraz Centralny Zarząd Handlu Artykułami Użytku Kulturalnego uzgodnią między sobą w terminie 10 dni od daty wejścia w życie zarządzenia lub daty zmiany przez Ministra Handlu Wewnętrznego wskaźnika podziału towarów:
1)
które zakłady przemysłowe są zobowiązane do zaopatrywania poszczególnych województw lub
2)
jaka część ogólnej wartości towarów dostarczanych przez określone zakłady przemysłowe ma być dostarczona na zaopatrzenie rynku poszczególnych województw.
2.
Przy dokonywaniu uzgodnień, o których mowa w ust. 1, należy brać pod uwagę, co następuje:
1)
przy artykułach masowych - decydujący o wyborze rejonu zaopatrywania rynku dla zakładu jest wzgląd na odległość zakładu od obsługiwanego rejonu, a to z uwagi na ograniczenie do minimum kosztów przewozu,
2)
przy artykułach o urozmaiconym asortymencie i wielu gatunkach należy produkcję poszczególnych zakładów przemysłowych tak rejonizować, aby zapewnić zaopatrzenie województwa w pełny wachlarz asortymentowy danej branży.
3.
Po dokonaniu uzgodnienia zjednoczenia przemysłu zawiadamiają niezwłocznie podległe przedsiębiorstwa, a Centralny Zarząd Handlu Artykułami Użytku Kulturalnego - wydziały handlu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) o tym, które zakłady przemysłowe przewidziano do zaopatrywania poszczególnych województw.
§  3.
1.
W celu zawarcia umowy przedsiębiorstwa handlowe, działające na terenie poszczególnych województw, powinny składać odpowiednie zamówienia do zakładów przemysłowych zobowiązanych niniejszym zarządzeniem do ich przyjmowania. Zamówienia powinny być składane w następujących terminach:
1)
na 4 miesiące przed rozpoczęciem roku kalendarzowego, jeżeli zamówienie dotyczy dostaw rocznych,
2)
na 60 dni przed kwartałem, jeżeli zamówienie dotyczy dostaw kwartalnych,
3)
na 30 dni przed pierwszym dniem okresu, w którym ma nastąpić dostawa, jeżeli zamówienie dotyczy dostaw miesięcznych bądź jednorazowych.
2.
Z zamówieniami do zakładów przemysłowych mogą zwracać się przedsiębiorstwa handlu hurtowego państwowe i spółdzielcze, jak również uspołecznione przedsiębiorstwa handlu detalicznego, jeżeli dostawa bezpośrednia z zakładu przemysłowego z pominięciem handlu hurtowego jest dla obu stron korzystniejsza.
§  4.
1.
Zakłady przemysłowe po zbadaniu otrzymanych zamówień i możliwości ich wykonania akceptują je lub proponują ze swej strony wprowadzenie zmian do nich i po uzgodnieniu stanowisk zawierają umowy dostawy na warunkach określonych w branżowych warunkach dostaw, a w ich braku - na ogólnych warunkach dostaw.
2.
Jeżeli zamówienia zgłoszone przez przedsiębiorstwa handlowe w terminie określonym w § 3 nie wyczerpują pełnych ilości towarów przeznaczonych w danym zakładzie na cele rynkowe, zakład może zaoferować i sprzedać swe towary, nie zakupione przez uprawnione przedsiębiorstwa handlowe, każdemu innemu przedsiębiorstwu handlowemu, niezależnie od tego, czy działa ono na terenie województwa zaopatrywanego przez zakład zgodnie z uzgodnieniem rejonizacji (§ 2), czy też na terenie innych województw.
3.
Jeżeli zamówienia zgłoszone przez przedsiębiorstwa handlowe w terminie określonym w § 3 przekraczają ilości przeznaczone w danym zakładzie na cele rynkowe, zakład zawiadamia o tym niezwłocznie wydział handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), a wydział powinien ustalić w ciągu 6 dni od daty otrzymania zawiadomienia które ze złożonych zamówień w całości lub w części powinny być przez zakład przyjęte w pierwszej kolejności lub zezwolić zakładowi na przyjęcie zamówień według własnego uznania.
4.
W razie nieskorzystania przez wydział handlu z uprawnienia określonego w ust. 3 zakład przemysłowy ma prawo zaakceptować otrzymane zamówienia według własnego uznania, kierując się przy wyborze odbiorcy w zasadzie kolejnością złożonych zamówień.
§  5.
We wszystkich wypadkach bezpośrednich dostaw z zakładu przemysłowego do detalu oraz hurtu spółdzielczego zakład przemysłowy obowiązany jest zawiadamiać kopiami faktur właściwe wojewódzkie przedsiębiorstwa handlu artykułami użytku kulturalnego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PODZIAŁ PROCENTOWY PLANU ZAKUPU NA ROK 1959 ARTYKUŁÓW PAPIERNICZYCH, MATERIAŁÓW BIUROWYCH I KREŚLARSKICH

Lp. Województwo
Ogółem 100,0
1 m.st. Warszawa 10,2
2 warszawskie 4,7
3 bydgoskie 5,0
4 m. Poznań 4,2
5 poznańskie 5,1
6 m. Łódź 5,0
7 łódzkie 3,4
8 kieleckie 4,5
9 lubelskie 3,9
10 białostockie 2,6
11 olsztyńskie 2,1
12 gdańskie 5,1
13 koszalińskie 2,2
14 szczecińskie 2,1
15 zielonogórskie 2,5
16 m. Wrocław 2,9
17 wrocławskie 5,4
18 opolskie 2,1
19 katowickie 13,7
20 m. Kraków 4,3
21 krakowskie 5,0
22 rzeszowskie 4,0

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.61.313

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady rejonizacji umów na dostawy towarów na cele rynkowe w branży papierniczej oraz materiałów hurtowych i kreślarskich na rok 1959.
Data aktu: 25/06/1959
Data ogłoszenia: 10/07/1959
Data wejścia w życie: 10/07/1959