Prowadzenie ewidencji wykorzystania lokali oraz sprawowanie kontroli nad zgodnością ewidencji z faktycznym zagęszczeniem lokali.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 czerwca 1959 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji wykorzystania lokali oraz sprawowania kontroli nad zgodnością ewidencji z faktycznym zagęszczeniem lokali.

Na podstawie art. 73 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W miejscowościach, w których wprowadzono publiczną gospodarkę lokalami, prowadzi się ewidencję wykorzystania lokali według zasad określonych w niniejszym zarządzeniu; ewidencja obejmuje również mieszkania służbowe w miejscowościach nie objętych publiczną gospodarką lokalami, z tym że w tych miejscowościach zakłady pracy prowadzą ewidencję we własnym zakresie bez potrzeby przesyłania kart ewidencyjnych (kartotek) do organów prezydiów rad narodowych.
2.
Ewidencja obejmuje:
1)
przydzielane przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych lokale mieszkalne i użytkowe,
2)
lokale mieszkalne mające charakter mieszkań służbowych,
3)
lokale mieszkalne w budynkach spółdzielni mieszkaniowych, nie wyłączone spod publicznej gospodarki lokalami,
4)
lokale użytkowe w zakładowych domach mieszkalnych oraz w budynkach spółdzielni mieszkaniowych, nie wyłączone spod publicznej gospodarki lokalami.
3.
Nie podlegają ewidencji lokale, wymienione w art. 30 ust. 1 pkt 1-9 i art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) oraz lokale reprezentacyjne.
§  2.
1.
Ewidencję wykonuje się przez prowadzenie kartoteki lokali.
2.
Każdy samodzielny lokal oznaczony odrębnym numerem powinien posiadać oddzielną kartę ewidencyjną w kartotece, bez względu na liczbę najemców.
§  3.
1.
Kartotekę prowadzą:
1)
administratorzy (właściciele, zarządcy) budynków w stosunku do wszystkich lokali znajdujących się w tych budynkach,
2)
właściwe do spraw lokalowych organy prezydiów rad narodowych miast, osiedli lub gromad, a w miastach podzielonych na dzielnice - prezydiów dzielnicowych rad narodowych - w stosunku do wszystkich lokali objętych ewidencją.
2.
Przy zakładaniu kartoteki dla danego lokalu administratorzy wypełniają karty ewidencyjne w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyłają właściwemu do spraw lokalowych organowi prezydium rady narodowej.
§  4.
1.
Karty ewidencyjne administratorzy grupują w oddzielne kartoteki dla każdej nieruchomości oznaczonej odrębnym numerem porządkowym.
2.
Właściwe do spraw lokalowych organy prezydiów rad narodowych prowadzą kartotekę według ulic w porządku alfabetycznym, w obrębie ulic według kolejnej numeracji domów, w obrębie zaś domów - według kolejnej numeracji lokali.
§  5.
Kartoteki prowadzone są oddzielnie:
1)
dla lokali mieszkalnych - według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia,
2)
dla lokali użytkowych - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  6.
1.
Wpis do karty może być dokonany tylko przez upoważnionego do tego pracownika właściwego do spraw lokalowych organu prezydium rady narodowej lub administrację budynku.
2.
Wpis powinien się opierać na danych wynikających z dokumentów.
3.
Osoba prowadząca kartotekę obowiązana jest wpisywać do niej dane bezzwłocznie po otrzymaniu dokumentacji.
4.
Administratorzy obowiązani są przynajmniej raz na pół roku uzgadniać zapisy w kartotece z organem do spraw lokalowych prezydium właściwej rady narodowej.
§  7.
1.
Ewidencję prowadzoną na karcie ewidencyjnej według dotychczas obowiązującego wzoru należy prowadzić nadal na tej karcie do czasu jej zapisania - z pominięciem jednak rubryk w nowym wzorze nie przewidzianych.
2.
Dla budynków lub lokali, dla których nie zostały dotychczas sporządzone karty ewidencyjne, należy je sporządzić w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  8.
Właściwe do spraw lokalowych organy prezydiów rad narodowych miast, osiedli lub gromad, a w miastach podzielonych na dzielnice - prezydiów dzielnicowych rad narodowych, sprawują na swoim terenie kontrolę nad zgodnością prowadzonej ewidencji z faktycznym zagęszczeniem lokali i z tego tytułu przeprowadzają systematyczną kontrolę wykorzystania lokali objętych ewidencją; organy te wykonują również nadzór nad prowadzeniem przez administratorów kartoteki i sprawdzają zgodność zapisów ze stanem faktycznym.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

KARTA EWIDENCYJNA LOKALU UŻYTKOWEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024