Tworzenie za rok gospodarczy 1958/59 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników jednostek organizacyjnych lasów państwowych podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

UCHWAŁA NR 173
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1959 r.
w sprawie tworzenia za rok gospodarczy 1958/59 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników jednostek organizacyjnych lasów państwowych podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rejony lasów państwowych, zespoły nadleśnictw, nadleśnictwa, zespoły składnic, składnice, wyłuszczarnie nasion, gospodarstwa rybackie, gospodarstwa łąkowe i inne samodzielne jednostki pomocnicze, działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, zwane dalej "jednostkami", mogą przeznaczyć za rok gospodarczy 1958/59 na fundusz na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników kwotę odpowiadającą 2% osobowego funduszu płac planowanego na ten okres.
2.
Rejony lasów państwowych, zespoły nadleśnictw i nadleśnictwa mogą ponadto przeznaczyć na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników kwoty odpowiadające:

- 50% poprawy wyniku osiągniętego w roku gospodarczym w porównaniu do wyników planowanego na ten rok ze sprzedaży drobnicy, karpiny i użytków ubocznych z gospodarki łowieckiej, rybackiej, rolnej i łąkowej,

- 50% nadwyżki uzyskanej ponad zaplanowane wpływy z tytułu odszkodowań za przekroczenia leśne.

3.
Zezwolenia na dokonanie wypłat na cele, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być udzielone przez zarząd lasów państwowych po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań rocznych z wykonania planu i sprawozdań finansowych, że dana jednostka osiąga w swej działalności gospodarczej pozytywne wyniki ekonomiczne:
1)
w odniesieniu do rejonów lasów państwowych, zespołów nadleśnictw i nadleśnictw przez:
a)
wykonanie zadań w zakresie akumulacji ustalonych przez zarząd lasów państwowych,
b)
wykonanie planu wywozu grubizny,
c)
wykonanie rzeczowego planu zagospodarowania lasu pod względem ilości i jakości w zakresie:

– prac szkółkarskich,

– zalesień i odnowień lasu,

– pielęgnowania młodników;

2)
w odniesieniu do zespołów składnic, składnic, wyłuszczarni nasion, gospodarstw rybackich, gospodarstw łąkowych i innych samodzielnych jednostek pomocniczych przez:
a)
wykonanie zadań w zakresie akumulacji ustalonych przez zarząd lasów państwowych,
b)
wykonanie zadań w zakresie planowanej realizacji w cenach zbytu.
4.
Dyrektor Naczelnego Zarządu Lasów Państwowych uprawniony jest do usprawiedliwiania niepełnego wykonania zadań określonych w ust. 3 pkt 1 i 2 spowodowanego klęskami żywiołowymi w danym rejonie.
5.
Odpisów na fundusz na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dokonują wymienione w ust. 1 oraz w § 5 ust. 1 jednostki raz na rok.
§  2.
1.
Część funduszu, o której mowa w § 1 ust. 1, tworzą uprawnione jednostki w ciężar kosztów roku gospodarczego 1959/60.
2.
Dodatkowe środki przeznaczone na fundusz zgodnie z § 1 ust. 2 tworzone są przy rozliczeniu z budżetem Państwa w drodze odpisów z zysku.
3.
Jeżeli jednostka wymieniona w § 1 ust. 2 jest deficytowa lub jeżeli osiągnięty przez nią zysk nie wystarcza na dokonanie odpisu części funduszu na nagrody, o której mowa w § 1 ust. 1 i 2, na fundusz przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych jednostki.
§  3.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego może w porozumieniu z Ministrem Finansów zezwolić jednostkom na zaliczanie na fundusz całkowitego zysku osiągniętego z produkcji ubocznej określonego rodzaju artykułów i z produkcji materiałów budowlanych.
§  4.
W ciągu roku gospodarczego przysługuje jednostkom prawo dokonywania za zgodą zarządu lasów państwowych wydatków na nagrody z tego funduszu do wysokości sumy nie przekraczającej 0,8% osobowego funduszu płac planowanego na dany okres.
§  5.
1.
Zarządom lasów państwowych przysługuje prawo do korzystania z uprawnień przewidzianych w § 1 ust. 1.
2.
Zezwolenia na dokonywanie przez zarządy lasów państwowych wypłat środków na cele, o których mowa w § 1 ust. 1, udziela jednostka nadrzędna po stwierdzeniu na podstawie zbiorczego sprawozdania rocznego podległych zarządowi lasów państwowych jednostek, że zarząd lasów państwowych wykonał ustalone przez jednostkę nadrzędną zadania w zakresie akumulacji. Przez akumulację zarządu lasów państwowych należy rozumieć łączną (wysaldowaną) akumulację wszystkich jednostek samodzielnych, podporządkowanych danemu zarządowi.
§  6.
Ośrodki transportu leśnego nie korzystają z funduszu na nagrody określonego w § 1 ust. 1 i dokonują odpisów na fundusz zakładowy na podstawie odrębnych przepisów.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.47.214

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tworzenie za rok gospodarczy 1958/59 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników jednostek organizacyjnych lasów państwowych podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
Data aktu: 12/05/1959
Data ogłoszenia: 27/05/1959
Data wejścia w życie: 27/05/1959