Branżowe warunki dostawy zbóż, grochu, fasoli oraz ich przetworów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 12 grudnia 1956 r.
w sprawie branżowych warunków dostawy zbóż, grochu, fasoli oraz ich przetworów.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o dostawach pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się w obrocie krajowym branżowe warunki dostawy zbóż, grochu, fasoli oraz ich przetworów - o treści, jak w załączniku.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAWY ZBÓŻ, GROCHU, FASOLI ORAZ ICH PRZETWORÓW

I.

Przepisy wstępne.

§  1. 
Warunki niniejsze dotyczą dostaw zbóż konsumpcyjnych, pastewnych, strączkowych jadalnych, przetworów zbożowych, przetworów grochu, mieszanek zbożowo-strączkowych i strączkowych oraz ich odpadów użytecznych, zwanych w dalszym ciągu niniejszych przepisów "towarem".
§  2. 
1. 
Zbożem w rozumieniu niniejszych przepisów jest pszenica, żyto, jęczmień, owies, mieszanka zbożowa, gryka, proso, kukurydza i ryż.
2. 
Do przetworów zalicza się mąki i kasze zbożowe lub grochowe, płatki owsiane, groch łuszczony, śruty zbożowe, otręby, mączki pastewne i łuski.

II.

Zamówienia i uzgadnianie terminów dostaw.

§  3. 
1. 
Odbiorca określony w rozdzielniku sporządzonym przez jego jednostkę nadrzędną obowiązany jest przesłać dostawcy zamówienie najpóźniej na 12 dni przed początkiem miesiąca, w którym ma nastąpić dostawa.
2. 
Zamówienie powinno określać:

a) ilość, jakość i rodzaj zamówionego towaru według nomenklatury przyjętej w obowiązujących normach jakościowych,

b) terminy wysyłki lub wydania towaru z ewentualnym oznaczeniem dziennej normy załadunkowej,

c) nazwę i adres jednostki gospodarczej, której towar ma być dostarczony,

d) sposób wysyłki towaru, jeżeli dostawa nie nastąpi koleją,

e) miejsce, do którego towar ma być wysłany, przy czym nazwę stacji kolejowej należy podać w brzmieniu zgodnym z urzędowym wykazem stacji P.K.P., wskazując bocznicę kolejową, a przy wysyłkach drogą wodną - port wyładunkowy,

f) komu należy awizować wysyłkę towaru,

g) na jaką jednostkę gospodarczą ma być wystawiony rachunek,

h) miejsce płatności, bank, numer konta (ewentualnie tytuł budżetowy), datę i numer zamówienia.

§  4. 
1. 
Jeżeli odbiorca nie wskazał terminu wysyłki, dostawca wyśle towar w dowolnych terminach w ramach zamówienia.
2. 
Zamówienie uważa się za przyjęte, jeżeli dostawca nie sporządzi i nie wyśle do odbiorcy protokołu rozbieżności w ciągu 2 dni od daty otrzymania zamówienia.
2. 
W ciągu 4 dni od daty wysłania protokołu rozbieżności strony uzgodnią treść zamówienia. W razie niedojścia do porozumienia w tym terminie, najdalej następnego dnia każda ze stron przekaże sprawę swojej jednostce zwierzchniej. Jednostki zwierzchnie powinny rozstrzygnąć spór w ciągu 5 dni od daty przekazania.
4.  1
 (skreślony).
§  5. 
1. 
Jeżeli odbiorca po przesłaniu dostawcy zamówienia zmieni adresy wysyłkowe, bądź odwoła lub zmieni terminy wysyłki towaru bez zgody dostawcy, obowiązany jest do uiszczenia dostawcy kary umownej w wysokości 0,5% wartości towaru, którego zmiana dotyczy, oraz pokrycia ewentualnych szkód karę tę przewyższających.
2. 
Odbiorca wolny jest od kary umownej oraz od obowiązku zapłaty odszkodowania, jeżeli odwoła lub zmieni terminy wysyłki na skutek uzgodnionego zarządzenia jednostek zwierzchnich obu stron lub na skutek awarii zakładu odbiorcy.
§  6. 
1. 
W razie nienadesłania przez odbiorcę zamówienia w terminie przewidzianym w § 3 ust. 1 dostawca wzywa go do przesłania zamówienia w oznaczonym terminie, nie krótszym niż 3 dni, a w przypadku dalszej zwłoki lub nienadesłania pisemnej rezygnacji może od odbiorcy dochodzić kary umownej w wysokości 0,1% wartości towaru i pokrycia szkód karę tę przewyższających.
2. 
Odbiorca zwolniony jest od płacenia kar podanych w ust. 1 w przypadku, jeżeli nie otrzyma od swojej jednostki zwierzchniej zatwierdzonego rozdzielnika na 17 dni przed początkiem miesiąca, w którym ma nastąpić dostawa.

III.

Dostawa towaru.

§  7. 
W zależności od treści umowy dostawa następuje przez:

a) wydanie towaru ze składu dostawcy,

b) wysyłkę do miejsca przeznaczenia,

c) dostarczenie do składu odbiorcy.

§  8. 
1. 
Termin dostawy uważa się za dotrzymany, jeżeli przed jego upływem dostawca:

a) przygotował towar do wydania z magazynu, gdy dostawa miała nastąpić ze składu dostawcy,

b) wydał towar przewoźnikowi do przewozu, gdy dostawa miała nastąpić przez wysyłkę do miejsca przeznaczenia,

c) dostarczył towar do magazynu odbiorcy.

2. 
Terminy uważa się również za dotrzymane, o ile dostawca oddał towar przewoźnikowi do przewozu na jeden dzień przed lub po uzgodnionym dniu wysyłki, nie przekraczając dziennych ustalonych ilości załadunkowych. Gdy przewoźnik nie podstawił zamówionego zgodnie z przepisami środka transportowego, dostawca zwolniony jest od odpowiedzialności za niedotrzymanie terminu dostawy uzgodnionego z odbiorcą pod warunkiem bezzwłocznego uzgodnienia z nim nowego terminu dostawy.

IV.

Wydanie towaru ze składu lub dostawa do magazynu odbiorcy.

§  9. 
1. 
Dostawca powinien wskazać jako miejsce wydania skład położony w tej samej miejscowości, w której znajduje się magazyn odbiorcy, dla którego towar jest przeznaczony.
2. 
Jeżeli w danej miejscowości dostawca nie posiada składu, wskaże on skład położony najbliżej magazynu odbiorcy, dla którego towar jest przeznaczony.
3. 
Odbiorca obowiązany jest odebrać towar z magazynu dostawcy w przypadku, gdy składy ich znajdują się w tej samej miejscowości; ta sama zasad obowiązuje w przypadku, gdy obydwaj lub co najmniej dostawca posiadają bocznicę kolejową. Przy odbiorze towaru z magazynu dostawca obowiązany jest załadować towar własnym staraniem i na własny koszt.
4. 
Dostawca obowiązany jest dostarczyć towar do magazynu odbiorcy w przypadku:

a) gdy składy ich znajdują się w tej samej miejscowości, a odbiorca posiada bocznicę kolejową,

b) gdy skład dostawcy znajduje się poza miejscowością, w której mieści się skład odbiorcy, ale najbliższa stacja załadowcza znajduje się w tej samej miejscowości, co skład odbiorcy.

Przy dostawie towaru do magazynu odbiorca obowiązany jest załadować towar własnym staraniem i na własny koszt.
5. 
Wysyłka towaru koleją w obrębie tej samej miejscowości może być dokonana tylko wtedy, gdy ruch kolejowy dla przesyłek w obrębie danej miejscowości jest dozwolony, odbiorca i dostawca posiadają bocznice kolejowe, a koszty wysyłki są niższe od kosztów transportu kołowego.
6. 
Dostawa towaru do kilku magazynów odbiorcy, położonych w tej samej miejscowości, w której znajduje się skład dostawcy, powinna być zgłoszona odbiorcy przez dostawcę na [...] dni przed terminem dostawy i może być dokonana w tych przypadkach, gdy zadysponowana partia towaru stanowi pełny ładunek środka transportowego, jakim dysponuje dostawca. Dostawa w partiach mniejszych nie pozwalających na całkowite wykorzystanie ładowności środka transportowego dostawcy może się odbyć na podstawie osobnego porozumienia, przy czym odbiorca pokrywa różnicę kosztów, wynikającą z niepełnego załadowania.
§  10. 
Dostawca zawiadomi odbiorcę o przygotowaniu towaru do wydania przynajmniej na trzy dni przed ustalonym terminem dostawy, wskazując mu jednocześnie skład, z którego wydanie nastąpi.
§  11. 
W każdym przypadku wydania towaru ze składu dostawcy przedstawiciel odbiorcy obowiązany jest w ustalonym terminie odbioru przybyć na miejsce wydania towaru wraz ze środkiem transportowym w godzinach pracy lub w godzinach uzgodnionych z dostawcą. Przedstawiciel odbiorcy powinien wylegitymować się imiennym upoważnieniem do odbioru towaru. W przypadku, gdy dostawca obowiązany jest dostarczyć towar do magazynu odbiorcy - dostawa powinna być wykonana również w obecności przedstawiciela dostawcy w godzinach pracy lub w godzinach uzgodnionych z odbiorcą.
§  12.  2
 (skreślony).

V.

Wysyłka towaru.

§  13. 
Przy dostawie towaru przez wysyłkę do miejsca przeznaczenia obowiązują następujące zasady:
1)
(skreślony).
2)
dostawca przy nadaniu towaru do przesyłki obowiązany jest wpisać do dokumentu przewozowego zgodnie z rzeczywistością:
a)
przy towarach ładowanych luzem - wagę netto i rodzaj towaru,
b)
przy towarach ładowanych w opakowaniu - ilość sztuk, rodzaj opakowania, jego stan użytkowy (worki nowe, używane, reperowane), wagę brutto i netto oraz rodzaj towaru,
3)
przy wysyłce zboża należy określić w ateście umieszczonym wewnątrz wagonu klasę i jakość towaru, podając gęstość w stanie zsypnym, wilgotność, zanieczyszczenie i stopień porażenia szkodnikami, a przy jęczmieniu browarnym ponadto wyrównanie ziarna,
4)
przy wysyłce przetworów należy określić w ateście umieszczonym wewnątrz wagonu gatunek, zawartość wilgoci, popiołu, zanieczyszczeń, porażenia szkodnikami, a dla mąk pszennych podać również ilość i jakość glutenu, a przy wysyłce strączkowych jadalnych wilgotność, zanieczyszczenie i stopień porażenia szkodnikami,
5)
zadeklarowana przez dostawcę waga towaru i ilość sztuk opakowania powinny być wpisane do listu przewozowego i stwierdzone przez przewoźnika.
§  14.  3
 (skreślony).
§  15. 
1. 
Zboża, groch, fasola i ich przetwory, z wyjątkiem kaszy jaglanej, gryczanej, manny, grysiku kukurydzianego, płatków owsianych i kukurydzianych, kaszy jęczmiennej, grochu łuszczonego, mąki żytniej i razowej 97% oraz mąki starogardzkiej i grahama, będą wysyłane przez dostawcę w ładunkach pełnowagonowych.
2. 
Jeżeli zlecenia odbiorcy nie dają możności dokonania wysyłek w ilościach pełnowagonowych, dostawca obowiązany jest doładować wagon innym gatunkiem towaru, a w razie niemożności doładowania może wysłać towar w ilościach mniejszych i obciążyć odbiorcę wynikłymi z tego tytułu kosztami. W razie gdy dostawca wbrew zleceniu wyśle ładunki niepełnowagonowe, ponosi wynikłe stąd koszty dodatkowe.
§  16. 
W przypadku gdy skład odbiorcy znajduje się w pobliżu portów wodnych żeglugi śródlądowej, dostawy powinny być dokonywane drogą wodną za zgodą odbiorcy.
§  17.  4
 (skreślony).

VI.

Odbiór towaru.

§  18. 
1. 
Odbiór towaru odbywa się, jeżeli strony nie postanowiły inaczej:
1)
przy wydaniu towaru ze składu dostawcy - na rampie składu dostawcy,
2)
przy dostawie do składu odbiorcy - na rampie składu odbiorcy,
3)
przy wysyłce towaru koleją - w wagonie na stacji odbiorczej,
4)
przy dostawach drogą wodną - na barce w porcie odbiorczym.
2. 
Przy wysyłce towaru koleją lub drogą wodną dostawca obowiązany jest dołączyć do przesyłki atest jakościowy zawierający cechy jakościowe umożliwiające ustalenie ceny towaru.
§  19. 
Przy odbiorze towaru ze składu lub dostawie do składu odbiór ilościowy i jakościowy towaru następuje na podstawie zgodnych ustaleń przedstawicieli stron, potwierdzonych w pisemnym pokwitowaniu odbioru.
§  20.  5
 (skreślony).
§  21.  6
 (skreślony).
§  22. 
1. 
Przy odbiorze towaru wysłanego koleją lub drogą wodną podstawą do rozliczenia ilościowego jest deklarowana przez dostawcę waga, stwierdzona przez przewoźnika w miejscu nadania.
2. 
Przy odbiorze towaru w nie naruszonych workach znormalizowanych różnica wagi przekraczająca normy ubytku naturalnego będzie rozliczona między odbiorcą a dostawcą po przeprowadzeniu postępowania reklamacyjnego.
3.  7
 (skreślony).
§  23. 
1. 
Odbierający obowiązany jest zbadać towar dostarczony w wagonie (barce) na miejscu odbioru przed wyładowaniem. Przy dostawie towaru w opakowaniu odbierający obowiązany jest zbadać towar najdalej w ciągu 24 godzin po jego wyładowaniu i stwierdzić, czy towar odpowiada deklarowanej przesyłce, a w szczególności, czy nie posiada wad, jak np. niewłaściwy smak, oznaki pleśni czy stęchlizny lub wilgotności, czy nie doznał uszkodzeń lub nie uległ zanieczyszczeniu w czasie transportu, czy opakowanie jest zgodne z przepisami.
2. 
Odbiorca może przyjąć za podstawę do rozliczenia jakościowego atest jakościowy dostawcy.
3. 
W przypadku gdy odbiorca kwestionuje jakość nadesłanego towaru, obowiązany jest pod rygorem utraty prawa do roszczeń wobec dostawcy pobrać w terminach przewidzianych dla zbadania towaru próby w sposób określony normami lub zarządzeniem władz.
4. 
Jeżeli dostawca nie dołączył do przesyłki atestu jakościowego, laboratorium obsługujące odbiorcę dokonuje oceny jakościowej na podstawie prawidłowo pobranej próby. Ocena ta stanowi wówczas podstawę do rozliczenia jakościowego.
5. 
Jeżeli ocena laboratoryjna odbiorcy nie zgadza się z atestem jakościowym dostawcy oraz w każdym przypadku, gdy odbiorca nie posiada laboratorium, obowiązany jest on pod rygorem utraty prawa do roszczeń wobec dostawcy przekazać pobrane prawidłowo próby w ciągu 2 dni roboczych od dnia ich pobrania do właściwej delegatury wojewódzkiej inspekcji zbożowej w celu wykonania analizy i wydania orzeczenia komisji rzeczoznawców.
6. 
Odbiorca obowiązany jest pod rygorem utraty prawa do roszczeń zawiadomić telegraficznie lub telefonicznie dostawcę i bezpośredniego załadowcę o zakwestionowaniu towaru i ujawnionych wadach z podaniem ich rodzaju, nie później niż w dniu następnym po pobraniu próby, a jednocześnie przesłać im potwierdzenie zawiadomienia na piśmie wraz z protokołem próbobrania.
7. 
Wtórnik prawidłowo pobranych prób, stanowiących podstawę do rozliczenia, należy przechowywać w okresie 2 miesięcy od daty pobrania.
8.  8
 (skreślony).
§  24. 
1. 
W razie stwierdzenia wad, które nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione w czasie odbioru, odbiorca w ciągu 5 dni od daty ich ujawnienia, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty odbioru towaru, obowiązany jest pod rygorem utraty prawa do roszczeń zawiadomić dostawcę o ujawnieniu wad telegraficznie lub telefonicznie, a jednocześnie przesłać mu potwierdzenie zawiadomienia na piśmie.
2. 
Jeżeli odbiorca nie posiada odpowiednich przyrządów umożliwiających ujawnienie wady przy odbiorze towaru, przepis ust. 1 stosuje się również do wad towaru polegających na nadmiernej popiołowości.
3. 
Przedmiot dostawy należy zabezpieczyć w sposób umożliwiający stwierdzenie istnienia wad.
§  25. 
1. 
W razie stwierdzenia, że towar posiada wady, które uniemożliwiają zużycie towaru zgodnie z przeznaczeniem, odbiorca może towar postawić do dyspozycji dostawcy na podstawie decyzji władz powołanych do określenia jakości lub użyteczności towaru.
2. 
Zakwestionowany towar, który odbiorca ma zamiar postawić do dyspozycji dostawcy, powinien być osobno przechowywany i izolowany od innych towarów.
3. 
Towar postawiony do dyspozycji dostawcy odbiorca obowiązany jest przechowywać przez okres nie dłuższy niż 20 dni od daty zawiadomienia dostawcy o decyzji i postąpić z tym towarem stosownie do dalszych poleceń dostawcy. Odbiorca powinien w miarę możliwości wskazać dostawcy najlepszy sposób zużytkowania zdyskwalifikowanego towaru na miejscu, gdzie się znajduje.
4.  9
 (skreślony).
5. 
Jeżeli dostawca nie zadysponował przedmiotem dostawy w ciągu 20 dni od daty zawiadomienia go o decyzji (ust. 3), odbiorca może sprzedać towar na rachunek dostawcy w trybie i na warunkach określonych w ust. 4.
§  26. 
Czynności przewidziane w niniejszych przepisach dla odbiorcy mogą być wykonane przez jednostkę gospodarczą, do której towar był wysłany.

VII.

Opakowanie.

§  27. 
1. 
O ile w umowie lub w zamówieniu nie przewidziano inaczej, zboża, groch, fasola, śruty zbożowe, otręby i mączki pastewne, łuski i odpady użyteczne dostarczane są luzem.
2. 
Towary wysłane luzem w transporcie kolejowym powinny być zabezpieczone deskami zastawnymi odpowiednio uszczelnionymi.
3.  10
 (skreślony).
4. 
Mąki i kasze, płatki owsiane, groch łuszczony, otręby na podsypkę oraz groch i fasola dla hurtu spożywczego dostarczane są w workach.
5. 
Na zlecenie odbiorcy mogą być również w workach dostarczane zboża lub inne przetwory na warunkach określonych w umowie.
6. 
Worki muszą być całe, czyste, suche, wolne od szkodników i nie przesiąknięte obcymi zapachami, mocno związane lub zeszyte i zaopatrzone w plomby, w czytelnie wypełnione zawieszki (etykiety) według ustalonej formy i barwy, zawierające następujące dane:

a) nazwa towaru według nomenklatury przyjętej w obowiązujących normach jakościowych,

b) waga netto,

a co do towarów wymienionych w ust. 4 z wyjątkiem grochu i fasoli również:

c) nazwa i adres zakładu produkcyjnego,

d) data produkcji,

e) numer raportu przemiału,

f) znak kontroli technicznej.

§  28. 
1. 
Jeżeli dostawa ma być dokonana w opakowaniu odbiorcy, odbiorca obowiązany jest wysłać worki w takim terminie, aby nadeszły do dostawcy najpóźniej na 3 dni przed ustalonym dniem wysyłki.
2. 
Najpóźniej na drugi dzień po wysłaniu opakowania odbiorca zawiadomi o tym dostawcę telefonicznie lub telegraficznie i potwierdzi zawiadomienie na piśmie.
3. 
Jeżeli opakowanie nie nadejdzie w ciągu trzech dni przed dniem ustalonym dla wysyłki towaru lub nadejdzie w stanie nie nadającym się do użytku, dostawca może załadować towar luzem. O ile właściwość towaru wymaga wysyłki w opakowaniu (§ 27 ust. 4), dostawca wyśle towar w opakowaniu własnym, a powstałe stąd koszty poniesie odbiorca.
§  29.  11
 (skreślony).

VIII.

Ceny i rozliczenia.

§  30. 
1.  12
 (skreślony).
2. 
W razie odbioru ze składu towaru, dla którego przewidziana jest cena franco wagon stacja odbiorcza - odbiorcy nie przysługuje z tego tytułu bonifikata.
§  31.  13
 (skreślony).

IX.

Kary.

§  32. 
1.  14
 W razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy:
1)
dostawca obowiązany jest zapłacić odbiorcy:
a)
2% wartości dostawy w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, jeżeli stanowi to podstawę do odstąpienia od umowy,
b)
150 zł w przypadku niedołączenia do przesyłki atestu jakościowego (§ 18 ust. 2 oraz § 13 pkt 3 i 4),
c)
0,2% wartości dostawy dokonanej z opóźnieniem z winy sprzedawcy za każdy dzień zwłoki, jeżeli zwłoka nie przekracza 20 dni, a 0,4% wartości dostawy za każdy następny dzień zwłoki;
2)
odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy:
a)
0,2% wartości dostawy za każdy dzień zwłoki w przypadku zwłoki odbiorcy z zabraniem towaru, jeżeli zwłoka nie przekracza 20 dni, a 0,4% wartości dostawy za każdy następny dzień zwłoki,
b)
2% wartości dostawy w razie odstąpienia przez dostawcę od umowy z winy odbiorcy.
2. 
Jeżeli szkoda poniesiona przez stronę jest wyższa od należnych kar, strona, z której winy szkoda powstała, obowiązana jest wynagrodzić rzeczywistą szkodę.
1 Załącznik § 4 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
2 Załącznik § 12 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
3 Załącznik § 14 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
4 Załącznik § 17 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
5 Załącznik § 20 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
6 Załącznik § 21 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
7 Załącznik § 22 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
8 Załącznik § 23 ust. 8 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
9 Załącznik § 25 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
10 Załącznik § 27 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
11 Załącznik § 29 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
12 Załącznik § 30 ust. 1 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
13 Załącznik § 31 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
14 Załącznik § 32 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024