Podział na dzielnice miasta Łodzi.

UCHWAŁA NR 279
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 11 kwietnia 1953 r.
w sprawie podziału na dzielnice miasta Łodzi.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 17 marca 1951 r. - instrukcja nr 15 w sprawie podziału większych miast na dzielnice oraz zakresu działania dzielnicowych rad narodowych i ich organów (Monitor Polski Nr A-43, poz. 543) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Wyraża się zgodę na zniesienie w mieście Łodzi dzielnic: Śródmieście, Południe i Północ oraz na utworzenie na obszarze miasta Łodzi siedmiu dzielnic, a mianowicie: 1) Śródmieście, 2) Polesie, 3) Bałuty, 4) Staromiejska, 5) Widzew, 6) Chojny, 7) Ruda.
§  2.
Zgoda wyrażona w § 1 dotyczy dzielnic o następującym przebiegu granic:
1)
Dzielnica Śródmieście: od punktu przecięcia się osi ulicy Nowomiejskiej z linią przedłużenia w kierunku zachodnim południowej granicy nieruchomości położonych po południowej stronie ulicy Północnej w kierunku wschodnim wzdłuż tej linii przedłużenia, a następnie wzdłuż południowej granicy nieruchomości położonych na południe od osi ulicy Północnej do przecięcia się tej linii z zachodnimi granicami nieruchomości położonych po zachodniej stronie ulicy Kilińskiego; od tego punktu granica skręca na południe i biegnie wzdłuż zachodnich granic tych nieruchomości, przecina ulicę Nowotki i biegnie na wschód wzdłuż południowych granic nieruchomości położonych na południe od osi ulicy Nowotki do przecięcia się z osią ulicy Konstytucyjnej; stąd granica skręca w kierunku południowym i biegnie osią ulicy Konstytucyjnej do jej zetknięcia się z południową granicą linii kolejowej Widzew - Łódź Fabryczna, skręca wzdłuż tej linii kolejowej w kierunku zachodnim i biegnie do punktu przecięcia się ze wschodnią granicą gruntów bocznicy kolejowej; od tego punktu granica skręca na południe i biegnie wzdłuż tej granicy, a następnie wzdłuż linii przedłużenia w kierunku północnym wschodniej granicy nieruchomości położonych przy ulicy Gołębiej i wzdłuż tej granicy oraz jej przedłużenia do punktu zetknięcia się z osią ulicy Milionowej; następnie granica skręca w kierunku zachodnim i biegnie osią ulicy Milionowej do jej zetknięcia się z osią ulicy Łęczyckiej, wzdłuż osi tej ulicy granica skręca na południe i biegnie do punktu przecięcia się z linią przedłużenia na wschód południowych granic nieruchomości położonych przy ulicy Majora Przybyszewskiego i skręca w kierunku zachodnim, biegnie wzdłuż tej linii przedłużenia, a następnie południową granicą nieruchomości położonych na południe od osi ulicy Majora Przybyszewskiego; linią jej przedłużenia w kierunku zachodnim granica dobiega do osi ulicy Piotrkowskiej; od tego punktu granica skręca w kierunku północnym i biegnie osią ulicy Piotrkowskiej i jej przedłużeniem na północ i osią ulicy Nowomiejskiej do punktu jej przecięcia się z linią przedłużenia na zachód południowych granic nieruchomości położonych na południe od osi ulicy Północnej.
2)
Dzielnica Polesie: od punktu przecięcia się osi ulicy Piotrkowskiej z linią przedłużenia w kierunku wschodnim północnych granic nieruchomości położonych na północ od osi ulicy Żwirki w kierunku zachodnim początkowo wzdłuż tej linii przedłużenia, a następnie wzdłuż północnych granic nieruchomości położonych na północ od osi ulicy Żwirki do jej zetknięcia się z osią ulicy Żeromskiego, która skręca na południe i dochodzi do osi ulicy Żwirki; stąd granica skręca na zachód i biegnie wzdłuż linii przedłużenia osi ulicy Żwirki do przecięcia się ze wschodnią granicą terenów kolejowych stacji Łódź Kaliska; stąd granica skręca w kierunku południowym i biegnie wschodnią granicą torów kolejowych Łódź Kaliska - Chojny do punktu zetknięcia się z południową granicą torów kolejowych Chojny - Karolew - Pabianice, a następnie granicą tych torów kolejowych dobiega do zachodniej granicy miasta Łodzi. Północna granica dzielnicy biegnie od punktu zetknięcia się granicy miasta z południową granicą osiedla Grabieniec w kierunku wschodnim początkowo południową granicą osiedla Grabieniec, a następnie północną granicą gruntów tabelowych nr 39, 38, 37, 36 osiedla Grabieniec, północną granicą gruntów osady tabelowej nr 51 osiedla Żabieniec, osią rzeki Bałutki do punktu zetknięcia się z zachodnią granicą torów kolejowych linii Zgierz - Łódź Kaliska; od tego punktu granica skręca w kierunku południowo-wschodnim i biegnie południowo-zachodnią granicą tej linii kolejowej, a następnie w kierunku wschodnim i południowym osiami ulic Drewnowskiej i Okrzei, osią koryta rzeki Łódki, wschodnią granicą działek położonych po zachodniej granicy Starego Cmentarza, osią ulic Ogrodowej i Czarnej Drogi, której przedłużeniem w kierunku południowym dobiega do południowo-wschodnich granic nieruchomości położonych po południowo-wschodniej stronie ulicy Obrońców Stalingradu; od tego punktu granica skręca w kierunku północno-wschodnim i południowo-wschodnimi granicami nieruchomości położonych po południowej stronie ulicy Obrońców Stalingradu, na wschód od osi ulicy Gdańskiej i na południe od osi ulicy Ogrodowej, a linią przedłużenia tej granicy w kierunku wschodnim dobiega do osi ulicy Nowomiejskiej, stanowiącej zachodnią granicę dzielnicy Śródmieście; wschodnią granicę dzielnicy stanowi zachodnia granica dzielnicy Śródmieście.
3)
Dzielnica Bałuty: od północy i zachodu granicę dzielnicy stanowi granica administracyjna miasta Łodzi, powiatu łódzkiego oraz miasta Zgierza. Południową granicę dzielnicy stanowi północna granica dzielnicy Polesie. Wschodnia granica dzielnicy biegnie od punktu zetknięcia się granic dzielnic Śródmieście i Polesie na osi ulicy Nowomiejskiej w kierunku północnym osiami ulic: Nowomiejskiej, Wojska Polskiego, Łagiewnickiej, a od punktu przecięcia się osi ulicy Łagiewnickiej z zachodnią granicą toru kolejowego linii Widzew - Zgierz w kierunku północno-zachodnim zachodnią granicą toru kolejowego linii Widzew-Zgierz, którą dobiega do północnej granicy miasta Łodzi.
4)
Dzielnica Staromiejska: zachodnią granicę dzielnicy stanowi wschodnia granica dzielnicy Bałuty, północną - granica administracyjna miasta Łodzi do jej zetknięcia się z osią ulicy Strykowskiej. Od tego punktu granica skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie osią ulicy Strykowskiej do punktu jej przecięcia się z zachodnią granicą torów kolejowych Widzew - Zgierz; stąd granica skręca w kierunku południowo-wschodnim i biegnie zachodnią granicą tej linii kolejowej do jej zetknięcia się z osią ulicy Telefonicznej, a od tego punktu skręca w kierunku zachodnim i biegnie osią ulicy Telefonicznej do jej zetknięcia się z linią przedłużenia w kierunku północnym wschodnich granic nieruchomości położonych po wschodniej stronie ulicy Bystrzyckiej; od tego punktu granica skręca w kierunku południowym i biegnie wzdłuż tej linii przedłużenia i wschodnich granic tych nieruchomości, a linią przedłużenia tej granicy w kierunku południowym granica dobiega do północno-wschodniego narożnika granic dzielnicy Śródmieście. Południową granicę dzielnicy stanowi północna granica dzielnicy Śródmieście.
5)
Dzielnica Widzew: zachodnią granicę dzielnicy stanowi wschodnia granica dzielnic Śródmieście i Staromiejskiej, wschodnią granicę - granica administracyjna miasta Łodzi. Południowa granica biegnie od południowo-wschodniego narożnika granicy dzielnicy Śródmieście, położonego na osi ulicy Milionowej, w kierunku wschodnim osią tej ulicy do przecięcia się ze wschodnią granicą terenów kolejowych linii Chojny - Widzew, którą skręca w kierunku południowym i biegnie od punktu jej przecięcia się z północną granicą osiedla Dąbrowa. Stąd granica skręca w kierunku południowo-wschodnim i biegnie północną granicą osiedla Dąbrowa, granicą osad tabelowych nr 7 i 8 osiedla Olechów, północną i wschodnią granicą osiedla Jędrzejów, a południowym odcinkiem granicy terenów kolejowych stacji Łódź-Olechów dobiega do granicy miasta Łodzi.
6)
Dzielnica Chojny: północną granicę dzielnicy stanowi południowa granica dzielnic Śródmieście i Widzew, południową - granica administracyjna miasta Łodzi. Zachodnia granica dzielnicy biegnie od południowo-zachodniego narożnika granicy dzielnicy Śródmieście położonego na osi ulicy Piotrkowskiej w kierunku południowym osią ulicy Piotrkowskiej, południową stroną placu Niepodległości, wschodnią granicą nieruchomości zakładów fabrycznych ZPW im. Reymonta do ulicy Bednarskiej, a dalej osią ulic Bednarskiej, Unickiej, Sanockiej, Myśliwskiej, Strycharskiej do punktu zetknięcia się z osią ulicy Sokolej; stąd granica biegnie dalej na południe wzdłuż linii przedłużenia osi ulicy Sokolej do jej zetknięcia się z północną granicą terenów kolejowych linii obwodowej Chojny - Łódź Kaliska; od tego punktu granica skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie wzdłuż północnej granicy terenów kolejowych tej linii obwodowej do zetknięcia się jej z osią ulicy Modrzewskiego, stąd skręca na południe i biegnie osią ulicy Modrzewskiego do osi ulicy Pryncypalnej; wzdłuż osi tej ulicy granica skręca w kierunku południowo-zachodnim i dobiega do zbiegu ulic Pryncypalnej, Ruchliwej i Świetlicowej. Od tego punktu granica skręca na południe i biegnie linią przedłużenia osi ulicy Ruchliwej do przecięcia się z linią przedłużenia w kierunku północnym osi ulicy Granicznej, a dalej wzdłuż tej linii przedłużenia i osi ulic: Granicznej, Przestrzennej i Tabelowej, którą dobiega do granicy miasta Łodzi.
7)
Dzielnica Ruda: wschodnią granicę dzielnicy stanowi zachodnia granica dzielnic Chojny i Śródmieście, północną granicę - południowa granica dzielnicy Polesie, południową i zachodnią granicę - granica miasta Łodzi.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024