Gospodarka remontowa w wielkim i średnim przemyśle.

UCHWAŁA NR 126
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 14 lutego 1953 r.
w sprawie gospodarki remontowej w wielkim i średnim przemyśle.

W celu stworzenia koniecznych warunków dla uporządkowania gospodarki remontowej w oparciu o system planowo-zapobiegawczych remontów w przemyśle wielkim i średnim Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

I.

W zakresie eksploatacji i obsługi.

§  1.
1.
Zakłady pracy wielkiego i średniego przemysłu powinny posiadać dla swoich podstawowych maszyn i urządzeń, zwanych dalej maszynami - instrukcje ruchu i obsługi, konserwacji, bezpieczeństwa oraz inne niezbędne instrukcje dla zapewnienia właściwej eksploatacji.
2.
Obsługi (obsady) maszyn powinny opanować należycie i przestrzegać instrukcji oraz przepisów z zakresu eksploatacji oraz posiadać kwalifikacje wymagane dla należytego obsługiwania powierzonych im maszyn.
3.
Stan maszyn powinien być kontrolowany w ustalonych z góry okresowych przeglądach przez obsługi lub pracowników dozoru maszyn. Pracownicy ci powinni posiadać należyte przygotowanie fachowe dla dokonywania przeglądów oraz konserwacji i usuwania drobnych uszkodzeń przydzielonych im maszyn.
4.
Dla podstawowych maszyn powinny być prowadzone książki, w których należy odnotowywać wszystkie zmiany dotyczące stanu i pracy maszyny.
§  2.
W celu zapewnienia prawidłowej eksploatacji i obsługi maszyn zobowiązuje się wszystkich zainteresowanych ministrów do wydania w terminie do dnia 31 marca 1953 r. zarządzeń, w których w szczególności należy:
1)
ustalić:
a)
wykaz podstawowych maszyn w podległych im jednostkach, dla których należy opracować wymienione w § 1 ust. 1 instrukcje,
b)
podległe jednostki organizacyjne, które opracują instrukcje dla poszczególnych maszyn, oraz terminy opracowania z tym, że ostateczny termin nie może przekraczać 31 grudnia 1953 r.,
c)
sposób wprowadzenia w życie i kontrolę przestrzegania opracowanych instrukcji,
d)
w porozumieniu z Ministrem Finansów - źródła finansowania, opracowania i wydania wymienionych instrukcji;
2)
polecić podległym zakładom pracy powołanie w terminie do dnia 31 kwietnia 1953 r. komisji technicznych z udziałem czynnika społecznego; komisje te powinny do 30 czerwca 1953 r.:
a)
dokonać przeglądu stanu maszyn,
b)
sprawdzić opanowanie oraz stosowanie istniejących przepisów i instrukcji przez obsługę i pracowników dozoru maszyn,
c)
sprawdzić kwalifikacje obsługi i pracowników dozoru maszyn potrzebne dla obsługiwania i dozorowania powierzonych im maszyn,
d)
dokonać analizy istniejącego w zakładzie pracy podziału maszyn pomiędzy poszczególnych pracowników dozoru,
e)
dokonać analizy przyczyn awarii i defektów maszyn, sprawdzić sposób prowadzenia książek, w których są odnotowywane zmiany dotyczące stanu i pracy ważnych maszyn, oraz sprawdzić sposób zdawania maszyn przy zmianie obsługi,
f)
opracować dla kierownictwa zakładów pracy - na podstawie wyników dokonanych czynności wymienionych w punktach a)-e) - wnioski organizacyjne, personalne i szkoleniowe.
§  3.
Za właściwą obsługę i konserwację maszyn w czasie eksploatacji odpowiedzialni są kierownicy komórek użytkujących maszyny, obsługa i pracownicy dozoru maszyn.

II.

W zakresie wykonawstwa remontowego.

§  4.
1.
Dla powiązania systemu eksploatacji maszyn z remontami maszyn remonty powinny być w zasadzie wykonywane we własnym zakresie przez zakłady pracy.
2.
W odniesieniu do niektórych maszyn unikalnych lub typowych i powszechnych remonty kapitalne i niektóre średnie mogą być wykonywane sposobem zleconym. W przypadkach uzasadnionych potrzebami ekonomicznymi i organizacyjnymi mogą być powoływane bazy lub zakłady remontowe dla wykonywania remontów maszyn i produkcji części wymiennych.
3.
W celu właściwego wykorzystania fachowców remontowych centralne zarządy powinny organizować w razie potrzeby specjalizowane brygady remontowe, których zadaniem byłoby przeprowadzanie remontów maszyn dla potrzeb podporządkowanych centralnemu zarządowi przedsiębiorstw.
§  5.
1.
W celu uzyskania właściwych podstaw dla zapewnienia wykonawstwa remontowego wprowadza się począwszy od 1953 r. obowiązek bilansowania potrzeb i zdolności wykonawstwa remontowego.
2.
Bilansowaniem powinny być objęte potrzeby i zdolności wykonawstwa remontowego zarówno dla remontów wykonywanych we własnym zakresie przez zakłady pracy jak i sposobem zleconym.
§  6.
1.
Zainteresowani ministrowie za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wydadzą w terminie do dnia 30 kwietnia 1953 r. zarządzenia, w których ustalą zasady, tryb i terminy bilansowania przez podległe im jednostki potrzeb i zdolności wykonawstwa remontowego.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może wyłączyć z bilansowania, o którym mowa w ust. 1, niektóre maszyny powszechne i unikalne, których remonty będą wykonywane przejściowo lub na stałe w ramach jednego resortu dla przedsiębiorstw należących do innych resortów. W tych przypadkach Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali równocześnie tryb i terminy dla zgłaszania potrzeb remontowych oraz zapewnienia wykonawstwa wyłączonych z bilansowania remontów maszyn.

III.

W zakresie modernizacji.

§  7.
1.
Przy przeprowadzaniu remontów należy planowo modernizować przestarzałe maszyny celem podniesienia wydajności, sprawności oraz przystosowania do nowych procesów technologicznych, rewidując równocześnie przestarzałe normy techniczne ograniczające i hamujące zakres modernizacji.
2.
Przy robotach remontowych oraz przy regeneracji części wymiennych należy szeroko stosować metalizację natryskową, hartowanie powierzchniowe i inne nowoczesne metody remontowe.

IV.

W zakresie czyści wymiennych i materiałów dla remontów.

§  8.
1.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania zarządzeń, aby:
1)
podległe im przedsiębiorstwa wykorzystały w miarę możności w pierwszym rzędzie będące w ich posiadaniu maszyny dla produkcji części wymiennych dla potrzeb własnych oraz potrzeb innych przedsiębiorstw,
2)
przydziały materiałowe dla remontów maszyn posiadały ten sam stopień ważności, co przydziały dla produkcji i ważnych inwestycji,
3)
nie używano na inne cele przeznaczonych dla remontów materiałów i części,
4)
zakłady produkujące nowe maszyny lub części do nowych maszyn produkowały w razie potrzeby również części wymienne dla remontów tych maszyn,
5)
przedsiębiorstwa i zakłady produkujące części wymienne potrzebne dla remontów maszyn nie zaprzeszły swej produkcji przed przejęciem jej przez inne jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Zwolnienie od obowiązku określonego w ust. 1 pkt 4 może nastąpić za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w przypadku, jeżeli zostaną wyznaczone inne przedsiębiorstwa do produkcji części wymiennych dla remontów maszyn.

V.

W zakresie dyscypliny remontowej.

§  9.
1.
Niewykonanie planów remontów maszyn pociąga za sobą odpowiedzialność analogiczną do odpowiedzialności za niewykonanie planu produkcyjnego w asortymencie.
2.
Naczelny inżynier i główny mechanik zakładu pracy są odpowiedzialni za wykonanie planów remontów.
3.
Zmiany w zatwierdzonych planach remontów podstawowych maszyn mogą być dokonywane tylko w wyjątkowych przypadkach na wniosek Głównego Mechanika i za zgodą dyrektora centralnego zarządu.
§  10.
Przed przystąpieniem do remontu należy opracować technologię i organizację remontu, zorganizować wykonawstwo i przygotować materiały i części wymienne.
§  11.
Wykorzystywanie służb dozorów i brygad remontowych zakładów pracy do robót produkcyjnych i inwestycyjnych z wyjątkiem robót związanych z małą mechanizacją może mieć miejsce tylko w przypadku wykonania zaplanowanych w danym okresie remontów.
§  12.
Przedsiębiorstwa i zakłady wykonawstwa inwestycyjnego, które przyjmowały do wykonania roboty remontowe, obowiązane są do ich dalszego przyjmowania i wykonywania w 1953 r. w nie zmniejszonym rozmiarze. Zmiany w zakresie wykonawstwa remontowego w przypadku konieczności powinny być uzgodnione między zainteresowanymi ministerstwami.

VI.

W zakresie organizacji służb konserwacyjno-remontowych.

§  13.
1.
Organizacja służb konserwacyjno-remontowych powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z rodzaju i ilości maszyn, rodzaju produkcji i warunków lokalnych w przedsiębiorstwie.
2.
Schematy, instrukcje organizacyjne oraz obsady personalne dla służb konserwacyjno-remontowych powinny uwzględniać zasadę ustaloną w ust. 1.

VII.

W zakresie płac.

§  14.
W celu uregulowania sprawy płac dla służb remontowych w zakładach pracy, bazach i przedsiębiorstwach remontowo-montażowych zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 marca 1953 r. do opracowania i przedłożenia Prezydium Rządu projektu uchwały w tej sprawie.

VIII.

W zakresie szkolenia.

§  15.
W celu podniesienia kwalifikacji istniejących kadr remontowych oraz przygotowania nowych właściwi ministrowie zorganizują szkolenie fachowców:
1)
robotników remontowych w większych zakładach pracy i w przedsiębiorstwach wielozakładowych oraz w przedsiębiorstwach remontowo-montażowych w zakresie wykonawstwa remontowego; kursy te powinny być organizowane dla następujących grup fachowców:
a)
ślusarzy maszynowych (mechaników, monterów itp.),
b)
elektryków (elektromonterów dla maszyn elektrycznych rozdzielni i sieci kablowej i napowietrznej),
c)
innych (murarzy, cieśli itp.);
2)
planistów, kalkulatorów i chronometrażystów remontów; kursy te powinny być organizowane na szczeblu centralnych zarządów.
§  16.
1.
Właściwi ministrowie wprowadzą - począwszy od roku szkolnego 1953/54 - na ostatnim roku nauki w szkołach zawodowych typu technikum - na wydziałach: mechanicznym, elektrycznym, budowlanym - specjalizację w zakresie gospodarki remontowej.
2.
Zobowiązuje się Ministra Szkolnictwa Wyższego do wprowadzenia od roku szkolnego 1953/54 na wyższych uczelniach technicznych, a w szczególności w wieczorowych szkołach inżynierskich na wydziałach mechanicznym i elektrycznym wykładów z zakresu organizacji gospodarki remontowej.
§  17.
W celu ujednolicenia szkolenia długofalowego w zakresie gospodarki remontowej zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego do wydania w terminie do dnia 31 maja 1953 r. ramowych programów dla kursów określonych w § 15 pkt 2 oraz dla długofalowego szkolenia określonego w § 16 ust. 1.
§  18.
W celu umożliwienia kadrom konserwacyjno-remontowym podnoszenia ich kwalifikacji oraz udostępnienia pomocy naukowych dla szkolenia krótko- i długofalowego, ujętych w §§ 15 i 16, zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa do zaplanowania i wydania w roku 1953 i następnych książek technicznych z zakresu gospodarki konserwacyjno-remontowej, popularnych i na poziomie wyższym bądź oryginalnych opracowań, bądź tłumaczeń literatury technicznej zagranicznej, w szczególności technicznej literatury radzieckiej.

IX.

Przepisy końcowe.

§  19.
Prezydium Rządu zwraca się do Centralnej Rady Związków Zawodowych o wzmożenie przez związki zawodowe pracy propagandowo-wychowawczej w celu podniesienia socjalistycznego stosunku do środków produkcji - wspólnego dobra całego narodu - oraz propagowanie współzawodnictwa i racjonalizatorstwa w działalności remontowej.
§  20.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wszystkim zainteresowanym ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.
§  21.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024