Regulamin Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki.

UCHWAŁA NR 339
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 kwietnia 1952 r.
w sprawie regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki.

Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. R. P. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) uchwala się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI

§ 1.
1.
Do zakresu działania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki należy:
1)
przyznawanie pracownikom nauki tytułów naukowych: profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego i docenta,
2)
ustalanie wytycznych dla komisji kwalifikacyjnych dla pomocniczych pracowników nauki oraz sprawowanie kontroli działalności tych komisji,
3)
zatwierdzanie stopni naukowych nadawanych przez szkoły wyższe, instytuty naukowe lub inne placówki naukowe,
4)
rozpatrywanie wniosków o pozbawienie tytułu naukowego pracownika nauki ukaranego dyscyplinarnie wydaleniem z pracy,
5)
rozpatrywanie wniosków o przywrócenie praw utraconych na skutek pozbawienia pracownika nauki tytułu naukowego.
2.
Tryb i szczegółowy zakres działania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej normują: w sprawach określonych w ust. 1 pkt 2 - przepisy w sprawie organizacji komisji kwalifikacyjnych dla pomocniczych pracowników nauki, w sprawach określonych w ust. 1 pkt 3 - przepisy w sprawie warunków i trybu nadawania stopni naukowych, a w sprawach określonych w ust. 1 pkt 4 i 5 - przepisy o organizacji władz dyscyplinarnych i postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko pracownikom nauki.
§  2.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna składa się:
1)
z przewodniczącego, którego powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Prezesa Rady Ministrów,
2)
z członków, których powołuje i odwołuje na wniosek przewodniczącego Prezes Rady Ministrów spośród profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych. reprezentujących podstawowe grupy nauk.
§  3.
1.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna dzieli się na następujące sekcje:
1)
nauk społecznych,
2)
nauk biologicznych,
3)
nauk matematyczno-fizycznych, chemicznych i geologo-geograficznych,
4)
nauk technicznych.
2.
Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej może za zgodą Prezydium Rządu tworzyć inne sekcje poza wymienionymi w ust. 1.
3.
Ustalenia składu członków poszczególnych sekcji oraz wyboru przewodniczących sekcji dokonuje Centralna Komisja Kwalifikacyjna na zebraniu ogólnym.
§  4.
Przewodniczący Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, przewodniczący sekcji oraz co najmniej trzech członków Komisji wybranych na zebraniu ogólnym tworzą Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej.
§  5.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna na zebraniu ogólnym:
1)
uchwala plan pracy Komisji oraz jej Prezydium,
2)
rozpatruje sprawozdanie Prezydium z wykonania planów pracy,
3)
przyznaje tytuły naukowe przewidziane dla samodzielnych pracowników nauki oraz zatwierdza decyzje o nadaniu stopnia naukowego: kandydata nauk i doktora nauk,
4)
ustala jednolite wzory dyplomów o nadaniu stopnia naukowego oraz zaświadczeń o przyznaniu tytułu naukowego,
5)
ustala wytyczne dla działalności komisji kwalifikacyjnych dla pomocniczych pracowników nauki,
6)
ustala wytyczne dla działalności poszczególnych sekcji,
7)
wykonuje inne czynności w granicach swego zakresu działania.
§  6.
Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej:
1)
opracowuje projekt planu pracy Komisji oraz projekt własnego planu pracy,
2)
opracowuje sprawozdania z wykonania planów pracy,
3)
sprawuje kontrolę działalności komisji kwalifikacyjnych dla pomocniczych pracowników nauki i rozpatruje sprawozdania z ich działalności,
4)
przedkłada zebraniu ogólnemu zgłoszone przez sekcje wnioski o przyznanie tytułu naukowego,
5)
decyduje o dopuszczeniu do powtórnych egzaminów kandydackich i o ich terminach,
6)
rozpatruje odwołania od decyzji rady wydziałowej (rady naukowej) o odrzuceniu pracy kandydackiej lub doktorskiej lub odmowie nadania stopnia naukowego,
7)
załatwia inne sprawy w granicach upoważnień zebrania ogólnego.
§  7.
Przewodniczący Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej zwołuje zebrania ogólne Komisji oraz zebrania Prezydium, przewodniczy na tych zebraniach, składa Prezydium Rządu sprawozdania z całokształtu działalności w terminach ustalonych przez Prezesa Rady Ministrów, udziela zezwoleń na ubieganie się o stopień kandydata nauk osobom, które nie ukończyły wyższych studiów, oraz wyraża zgodę na nieogłaszanie pracy doktorskiej drukiem.
§  8.
Uchwały Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej oraz jej Prezydium zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  9.
Postępowanie kwalifikacyjne w sprawie przyznania tytułu naukowego przewidzianego dla samodzielnych pracowników nauki podejmuje Centralna Komisja Kwalifikacyjna na wniosek szkoły wyższej, instytutu naukowego lub innej placówki naukowej, zgłoszony przez właściwego ministra albo przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
§  10.
1.
Do wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego (§ 9) należy dołączyć:
1)
dowód posiadania przez kandydata na samodzielnego pracownika nauki odpowiedniego stopnia naukowego, w braku zaś stopnia naukowego - inne dowody, ustalające jego kwalifikacje naukowe,
2)
szczegółowy życiorys kandydata ze szczególnym uwzględnieniem pracy dydaktycznej i naukowej,
3)
wykaz prac naukowych.
2.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna może żądać od kandydata złożenia innych danych i dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień.
§  11.
1.
Właściwa sekcja dokonuje wstępnej oceny działalności naukowej kandydata i jego kwalifikacji naukowych i moralnych oraz przedkłada Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej wniosek o przyznanie tytułu naukowego wraz z wynikami dokonanej oceny.
2.
Prezydium i ogólne zebranie Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej nie są związane przy rozpatrywaniu wniosków o nadanie tytułu naukowego oceną sekcji.
§  12.
1.
Oceny prac naukowych dokonuje się w razie potrzeby na podstawie opinii rzeczoznawców powołanych przez przewodniczącego sekcji.
2.
Listę rzeczoznawców ustala Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej. Lista podlega zatwierdzeniu przez Centralną Komisję Kwalifikacyjną na zebraniu ogólnym.
§  13.
Sprawy zatwierdzania nadania stopni naukowych rozpatruje właściwa sekcja, która następnie zgłasza wnioski ogólnemu zebraniu.
§  14.
Na posiedzenia Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, jej Prezydium lub jej sekcji zapraszani są przedstawiciele Prezydium Polskiej Akademii Nauk bądź ministrów, których wnioski są rozpatrywane.
§  15.
1.
O przyznaniu tytułu naukowego Centralna Komisja Kwalifikacyjna zawiadamia właściwego ministra oraz Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
2.
Samodzielnemu pracownikowi nauki Centralna Komisja Kwalifikacyjna wydaje zaświadczenie o przyznaniu mu tytułu naukowego.
§  16.
Opracowanie oceny prac naukowych lub wykonywanie innych prac zleconych podlega wynagrodzeniu według zasad stosowanych ogólnie za tego rodzaju prace.
§  17.
Wydatki związane z działalnością Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej pokrywane są z budżetu Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
§  18.
Obsługę Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej sprawuje Biuro Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego.
§  19.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna używa pieczęci z godłem państwowym pośrodku i z napisem w otoku: "Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki".

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024