Nadawanie odznaczeń za osiągnięcia produkcyjne w państwowych gospodarstwach rolnych, spółdzielniach produkcyjnych i państwowych ośrodkach maszynowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA I RADY MINISTRÓW
z dnia 24 kwietnia 1952 r.
w sprawie nadawania odznaczeń za osiągnięcia produkcyjne w Państwowych Gospodarstwach Rolnych, spółdzielniach produkcyjnych i Państwowych Ośrodkach Maszynowych.

Stałe zwiększanie produkcji roślinnej i zwierzęcej ma podstawowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarki narodowej, wykonania Planu 6-letniego oraz podniesienia dobrobytu ludności miast i wsi.

W celu wyróżnienia pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, członków spółdzielni produkcyjnych i pracowników Państwowych Ośrodków Maszynowych, którzy przez wzmożenie wysiłków osiągnęli zwiększenie produkcji roślinnej i zwierzęcej - postanawia się, co następuje:

Rozdział  1.

Postanowienia ogólne.

1.
Osiągnięcie wskaźników ponadprzeciętnej produkcji roślinnej i zwierzęcej jest podstawą do nadawania pracownikom Państwowych Gospodarstw Rolnych, członkom spółdzielni produkcyjnych i pracownikom Państwowych Ośrodków Maszynowych następujących odznaczeń:

Brązowy Krzyż Zasługi,

Srebrny Krzyż Zasługi,

Złoty Krzyż Zasługi,

Sztandar Pracy II klasy,

Sztandar Pracy I klasy.

2.
Wyżej wymienione odznaczenia nadawane będą:

w Państwowych Gospodarstwach Rolnych:

członkom brygad polowych, traktorzystom, kombajnerom, brygadierom polowym, brygadierom traktorowym, młodszym agronomom, agronomom, mechanikom, starszym agronomom, starszym mechanikom, członkom brygad hodowlanych, starszym robotnikom, brygadierom w oborach, chlewniach, tuczarniach, owczarniach, stajniach roboczych, stadninach, wychowalniach młodzieży, fermach drobiowych, zakładach treningowych i źrebięciarniach, instruktorom zooweterynaryjnym, kierownikom stadnin, kierownikom ferm drobiowych, zootechnikom, starszym zootechnikom, kierownikom gospodarstw, zastępcom dyrektorów i dyrektorom zespołów;

w spółdzielniach produkcyjnych:

członkom grup i brygad polowych oraz hodowlanych, grupowym i brygadierom polowym oraz hodowlanym, przewodniczącym spółdzielni oraz innym członkom spółdzielni, którzy swoją pracą przyczynili się bezpośrednio do osiągnięcia wskaźników ponadprzeciętnej produkcji;

w Państwowych Ośrodkach Maszynowych:

traktorzystom, brygadierom traktorowym, agronomom rejonowym, mechanikom, starszym agronomom, dyrektorom oraz innym pracownikom, którzy swoją pracą przyczynili się bezpośrednio do osiągnięcia wskaźników ponadprzeciętnej produkcji.

3.
Odznaczenia nadawane będą z uwzględnieniem ciągłości wysiłków i osiągniętych rezultatów, poczynając od odznaczeń niższych do kolejno wyższych.

W przypadkach szczególnych osiągnięć produkcyjnych lub wprowadzenia nowych i ważnych dla gospodarki narodowej odmian produkcji rolnej bądź sposobów uprawy względnie hodowli może być od razu nadane wyższe odznaczenie, mimo nieposiadania przez daną osobę niższego odznaczenia.

4.
Wskaźniki ponadprzeciętnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, za których osiągnięcie nadawane będą odznaczenia, określają - z zastrzeżeniem postanowień pkt 3 - załączone do niniejszej uchwały tabele:

dla Państwowych Gospodarstw Rolnych - Nr 1 do 10,

dla spółdzielni produkcyjnych i Państwowych Ośrodków Maszynowych - Nr 11 do 19.

5.
Odznaczenia będą nadawana za osiągnięcie co najmniej jednego wskaźnika ponadprzeciętnej produkcji roślinnej lub zwierzęcej przy równoczesnym wykonaniu rocznego planu na całym odcinku, na którym pracuje dany pracownik lub członek spółdzielni produkcyjnej, oraz jego wyróżnieniu się wkładem pracy w osiągnięcia produkcyjne.

Przy nadawaniu odznaczeń uwzględnia się postawę społeczną pracownika lub członka spółdzielni produkcyjnej, to znaczy jego aktywny stosunek zarówno do zadań danego zespołu produkcyjnego, jak i do zadań ogólnopaństwowych.

Dodatkowe warunki nadawania odznaczeń określają:

dla Państwowych Gospodarstw Rolnych - postanowienia rozdziału 2 niniejszej uchwały;

dla spółdzielni produkcyjnych i Państwowych Ośrodków Maszynowych - postanowienia rozdziału 3 niniejszej uchwały.

Rozdział  2.

Dodatkowe warunki nadawania odznaczeń pracownikom Państwowych Gospodarstw Rolnych.

A.

W produkcji roślinnej.

6.
Nadawanie odznaczeń uwarunkowane jest w odniesieniu do:
a)
członków brygad polowych, brygadierów polowych - przekroczeniem norm pracy,
b)
traktorzystów, kombajnerów - przekroczeniem norm pracy traktorem lub agregatem kombajnowym przy pracach polowych o co najmniej 25%, przedłużeniem okresu międzyremontowego o co najmniej 10% i oszczędnością w materiałach pędnych w wysokości co najmniej 5% w stosunku rocznym,
c)
brygadierów traktorowych, mechaników i starszych mechaników - wykonaniem traktorami ustalonego dla nich planu prac polowych, przekroczeniem okresu międzyremontowego o co najmniej 10%, oszczędnością w materiałach pędnych w wysokości co najmniej 5%, zachowaniem sprzętu współpracującego w dobrym stanie i utrzymaniem co najmniej 90% traktorów w stanie gotowości w okresie rocznym,
d)
agronomów, starszych agronomów, dyrektorów zespołów - wykonaniem planu obniżenia kosztów własnych,
7.
Jeżeli powierzchnia zasiewów żyta lub pszenicy w zespole jest mniejsza aniżeli normy określone w tabeli Nr 4, lecz wynosi co najmniej 40 ha - agronomom, starszym agronomom i dyrektorom zespołów nadawane będą odznaczenia za osiągnięcia wskaźników ponadprzeciętnej produkcji na całej powierzchni zasiewów żyta lub pszenicy w danym zespole.

B.

W produkcji zwierzęcej.

8.
Dodatkowym warunkiem nadawania odznaczeń członkom brygad hodowlanych i starszym robotnikom, zatrudnionym w Państwowych Gospodarstwach Rolnych w produkcji zwierzęcej, jest przekroczenie norm obsługi inwentarza.
9.
Wykonanie planu produkcji zwierzęcej w Państwowych Gospodarstwach Rolnych winno obejmować w szczególności:
a)
przy hodowli koni - przychówek, wychów młodzieży i trening,
b)
przy hodowli bydła rogatego - udój mleka, wychów cieląt i przyrost żywej wagi,
c)
przy hodowli trzody chlewnej - wychów urodzonych prosiąt i przyrost żywej wagi przytuczu,
d)
przy hodowli owiec - wychów urodzonych jagniąt i wydajność wełny,
e)
przy hodowli drobiu - nośność, odchów sztuk od przejętych piskląt i obsadę zimową stada.

Rozdział  3.

Dodatkowe warunki nadawania odznaczeń członkom spółdzielni produkcyjnych i pracownikom Państwowych Ośrodków Maszynowych.

10.
Nadawanie odznaczeń uwarunkowane jest w odniesieniu do:
a)
członków spółdzielni produkcyjnych - przekroczeniem średniej ilości dniówek obrachunkowych,
b)
traktorzystów, kombajnerów - przekroczeniem rocznej normy wydajności pracy o co najmniej 20%, przedłużeniem okresu międzyremontowego o co najmniej 10%, oszczędnością w materiałach pędnych w wysokości co najmniej 5% w stosunku rocznym,
c)
brygadierów traktorowych, mechaników - wykonaniem traktorami ustalonego dla nich planu prac polowych, przekroczeniem okresu międzyremontowego o co najmniej 10%, oszczędnością w materiałach pędnych w wysokości co najmniej 5%, utrzymaniem co najmniej 90% traktorów w stanie gotowości w okresie rocznym,
d)
innych robotników POM - przekroczeniem norm pracy,
e)
dyrektorów POM - obniżeniem kosztów własnych w stosunku do planu o co najmniej 5% na 1 ha orki średniej.
11.
Postanowienie pkt 9 stosuje się do produkcji zwierzęcej w spółdzielniach produkcyjnych.
12.
Dodatkowym warunkiem nadawania odznaczeń przewodniczącym spółdzielni produkcyjnych jest terminowe wykonanie przez spółdzielnie dostaw, obowiązków wynikających z kontraktacji, obowiązków podatkowych i zobowiązań wobec POM.
13.
Traktorzystom Państwowych Ośrodków Maszynowych, których praca nie ma bezpośredniego wpływu na osiągnięcie przez spółdzielnię wskaźników ponadprzeciętnej produkcji, będą nadawane odznaczenia pod warunkiem osiągnięcia przez nich obu wskaźników eksploatacyjnych, określonych w tabeli Nr 16, i oszczędności w materiałach pędnych w wysokości co najmniej 5% w stosunku rocznym.

Rozdział  4.

Ustalenie osiągnięć produkcyjnych i tryb przedstawiania do odznaczeń.

14.
Osiągnięcie wskaźników ponadprzeciętnej produkcji przez członków spółdzielni produkcyjnej ustala zarząd spółdzielni w porozumieniu z dyrektorem Państwowego Ośrodka Maszynowego.

Osiągnięcie wskaźników ponadprzeciętnej produkcji w spółdzielniach produkcyjnych przez pracowników POM ustala dyrektor POM w porozumieniu z zarządem spółdzielni.

Osiągnięcie wskaźników eksploatacyjnych przez pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego (pkt 13), których praca nie związana jest bezpośrednio z podniesieniem produkcji w spółdzielniach produkcyjnych, ustala dyrektor Państwowego Ośrodka Maszynowego.

Osiągnięcie wskaźników ponadprzeciętnej produkcji przez dyrektora POM ustala kierownik ekspozytury okręgowej POM.

15.
Ustalenia, dokonane zgodnie z postanowieniami pkt 14, wymagają zatwierdzenia przez prezydium powiatowej rady narodowej, które ponosi odpowiedzialność za prawidłowość ustaleń.

Prezydium powiatowej rady narodowej przedstawia zatwierdzone ustalenia prezydium wojewódzkiej rady narodowej wraz z wnioskiem o nadanie odznaczeń.

16.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej kontroluje ustalenia przedstawione przez prezydium powiatowej rady narodowej i po stwierdzeniu ich prawidłowości oraz po zaopiniowaniu przez wojewódzką komisję odznaczeniową przedstawia Ministrowi Rolnictwa wyczerpująco uzasadnione wnioski o nadanie odznaczeń.
17.
Osiągnięcie wskaźników ponadprzeciętnej produkcji przez pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych ustala dyrektor zespołu.

Osiągnięcie wskaźników ponadprzeciętnej produkcji przez dyrektora zespołu ustala dyrektor Centralnego lub Okręgowego Zarządu Państwowych Gospodarstw Rolnych.

18.
Dyrektor zespołu przedstawia ustalenia wraz z wnioskiem o nadanie odznaczeń dyrektorowi Centralnego lub Okręgowego Zarządu Państwowych Gospodarstw Rolnych, który po stwierdzeniu ich prawidłowości wyczerpująco uzasadnione wnioski przedstawia Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.
19.
Minister Rolnictwa i Minister Państwowych Gospodarstw Rolnych, każdy w swoim zakresie działania, powołają inspektorów dla kontroli ustaleń dokonywanych zgodnie z postanowieniami pkt 14-13 niniejszej uchwały.
20.
Minister Rolnictwa i Minister Państwowych Gospodarstw Rolnych przesyłają otrzymane wnioski o nadanie odznaczeń - po sprawdzeniu ich, w miarę potrzeby, przez inspektorów - do Kancelarii Rady Państwa.
21.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej,

Przewodniczący Rady Państwa: B. Bierut

ZAŁĄCZNIKI

Tabela Nr 1.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wysokość plonów z 1 hektara w kwintalach na terenie województw: białostockiego, olsztyńskiego, koszalińskiego, szczecińskiego oraz Żuław na terenie województwa gdańskiego.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczeń za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
Kategoria gleby
Pszenno-buraczana Żytnio-ziemniaczana Żytnio-łubinowa Pszenno-buraczana Żytnio-ziemniaczana Żytnio-łubinowa Pszenno-buraczana Żytnio-ziemniaczana Pszenno-buraczana
a b c d e f g h i j k
1 Pszenica 30 26 - 33 28 - 33 32 -
2 Żyto 28 25 23 30 28 25 33 30 27
3 Jęczmień 32 27 - 35 30 - 38 34 -
4 Owies 29 26 23 32 28 25 36 32 27
5 Rzepak ozimy 23 19 - 26 21 - 30 25 -
6 Buraki cukrowe 350 - - 380 - - 430 - -
7 Ziemniaki 230 230 160 260 260 180 300 300 200

Uwaga: Powyższe wskaźniki produkcyjne obniża się:

o 5% dla młodszego agronoma i kierownika gospodarstwa tam, gdzie występuje więcej niż jedna brygada polowa,

o 15% dla agronoma, starszego agronoma, mechanika, starszego mechanika, dyrektora zespołu.

Tabela Nr 2.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wysokość plonów z 1 hektara w kwintalach na terenie województw: zielonogórskiego, wrocławskiego, opolskiego, bydgoskiego, poznańskiego, katowickiego, krakowskiego, kieleckiego, warszawskiego, łódzkiego, lubelskiego, rzeszowskiego oraz województwa gdańskiego za wyjątkiem Żuław.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczeń za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
Kategoria gleby
Pszenno-buraczana Żytnio-ziemniaczana Żytnio-łubinowa Pszenno-buraczana Żytnio-ziemniaczana Żytnio-łubinowa Pszenno-buraczana Żytnio-ziemniaczana Pszenno-buraczana
a b c d e f g h i j k
1 Pszenica 33 28 - 36 31 - 40 35 -
2 Żyto 30 27 25 33 29 27 36 32 29
3 Jęczmień 35 30 - 38 33 - 42 37 -
4 Owies 32 28 25 35 31 28 38 34 31
5 Rzepak ozimy 26 23 - 29 26 - 33 29 -
6 Buraki cukrowe 380 - - 410 - - 450 - -
7 Ziemniaki 250 250 170 290 250 190 340 340 210

Uwaga: Powyższe wskaźniki produkcyjne obniża się:

o 5% dla młodszego agronoma i kierownika gospodarstwa tam, gdzie występuje więcej niż jedna brygada polowa,

o 15% dla agronoma, starszego agronoma mechanika, starszego mechanika, dyrektora zespołu.

Tabela Nr 3.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wysokość plonów z jednego hektara w kwintalach z całorocznego zbioru siana z łąk na terenie wszystkich województw.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczeń za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
Rodzaj łąk
W kulturze użyźnianej zalewami O uregulowanych stosunkach wodnych Zbyt mokre lub zbyt suche W kulturze użyźnianej zalewami O uregulowanych stosunkach modnych Zbyt mokre lub zbyt suche W kulturze użyźnianej zalewami O uregulowanych stosunkach wodnych Zbyt mokre lub zbyt suche
a b c d e f g h i j k
1 Siano 90 66 38 100 72 41 110 80 45

Uwaga: Powyższe wskaźniki produkcyjne obniża się:

o 5% dla młodszego agronoma, kierownika gospodarstwa tam, gdzie występuje więcej niż jedna brygada polowa,

o 15% dla agronoma, starszego agronoma, mechanika, starszego mechanika, dyrektora zespołu.

Tabela Nr 4.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wymagana powierzchnia zbiorów przy uzyskaniu wskaźnika produkcyjnego dla poszczególnych kultur na terenie wszystkich województw bez względu na kategorię gleby.

Lp. Wyszczególnienie Wyszczególnienie robotników i pracowników
Dla brygad polowych, brygadierów polowych, brygadierów traktorowych o kierowników gospodarstw (tam gdzie istnieje 1 brygada) Dla młodszych agronomów, kierowników gospodarstw (tam gdzie jest więcej niż jedna brygada polowa) Dla agronomów, starszych agronomów, mechaników, starszych mechaników i dyrektorów zespołów
powierzchnia zbiorów w hektarach
a b c d e
1 Pszenica 15 30 150
2 Żyto 15 30 150
3 Jęczmień 15 30 150
4 Owies 15 30 150
5 Rzepak ozimy 5 10 50
6 Ziemniaki 10 20 100
7 Buraki cukrowe 5 10 50

TabelaANr 5

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wysokość wskaźników produkcyjnych w zakresie hodowli koni.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczeń za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
a b c d e
1 Za uzyskanie przychówka od klaczy zdolnych do hodowli

a) w stajniach roboczych

b) w stajniach zarodowych

80

90

90

95

93

98

2 Za oddanie koni do końcowej próby dzielności w stosunku do koni przejętych do treningu 100 100 100
3 Za przekazanie roczniaków, 2-latków i 3-latków po odliczeniu eliminacji i braków do dalszej hodowli w stosunku do otrzymanych źrebaków:

a) roczniaki

b) dwulatki

c) trzylatki

90

67

100

95

98

100

100

100

100

Uwaga: Wskaźniki wyszczególnione w punkcie 1a obniża się:

o 5% dla młodszego zootechnika i kierownika gospodarstwa,

o 10% dla zootechnika, starszego zootechnika i dyrektora zespołu.

Tabela Nr 6.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wysokość wskaźników produkcyjnych w zakresie hodowli bydła rogatego.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczeń za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
a b c d e
1 Przeciętna roczna wydajność mleka w oborze od jednej krowy:
A. W oborach hodowlanych
a) od 1 krowy typu nizinnego czarno-białego o czerwono-białego - w litrach 4.700 5.200 6.800
b) od 1 krowy typu czerwonej-polskiej i krajowych - w litrach 3.400 3.600 4.200
B. W oborach użytkowych
a) od 1 krowy typu nizinnego czarno-białego i czerwono-białego - w litrach 3.500 4.000 4.800
b) od 1 krowy typu czerwonej-polskiej i krajowych - w litrach 2.800 3.300 3.800
2 Uzyskanie odchowanych cieląt od stanu krów na początku roku w % 88 92 95
3 Uzyskanie w ciągu roku przeciętnego dziennego przyrostu wagi od 1 cielęcia w wieku do 4 miesięcy - w gramach:
a) dla jałówek rasy czarno-białej i czerwono-białej 850 900 950
b) dla jałówek rasy czerwonej-polskiej 750 800 850
c) dla byczków rasy czarno-białej i czerwono-białej 1.100 1.150 1.200
d) dla byczków rasy czerwonej-polskiej 900 950 1.000.
4 Uzyskanie wagi jałówek i byczków w wieku pół roku - w kilogramach:
a) dla jałówek rasy czarno-białej i czerwono-białej 195 205 215
b) dla rasy czerwonej-polskiej 175 185 195
e) dla byczków rasy czarno-białej i czerwono-białej 230 240 250
d) dla byczków rasy czerwonej-polskiej 190 200 215
5 Uzyskanie wagi dla jałówek i byczków w wieku 1 roku - w kilogramach:
a) dla jałówek rasy czarno-białej i czerwono-białej 350 370 390
b) dla jałówek rasy czerwono-polskiej 320 335 350
c) dla byczków rasy czarno-białej i czerwono-białej 410 420 430
d) dla byczków rasy czerwonej-polskiej 350 370 390
6 Uzyskanie przyrostu dziennego dla opasów - w gramach 1.000 1.200 1.500

Uwaga: Powyższe wskaźniki produkcyjne obniża się:

o 5% dla instruktora zooweterynaryjnego i kierownika gospodarstwa,

o 10% dla zootechnika, starszego zootechnika i dyrektora zespołu.

Tabela Nr 7.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wysokość wskaźników produkcyjnych w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczeń za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
a b c d e
1 Przeciętna ilość uzyskanych prosiąt od 1 maciory - w sztukach:

a) dla rasy wielkiej białej przy osiągnięciu wagi prosięcia 15 kg w wieku dwóch miesięcy

b) dla rasy puławskiej przy osiągnięciu wagi prosięcia 12 kg w wieku dwóch miesięcy

19

16

20

18

24

20

2 Przeciętna średnia przyrostu dziennego przy tuczu - w gramach 700 800 900

Uwaga: Powyższe wskaźniki produkcyjne obniża się:

o 5% dla młodszego zootechnika i kierownika gospodarstwa,

o 10% dla zootechnika, starszego zootechnika i dyrektora zespołu.

Tabela Nr 8.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wysokość wskaźników produkcyjnych w zakreśla hodowli owiec.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczeń za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
a b c d e
1 Przeciętna roczna wydajność wełny od owiec rasy - w kilogramach:
a) merynos 4,0 4,6 5,0
b) czarnogłówki 3,8 4,4 4,8
c) długowełniste 3,7 4,3 4,7
d) cakle 2,6 2,8 3,3
2 Przeciętna ilość odchowanych jagniąt od 100 sztuk dorosłych owiec matek rasy:
meryno, czarnogłówki, długowełniste i cakle, posiadanych na początku roku gospodarczego - w sztukach 115 117 120
3 Przeciętna ilość odchowanych jagniąt od 100 sztuk dorosłych owiec matek rasy fryzyjskiej posiadanych na początku roku gospodarczego - w sztukach 170 180 190

Uwaga: Powyższe wskaźniki produkcyjne obniża się:

o 5% dla młodszego zootechnika i kierownika gospodarstwa,

o 10% dla zootechnika, starszego zootechnika i dyrektora zespołu.

Tabela Nr 9.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wysokość wskaźników produkcyjnych w zakresie hodowli drobiu.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczeń za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
a b c d e
1 Przeciętna roczna wydajność nieśna od 1 kury w obsadzie zimowej stada dla rasy lekkiej - sztuk jaj 190 210 240
2 Przeciętna roczna wydajność nieśna od 1 kury w obsadzie zimowej stada dla rasy ogólno-użytkowej (łącznie z zielononóżkami) - sztuk jaj 170 180 190
3 Przeciętny procent odchowanych sztuk od przejętych 1-dniowych piskląt - w % 85 90 95

Uwaga: Powyższe wskaźniki produkcyjne obniża się:

o 5% dla kierownika fermy drobiowej, młodszego zootechnika i kierownika gospodarstwa, o 10% dla zootechnika, starszego zootechnika i dyrektora zespołu.

Tabela Nr 10.

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWA ROLNE

Wymagany stan pogłowia inwentarza żywego dla uzyskania wskaźnika produkcyjnego dla poszczególnych robotników i pracowników.

Lp. Wyszczególnienie Stan pogłowia inwentarza żywego w sztukach
konie robocze konie w treningu konie matki czystej i pełnej krwi konie matki półkrwi źrebaki krowy (nie licząc młodz.) opasy wypasy maciory tuczniki owce kury
a b c d e f g h i j k 1 ł m
1 Dyrektor zespołu, dyrektor państwowej stadniny koni, z-ca dyrektora, dyrektor źrebięciarni, starszy zootechnik, zootechnik 100 40 25 100 200 100 200 300 40 700 1000 1000
2 Kierownik gospodarstwa, kierownik stadniny, kierownik źrebięciarni, kierownik fermy drobiowej, instruktor zooweterynaryjny 20 - 25 - 50 30 30 30 20 300 500 500
3 Dla członków brygad, starszych robotników, brygadierów zatrudnionych w produkcji zwierzęcej określa "Tabela norm obsługi inwentarza żywego", stanowiąca załącznik do obowiązującego układu zbiorowego pracy.

Tabela Nr 11.

SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE i POM

Wysokość plonów z 1 ha w kwintalach dla pszenicy lub żyta i wymagana powierzchnia zbiorów dla każdej z tych upraw.

Lp. Dla Grupa województw Kategoria gleby Rodzaj odznaczenia za uzyskanie wskaźnika plonu Powierzchnia zbiorów ha bez względu na kategorie gleby
Brązowy, Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Krzyż Zasługi, Sztandar Pracy II kl. Sztandar Pracy I kl.
a b c d e f g h
1 Grupowych, brygadierów polowych, przewodniczących spółdzielni i traktorzystów POM A I 24 27 32
II 22 25 30 dla traktorzystów POM - 10 ha,
III 19 22 27 dla brygadierów polowych w spółdzielniach produkcyjnych - 15 ha,
B I 22 25 30 dla przewodniczących spółdzielni produkcyjnych - 25 ha
II 20 23 28
III 18 2l 25
2 Brygadierów traktorowych i agronomów rejonowych POM A I 22 26 31
II 20 24 29 dla brygadierów traktorowych POM - 15 ha
III l7 21 25 dla agronomów rejonowych - 25 ha
B I 20 24 29
II 18 22 27
III 16 20 24
3 Mechaników, starszych agronomów, dyrektorów POM A I 21 24 30
II 19 22 28
III 16 20 24 150 ha
B I 19 23 28
II 17 21 26
III 15 19 23

Uwagi: 1. Do grupy A zalicza się województwa: bydgoskie, gdańskie, katowickie, lubelskie, opolskie, poznańskie i wrocławskie; do grupy B - białostockie, kieleckie, koszalińskie, krakowskie, łódzkie, olsztyńskie, rzeszowskie, szczecińskie, warszawskie i zielonogórskie.

2.
Cyfry rzymskie oznaczają kategorie gleby: I - pszenno-buraczana, II - żytnio-ziemniaczana, III - żytnio-łubinowa.
3.
Podane powierzchnie w pozycjach 1 i 2 rubryki h odnoszą się do jednej spółdzielni, a pozycja 3 rubryki h do spółdzielni obsługiwanych przez POM.
4.
Jeżeli powierzchnia obsiewów pszenicy lub żyta jest mniejsza od wskazanej w rubryce h, obowiązuje osiągnięcie wskaźnika plonów z całej powierzchni zasiewów.

Tabela Nr 12.

SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE i POM

Wysokość plonów z l ha w kwintalach dla jęczmienia lub owsa i wymagana powierzchnia zbiorów dla każdej z tych upraw.

Lp. Dla Grupa województw Kategoria gleby Rodzaj odznaczenia za uzyskanie wskaźnika plonu Powierzchnia zbioru ha bez względu na kategorię gleby
Brązowy, Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Krzyż Zasługi, Sztandar Pracy II kl. Sztandar Pracy I kl.
a b c d e f g h
1 Grupowych, brygadierów polowych, przewodniczących spółdzielni i traktorzystów POM A I 26 28 33 dla traktorzystów POM - 8 ha,
II 24 27 31 dla brygadierów polowych w spółdzielniach produkcyjnych - 10 ha,
III 21 23 28 dla przewodniczących spółdzielni produkcyjnych - 15 ha
B I 24 26 31
II 22 24 29
III 20 22 26
2 Brygadierów traktorowych i agronomów rejonowych POM A I 25 27 32
II 23 25 30 dla brygadierów traktorowych POM - 10 ha
III 20 22 26 dla agronomów rejonowych - 15 ha
B I 23 25 30
II 21 23 28
III 19 21 25
3 Mechaników, starszych agronomów, dyrektorów POM A I 24 26 31
II 22 24 29
III 19 21 25 - 100 ha
B I 22 24 29
II 20 22 27
III 18 20 24

Uwagi: 1. Do grupy A zalicza się województwa: bydgoskie, gdańskie, katowickie, lubelskie, opolskie, poznańskie i wrocławskie; do grupy B - białostockie, kieleckie, koszalińskie, krakowskie, łódzkie, olsztyńskie, rzeszowskie, szczecińskie, warszawskie i zielonogórskie.

2.
Cyfry rzymskie oznaczają kategorie gleby: I - pszenno-buraczana, II - żytnio-ziemniaczana, III - żytnio-łubinowa.
3.
Podane powierzchnie w pozycjach l i 2 rubryki h odnoszą się do jednej spółdzielni, a pozycja 3 rubryki h do spółdzielni obsługiwanych przez POM.
4.
Jeżeli powierzchnia obsiewów jęczmienia lub owsa jest mniejsza od wykazanej w rubryce h, obowiązuje osiągnięcie wskaźnika planów z całej powierzchni obsiewu.

Tabela Nr 13.

SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE I POM

Wysokość plonów z l ha w kwintalach dla rzepaku ozimego i wymagana powierzchnia zbioru.

Lp. Dla Grupa województw Kategoria gleby Rodzaj odznaczenia za uzyskanie wskaźnika plonu Powierzchnia zbioru ha bez względu na kategorie gleby
Brązowy, Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Krzyż Zasługi, Sztandar Pracy II kl. Sztandar Pracy I kl.
a b c d e f g h
1 Grupowych, brygadierów polowych, przewodniczących spółdzielni i traktorzystów POM A I 17 18 22 dla traktorzystów POM - 2 ha,
II 15 16 21 dla brygadierów polowych w spółdzielniach produkcyjnych - 3 ha,

dla przewodniczących spółdzielni produkcyjnych - 4 ha

B I 16 17 21
II 14 15 20
2 Brygadierów traktorowych i agronomów rejonowych POM A I 16 17 21 dla brygadierów traktorowych POM - 3 ha
II 14 15 20 dla agronomów rejonowych - 4 ha
B I 15 16 20
II 13 14 19
3 Mechaników, starszych agronomów, dyrektorów POM A I 15 16 20
II 13 14 19 150 ha
B I 14 15 19
II 12 13 18

Uwagi: 1. Do grupy A zalicza się województwa: bydgoskie, gdańskie, katowickie, lubelskie, opolskie, poznańskie i wrocławskie; do grupy B - białostockie, kieleckie, koszalińskie, krakowskie, łódzkie, olsztyńskie, rzeszowskie, szczecińskie, warszawskie i zielonogórskie.

2.
Cyfry rzymskie oznaczają kategorie gleby: I - pszenno-buraczana, II - żytnio-ziemniaczana.
3.
Podane powierzchnie w pozycjach 1 i 2 rubryki h odnoszą się do jednej spółdzielni, a w pozycji 3 rubryki h - do spółdzielni obsługiwanych przez POM.

Tabela Nr 14

SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE I POM

Wysokość plonów z 1 ha w kwintalach dla buraka cukrowego i wymagana powierzchnia zbioru.

Lp. Dla Grupa województw Kategoria gleby Rodzaj odznaczenia za uzyskanie wskaźnika plonu Powierzchnia zbioru ha bez względu na kategorie gleby
Brązowy, Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Krzyż Zasługi, Sztandar Pracy II kl. Sztandar Pracy I kl.
a b c d e f g h
1 Grupowych, brygadierów polowych, przewodniczących spółdzielni i traktorzystów POM A I 300 340 450 dla grupowego - 2 ha,
II 250 290 390
dla pozostałych z pozycji 1 rubryki b - 4 ha
B I 290 320 420
II 230 270 370
2 Brygadierów traktorowych i agronomów rejonowych POM A I 280 320 430
II 230 270 370 - 4 ha
B I 270 300 400
II 210 250 350
3 Mechaników, starszych agronomów, dyrektorów POM A I 270 300 410
II 210 250 350 30 ha
B I 250 280 380
II 190 230 330

Uwagi: 1. Do grupy A zalicza się województwa: bydgoskie, gdańskie, katowickie, lubelskie, opolskie, poznańskie i wrocławskie; do grupy B - białostockie, kieleckie, koszalińskie, krakowskie, łódzkie, olsztyńskie, rzeszowskie, szczecińskie, warszawskie i zielonogórskie.

2.
Cyfry rzymskie oznaczają kategorie gleby: I - pszenno-buraczana, II - żytnio-ziemniaczana.
3.
Podane powierzchnie w pozycjach 1 i 2 rubryki h odnoszą się do jednej spółdzielni, a w pozycji 3 rubryki h - do spółdzielni obsługiwanych przez POM.

Tabela Nr 15.

SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE i POM

Wysokość plonu z 1 ha w kwintalach dla ziemniaków i wymagana powierzchnia zbioru.

Lp. Dla Grupa województw Kategoria gleby Rodzaj odznaczenia za uzyskanie wskaźnika plonu Powierzchnia zbioru ha bez względu na kategorię gleby
Brązowy, Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Krzyż Zasługi, Sztandar Pracy II kl. Sztandar Pracy I kl.
a b c d e f g h
1 Grupowych, brygadierów polowych, przewodniczących spółdzielni i traktorzystów POM A I 230 250 290
II 220 240 280 dla grupowych - 4 ha,
III 170 190 210 dla pozostałych z pozycji 1 rubryki b - 8 ha
B I 220 240 280
II 210 220 270
III 160 180 260
2 Brygadierów traktorowych i agronomów rejonowych POM A I 220 240 280
II 210 230 270
III 160 170 200 - 8 ha
B I 210 230 270
II 200 220 260
III 150 170 190
3 Mechaników, starszych agronomów, dyrektorów POM A I 210 230 270
II 200 220 260
III 150 160 19- - 50 ha
B I 200 220 260
II 190 210 250
III 140 160 180

Uwagi: 1. Do grupy A zalicza się województwa: bydgoskie, gdańskie, katowickie, lubelskie, opolskie, poznańskie i wrocławskie; do grupy B - białostockie, kieleckie, koszalińskie, krakowskie, łódzkie, olsztyńskie, rzeszowskie, szczecińskie, warszawskie i zielonogórskie.

2.
Cyfry rzymskie oznaczają kategorie gleby: I - pszenno-buraczana, II - żytnio-ziemniaczana, III - żytnio-łubinowa.
3.
Podane powierzchnie w pozycjach 1 i 2 rubryki h odnoszą się do jednej spółdzielni, a w pozycji 3 rubryki h - do spółdzielni obsługiwanych przez POM.

Tabela Nr 16.

PAŃSTWOWE OŚRODKI MASZYNOWE

Wskaźniki osiągnięć eksploatacyjnych dla traktorzystów POM, których praca nie ma bezpośredniego wpływu na wyniki plonów w spółdzielni produkcyjnej.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczenia za uzyskanie wskaźników eksploatacyjnych
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
a b c d e
1 Wykonanie roczne w przeliczeniu na traktor 15-konny nie mniej niż ha orki średniej 500 550 650
2 Przepracowanie większej ilości godzin niż przewidują normy bez konieczności oddania do remontu kapitalnego w % 10 15 25

Tabela Nr 17.

SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE

Wysokość wskaźników produkcyjnych w zakresie hodowli bydła rogatego.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczenia za uzyskanie wskaźników eksploatacyjnych Od stanu pogłowia
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
a b c d e f
1 Przeciętna roczna wydajność mleka w oborze od krowy nie mniej niż litrów: dla dojarki od wszystkich krów obsługiwanych, nie mniej jednak niż od 8-miu,
a) od krów typu nizinnego i typu zbliżonego 3.000 3.500 4.000 dla oborowego i przewodniczącego spółdzielni od wszystkich krów w oborze, nie mniej jednak niż od 15 i pod warunkiem przekroczenia przez spółdzielnie stanu pogłowia bydła przewidzianego w uchwale Prezydium Rządu z dnia 15 września 1951 r. o rozwoju hodowli w spółdzielniach produkcyjnych.
b) od krów typu czerwonej-polskiej i typu zbliżonego 2.300 3.100 3.600

Tabela Nr 18.

SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE

Wysokość wskaźników produkcyjnych w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczenia za uzyskanie wskaźników eksploatacyjnych Od stanu pogłowia
Brązowy Krzyż Zasługi

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi

Sztandar Pracy II klasy

Sztandar Pracy I klasy
a b c d e f
1 Przeciętna ilość prosiąt odchowanych od jednej maciory w ciągu roku - w sztukach: dla obsługującego maciory z przychówkiem od wszystkich obsługiwanych macior, nie mniej jednak niż od 5-ciu.
a) dla rasy białej przy osiągnięciu wagi prosięcia w wieku 2 miesięcy nie niższej niż 15 kg 17 19 23
b) dla rasy puławskiej przy osiągnięciu wagi prosięcia w wieku 2 miesięcy nie niższej niż 12 kg 14 16 19
2 Przeciętna waga przy tuczu: dla zatrudnionego przy tuczu uzyskanie wagi w oznaczonym wieku dla wszystkich obsługiwanych tuczników, nie mniej jednak niż 10 sztuk,
a) bekonowym - 90 kg w wieku miesięcy 7 6,5 6
b) lekkim (wczesnomięsnym) 120 kg w wieku miesięcy 9 8,5 8
c) cięższym (mięsnosłoninowym) 150 kg w wieku miesięcy 11 10,5 10
3 Ilość tuczników w ciągu roku na 100 ha użytków rolnych winna wynosić nie mniej niż sztuk 40 60 80 dla brygadiera hodowlanego,
4 Przy odstawie żywca przez spółdzielnię z każdych 100 ha użytków rolnych w ciągu roku nie mniej niż kg wagi żywej 4.800 7.200 9.600 dla przewodniczącego spółdzielni produkcyjnej przy równoczesnym przekroczeniu przez spółdzielnię ilości macior, przewidzianej w uchwale Prezydium Rządu z dnia 15 września 1951 r. o rozwoju hodowli w spółdzielniach produkcyjnych.

Tabela Nr 19.

SPÓŁDZIELNIE PRODUKCYJNE

Wysokość wskaźników produkcyjnych w zakresie hodowli owiec.

Lp. Wyszczególnienie Rodzaj odznaczenia za uzyskanie poszczególnych wskaźników produkcyjnych Od stanu pogłowia
Brązowy,

Srebrny Krzyż Zasługi

Złoty Krzyż Zasługi,

Sztandar Pracy II kl.

Sztandar Pracy I kl.
a b c d e f
1 Uzyskanie średniej wydajności strzyży rocznie od stada owiec rasy w kg
a) merynosy (owce cienkorunne) 3,8 4,4 4,8
b) czarnogłówki i długowełniste (półgrube szewiotowe) 3,4 4,0 4,8 przekraczającego normę przewidzianą w uchwale Prezydium Rządu z dnia 15 września 1951 r. o rozwoju hodowli w spółdzielniach produkcyjnych, nie mniej jednak niż 50 macior.
c) cakle i inne (grubowełniste - wełna mieszana) 2,4 2,6 3,l
Uzyskanie przeciętnego przyrostu, w przeliczeniu jako podstawy od każdych 100 dorosłych owiec matek (do pokrycia) według stanu posiadanego na początku roku gospodarczego, odchowanych jagniąt w sztukach 100 110 120

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-41.580

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadawanie odznaczeń za osiągnięcia produkcyjne w państwowych gospodarstwach rolnych, spółdzielniach produkcyjnych i państwowych ośrodkach maszynowych.
Data aktu: 24/04/1952
Data ogłoszenia: 20/05/1952
Data wejścia w życie: 20/05/1952