Porządek studiów lekarskich w akademiach medycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 28 listopada 1952 r.
w sprawie porządku studiów lekarskich w akademiach medycznych.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i art. 23 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Studia lekarskie trwają piąć lat i odbywają się na wydziałach lekarskich akademii medycznych oraz w zorganizowanych w obrębie tych wydziałów oddziałach pediatrycznych i sanitarno-higienicznych.
2.
Rok szkolny składa się z 2 semestrów, przerwy międzysemestralnej, okresów sesji egzaminacyjnych, praktyk wakacyjnych, obozów wojskowych oraz wakacji letnich i zimowych.
3.
Zajęcia szkolne na I roku studiów zaczynają się 1 września, zajęcia szkolne na wyższych latach - 1 października.
4.
Terminy i czas trwania sesji egzaminacyjnych (zimowej, letniej i poprawkowych), jak również terminy i czas trwania przerwy międzysemestralnej wakacji letnich i zimowych ustala corocznie Minister Zdrowia.
§  2.
1.
Student ma obowiązek przestrzegania dyscypliny pracy, tj. systematycznego uczenia się w ciągu całego roku, uczęszczania na wykłady i ćwiczenia oraz brania udziału w innych obowiązkowych zajęciach, zaliczania wymaganych zajęć oraz zdawania egzaminów w ustalonych terminach.
2.
Zakres dyscypliny pracy oraz sankcje za jej naruszenie regulują odrębne przepisy.
§  3.
1. 1
Oprócz zajęć wymienionych w planie studiów student ma obowiązek odbycia dwukrotnie czterotygodniowej praktyki wakacyjnej i trzydziestodniowej praktyki internatowej w klinice położnictwa i chorób kobiecych w czasie IV i V roku studiów.
2.
Osobne przepisy regulują odbywanie praktyk wakacyjnych.
§  4.
Podstawowymi sprawdzianami stopnia opanowania materiału przez studenta z danego przedmiotu są zaliczenia i egzaminy.
§  5.
1.
Zaliczeniu podlegają ćwiczenia oraz inne zajęcia praktyczne.
2.
Podstawą zaliczenia jest stwierdzenie regularnego uczęszczania na zajęcia i wykonania prac przewidzianych w planie studiów oraz sprawdzanie dostatecznego opanowania przerobionego materiału.
3.
Zaliczenie ćwiczeń wpisuje do indeksu samodzielny pracownik nauki lub osoba pełniąca jego obowiązki albo upoważniony przez kierownika katedry pomocniczy pracownik nauki.
§  6.
1.
Egzaminy można składać tylko w czasie sesji egzaminacyjnych.
2.
Terminarz sesji egzaminacyjnej powinien być tak opracowany, aby każdy student składał w jednym dniu nie więcej niż jeden egzamin oraz aby okres przerwy pomiędzy składanymi przez studenta egzaminami wynosił co najmniej trzy dni.
3.
Egzaminy przeprowadza i wpisu do indeksu dokonuje osobiście wykładowca przedmiotu lub osoba upoważniona przez dziekana i zatwierdzona przez rektora.
4.
Zaliczenie ćwiczeń oraz innych zajęć praktycznych danego przedmiotu jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu z tego przedmiotu.
§  7.
1.
Uzyskanie zaliczeń nastąpić może z wynikiem: bardzo dobrym, dobrym, dostatecznym.
2.
Przy egzaminach stosuje się następujące oceny wyników: bardzo dobry, dobry, dostateczny, niedostateczny.
3.
Do uzyskania zaliczenia lub uznania egzaminu za złożony niezbędna jest co najmniej ocena dostateczna. Ocen pośrednich (+ i -) nie stosuje się.
§  8.
1.
Student, który bez należytego usprawiedliwienia nie przystąpił do egzaminu w wyznaczonym mu terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną z odpowiednią adnotacją.
2.
Studentom, którzy wskutek choroby lub innych nie zawinionych oraz nie dających się pokonać przeszkód, stwierdzonych dokumentami, nie mogli przystąpić do egzaminów w czasie sesji egzaminacyjnej, dziekan może wyznaczyć terminy dodatkowe. Terminy dodatkowe należy tak wyznaczyć, aby student mógł wyrównać zaległości i przystąpić w terminie do egzaminów przewidzianych na najbliższej sesji egzaminacyjnej. Wyznaczone terminy są ostateczne.
3.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu na najbliższej sesji jest uprzednie złożenie zaległych egzaminów.
§  9.
1.
Jeżeli plan studiów przewiduje na danej sesji liczbę egzaminów nie większą niż cztery, dziekan może dopuścić do egzaminów poprawkowych studentów I, II, III roku studiów, którzy mają do poprawienia nie więcej niż jeden egzamin.
2.
Jeżeli plan studiów przewiduje na danej sesji liczbę egzaminów większą niż cztery, dziekan może dopuścić do egzaminów poprawkowych studentów wymienionych w ust. 1, którzy mają do poprawienia nie więcej niż dwa egzaminy.
3.
Studentów IV roku dziekan może dopuścić do składania egzaminów poprawkowych z dwóch przedmiotów, bez względu na ilość egzaminów obowiązujących na danej sesji.
4.
Studentów V roku dziekan może dopuścić do składania egzaminów poprawkowych z trzech przedmiotów.
5.
W wyjątkowych przypadkach, o ile student w latach poprzednich wykazywał się bardzo dobrymi postępami w nauce, dziekan może dopuścić do egzaminów poprawkowych studenta II, III bądź IV roku, który na sesji zimowej złożył z wynikiem niedostatecznym większą liczbę egzaminów, niż określona w ust. 1, 2 bądź 3. W takim przypadku dziekan wyznacza termin egzaminów poprawkowych na pierwszy tydzień sesji letniej.
§  10.
1.
W uzasadnionych przypadkach dziekan może w drodze wyjątku dopuścić do egzaminu komisyjnego studenta I, II, III bądź IV roku, który złożył jeden egzamin poprawkowy z wynikiem niedostatecznym, oraz studenta V roku, który złożył nie więcej niż trzy egzaminy poprawkowe z wynikiem niedostatecznym.
2.
Egzamin komisyjny może być wyznaczony:
1)
na wniosek egzaminatora lub
2)
na życzenie studenta, o ile w podaniu o dopuszczenie do tego egzaminu kwestionuje on prawidłowość egzaminu poprawkowego.
3.
Egzamin komisyjny odbywa się przed komisją złożoną z dziekana, egzaminatora z poprzedniego egzaminu oraz wyznaczonego przez dziekana pracownika nauki tego samego lub pokrewnego przedmiotu.
4.
Egzaminy komisyjne, wyznaczone na życzenie studenta, powinny odbywać się w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia egzaminu poprawkowego z wynikiem niedostatecznym.
5.
Egzaminy komisyjne wyznaczone na wniosek egzaminatora powinny odbywać się:
1)
dla egzaminów składanych na sesji letniej - w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia egzaminu z wynikiem niedostatecznym,
2)
dla egzaminów składanych na sesji zimowej - w pierwszym tygodniu sesji letniej.
§  11.
1.
Dziekan skreśla z listy studentów:
1)
studenta I roku, który nie został dopuszczony do egzaminu poprawkowego albo złożył egzamin poprawkowy z wynikiem niedostatecznym,
2)
studenta, który na egzaminie komisyjnym wyznaczonym na jego życzenie (§ 10 ust. 2 pkt 2) uzyskał ocenę niedostateczną.
2.
Dziekan może w drodze wyjątku orzec o powtarzaniu roku przez studenta I roku studiów w przypadku długotrwałej choroby lub innej ważnej przyczyny uniemożliwiającej złożenie egzaminów albo gdy postawa społeczna studenta daje gwarancję poprawy w dalszych studiach.
§  12.
1.
W razie niedopuszczenia studenta II, III bądź IV roku do egzaminów poprawkowych albo też złożenia przez niego z wynikiem niedostatecznym egzaminów poprawkowych bądź egzaminu komisyjnego, wyznaczonego na wniosek egzaminatora (§ 10 ust. 2 pkt 1) - dziekan orzeka o powtarzaniu roku albo skreśleniu studenta z listy studentów.
2.
Decyzja o skreśleniu studenta wymaga zatwierdzenia przez rektora.
§  13.
1.
Wolno powtarzać rok studiów tylko jeden raz.
2.
W przypadku uzasadnionym ważną przyczyną uniemożliwiającą przejściowo kontynuowanie studiów (urlop długoterminowy z powodu choroby) student II-V roku może powtarzać rok studiów po raz drugi.
§  14.
1.
Student powtarzający rok studiów obowiązany jest w zasadzie do powtórnego uczęszczania na wszystkie zajęcia, uzyskania zaliczeń i składania egzaminów przewidzianych planem studiów.
2.
Dziekan może na wniosek wykładowcy zwolnić studenta, powtarzającego rok, od uczęszczania na wykłady, odrabiania ćwiczeń i innych zająć praktycznych, uzyskania zaliczeń oraz składania egzaminów z tych przedmiotów, z których uzyskał ocenę co najmniej dobrą.
§  15.
Dziekan zalicza rok studiów studentowi, który przesłuchał obowiązujące wykłady, uzyskał zaliczenia wszystkich ćwiczeń i innych zajęć praktycznych oraz złożył egzaminy przewidziane dla obydwu semestrów.
§  16.
Studenci V roku obowiązani są złożyć wszystkie egzaminy wymagane do uzyskania dyplomu nie później niż w końcu roku kalendarzowego, w którym przesłuchali wykłady i uzyskali zaliczenia ćwiczeń obowiązujących na V roku studiów.
§  17. 2
(uchylony).
§  18.
1.
Studenci, którzy zaliczyli wszystkie lata studiów i złożyli wszystkie wymagane planem studiów egzaminy z wynikiem co najmniej dostatecznym oraz odbyli obowiązujące praktyki, otrzymują dyplom i tytuł lekarza.
2.
Studenci oddziału pediatrycznego bądź sanitarno-higienicznego otrzymują oprócz dyplomu i tytułu lekarza również odpowiednie zaświadczenie.
3.
Studenci, którzy w wyniku złożonych egzaminów w ciągu całego okresu studiów otrzymali co najmniej 2/3 ocen bardzo dobrych i 1/3 dobrych, otrzymują dyplom z odznaczeniem.
§  19.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowie z dnia 21 września 1951 r. w sprawie organizacji studiów lekarskich w akademiach medycznych (Dz. U. Nr 51 poz. 367).
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 marca 1953 r. (M.P.53.A-36.459) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 kwietnia 1953 r.
2 § 17 uchylony przez § 6 zarządzenia z dnia 26 maja 1956 r. w sprawie szczegółowego trybu uzyskania dyplomów w akademiach medycznych (M.P.56.45.541) z dniem 8 czerwca 1956 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024