NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Rozporządzenie 2025/1337 zmieniające załącznik III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako nośnika w tabletkach barwiących wykorzystywanych do dekoracyjnego barwienia skorupek jaj drobiowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2025/1337
z dnia 10 lipca 2025 r.
zmieniające załącznik III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako nośnika w tabletkach barwiących wykorzystywanych do dekoracyjnego barwienia skorupek jaj drobiowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności 1 , w szczególności jego art. 10 ust. 3,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiające jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących 2 , w szczególności jego art. 7 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 ustanowiono unijny wykaz dodatków do żywności dopuszczonych do stosowania w dodatkach do żywności, enzymach spożywczych, środkach aromatyzujących i składnikach odżywczych oraz warunki ich stosowania.

(2) Unijny wykaz dodatków do żywności może zostać zaktualizowany z inicjatywy Komisji lub na podstawie wniosku złożonego przez państwo członkowskie albo zainteresowaną stronę zgodnie z jednolitą procedurą, o której mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008.

(3) W październiku 2023 r. do Komisji wpłynął wniosek o zezwolenie na stosowanie poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako nośnika w tabletkach barwiących wykorzystywanych do dekoracyjnego barwienia skorupek jaj drobiowych. Następnie wniosek ten udostępniono państwom członkowskim na podstawie art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008.

(4) Na podstawie załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 zezwala się na stosowanie poliwinylopolipi- rolidonu (E 1202) jako dodatku do żywności do stosowania na poziomie quantum satis w kategorii żywności 11.4.3 "Słodziki stołowe w tabletkach" oraz w suplementach diety w postaci tabletek i tabletek powlekanych w kategorii żywności 17.1 "Suplementy diety w postaci stałej, z wyłączeniem suplementów diety dla niemowląt i małych dzieci". Zgodnie z załącznikiem III do tego rozporządzenia zezwala się na stosowanie poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako dodatku do żywności, który jest stosowany jako nośnik na poziomie quantum satis w substancjach słodzących.

(5) Poliwinylopolipirolidon (E 1202), stosowany jako nośnik w tabletkach, zapewnia płynny proces produkcji ze względu na cechy związane ze zdolnością do płynięcia, umożliwiające kontrolę składu i masy tabletek. Powstałe w ten sposób tabletki są mocne, dobrze ukształtowane i nie przywierają do tabletarek. Ułatwia on również szybkie i skuteczne rozpuszczanie tabletek w wodzie, co skutkuje całkowitym nasyceniem barwą i barwieniem skorupek jaj.

(6) W dniu 10 sierpnia 2020 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") wydał opinię naukową dotyczącą ponownej oceny poliwinylopirolidonu (E 1201) i poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako dodatków do żywności oraz dotyczącą rozszerzenia stosowania poliwinylopirolidonu (E 1201) 3 . Urząd stwierdził, że nie ma potrzeby ustalenia liczbowej wartości dopuszczalnego dziennego spożycia poliwinylopirolidonu (E 1201) i poliwinylopolipirolidonu (E 1202) oraz że nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa przy zgłoszonych zastosowaniach i poziomach stosowania w odniesieniu do poliwinylopirolidonu (E 1201) i poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako dodatków do żywności. Zgodnie z oświadczeniem w sprawie koncepcyjnych ram oceny ryzyka

4 , wniosek, iż "nie ma potrzeby ustalenia liczbowej wartości dopuszczalnego dziennego spożycia" jest formułowany w przypadku substancji wzbudzających bardzo niewielkie obawy w zakresie bezpieczeństwa i tylko w przypadku, gdy istnieją wiarygodne informacje dotyczące zarówno narażenia, jak i toksyczności, oraz istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia efektów szkodliwych u ludzi przy dawkach, które nie powodują dysproporcji pod względem wartości odżywczych u zwierząt.

(7) Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008 Komisja powinna zasięgnąć opinii Urzędu w celu uaktualnienia unijnego wykazu dodatków do żywności określonego w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008, z wyjątkiem przypadków, gdy dana aktualizacja nie ma wpływu na zdrowie człowieka. Ponieważ wnioskodawca wykazał, że dodatkowe narażenie z dietą na poliwinylopolipirolidon (E 1202) stosowany w barwnikach w formie tabletek do dekoracyjnego barwienia skorupek jaj drobiowych było nieznaczne i nie miało wpływu na zdrowie ludzi, zasięgnięcie opinii Urzędu nie jest konieczne.

(8) W związku z tym należy zezwolić na stosowanie poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako nośnika w tabletkach barwiących wykorzystywanych do dekoracyjnego barwienia skorupek jaj drobiowych.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1333/2008.

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 lipca 2025 r.

ZAŁĄCZNIK

W części 1 (Nośniki w dodatkach do żywności) załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 pomiędzy wpisami dotyczącymi "E 1202 Poliwinylopolipirolidon" i "E 322 Lecytyny" dodaje się wpis w brzmieniu:
"E 1202Poliwinylopolipirolidonquantum satisTabletki barwiące do dekoracyjnego barwienia skorupek jaj drobiowych"
1 Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 16, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1333/oj.
2 Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1331/oj.
3 Opinia naukowa panelu FAF EFSA (panel EFSA ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących) w sprawie ponownej oceny poliwinylopirolidonu (E 1201) i poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako dodatków do żywności oraz dotycząca rozszerzenia stosowania poliwinylopirolidonu (E 1201). Dziennik EFSA 2020; 18(8):6215, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2020.6215. związanego z niektórymi dodatkami do żywności poddanym ponownej ocenie na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) nr 257/2010
4 Oświadczenie panelu ANS EFSA (Panel EFSA ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności) w sprawie koncepcyjnych ram oceny ryzyka związanego z niektórymi dodatkami do żywności poddanymi ponownej ocenie na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) nr 257/2010. Dziennik EFSA 2014; 12(6):3697. doi: 10.2903/j.efsa.2014.3697.
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2025.1337

Rodzaj:rozporządzenie
Tytuł:Rozporządzenie 2025/1337 zmieniające załącznik III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania poliwinylopolipirolidonu (E 1202) jako nośnika w tabletkach barwiących wykorzystywanych do dekoracyjnego barwienia skorupek jaj drobiowych
Data aktu:2025-07-10
Data ogłoszenia:2025-07-11
Data wejścia w życie:2025-07-31