Decyzja wykonawcza 2023/2718 zatwierdzająca plan strategiczny sieci dotyczący funkcji sieciowych zarządzania ruchem lotniczym w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej na lata 2025-2029 oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2019/2167

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2023/2718
z dnia 6 grudnia 2023 r.
zatwierdzająca plan strategiczny sieci dotyczący funkcji sieciowych zarządzania ruchem lotniczym w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej na lata 2025-2029 oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2019/2167

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 551/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie organizacji i użytkowania przestrzeni powietrznej w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (rozporządzenie w sprawie przestrzenie powietrznej) 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 8 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/123 2  określono, że menedżer sieci ma ustanowić i aktualizować plan strategiczny sieci. Przedmiotowy plan ma być zaakceptowany przez Radę ds. Zarządzania Siecią i zatwierdzony przez Komisję po konsultacji z państwami członkowskimi.

(2) W dniu 27 czerwca 2019 r. Rada ds. Zarządzania Siecią zaakceptowała plan strategiczny sieci na lata 2020-2029. Wspomniany okres jest dostosowany do odpowiednich pięcioletnich okresów odniesienia określonych w art. 11 rozporządzenia (WE) nr 549/2004 3  i obejmuje okres mianowania menedżera sieci. Następnie Komisja zatwierdziła decyzją wykonawczą (UE) 2019/2167 4  plan strategiczny sieci.

(3) W art. 8 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/123 określono również, że plan strategiczny sieci ma być aktualizowany co najmniej 12 miesięcy przed rozpoczęciem każdego okresu odniesienia. Okres odniesienia 4 rozpoczyna się w dniu 1 stycznia 2025 r. Konieczne jest zatem zaktualizowanie planu strategicznego sieci w 2023 r.

(4) W dniu 22 listopada 2023 r. Rada ds. Zarządzania Siecią zaakceptowała plan strategiczny sieci na lata 2025-2029. Zaktualizowany plan powinien zastąpić poprzednią wersję, biorąc pod uwagę istotne kwestie mające wpływ na europejską sieć lotniczą, takie jak kryzys związany z COVID-19, wojna w Ukrainie, cyfryzacja i unijna agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju (Zielony Ład).

(5) Należy zatwierdzić zaktualizowany plan strategiczny sieci.

(6) Wraz z zastąpieniem planu strategicznego sieci należy uchylić decyzję wykonawczą (UE) 2019/2167.

(7) Niniejsza decyzja powinna zacząć obowiązywać z dniem 1 stycznia 2025 r., aby odpowiadała okresowi stosowania zaktualizowanego planu strategicznego sieci i rozpoczęciu okresu odniesienia 4 oraz wyznaczeniu menedżera sieci.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Jednolitej Przestrzeni Powietrznej ustanowionego na mocy art. 5 rozporządzenia (WE) nr 549/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zatwierdza się zaktualizowany plan strategiczny sieci na lata 2025-2029 w kształcie zaakceptowanym przez Radę ds.

Zarządzania Siecią na jej posiedzeniu w dniu 22 listopada 2023 r. 5

Artykuł  2

Decyzja wykonawcza (UE) 2019/2167 traci moc.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2025 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 grudnia 2023 r.

1 Dz.U. L 96 z 31.3.2004, s. 20.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/123 z dnia 24 stycznia 2019 r. ustanawiające szczegółowe przepisy wykonawcze dotyczące funkcji sieciowych zarządzania ruchem lotniczym (ATM) oraz uchylające rozporządzenie Komisji (UE) nr 677/2011 (Dz.U. L 28 z 31.1.2019, s. 1).
3 Rozporządzenie (WE) nr 549/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. ustanawiające ramy tworzenia Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (rozporządzenie ramowe) (Dz.U. L 96 z 31.3.2004, s. 1).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/2167 z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie zatwierdzenia planu strategicznego sieci dla funkcji sieciowych zarządzania ruchem lotniczym w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej na lata 2020-2029 (Dz.U. L 328 z 18.12.2019, s. 89).
5 Plan strategiczny sieci dotyczący funkcji sieciowych zarządzania ruchem lotniczym w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej na lata 2025-2029, opublikowany jako dokument NMB/23/38/2 na stronie internetowej menedżera sieci: https://www.eurocontrol. int/network-manager#key-documents.

Zmiany w prawie

Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Co się zmieni w podatkach w 2026 roku? Wciąż wiele niewiadomych

Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.

Monika Pogroszewska 10.12.2025
Maciej Berek: Do projektu MRPiPS o PIP wprowadziliśmy bardzo istotne zmiany

Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Lekarze i pielęgniarki na kontraktach „uratują” firmy przed przekształcaniem umów?

4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Klub parlamentarny PSL-TD przeciwko projektowi ustawy o PIP

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Grażyna J. Leśniak 04.12.2025
Prezydent podpisał zakaz hodowli zwierząt na futra, ale tzw. ustawę łańcuchową zawetował

Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.

Krzysztof Koślicki 02.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2718

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2023/2718 zatwierdzająca plan strategiczny sieci dotyczący funkcji sieciowych zarządzania ruchem lotniczym w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej na lata 2025-2029 oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2019/2167
Data aktu: 06/12/2023
Data ogłoszenia: 08/12/2023
Data wejścia w życie: 01/01/2025, 28/12/2023