uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 215,
uwzględniając decyzję Rady (WPZiB) 2015/1333 z dnia 31 lipca 2015 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Libii oraz uchylającą decyzję 2011/137/WPZiB 1 ,
uwzględniając wspólny wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisji Europejskiej,
(1) W dniu 26 lutego 2011 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) przyjęła rezolucję RB ONZ nr 1970 (2011), nakładając tym samym na Libię embargo na broń.
(2) W swojej rezolucji nr 2292 (2016) RB ONZ upoważniła państwa działające na szczeblu krajowym lub za pośrednictwem organizacji regionalnych do przeprowadzania inspekcji na pełnym morzu u wybrzeży Libii statków, co do których istnieją uzasadnione podstawy, by przypuszczać, że statki te przewożą broń lub powiązane materiały do lub z Libii, bezpośrednio lub pośrednio, z naruszeniem embarga na broń nałożonego przez ONZ na Libię, i postanowiła, że państwa, po odkryciu podczas takich inspekcji przedmiotów zabronionych na mocy embarga na broń nałożonego na Libię, mają zająć takie przedmioty i je unieszkodliwić.
(3) Decyzja Rady (WPZiB) 2020/472 2 stanowi, że podstawowym zadaniem unijnej operacji morskiej EUNAVFOR MED IRINI jest przyczynianie się do wdrażania nałożonego przez ONZ na Libię embarga na broń.
(4) W tym celu art. 2 ust. 3 decyzji (WPZiB) 2020/472 stanowi, że zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych takimi jak rezolucje RB ONZ nr 1970 (2011) i nr 2473 (2019), w szczególności rezolucją RB ONZ nr 2292 (2016), oraz zgodnie z potrzebami, EUNAVFOR MED IRINI przeprowadza, na uzgodnionym obszarze działań, na morzu pełnym u wybrzeży Libii, inspekcje statków płynących do Libii lub z Libii, w przypadku gdy zaistnieją uzasadnione podstawy, aby podejrzewać, że takie statki przewożą broń lub powiązane materiały do Libii lub z Libii, bezpośrednio lub pośrednio, z naruszeniem embarga na broń nałożonego na Libię, oraz że EUNAVFOR MED IRINI ma podejmować stosowne działania w celu przejęcia i unieszkodliwienia takich towarów.
(5) Ponadto art. 2 ust. 5 decyzji (WPZiB) 2020/472 stanowi, że mając na uwadze wyjątkowe wymogi operacyjne, oraz na zaproszenie państwa członkowskiego, EUNAVFOR MED IRINI może przekierowywać statki do portów tego państwa członkowskiego oraz dokonywać unieszkodliwiania przejętej broni i powiązanych materiałów, w tym poprzez ich przechowywanie, niszczenie lub przekazanie państwu członkowskiemu lub stronie trzeciej. Stanowi on również, że unieszkodliwianie przejętej broni i powiązanych materiałów może zostać dokonane z pomocą państwa członkowskiego, które zobowiązuje się do możliwie najszybszego zakończenia procedur wymaganych do unieszkodliwienia przejętych przedmiotów, w ramach mającego zastosowanie prawa i procedur.
(6) Decyzja Rady (WPZiB) 2023/1439 3 wprowadza przepis decyzji (WPZiB) 2015/1333, zgodnie z którym takie państwo członkowskie jest zobowiązane do wprowadzenia środków niezbędnych do ułatwienia unieszkodliwienia, w imieniu EUNAVFOR MED IRINI, broni i powiązanych materiałów przejętych przez EUNAVFOR MED IRINI na pełnym morzu zgodnie z jego mandatem.
(7) W celu zapewnienia jednolitego stosowania tego przepisu we wszystkich państwach członkowskich konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych na szczeblu Unii.
(8) Rozporządzenie Rady (UE) 2016/44 4 nadaje skuteczność decyzji (WPZiB) 2015/1333. Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2016/44,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 10 lipca 2023 r.
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2023.176.1 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie 2023/1433 zmieniające rozporządzenie (UE) 2016/44 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Libii |
| Data aktu: | 10/07/2023 |
| Data ogłoszenia: | 11/07/2023 |
| Data wejścia w życie: | 12/07/2023 |