Rozporządzenie wykonawcze 2020/1020 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 801/2014

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/1020
z dnia 13 lipca 2020 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 801/2014

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 516/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 1 , w szczególności jego art. 17 ust. 8,

po konsultacji z Komitetem ds. Funduszy Azylu, Migracji i Integracji oraz Bezpieczeństwa Wewnętrznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 2 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 801/2014 2  stanowi, że aby kwalifikować się do dodatkowej kwoty na osoby przesiedlone, zainteresowane osoby muszą być osobami skutecznie przesiedlonymi od początku danego okresu przesiedleń i do sześciu miesięcy po zakończeniu tego okresu.

(2) Jednak podejmowane przez państwa członkowskie UE działania w zakresie przesiedleń zostały w bezprecedensowy sposób zakłócone przez pandemię COVID-19. Kryzys ten zmusił państwa członkowskie do zawieszenia realizowanych przez nie operacji przesiedleń oraz nałożenia ograniczeń co do wjazdu na ich terytoria.

(3) Ponadto najważniejsi partnerzy państw członkowskich w działaniach przesiedleńczych, Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), tymczasowo zawiesiły działalność w związku z pandemią COVID-19. Ze względu na zakazy podróżowania, wydane przez wiele krajów pierwszego azylu, w obecnej sytuacji niemożliwe jest przeprowadzanie przez państwa członkowskie misji mających na celu wybranie kandydatów do przesiedlenia.

(4) Pandemia COVID-19 ma poważne konsekwencje nie tylko w odniesieniu do realizacji zobowiązań w zakresie przesiedleń, ale również w odniesieniu do zdolności absorpcyjnej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

(5) Aby wesprzeć zdecydowane zobowiązania państw członkowskich w zakresie działań przesiedleńczych, należy zapewnić elastyczne i skuteczne wykorzystywanie odpowiedniego wsparcia finansowego.

(6) W tym celu należy odpowiednio przedłużyć termin realizacji działań dotyczących okresu przesiedleń obejmującego lata 2018, 2019 i 2020 z dnia 30 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021.

(7) Irlandia jest związana rozporządzeniem (UE) nr 516/2014 i w związku z tym jest również związana niniejszym rozporządzeniem.

(8) Zjednoczone Królestwo jest związane rozporządzeniem (UE) nr 516/2014 i w związku z tym jest również związane niniejszym rozporządzeniem. Zgodnie z art. 138 Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej 3 , mające zastosowanie prawo Unii, w tym przepisy dotyczące korekt finansowych i procedur rozliczania rachunków, będzie nadal obowiązywać Zjednoczone Królestwo po dniu 31 grudnia 2020 r. aż do zakończenia tych programów i działań Unii.

(9) Dania nie jest związana rozporządzeniem (UE) nr 516/2014 ani niniejszym rozporządzeniem.

(10) Ze względu na pilny charakter sytuacji związanej z pandemią COVID-19 właściwe jest, aby niniejsze rozporządzenie weszło w życie następnego dnia po jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 801/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Art. 2. ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 801/2014 otrzymuje brzmienie:

"1. Aby kwalifikować się do dodatkowej kwoty, zainteresowane osoby muszą być osobami skutecznie przesiedlonymi od początku danego okresu przesiedleń i do sześciu miesięcy po zakończeniu tego okresu. Jednak w odniesieniu do okresu przesiedleń, o którym mowa w art. 1 ust. 1 lit. c), zainteresowane osoby muszą być osobami skutecznie przesiedlonymi od początku tego okresu przesiedleń i do dwunastu miesięcy po zakończeniu tego okresu.

Państwa członkowskie przechowują informacje niezbędne do właściwej identyfikacji osób przesiedlonych oraz daty ich przesiedlenia.

W odniesieniu do osób objętych jedną z priorytetowych kategorii i grup osób, o których mowa w art. 17 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 516/2014, państwa członkowskie przechowują również dowody na to, że osoby te należą do odpowiedniej priorytetowej kategorii lub grupy osób.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 lipca 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 168.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 801/2014 z dnia 24 lipca 2014 r. określające harmonogram oraz inne warunki realizacji związane z mechanizmem przydziału zasobów na unijny program przesiedleń w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (Dz.U. L 219 z 25.7.2014, s. 19).
3 Dz.U. C 384 I z 12.11.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024