uwzględniając Konwencję z dnia 20 maja 1987 r. o wspólnej procedurze tranzytowej, w szczególności jej art. 15 ust. 3 lit. a),
(1) Zgodnie z art. 15 ust. 3 lit. a) Konwencji z dnia 20 maja 1987 r. o wspólnej procedurze tranzytowej 1 ("Konwencja") Komisja Mieszana powołana na mocy tej Konwencji ("Komisja Mieszana UE-CTC") może przyjmować w drodze decyzji zmiany w załącznikach do Konwencji.
(2) Od dnia 1 maja 2018 r. zastosowanie mają postanowienia Konwencji dotyczące uproszczenia tranzytowego polegającego na stosowaniu elektronicznego dokumentu przewozowego jako zgłoszenia tranzytowego w transporcie powietrznym. Poprzednie uproszczenie tranzytowe odnoszące się do transportu powietrznego można było stosować tylko do dnia 1 maja 2018 r. Należy zatem odpowiednio zmienić wszystkie odniesienia do poprzedniego uproszczenia tranzytowego dla transportu powietrznego.
(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 2 , w którym określono ramy prawne ochrony danych osobowych w Unii, weszło w życie dnia 24 maja 2018 r. Rozporządzeniem tym uchylono poprzedni akt prawny w tym obszarze, tj. dyrektywę 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3 . W związku z tym odniesienia do dyrektywy 95/46/WE w załączniku I do Konwencji należy zastąpić odniesieniami do rozporządzenia (UE) 2016/679.
(4) Do art. 84 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 4 , w którym określono warunki, jakie muszą spełnić wnioskodawcy, aby uzyskać pozwolenie na stosowanie zabezpieczenia generalnego w obniżonej kwocie lub zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia, wprowadzono zmiany rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2018/1118 5 . W wyniku tych zmian zniesiono wymóg dotyczący dostatecznych zasobów finansowych jako odrębnego warunku, ponieważ doświadczenia pokazały, że warunek ten był rozumiany w zbyt restrykcyjny sposób z naciskiem wyłącznie na dostępność środków pieniężnych. Ocenę, czy przedsiębiorcy posiadają zdolność do zapłaty pełnej kwoty długu, należy zatem włączyć do oceny ich zdolności finansowej. Należy zatem wprowadzić odpowiednie zmiany w art. 75 załącznika I do Konwencji stanowiącego powtórzenie przepisów art. 84 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446.
(5) Obecnie warunki, na jakich towary przewożone przez korytarz T2 zachowują swój status celny jako towary unijne, są określone w tytule I art. 2a załącznika II do Konwencji, przy czym zakres tego tytułu ogranicza się do towarów nieobjętych procedurą wywozu. Ustanowienie takiego ograniczenia w odniesieniu do towarów unijnych przemieszczanych przez korytarz T2 nie było zamierzone. Z tytułu I załącznika II do Konwencji należy zatem usunąć art. 2a, a do nowego tytułu Ia należy dodać nowy artykuł, zgodnie z którym takie ograniczenie nie miałoby zastosowania.
(6) W następstwie zgłoszenia dokonanego przez Macedonię Północną do ONZ i UE dotyczącego wejścia w życie porozumienia znad Prespy w dniu 15 lutego 2019 r. państwo to funkcjonujące poprzednio pod nazwą "była jugosłowiańska republika Macedonii" zmienia nazwę na "Republika Macedonii Północnej". Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki III i IIIa do Konwencji, aby odzwierciedlały one zmianę nazwy tego państwa i jego kodu.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić Konwencję,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Komisji Mieszanej | |
Gjoko TANASOSKI | |
Przewodniczący |
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2020.103.47 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja 2019/1 o wspólnej procedurze tranzytowej z dnia 4 grudnia 2019 r. zmieniająca wspomnianą wyżej Konwencję |
Data aktu: | 04/12/2019 |
Data ogłoszenia: | 03/04/2020 |
Data wejścia w życie: | 04/12/2019 |