uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (UE) nr 952/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , a w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,
(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji niektórych towarów.
(2) Na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/1232 3 artykuł wykonany z żeliwa sferoidalnego (żeliwa ciągliwego, EN-GJS-500-7) został sklasyfikowany do kodu CN 7325 99 10 jako pozostałe odlewane artykuły z żeliwa ciągliwego.
(3) Klasyfikacja w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2017/1232 była oparta na notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej do kodu CN 7307 19 10, które definiują żeliwo ciągliwe; zgodnie z tymi notami wyrażenie "ciągliwe" obejmuje żeliwo sferoidalne.
(4) W sprawach połączonych C-397/17 i C-398/17 Profit Europe 4 Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że łączniki rur lub przewodów rurowych, odlewane z żeliwa sferoidalnego, muszą być klasyfikowane do podpozycji CN 7307 19 90.
(5) Trybunał Sprawiedliwości oparł swoją decyzję na ustaleniach, że żeliwo sferoidalne i żeliwo ciągliwe różnią się pod kątem składu i metody produkcji i że nawet jeśli żeliwo sferoidalne wykazuje podobne właściwości do właściwości żeliwa ciągliwego (EN-GJM), stanowi ono oddzielną kategorię w klasyfikacji żeliwa (EN-GJS).
(6) W swoim wyroku Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że w tym kontekście wspomniane noty wyjaśniające -w zakresie, w jakim wskazują, że "wyrażenie »ciągliwe« obejmuje również żeliwo sferoidalne", skutkują rozszerzeniem definicji "żeliwa ciągliwego" na inną kategorię żeliwa i dlatego należy je odrzucić.
(7) Wyrok Trybunału Sprawiedliwości ma zastosowanie przez analogię do produktu objętego rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2017/1232, ponieważ produkt ten odpowiada normie EN-GJS-500-7, a jego klasyfikacja jako produkt z żeliwa ciągliwego była oparta na treści not wyjaśniających do Nomenklatury scalonej dotyczących kodu CN 7307 19 10 CN, które zdaniem Trybunału Sprawiedliwości zmieniają zakres podpozycji CN 7307 19 10.
(8) Klasyfikacja artykułu objętego rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2017/1232 nie jest zatem zgodna z ustaleniami Trybunału Sprawiedliwości zawartymi w wyroku w sprawach połączonych C-397/17 i C-398/17.
(9) Należy zatem uchylić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1232 i zastąpić je nowym rozporządzeniem.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
| W imieniu Komisji, za Przewodniczącego, | |
| Stephen QUEST | |
| Dyrektor Generalny | |
| Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej |
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2019.55.4 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2019/321 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej i uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1232 |
| Data aktu: | 18/02/2019 |
| Data ogłoszenia: | 25/02/2019 |
| Data wejścia w życie: | 17/03/2019 |