Decyzja 2017/2389 stwierdzająca, że Rumunia nie podjęła skutecznych działań w odpowiedzi na zalecenie Rady z dnia 16 czerwca 2017 r.

DECYZJA RADY (UE) 2017/2389
z dnia 5 grudnia 2017 r.
stwierdzająca, że Rumunia nie podjęła skutecznych działań w odpowiedzi na zalecenie Rady z dnia 16 czerwca 2017 r.

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1466/97 z dnia 7 lipca 1997 r. w sprawie wzmocnienia nadzoru pozycji budżetowych oraz nadzoru i koordynacji polityk gospodarczych 1 , w szczególności jego art. 10 ust. 2 akapit czwarty,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 16 czerwca 2017 r. Rada, zgodnie z art. 121 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), przyjęła decyzję stwierdzającą, że w Rumunii odnotowano znaczące odchylenie od ścieżki dostosowania prowadzącej do średniookresowego celu budżetowego.

(2) W związku ze stwierdzonym znaczącym odchyleniem, w dniu 16 czerwca 2017 r. Rada wydała Rumunii zalecenie podjęcia niezbędnych środków w celu zapewnienia, aby stopa wzrostu nominalnego publicznych wydatków pierwotnych netto 2  nie przekroczyła 3,3 % w 2017 r., co odpowiada rocznej korekcie strukturalnej wynoszącej 0,5 % PKB. Rada zaleciła Rumunii, aby wszelkie nieoczekiwane zyski przeznaczyła na zmniejszenie deficytu, natomiast środki konsolidacji budżetowej powinny zapewnić trwałą poprawę ogólnego salda sektora instytucji rządowych i samorządowych w sposób sprzyjający wzrostowi. Rada wyznaczyła Rumunii termin na dzień 15 października 2017 r. na poinformowanie jej o działaniach podjętych w odpowiedzi na zalecenie.

(3) W dniach 26-27 września 2017 r. Komisja przeprowadziła w Rumunii misje wzmocnionego nadzoru w celu monitorowania sytuacji na miejscu, zgodnie z art. -11 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1466/97. Po przekazaniu swoich wstępnych ustaleń władzom rumuńskim w celu przedstawienia uwag, Komisja przedstawiła swoje ustalenia Radzie w dniu 24 października 2017 r. Ustalenia te zostały następnie podane do wiadomości publicznej. W sprawozdaniu Komisji stwierdzono, że władze rumuńskie nie zamierzają działać zgodnie z zaleceniem Rady z dnia 16 czerwca 2017 r. Wskazały one, że ich cel na rok 2017 r. przewiduje deficyt nominalny wynoszący 3 % PKB. Ponieważ luka produktowa ma wartość dodatnią i rośnie, doprowadziłoby to do pogorszenia deficytu strukturalnego w 2017 r. wbrew zaleceniu Rady. Wskazuje to na wyraźnie ekspansywną politykę budżetową.

(4) W dniu 13 października 2017 r. władze rumuńskie przedłożyły sprawozdanie na temat działań podjętych w odpowiedzi na zalecenie Rady z dnia 16 czerwca 2017 r. W sprawozdaniu powtórzyły, że ich cel na rok 2017 r. przewiduje deficyt nominalny wynoszący 3 % PKB. Jedynym wymienionym w sprawozdaniu środkiem o znaczących skutkach budżetowych w 2017 r. jest podniesienie akcyzy na produkty energetyczne do poziomu z 2016 r. (a mianowicie odwrócenie uprzednio przyjętej obniżki akcyzy, która weszła w życie w styczniu 2017 r.). Skutki budżetowe środków, o których poinformowała Rumunia, zdecydowanie nie spełniają zatem wymogów określonych w zaleceniu Rady.

(5) Prognoza Komisji z jesieni 2017 r. przewiduje, że saldo strukturalne pogorszy się o 1,1 % PKB, co sprawi, że w 2017 r. deficyt wyniesie 3,3 %. Jest to sprzeczne z zalecaną jego poprawą o 0,5 % PKB w stosunku do wartości z 2016 r. Odpowiedni wzrost publicznych wydatków pierwotnych netto wyniósł 4,9 %, czyli znacznie powyżej wartości odniesienia dotyczącej wydatków, która wynosi 3,3 %. To pogorszenie sytuacji w porównaniu z 2016 r. jest wynikiem obniżenia podatków pośrednich, w szczególności podatku VAT i akcyzy, które weszło w życie na początku roku, jak również wprowadzonych w ciągu roku podwyżek wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz świadczeń socjalnych. Od czasu wydania zalecenia Rady z dnia 16 czerwca 2017 r. podwyższenie akcyzy na produkty energetyczne do poziomu z 2016 r., a także cięcia w inwestycjach publicznych przewidziane w korekcie budżetu z września 2017 r. miały pozytywny wpływ na deficyt publiczny, pomimo że ich skutki zostały w dużej mierze zniesione przez podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym, także przewidziane w korekcie budżetu.

(6) Powyższe ustalenia prowadzą do wniosku, że odpowiedź Rumunii na zalecenie Rady z dnia 16 czerwca 2017 r. jest niewystarczająca. Wysiłek fiskalny odbiega od rocznej korekty strukturalnej na poziomie 0,5 % PKB w 2017 r., która odpowiada stopie wzrostu nominalnego publicznych wydatków pierwotnych netto nieprzekraczającej 3,3 % w 2017 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rumunia nie podjęła skutecznych działań w odpowiedzi na zalecenie Rady z dnia 16 czerwca 2017 r.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Rumunii.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 grudnia 2017 r.
W imieniu Rady
T. TÕNISTE
Przewodniczący
1 Dz.U. L 209 z 2.8.1997, s. 1.
2 Wydatki publiczne netto to suma wydatków publicznych z wyłączeniem wydatków z tytułu odsetek, wydatków na programy unijne w pełni równoważonych dochodami z funduszy unijnych oraz niedyskrecjonalnych zmian w wydatkach na zasiłki dla bezrobotnych. Nakłady brutto na środki trwałe finansowane z zasobów krajowych rozkłada się na okres czterech lat. Uwzględnia się działania dyskrecjonalne po stronie dochodów lub prawnie przewidziany wzrost dochodów. Działania jednorazowe, zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków, są saldowane.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024