Rozporządzenie delegowane 448/2012 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1060/2009 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących prezentacji informacji, które agencje ratingowe udostępniają w centralnym repozytorium utworzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 448/2012
z dnia 21 marca 2012 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1060/2009 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących prezentacji informacji, które agencje ratingowe udostępniają w centralnym repozytorium utworzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1060/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie agencji ratingowych(1), w szczególności jego art. 21 ust. 4 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 11 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1060/2009 zobowiązano agencje ratingowe do udostępniania w centralnym repozytorium utworzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (EUNGiPW) określonych informacji na temat ich historycznych wyników. Informacje te muszą być przekazywane w standardowym formacie przewidzianym przez EUNGiPW oraz podawane przez EUNGiPW do wiadomości publicznej, przy czym EUNGiPW publikuje także informacje stanowiące podsumowanie najważniejszych zaobserwowanych zmian. Wymogi te należy uzupełnić w odniesieniu do prezentacji udostępnianych informacji, w tym struktury, formatu, sposobu prowadzenia sprawozdawczości i okresu sprawozdawczego.

(2) Agencje ratingowe należące do grupy agencji ratingowych z siedzibą w Unii mogą osobno przesyłać sprawozdania do centralnego repozytorium. Zważywszy jednak na wysoki stopień integracji funkcjonalnej organizacji agencji ratingowych na poziomie Unii oraz w celu zwiększenia zrozumiałości statystyk, agencje ratingowe należy zachęcać do składania do centralnego repozytorium sprawozdań w ujęciu globalnym obejmujących całą grupę.

(3) W systemie centralnego repozytorium są gromadzone oraz centralnie przechowywane dane na temat ratingów kredytowych. Aby pomóc uczestnikom rynku w lepszej ocenie wiarygodności ratingów kredytowych, a tym samym wesprzeć ich w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, centralne repozytorium powinno również przyjmować, na zasadzie dobrowolności, ratingi kredytowe wystawiane przez agencje ratingowe z państw trzecich należące do jednej grupy agencji ratingowych, które nie są jednak zatwierdzone w Unii.

(4) W celu dalszego zwiększenia zrozumiałości tworzonych statystyk sprawozdawczość obejmująca dane na temat ratingów kredytowych powinna uwzględniać wszelkie dane dotyczące okresu przynajmniej ostatnich dziesięciu lat przed wejściem w życie rozporządzenia (WE) nr 1060/2009. Od agencji ratingowej nie należy wymagać przekazywania tych danych, jeżeli jest ona w stanie wykazać, że byłoby to niewspółmierne w stosunku do skali i złożoności tych danych.

(5) Podstawą niniejszego rozporządzenia są projekty regulacyjnych standardów technicznych przedłożone Komisji przez EUNGiPW do zatwierdzenia, zgodnie z procedurą określoną w art. 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010(2).

(6) EUNGiPW przeprowadził otwarte konsultacje społeczne dotyczące projektów regulacyjnych standardów technicznych stanowiących podstawę niniejszego rozporządzenia oraz wystąpił o ich zaopiniowanie do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych utworzonej zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) nr 1095/2010. EUNGiPW nie przeprowadził jednak analizy kosztów i korzyści, ponieważ uznał to za niewspółmierne do skutków projektów regulacyjnych standardów technicznych, zważywszy że Komitet Europejskich Organów Nadzoru nad Rynkiem Papierów Wartościowych (CESR) pracuje nad utworzeniem centralnego repozytorium od 2010 r., a projekty standardów technicznych stanowią odzwierciedlenie funkcjonowania istniejącego systemu i nie nakładają nowych istotnych wymogów. Dlatego też uznano, że wprowadzenie tych standardów technicznych nie będzie oznaczało nałożenia znacznych dodatkowych kosztów na EUNGiPW lub agencje ratingowe,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie określa przepisy dotyczące prezentacji informacji - w tym struktury, formatu, metody prowadzenia sprawozdawczości i okresu sprawozdawczego - które agencje ratingowe zobowiązane są udostępniać w centralnym repozytorium zgodnie z

a)
art. 11 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1060/2009;
b)
sekcją E część II pkt 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1060/2009.

ROZDZIAŁ  II

STRUKTURA SPRAWOZDAWCZOŚCI

Artykuł  2

Zasady prowadzenia sprawozdawczości

1.
Agencja ratingowa składa następujące rodzaje sprawozdań do centralnego repozytorium utworzonego przez EUNGiPW:
a)
sprawozdania dotyczące danych jakościowych określone w art. 7 i 9; oraz
b)
sprawozdania dotyczące danych ratingowych określone w art. 8 i 10.
2.
Agencja ratingowa jest odpowiedzialna za dokładność, kompletność i dostępność danych, które zgłasza. Zapewnia ona przekazywanie sprawozdań w odpowiednim terminie z wykorzystaniem kanałów sprawozdawczych określonych w art. 11, zgodnie z procedurą sprawozdawczą określoną w art. 13.
3.
Jeżeli agencja ratingowa należy do grupy agencji ratingowych, członkowie grupy mogą upoważnić jednego ze swoich członków do zgłaszania wymaganych informacji w imieniu grupy. W przypadku gdy informacje w imieniu grupy zgłasza upoważniony członek grupy, członek ten identyfikuje siebie i członków grupy, w imieniu których zgłasza informacje.
Artykuł  3

Ratingi podlegające zgłoszeniu

1.
Agencja ratingowa zgłasza dane dotyczące danego ratingu kredytowego za każdy okres sprawozdawczy do czasu cofnięcia tego ratingu.
2.
Agencja ratingowa zgłasza zarówno ratingi zamówione, jak i ratingi niezamówione. Wskazuje ona, czy dany rating jest zamówiony, czy niezamówiony.
3.
Sprawozdania przekazywane przez agencję ratingową w imieniu grupy agencji ratingowych mogą obejmować dane dotyczące ratingów wystawianych przez agencje ratingowe z państw trzecich należące do tej samej grupy agencji powiązanych, które nie są stosowane w Unii w drodze procedury zatwierdzania ratingów. Jeżeli agencja ratingowa nie przekazuje takich danych, udziela stosownych wyjaśnień w swoim sprawozdaniu dotyczącym danych jakościowych.
4.
Agencja ratingowa zgłasza dane dotyczące ratingów kredytowych obejmujące okres przynajmniej ostatnich dziesięciu lat przed wejściem w życie rozporządzenia (WE) nr 1060/2009. Agencja ratingowa, która nie wystawiała ratingów kredytowych przed dniem 7 grudnia 1999 r., zgłasza dane za okresy sprawozdawcze następujące po pierwszym dniu, w którym wystawiła rating kredytowy. Agencja ratingowa nie ma obowiązku składania sprawozdań w odniesieniu do okresów ratingowych, które poprzedzają datę jej rejestracji lub certyfikacji na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1060/2009, jeżeli jest w stanie wykazać, że wymóg zgłoszenia tych danych jest niewspółmierny do ich skali i złożoności.
5.
Agencja ratingowa zgłasza następujące rodzaje ratingów:
a)
ratingi korporacyjne;
b)
ratingi instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji;
c)
ratingi państwa i finansów publicznych.
Artykuł  4

Ratingi korporacyjne

1.
Agencja ratingowa zgłasza dane dotyczące ratingów korporacyjnych według emitenta.
2.
Agencja ratingowa może uznać ratingi spółki zależnej danego przedsiębiorstwa za rating indywidualny albo nie. Agencja ratingowa wyjaśnia wybrane podejście.
3.
Dokonując zgłoszenia ratingów korporacyjnych, agencja ratingowa klasyfikuje ratingi do jednego z segmentów branży określonych w polu 18 tabeli 1 w załączniku II.
4.
Zgłoszeniu podlegają dane dotyczące ratingów korporacyjnych zarówno długo-, jak i krótkoterminowych, o ile są dostępne. W przypadku ratingów długoterminowych zgłoszeniu podlega rating emitenta. Jeżeli rating emitenta jest niedostępny, zgłoszeniu podlega rating długoterminowego niezabezpieczonego długu. Jeżeli dostępne są ratingi zobowiązań w walucie obcej i walucie krajowej, zgłoszeniu podlega wyłącznie rating zobowiązań w walucie obcej.
Artykuł  5

Ratingi instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji

1.
Z zastrzeżeniem szczególnych właściwości określonych w ust. 2 i 3, w odniesieniu do instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji agencja ratingowa zgłasza ratingi długoterminowe według emisji.
2.
W odniesieniu do jednostek przeznaczonych do dokonywania strukturyzowanych inwestycji oraz podobnych struktur agencja ratingowa zgłasza ratingi długoterminowe według emitenta.
3.
W odniesieniu do papierów dłużnych przedsiębiorstw zabezpieczonych aktywami agencja ratingowa zgłasza ratingi długoterminowe według emisji.
4.
Zgłaszając ratingi instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji, agencja ratingowa klasyfikuje te ratingi do jednej z następujących klas aktywów:
a)
papiery wartościowe zabezpieczone aktywami. Ta klasa aktywów obejmuje podklasy aktywów: kredyty na zakup samochodów/statków/samolotów, kredyty studenckie, kredyty konsumenckie, kredyty na pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, kredyty na domy prefabrykowane, kredyty na produkcję filmową, kredyty na rozwój infrastruktury publicznej, wierzytelności z tytułu umów leasingu ruchomych środków trwałych, wierzytelności związane z zadłużeniem na kartach kredytowych, prawa zastawu na nieruchomości w celu zabezpieczenia należności podatkowych, kredyty zagrożone, papiery dłużne powiązane z ryzykiem kredytowym, kredyty na zakup pojazdów kempingowych oraz należności handlowe;
b)
papiery wartościowe zabezpieczone spłatami mieszkaniowych kredytów hipotecznych. Ta klasa aktywów obejmuje podklasy aktywów: papiery wartościowe zabezpieczone spłatami mieszkaniowych kredytów hipotecznych zarówno pierwszorzędnej (prime), jak i podrzędnej (subprime) jakości, jak również wierzytelnościami z tytułu pożyczek hipotecznych (home equity loans);
c)
papiery wartościowe zabezpieczone spłatami kredytów hipotecznych na nieruchomości komercyjne. Ta klasa aktywów obejmuje podklasy aktywów: kredyty na nieruchomości handlowe lub biurowe, szpitale, domy opieki, magazyny, hotele, zakłady pielęgnacyjne, obiekty przemysłowe oraz nieruchomości wielorodzinne;
d)
instrumenty typu CDO (collateralised debt obligations). Ta klasa aktywów obejmuje podklasy aktywów: instrumenty typu CLO (collateralised loan obligations), instrumenty typu CBO (collateralised bond obligations), instrumenty typu CSO (collateralised synthetic obligations), jednotranszowe instrumenty typu CDO (single-tranche collateralised debt obligations), instrumenty typu CFO (collateralised fund obligations), instrumenty resekurytyzowane typu CDO-ABS (collateralised debt obligations of asset-backed securities) i instrumenty typu CDO-squared (collateralised debt obligations of collateralised debt obligations);
e)
papiery dłużne przedsiębiorstw zabezpieczone aktywami;
f)
inne instrumenty finansowe będące wynikiem sekurytyzacji nieuwzględnione w powyższych klasach aktywów, w tym strukturyzowane obligacje zabezpieczone, instrumenty emitowane przez jednostki przeznaczone do dokonywania strukturyzowanych inwestycji, papiery wartościowe powiązane z ubezpieczeniem oraz instrumenty emitowane przez spółki celowe powstałe na potrzeby realizacji transakcji na instrumentach pochodnych.
5.
Agencja ratingowa określa, do której klasy aktywów i podklasy aktywów (jeżeli istnieje) należy każdy oceniany instrument.
6.
Do celów pola 17 tabeli 1 w załączniku II kodem kraju stosowanym w odniesieniu do danego instrumentu jest kod państwa, w którym znajduje się większość aktywów bazowych.

W przypadku gdy nie jest możliwe określenie miejsca, w którym znajduje się większość aktywów bazowych, oceniany instrumenty klasyfikowany jest jako "międzynarodowy".

Artykuł  6

Ratingi państwa i finansów publicznych

1.
Agencja ratingowa zgłasza dane dotyczące ratingów państwa i finansów publicznych według emitenta. Agencja ratingowa klasyfikuje ratingi do jednego z następujących sektorów:
a)
ratingi obligacji państwowych w walucie krajowej;
b)
ratingi obligacji państwowych w walucie obcej;
c)
ratingi jednostek państwowych niższego szczebla i ratingi gmin, np. ratingi stanów i samorządów;
d)
ratingi organizacji ponadnarodowych takich jak instytucje, które zostały utworzone przez dwóch lub większą liczbę udziałowców, którymi są rządy państw, oraz których to instytucji udziałowcy ci są właścicielami i które kontrolują, w tym organizacje objęte kodem U (Organizacje i zespoły eksterytorialne) według statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnotach Europejskich (zwanej dalej "NACE")(3);
e)
ratingi podmiotów publicznych, w tym podmiotów objętych kodami NACE O (Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe ubezpieczenia społeczne), P (Edukacja) i Q (Opieka zdrowotna i pomoc społeczna).
2.
W każdym sektorze zgłoszeniu podlegają krótko- i długoterminowe ratingi emitenta. Jeżeli rating emitenta jest niedostępny, zgłoszeniu podlega rating długoterminowego długu.
3.
Do celów pola 17 tabeli 1 w załączniku II, jeżeli dla organizacji ponadnarodowych określonych w ust. 1 lit. d) niemożliwe jest wskazanie konkretnego państwa jako państwa emisji, oceniany emitent klasyfikowany jest jako "międzynarodowy".

ROZDZIAŁ  III

FORMAT SPRAWOZDAWCZOŚCI

Artykuł  7

Dane jakościowe

1.
Agencja ratingowa przekazuje sprawozdania dotyczące danych jakościowych w formacie określonym w załączniku I tabela 1. Agencja ratingowa w szczególności zgłasza dane jakościowe na temat swojej skali ratingowej wraz z wyjaśnieniem poszczególnych cech i znaczenia każdego ratingu. Agencja ratingowa może zgłosić maksymalnie sześć skal ratingowych. W odniesieniu do poszczególnych kombinacji horyzontu czasowego i typu ratingu zgłoszona może zostać maksymalnie jedna skala ratingowa.
2.
W przypadku gdy agencja ratingowa wystawia ratingi dla danego horyzontu czasowego i typu ratingu, korzystając z dwóch lub większej liczby skal ratingowych, w swoich sprawozdaniach dotyczących danych jakościowych zgłasza wyłącznie skalę ratingową zastosowaną do liczbowej większości tych ratingów. Ratingów nie zgłasza się w sprawozdaniach dotyczących danych ratingowych, jeżeli do ich obliczenia stosuje się skalę ratingową, której nie zgłoszono zgodnie z przepisami niniejszego ustępu.
3.
Skala ratingowa zawiera dowolną liczbę szerokich kategorii ratingowych, które mogą zawierać dowolną liczbę stopni, stanowiących podkategorie. Agencja ratingowa zgłasza zarówno kategorie ratingowe, jak i stopnie, stosownie do przypadku.
Artykuł  8

Dane ratingowe

1.
Agencja ratingowa przekazuje sprawozdania dotyczące danych ratingowych w odniesieniu do ratingów, o których mowa w art. 3, w formacie określonym w załączniku II tabela 1.
2.
Do celów pola 12 tabeli 1 w załączniku II agencja ratingowa zgłasza niewykonanie zobowiązania w odniesieniu do ratingu w przypadku wystąpienia jednego z poniższych zdarzeń:
a)
rating wskazuje, że nastąpiło niewykonanie zobowiązania zgodnie z definicją niewykonania zobowiązania przyjętą przez agencję ratingową;
b)
rating został cofnięty z powodu niewypłacalności ocenianego podmiotu lub z powodu restrukturyzacji zadłużenia;
c)
każdy inny przypadek, w którym agencja ratingowa uzna, że oceniany podmiot lub oceniany instrument cechuje niewykonanie zobowiązania lub znacznie obniżona jakość, lub też ten podmiot lub instrument znajduje się w porównywalnym stanie.
3.
W odniesieniu do wszystkich zgłoszonych ratingów, które zostaną cofnięte w danym okresie sprawozdawczym, podaje się powód ich cofnięcia w polu 11 tabeli 1 w załączniku II. Ratingi cofnięte przed dniem 7 września 2010 r. można wykazać w pozycji "koniec obowiązywania ratingu z innych powodów".
Artykuł  9

Zmiany i anulowanie danych jakościowych

1.
Agencja ratingowa zgłasza zmiany i powiadamia o anulowaniu zgłoszonych danych jakościowych w sytuacji, gdy jest to konieczne, aby:
a)
uwzględnić zmiany w danych jakościowych;
b)
skorygować błędy rzeczowe w zgłoszonej skali ratingowej.
2.
W przypadku zmian danych jakościowych, innych niż dane dotyczące skali ratingowej, agencja ratingowa przesyła nowe sprawozdanie zawierające zaktualizowane dane. Agencja ratingowa przesyła nowe sprawozdanie dotyczące danych jakościowych wyłącznie wtedy, gdy nastąpiła zmiana jakiejkolwiek pozycji danych, przy czym przekazaniu podlegają wyłącznie zmienione dane. W przypadku zmiany metody sporządzania ratingów kredytowych agencja ratingowa przekazuje zaktualizowane dane jakościowe oraz może dokonać odesłania do dodatkowych informacji na temat zmian tej metody w ujęciu historycznym udostępnionych na jej stronach internetowych.
3.
W przypadku zmiany skali ratingowej polegającej wyłącznie na zmianie oznaczeń kategorii lub stopni agencja ratingowa przesyła sprawozdanie dotyczące danych jakościowych zawierające zaktualizowany rekord poprzedniej skali ratingowej (który identyfikuje jego niepowtarzalny identyfikator ratingowy) zmieniający, stosownie do przypadku, oznaczenia lub opisy. Pozostałe pola dotyczące skali ratingowej uwzględnia się w sprawozdaniu bez zmian. Agencja ratingowa stosuje pola określone w załączniku I tabela I.
4.
W przypadku istotnej zmiany skali ratingowej agencja ratingowa deklaruje nową skalę ratingową i wykonuje następujące kroki:
a)
przesyła plik z danymi jakościowymi z zaktualizowanym rekordem dotyczącym poprzedniej skali ratingowej, zmieniając dotychczasową końcową datę ważności tej skali poprzez podstawienie w jej miejsce końcowej daty poprzedniego okresu sprawozdawczego. Agencja ratingowa stosuje pola określone w załączniku I tabela 1;
b)
agencja ratingowa zgłasza nową skalę ratingową wraz z nowym niepowtarzalnym identyfikatorem oraz początkową datą ważności skali odpowiadającą początkowej dacie pierwszego okresu sprawozdawczego, w którym skala ta obowiązuje;
c)
agencja ratingowa wysyła pliki z danymi ratingowymi wykorzystującymi nową skalę ratingową, które dotyczą pierwszego okresu sprawozdawczego, w którym stosuje się nową skalę ratingową, dopiero po otrzymaniu z centralnego repozytorium pliku z informacją zwrotną potwierdzającą przyjęcie nowej skali ratingowej.
5.
W przypadku anulowania skali ratingowej agencja ratingowa wykonuje następujące kroki:
a)
dokonuje anulowania skali ratingowej, zanim przekaże do centralnego repozytorium jakiekolwiek dane ratingowe będące wynikiem zastosowania tej skali ratingowej. W przypadku gdy dane ratingowe zostały już przekazane, agencja ratingowa musi anulować wszystkie dane ratingowe wykorzystujące poprzednią skalę ratingową;
b)
przesyła plik z danymi jakościowymi zawierający informację o anulowaniu skali ratingowej. Agencja ratingowa stosuje pole określone w załączniku I tabela 2.
Artykuł  10

Anulowanie danych ratingowych i sprawozdawczość obejmująca historyczne dane ratingowe

1.
W przypadku stwierdzenia błędów rzeczowych w zgłoszonych danych ratingowych agencja ratingowa powiadamia o anulowaniu tych danych ratingowych i zastępuje anulowane dane ratingowe.
2.
W przypadku anulowania danych ratingowych agencja ratingowa podejmuje jeden z następujących środków:
a)
w przypadku rekordu danych ratingowych dotyczących bieżącego okresu sprawozdawczego agencja ratingowa stosuje pola określone w załączniku II tabela 2. Gdy pierwotny rekord danych zostanie już anulowany, agencja ratingowa przesyła nową wersję tego rekordu;
b)
w przypadku rekordu danych ratingowych dotyczących poprzednich okresów sprawozdawczych agencja ratingowa może anulować pierwotne dane ratingowe dla wszystkich zgłoszonych okresów, stosując pole określone w załączniku II tabela 2, w tym podając powód anulowania danych, a następnie zastępuje pierwotną wersję rekordu danych we wszystkich okresach z zastosowaniem procedury opisanej w art. 3 ust. 4.
3.
Dokonując zgłoszenia historycznych danych ratingowych, agencja ratingowa uzupełnia pola zawierające informacje na temat ratingu o historyczny okres sprawozdawczy dla danego ratingu oraz podaje powód przekazania historycznych danych ratingowych, zgodnie z wyszczególnieniem zawartym w polach 24 i 25 tabeli 1 w załączniku II.

ROZDZIAŁ  IV

SPOSÓB PROWADZENIA SPRAWOZDAWCZOŚCI

Artykuł  11

Kanały sprawozdawcze i przesyłanie danych

1.
Na potrzeby zgłaszania danych do centralnego repozytorium agencja ratingowa stosuje mechanizmy sprawozdawcze systemu centralnego repozytorium.
2.
Wszystkie pliki wysyłane do centralnego repozytorium i z niego otrzymywane muszą być w formacie XML zgodnym ze standardami XSD wydanymi przez EUNGiPW.
3.
Agencja ratingowa nadaje plikom nazwy zgodnie z konwencją nadawania nazw ustaloną przez EUNGiPW.
4.
Agencja ratingowa przechowuje pliki wysłane do centralnego repozytorium i z niego otrzymane w formie elektronicznej przez okres co najmniej pięciu lat. Pliki te udostępnia się EUNGiPW na jego żądanie.
Artykuł  12

Zasady wymiany plików i okresy sprawozdawcze

1.
Agencja ratingowa wysyła do centralnego repozytorium wszystkie pliki obejmujące dany okres sprawozdawczy w następującym po nim okresie poprzedzającym publikację. Wymóg ten dotyczy zarówno plików z danymi jakościowymi, jak i plików z danymi ratingowymi.
2.
Okres sprawozdawczy stanowi okres sześciu miesięcy od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca lub od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia. Okres poprzedzający publikację to okres trzech miesięcy, który następuje po upływie danego okresu sprawozdawczego, i trwa od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca lub od dnia 1 lipca do dnia 30 września. Początek i koniec okresu poprzedzającego publikację oraz okresu sprawozdawczego ustala się w oparciu o czas środkowoeuropejski.
3.
Agencja ratingowa w pierwszej kolejności przesyła dane jakościowe. Agencja ratingowa przesyła pliki z danymi ratingowymi dopiero wówczas, gdy otrzyma z centralnego repozytorium plik z informacją zwrotną potwierdzającą poprawność danych jakościowych.
4.
W każdym okresie poprzedzającym publikację agencja ratingowa przekazuje do centralnego repozytorium pliki z danymi ratingowymi zawierające wszystkie informacje określone w załączniku II tabele 1, 2 i 3. Anulowania danych ratingowych dokonuje się zgodnie z art. 10.
5.
Zgłaszając dane do centralnego repozytorium po raz pierwszy, agencja ratingowa przekazuje plik z danymi jakościowymi zawierający wszystkie dane jakościowe określone w załączniku I tabele 1, 2 i 3. W późniejszym czasie agencja ratingowa zgłasza wyłącznie nowe skale ratingowe, przekazuje aktualizacje danych jakościowych oraz dokonuje anulowania tych danych zgodnie z art. 9.
6.
Oprócz przekazania do centralnego repozytorium swojego pierwszego sprawozdania agencja ratingowa zgłasza również dane historyczne zgodnie z art. 3 ust. 4. Zgłoszenie tych danych dokonywane jest chronologicznie według okresów sprawozdawczych, zaczynając od okresu najwcześniejszego.
Artykuł  13

Procedura sprawozdawcza

1.
Agencja ratingowa zapewnia zgodność informacji przesyłanych do centralnego repozytorium ze swoją wewnętrzną dokumentacją. W każdym okresie poprzedzającym publikację wszystkie stosowne pliki przesyłane są w porządku chronologicznym, natomiast błędy koryguje się przed upływem danego okresu poprzedzającego publikację.
2.
Centralne repozytorium wysyła do agencji ratingowej dla każdego przesłanego pliku z danymi plik z informacją zwrotną potwierdzającą otrzymanie pliku i poprawne jego załadowanie lub też informującą agencję ratingową o wykrytych błędach. W przypadku wykrycia przez centralne repozytorium błędu agencja ratingowa dokonuje jego korekty w odpowiednio krótkim terminie zgodnie z poniższym:
a)
w przypadku błędów pliku agencja ratingowa koryguje błąd wskazany w pliku z informacją zwrotną oraz ponownie przesyła cały plik;
b)
w przypadku błędów rzeczowych agencja ratingowa koryguje błąd wskazany w pliku z informacją zwrotną oraz ponownie przesyła wyłącznie skorygowane rekordy.

ROZDZIAŁ  V

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  14

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 1.

(2) Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84.

(3)Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wykaz pól w pliku z danymi jakościowymi

Tabela 1: Wykaz pól zawierających dane o charakterze merytorycznym na potrzeby pierwszego sprawozdania oraz aktualizacji pliku z danymi jakościowymi
Nr Identyfikator pola Opis Rodzaj Norma
1 CRA Name Nazwa stosowana do identyfikacji agencji ratingowej w internetowym interfejsie CEREP. Odpowiada ona nazwie podanej przez agencję ratingową w procesie rejestracji oraz w ramach wszystkich innych procedur nadzorczych prowadzonych przez EUNGiPW. W przypadku gdy jeden członek grupy agencji ratingowych składa sprawozdania za całą grupę, nazwa ta odpowiada nazwie odnoszącej się do grupy agencji ratingowych. Obowiązkowe przy pierwszym sprawozdaniu lub w przypadku zmian. -
2 CRA Description Krótki opis agencji ratingowej. Obowiązkowe przy pierwszym sprawozdaniu lub w przypadku zmian. -
3 CRA Methodology Opis metod sporządzania ratingów kredytowych stosowanej przez agencję ratingową. Agencja ratingowa ma możliwość opisania unikalnych cech swoich metod sporządzania ratingów kredytowych. Obowiązkowe przy pierwszym sprawozdaniu lub w przypadku zmian. -
4 Solicited and unsolicited ratings policies Opis polityki agencji ratingowej w zakresie ratingów zamówionych i niezamówionych. Jeżeli istnieje więcej polityk niż jedna, należy określić odpowiednie rodzaje ratingów będących przedmiotem danej polityki. Obowiązkowe przy pierwszym sprawozdaniu lub w przypadku zmian. -
5 Subsidiary ratings policy Opis polityki w zakresie wykazywania ratingów spółek zależnych. Obowiązkowe przy pierwszym sprawozdaniu lub w przypadku zmian. Dotyczy tylko agencji ratingowych wydających ratingi korporacyjne. -
6 Geographical reporting scope Wskazanie, czy sprawozdanie ma zakres globalny. Jeżeli nie, agencja ratingowa wyjaśnia powód tego stanu rzeczy. Obowiązkowe przy pierwszym sprawozdaniu lub w przypadku zmian. Należy dokonać wyboru tagu XML Global/Non global w celu wskazania, czy sprawozdanie ma zakres globalny, czy też nie. W przypadku wyboru zakresu nieglobalnego, obowiązkowe jest wypełnienie podpola, w którym należy wyjaśnić powód.
7 Definition of default Opis definicji niewykonania zobowiązania stosowanej przez agencję ratingową. Obowiązkowe przy pierwszym sprawozdaniu lub w przypadku zmian. -
8 Rating scale identifier Niepowtarzalnie identyfikuje daną skalę ratingową stosowaną przez agencję ratingową. Obowiązkowe, jeżeli skala ratingowa podlega zgłoszeniu lub aktualizacji. -
9 Rating scale validity start date Dzień, w którym skala ratingowa zaczyna obowiązywać (BOP). Odpowiada początkowej dacie obowiązywania okresu sprawozdawczego istniejącego w systemie. Data ta nie może (częściowo) pokrywać się z terminem obowiązywania już zgłoszonej skali obejmującej ten sam zakres. Obowiązkowe

w przypadku podania

"identyfikatora skali

ratingowej".

Format daty ISO 8601 (RRRR-M-MDD).
10 Rating scale validity end date Ostatni dzień obowiązywania skali ratingowej (EOP). Odpowiada końcowej dacie obowiązywania okresu sprawozdawczego istniejącego w systemie. Jeżeli nie jest znana konkretna końcowa data ważności lub jeżeli przypada ona w nieokreślonej przyszłości, zgłasza się ją jako 9999-01-01. Data ta nie może (częściowo) pokrywać się z terminem obowiązywania już zgłoszonej skali obejmującej ten sam zakres. Obowiązkowe

w przypadku podania

"identyfikatora skali

ratingowej".

Format daty ISO 8601 (RRRR-M-MDD).
11 Time horizon Określa horyzont czasowy, którego dotyczy skala ratingowa. Ważna jest kombinacja rodzaju ratingu i horyzontu czasowego. Obowiązkowe

w przypadku podania

"identyfikatora skali

ratingowej".

- "L" w przypadku gdy skala ratingowa dotyczy ratingów

długoterminowych,

- "S" w przypadku gdy skala ratingowa dotyczy ratingów krótkoterminowych.

12 Rating type Określa rodzaj ratingu, którego dotyczy skala ratingowa. Ważna jest kombinacja rodzaju ratingu i horyzontu czasowego. Obowiązkowe

w przypadku podania

"identyfikatora skali

ratingowej".

- "C" w przypadku gdy skala ratingowa dotyczy ratingów korporacyjnych,

- "S" w przypadku gdy skala ratingowa dotyczy ratingów

państwa i finansów publicznych,

- "T" w przypadku gdy skala ratingowa dotyczy ratingów instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji.

13 Rating category label Wyróżnia konkretną kategorię ratingową w ramach skali ratingowej. Obowiązkowe

w przypadku podania

"identyfikatora skali

ratingowej".

-
14 Rating category description Definicja kategorii ratingowej w skali ratingowej. Obowiązkowe

w przypadku podania

"identyfikatora skali

ratingowej".

-
15 Rating category value Miejsce danej kategorii ratingowej w hierarchii skali ratingowej, z uwzględnieniem stopni jako podkategorii. Obowiązkowe

w przypadku podania

"identyfikatora skali

ratingowej".

Porządkowa wartość kategorii ratingowej jest liczbą całkowitą z zakresu od 1 do 20. Wartości kategorii ratingowych muszą być podawane z zachowaniem kolejności. Dla każdego ratingu musi istnieć przynajmniej jedna kategoria ratingowa.
16 Notch label Wyróżnia konkretny stopień w ramach skali ratingowej. Stopnie zapewniają dodatkowy poziom szczegółowości w ramach kategorii ratingowej. Obowiązkowe

w przypadku zgłoszenia

stopnia skali ratingowej.

-
17 Notch description Definicja danego stopnia w ramach skali ratingowej. Obowiązkowe

w przypadku zgłoszenia

stopnia skali ratingowej.

-
18 Notch value Miejsce danego stopnia w hierarchii skali ratingowej. Wartość stopnia to wartość przypisana każdemu ratingowi w celu jego identyfikacji na początku i na końcu każdego okresu. Obowiązkowe

w przypadku zgłoszenia

stopnia skali ratingowej.

Wartość stopnia jest liczbą całkowitą z zakresu od 1 do 99. Wartości te muszą być podawane z zachowaniem kolejności. Liczba stopni w ramach poszczególnych kategorii ratingowych jest nieokreślona.

Tabela 2: Pole stosowane na potrzeby anulowania skali ratingowych

Nr Identyfikator pola Opis Rodzaj Norma
1 Rating scale identifier Identyfikator skali ratingowej, która ma zostać anulowana. Obowiązkowe. -

Tabela 3: Wykaz pól zwierających dane o charakterze technicznym w pliku z danymi jakościowymi

Nr Identyfikator pola Opis Rodzaj Norma
1 Language Określa język pliku. Obowiązkowe. ISO 639-1.
2 CRA unique identifier Kod stosowany wewnętrznie w systemie na potrzeby identyfikacji agencji ratingowej. Musi odpowiadać kodowi identyfikacyjnemu jednostki (BIC) dla agencji ratingowej przesyłającej plik. Obowiązkowe. ISO 9362.
3 Version Wersja standardu XML (XML Schema Definition (XSD)) zastosowana do wygenerowania pliku. Obowiązkowe. Dokładny numer wersji.
4 Creation date Data utworzenia pliku. Obowiązkowe. Format daty ISO 8601 (RRRR-M-MDD).
5 Creation time Czas utworzenia pliku. Podawany według czasu lokalnego dla agencji ratingowej generującej plik i wyrażony jako uniwersalny czas koordynowany (UTC) +/- liczba godzin. Obowiązkowe. Format czasu ISO 8601 (HH:MM:SS).
6 Creation time offset Wskazuje przesunięcie lokalnego czasu utworzenia pliku względem czasu UTC o liczbę godzin HH w przód lub w tył. Odrębne podpole o wartości (+/-) HH, które podlega korekcie w przypadku zmiany czasu na czas letni. Obowiązkowe. -

ZAŁĄCZNIK  II

Wykaz pól w pliku z danymi ratingowymi

Tabela 1: Wykaz pól zawierających dane o charakterze merytorycznym w pliku z danymi ratingowymi
Nr Identyfikator pola Opis Rodzaj Norma
1 Rating identifier Niepowtarzalny identyfikator ratingu, który przez cały czas pozostaje bez zmian. Obowiązkowe. -
2 Rating name Nazwa lub opis ratingu. Identyfikuje ona rating oraz oceniany instrument lub emitenta. Opcjonalne. -
3 Internal instrument identifier Niepowtarzalny kod identyfikujący oceniany instrument finansowy. Przez cały czas pozostaje bez zmian. Obowiązkowe.

Dotyczy tylko ratingów instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji (z wyjątkiem instrumentów emitowanych przez jednostki przeznaczone do dokonywania strukturyzowanych inwestycji (SIV)).

-
4 Standard instrument identifier Międzynarodowy Numer Identyfikacyjny Papierów Wartościowych (ISIN) ocenianego instrumentu. Przez cały czas pozostaje bez zmian. Opcjonalne.

Dotyczy tylko ratingów instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji (z wyjątkiem SIV).

Kod ISO 6166.
5 Internal issuer identifier Niepowtarzalny identyfikator emitenta (lub spółki dominującej emitenta). Przez cały czas pozostaje bez zmian. Obowiązkowe.

Dotyczy tylko ratingów korporacyjnych, ratingów państwa i finansów publicznych oraz ratingów SIV.

-
6 Standard issuer identifier Niepowtarzalny kod identyfikacyjny jednostki (BIC) emitenta. Przez cały czas pozostaje bez zmian. Opcjonalne.

Dotyczy tylko ratingów korporacyjnych, ratingów państwa i finansów publicznych oraz ratingów SIV.

Kod ISO 9362.
7 Rating BOP Wartość stopnia na początku okresu sprawozdawczego. Musi być identyczna z ratingiem EOP dla poprzedniego okresu, z wyjątkiem sytuacji, gdy dokonano zmian w skali ratingowej. Obowiązkowe.

Dotyczy tylko ratingów, które istniały na początku okresu sprawozdawczego.

-
8 Rating EOP Wartość stopnia na koniec okresu sprawozdawczego. Obowiązkowe.

Dotyczy tylko ratingów, które istniały na koniec okresu sprawozdawczego.

-
9 New rating Informuje o wygenerowaniu ratingu po raz pierwszy w trakcie okresu sprawozdawczego. Obowiązkowe. -
10 Withdrawal Informuje o cofnięciu ratingu w trakcie okresu sprawozdawczego. Po cofnięciu ratingu, rating ten nie jest już zgłaszany w kolejnych okresach sprawozdawczych. Obowiązkowe, jeżeli w trakcie okresu sprawozdawczego cofnięto rating. -
11 Withdrawal reason Powód, dla którego zgłoszono "cofnięcie". Obowiązkowe, jeżeli zgłoszono "cofnięcie". - "1" w przypadku niepoprawnych lub niewystarczających informacji na temat emitenta/emisji,

- "2" w przypadku upadłości ocenianego podmiotu lub restrukturyzacji zadłużenia,

- "3" w przypadku reorganizacji ocenianego podmiotu, w tym połączenia lub przejęcia ocenianego podmiotu,

- "4" w przypadku upływu terminu wymagalności zobowiązania dłużnego,

- "5" w przypadku automatycznego unieważnienia ratingu z powodu modelu biznesowego agencji ratingowej,

- "6" w przypadku końca obowiązywania ratingu z innych powodów.

12 Default Informuje, czy w danym okresie sprawozdawczym ocenianego emitenta lub oceniany instrument cechowało niewykonanie zobowiązania, zgodnie z art. 9 ust. 2. Obowiązkowe. -
13 Solicited/

Unsolicited

Rating kredytowy uznaje się za niezamówiony, jeżeli procedura nadania ratingu nie została zainicjowana na wniosek emitenta lub ocenianego podmiotu. Rating kredytowy uznaje się za zamówiony, jeżeli procedura nadania ratingu została zainicjowana przez emitenta, oceniany podmiot lub jego przedstawiciela. Obowiązkowe. - "S" w przypadku ratingu zamówionego,

- "U" w przypadku ratingu niezamówionego,

- "N" w przypadku gdy informacja ta nie jest dostępna dla okresów sprawozdawczych sprzed 7 września 2010 r.

14 Location of the issuance of the rating Określa, przez kogo rating został wystawiony. Obowiązkowe. - "I" w przypadku gdy rating został wystawiony w UE przez agencję ratingową zarejestrowaną zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1060/2009,

- "E" w przypadku gdy rating został zatwierdzony zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1060/2009,

- "T" w przypadku gdy rating został wystawiony przez certyfikowaną agencję ratingową zgodnie z art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1060/2009 z późn. zm.,

- "N" w przypadku gdy informacja ta nie jest dostępna dla okresów sprawozdawczych sprzed 7 września 2010 r.,

- "O" we wszystkich innych przypadkach.

15 Time horizon Określa, czy rating jest krótko- czy długoterminowy. Przez cały czas pozostaje bez zmian. Obowiązkowe. - "S" jeżeli rating jest krótkoterminowy,

- "L" jeżeli rating jest długoterminowy.

16 Rating type Określa, czy dany rating jest ratingiem korporacyjnym, ratingiem państwa i finansów publicznych, czy też ratingiem instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji. Przez cały czas pozostaje bez zmian. Obowiązkowe. - "C" w przypadku ratingu korporacyjnego,

- "S" w przypadku ratingu państwa i finansów publicznych,

- "T" w przypadku ratingu instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji.

17 Country Kod państwa ocenianego emitenta/instrumentu Obowiązkowe. ISO 3166-1. Dla oznaczenia kategorii "międzynarodowy" stosuje się kod "ZZ".
18 Industry Segment branży emitenta. Obowiązkowe.

Dotyczy ratingów korporacyjnych.

- "FI" w przypadku instytucji finansowej, w tym instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych,

- "IN" w przypadku zakładów ubezpieczeń,

- "CO" w przypadku emitenta korporacyjnego nieuznawanego za instytucję finansową lub zakład ubezpieczeń.

19 Sector Określa podkategorie ratingów państwa i finansów publicznych. Obowiązkowe.

Dotyczy ratingów państwa i finansów publicznych.

- "FC" dla ratingu obligacji państwowych w walucie obcej,

- "SL" dla ratingu obligacji państwowych w walucie krajowej,

- "SM" dla ratingu jednostek państwowych niższego szczebla lub ratingu gmin,

- "SO" dla ratingu organizacji ponadnarodowych,

- "PE" dla ratingu podmiotów publicznych.

20 Asset class Określa główne klasy aktywów dla ratingów instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji. Obowiązkowe.

Dotyczy ratingów instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji.

- "ABS" dla papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami,

- "RMBS" dla papierów wartościowych zabezpieczonych spłatami mieszkaniowych kredytów hipotecznych,

- "CMBS" dla papierów wartościowych zabezpieczonych spłatami kredytów hipotecznych na nieruchomości komercyjne,

- "CDO" dla instrumentów typu CDO,

- "ABCP" dla papierów dłużnych przedsiębiorstw zabezpieczonych aktywami,

- "OTH" we wszystkich innych przypadkach.

21 Subasset Określa podklasy aktywów dla ratingów ABS, RMBS i CDO. Obowiązkowe.

Dotyczy określonych klas aktywów dla ratingów instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji.

Dla ABS:

- "CCS" dla papierów wartościowych zabezpieczonych wierzytelnościami związanymi z zadłużeniem na kartach kredytowych,

- "ALB" dla papierów wartościowych zabezpieczonych spłatami kredytów na zakup samochodów,

- "OTH" dla ABS innego rodzaju.

Dla RMBS:

- "HEL" dla pożyczek hipotecznych,

- "PRR" dla RMBS najwyższej jakości;

- "NPR" dla RMBS pośledniej jakości.

Dla CDO:

- "CFH" dla instrumentów typu CDO/CLO opartych na przepływach pieniężnych lub hybrydowych instrumentów typu CDO/CLO,

- "SDO" dla syntetycznych instrumentów typu CDO/ CLO,

- "MVO" dla instrumentów typu CDO opartych na wartości rynkowej.

22 Vintage year Określa rok, w którym wyemitowano oceniany instrument. Przez cały czas pozostaje bez zmian. Obowiązkowe. Dotyczy ratingów instrumentów finansowych będących wynikiem sekurytyzacji. -
23 Responsible CRA unique identifier Kod identyfikacyjny jednostki (BIC) podmiotu odpowiedzialnego za rating, tzn. w przypadku:

- ratingu wystawionego w UE - kod BIC agencji ratingowej zarejestrowanej zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1060/2009, która wystawiła rating,

- ratingu zatwierdzonego - kod BIC agencji ratingowej zarejestrowanej zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1060/2009, która zatwierdziła rating,

- ratingu wystawionego przez agencję ratingową certyfikowaną zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1060/2009 - kod BIC podmiotu certyfikowanego,

- ratingu wystawionego w państwie trzecim, który nie został zatwierdzony przez agencję ratingową zarejestrowaną zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1060/2009 - kod BIC agencji ratingowej z państwa trzeciego, która wystawiła rating.

Obowiązkowe. ISO 9362.
24 Historical reporting period of the rating Identyfikuje miniony okres sprawozdawczy. Należy stosować w przypadku zgłoszenia ratingu dla opublikowanego okresu w celu korekty błędów rzeczowych. Opcjonalne. Format daty ISO 8601 (RRRR-M-MDD).
25 Reason for historical rating reporting Powód zgłoszenia ratingu za uprzednio zgłoszony okres. Obowiązkowe, jeżeli zgłoszono "historyczny okres sprawozdawczy dla ratingu". -

Tabela 2: Wykaz pól stosowanych na potrzeby anulowania danych ratingowych

Nr Identyfikator pola Opis Rodzaj Norma
1 Rating identifier Oznaczenie dotychczasowego identyfikatora ratingu, który ma zostać anulowany. Obowiązkowe. -
2 Reason for

Historic Cancellation

Powód anulowania ratingu za wszystkie uprzednio zgłoszone okresy. Opcjonalne.

Obowiązkowe w przypadku całkowitego anulowania ratingu (anulowania ratingu za wszystkie okresy).

-

Tabela 3: Wykaz pól zawierających dane o charakterze technicznym w pliku z danymi ratingowymi

Nr Identyfikator pola Opis Rodzaj Norma
1 Language Określa język pliku. Obowiązkowe. ISO 639-1.
2 CRA unique identifier Kod stosowany wewnętrznie w systemie na potrzeby identyfikacji agencji ratingowej. Musi odpowiadać kodowi identyfikacyjnemu jednostki (BIC) dla agencji ratingowej przesyłającej plik. Obowiązkowe. ISO 9362.
3 Version Wersja standardu XML (XML Schema Definition (XSD)) zastosowana do wygenerowania pliku. Obowiązkowe. Dokładny numer wersji.
4 Creation date Data utworzenia pliku. Obowiązkowe. Format daty ISO 8601 (RRRR-MM-DD).
5 Creation time Czas utworzenia pliku. Podawany według czasu lokalnego dla agencji ratingowej generującej plik i wyrażony jako uniwersalny czas koordynowany (UTC) +/- liczba godzin. Obowiązkowe. Format czasu ISO 8601 (HH:MM:SS).
6 Creation time offset Wskazuje przesunięcie lokalnego czasu utworzenia pliku względem czasu UTC o liczbę godzin HH w przód lub w tył. Odrębne podpole o wartości (+/-) HH, które podlega korekcie w przypadku zmiany czasu na czas letni. Obowiązkowe. -
7 Reporting period Określa okres sprawozdawczy, którego dotyczy plik. Odpowiada początkowej dacie tego okresu. Obowiązkowe. Format daty ISO 8601 (RRRR-MM-DD) dla daty BOP.
8 Number of records Łączna liczba rekordów w pliku zawierających ratingi, w tym zgłoszenia ratingów i informacje o ich anulowaniu. Obowiązkowe. -

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.140.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 448/2012 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1060/2009 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących prezentacji informacji, które agencje ratingowe udostępniają w centralnym repozytorium utworzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych
Data aktu: 21/03/2012
Data ogłoszenia: 30/05/2012
Data wejścia w życie: 19/06/2012