Decyzja wykonawcza 2012/194/UE zmieniająca decyzję 2008/961/WE w sprawie stosowania przez emitentów papierów wartościowych z krajów trzecich krajowych standardów rachunkowości określonych krajów trzecich oraz międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej do celów sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 11 kwietnia 2012 r.
zmieniająca decyzję 2008/961/WE w sprawie stosowania przez emitentów papierów wartościowych z krajów trzecich krajowych standardów rachunkowości określonych krajów trzecich oraz międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej do celów sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych

(notyfikowana jako dokument nr C(2012) 2256)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/194/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 kwietnia 2012 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europej-skiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym oraz zmieniającą dyrektywę 2001/34/WE(1), w szczególności jej art. 23 ust. 4 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 23 dyrektywy 2004/109/WE emitenci z krajów trzecich mogą zostać zwolnieni z wymogu sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej (MSSF) przyjętymi w Unii, jeżeli ogólnie przyjęte zasady rachunkowości danego kraju trzeciego ustanawiają równorzędne wymogi. Celem oceny równoważności ogólnie przyjętych zasad rachunkowości kraju trzeciego z przyjętymi MSSF, rozporządzenie Komisji (WE) nr 1569/2007(2) ustanawia definicję równoważności i mechanizm określania równoważności ogólnie przyjętych zasad rachunkowości kraju trzeciego.

(2) Należy ocenić wysiłki państw, które podjęły działania w celu zharmonizowania swoich standardów rachunkowości z MSSF lub przyjęcia MSSF. W związku z powyższym rozporządzenie (WE) nr 1569/2007 zostało zmienione w celu przedłużenia okresu czasowej równoważności do dnia 31 grudnia 2014 r.

(3) Na mocy decyzji Komisji 2008/961/WE(3) emitenci z krajów trzecich mogą od dnia 1 stycznia 2009 r. sporządzać skonsolidowane sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF. Zgodnie z powyższą decyzją w okresie poprzedzającym lata finansowe rozpoczynające się w dniu 1 stycznia 2012 r. lub później emitenci z krajów trzecich mogą sporządzać roczne i półroczne skonsolidowane sprawozdania finansowe zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości Chińskiej Republiki Ludowej, Kanady, Republiki Korei lub Republiki Indii.

(4) W czerwcu 2010 r. Komisja wystąpiła z wnioskiem do ówczesnego Komitetu Europejskich Organów Nadzoru nad Rynkiem Papierów Wartościowych (CESR), zastąpionego przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (EUNGiPW) zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE(4), o dokonanie oceny technicznej i przedstawienie aktualnych informacji na temat postępów w przejściu do stosowania MSSF w Chinach, Kanadzie, Korei Południowej i Indiach. Komisja w pełni uwzględniła sprawozdanie przedstawione przez CESR w listopadzie 2010 r. oraz zaktualizowane informacje w sprawie Chin i Indii otrzymane od EUNGiPW w maju 2011 r. w następstwie weryfikacji na miejscu przeprowadzonej przez powyższy organ w styczniu 2011 r.

(5) W kwietniu 2010 r. ministerstwo finansów Chin opublikowało "Plan postępującej harmonizacji standardów rachunkowości dla przedsiębiorstw z MSSF", w którym potwierdzono zobowiązanie Chin do kontynuowania procesu harmonizacji z MSSF. Według stanu na październik 2010 r. wszelkie aktualne standardy i interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) włączono do chińskich standardów rachunkowości dla przedsiębiorstw. Poziom harmonizacji został uznany przez EUNGiPW za satysfakcjonujący i emitenci z Unii, którzy sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF, zostali zwolnieni z wymogów uzgadniania sprawozdań finansowych. W związku z powyższym właściwe jest uznanie od dnia 1 stycznia 2012 r. chińskich standardów rachunkowości dla przedsiębiorstw za równoważne z przyjętymi MSSF.

(6) W styczniu 2006 r. Kanadyjska Rada Standardów Rachunkowości publicznie zobowiązała się do przyjęcia MSSF do dnia 31 grudnia 2011 r. Zatwierdziła ona włączenie od 2011 r. MSSF do podręcznika Kanadyjskiego Instytutu Biegłych Księgowych jako kanadyjskich ogólnie przyjętych zasad rachunkowości dla wszystkich publicznie rozliczanych przedsiębiorstw nastawionych na osiąganie zysku. W związku z powyższym właściwe jest uznanie od dnia 1 stycznia 2012 r. kanadyjskich ogólnie przyjętych zasad rachunkowości za równoważne z przyjętymi MSSF.

(7) W marcu 2007 r. Koreańska Komisja Nadzoru Finansowego oraz Koreański Instytut Rachunkowości publicznie zobowiązały się do przyjęcia MSSF do dnia 31 grudnia 2011 r. Koreańska Rada Standardów Rachunkowości przyjęła MSSF jako koreańskie standardy sprawozdawczości finansowej (K-MSSF). K-MSSF są identyczne z MSSF opublikowanymi przez RMSR i od 2011 r. ich stosowania wymaga się od wszystkich spółek giełdowych w Korei Południowej. Nienotowane instytucje finansowe i spółki będące własnością państwa również są zobowiązane do stosowania K-MSSF. Inne przedsiębiorstwa nienotowane na giełdzie mogą się na to zdecydować. W związku z powyższym właściwe jest uznanie od dnia 1 stycznia 2012 r. południowokoreańskich ogólnie przyjętych zasad rachunkowości za równoważne z przyjętymi MSSF.

(8) W lipcu 2007 r. rząd indyjski oraz Instytut Biegłych Księgowych Indii publicznie zobowiązali się do przyjęcia MSSF do dnia 31 grudnia 2011 r. Celem była pełna zgodność indyjskich ogólnie przyjętych zasad rachunkowości z MSSF na koniec programu. W następstwie weryfikacji na miejscu przeprowadzonej w styczniu 2011 r. EUNGiPW stwierdził, że indyjskie standardy rachunkowości w wielu miejscach różnią się od MSSF. Istnieją wątpliwości co do harmonogramu wdrażania systemu sprawozdawczości zgodnego z MSSF.

(9) W związku z powyższym należy przedłużyć okres przejściowy o nie więcej niż trzy lata do dnia 31 grudnia 2014 r. w celu zezwolenia emitentom z krajów trzecich na sporządzenie w Unii rocznych i półrocznych sprawozdań finansowych zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości Indii.

(10) Ponieważ okres przejściowy, w którym zgodnie z decyzją 2008/961/WE uznawano równoważność chińskich, kanadyjskich, południowokoreańskich i indyjskich ogólnie przyjętych zasad rachunkowości, zakończył się dnia 31 grudnia 2011 r., ze względów pewności prawa niniejszą decyzję powinno stosować się od dnia 1 stycznia 2012 r.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2008/961/WE.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Europejskiego Komitetu Papierów Wartościowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 1 decyzji 2008/961/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Od dnia 1 stycznia 2012 r. następujące standardy są uznawane za równoważne MSSF przyjętym zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 w odniesieniu do rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych i półrocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych:

a) ogólnie przyjęte zasady rachunkowości obowiązujące w Chińskiej Republice Ludowej;

b) ogólnie przyjęte zasady rachunkowości obowiązujące w Kanadzie;

c) ogólnie przyjęte zasady rachunkowości obowiązujące w Republice Korei.";

2)
dodaje się akapit trzeci w brzmieniu:

"Emitenci z krajów trzecich mogą sporządzać roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe i półroczne skonsolidowane sprawozdania finansowe za lata finansowe rozpoczynające się przed dniem 1 stycznia 2015 r. zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości obowiązującymi w Republice Indii.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 kwietnia 2012 r.

W imieniu Komisji

Michel BARNIER

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 390 z 31.12.2004, s. 38.

(2) Dz.U. L 340 z 22.12.2007, s. 66.

(3) Dz.U. L 340 z 19.12.2008, s. 112.

(4) Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.103.49

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2012/194/UE zmieniająca decyzję 2008/961/WE w sprawie stosowania przez emitentów papierów wartościowych z krajów trzecich krajowych standardów rachunkowości określonych krajów trzecich oraz międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej do celów sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych
Data aktu: 11/04/2012
Data ogłoszenia: 13/04/2012
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 01/01/2012