uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(1), w szczególności jego art. 19 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 338/97 zawiera wykazy gatunków zwierząt i roślin objętych ograniczeniem lub kontrolą handlu. Wykazy te obejmują wykazy wymienione w załącznikach do Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwanej dalej "konwencją CITES".
(2) Na wniosek Chin do załącznika III konwencji CITES dodano następujące gatunki: Corallium elatius, Corallium japonicum, Corallium konjoi oraz Corallium secundum.
(3) Gatunki Crax daubentoni, Crax globulosa, Crax rubra, Ortalis vetula, Pauxi pauxi, Penelopina nigra, Arborophila campbelli, Arborophila charltonii, Lophura erythrophthalma, Lophura ignita, Semnornis ramphastinus, Baillonius bailloni, Pteroglossus castanotis, Ramphastos dicolorus i Selenidera maculirostris, które obecnie są wymienione w załączniku B załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97, nie są w chwili obecnej przedmiotem handlu międzynarodowego w stopniu, który mógłby zagrażać ich przetrwaniu, ale zostały włączone do załącznika III do konwencji CITES na wniosek Kolumbii, Kostaryki, Gwatemali, Hondurasu, Malezji i Argentyny, wobec czego powinny zostać przeniesione z załącznika B do załącznika C w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(4) Gatunki Phyllomedusa sauvagii, Leptodactylus laticeps, Limnonectes macrodon, Rana shqiperica, Ranodon sibiricus, Bolitoglossa dofleini, Cynops ensicauda, Echinotriton andersoni, Pachytriton labiatus, Paramesotriton spp., Salamandra algira i Tylototriton spp., które obecnie nie są wymienione w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 338/97, są przywożone do Wspólnoty w ilościach uzasadniających monitorowanie. Gatunki te powinny zatem zostać włączone do załącznika D załącznika do rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(5) Na czternastym spotkaniu Konferencji Stron Konwencji CITES w czerwcu 2007 r. przyjęto nowe odesłania do nomenklatury zwierząt. Stwierdzono pewne niespójności pomiędzy załącznikami do konwencji CITES a nazwami naukowymi zawartymi w tych odesłaniach do nomenklatury, dotyczące gatunków Asarcornis scutulata oraz Pezoporus occidentalis, rodzin Rheobatrachidae i Phasianidae oraz rzędu SCANDENTIA. W związku z tym, że niespójności te występują również w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 338/97, należy odpowiednio dostosować ten załącznik.
(6) Z uwagi na zakres zmian, a także w celu zapewnienia przejrzystości należy zastąpić załącznik do rozporządzenia (WE) nr 338/97 w całości.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą ustanowionego na podstawie art. 18 rozporządzenia (WE) nr 338/97,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZADZENIE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 14 maja 2009 r.
W imieniu Komisji | |
Stavros DIMAS | |
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 61 z 3.3.1997, s. 1.
-zmieniony przez sprostowanie z dnia 5 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.139.35). Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez sprostowanie z dnia 7 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.176.27). Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2009.123.3 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie 407/2009 zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi |
Data aktu: | 14/05/2009 |
Data ogłoszenia: | 19/05/2009 |
Data wejścia w życie: | 22/05/2009 |