Decyzja 2004/827/WE upoważniająca do wprowadzenia przejściowego odstępstwa od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do przywozu gleby pochodzącej z Australii

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 listopada 2004 r.
upoważniająca do wprowadzenia przejściowego odstępstwa od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do przywozu gleby pochodzącej z Australii

(notyfikowana jako dokument nr K(2004) 4449)

(2004/827/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 grudnia 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzeniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 15 ust. 1,

uwzględniając wniosek złożony przez Australię,

a także mając na uwadze co następuje:

(1) Na mocy dyrektywy 2000/29/WE gleba pochodząca z niektórych państw trzecich co do zasady nie może być wprowadzana do Wspólnoty.

(2) Australia wystąpiła o zgodę na wywóz do Wspólnoty małej ilości gleby pochodzącej z Australii, przeznaczonej do złożenia w celach obrzędowych na grobie obywatela australijskiego pochowanego w Belgii.

(3) Wspomniana gleba poddana zostanie odpowiedniej obróbce przed opuszczeniem Australii i zaopatrzona w stosowne urzędowe zaświadczenie wydane przez władze australijskie.

(4) Komisja uważa, że nie występuje ryzyko rozprzestrzenienia się organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych jeżeli gleba poddana jest obróbce zaproponownej przez Australię.

(5) Z tego względu Państwa Członkowskie powinny na ograniczony okres być upoważnione do wprowadzenia odstępstwa w celu umożliwienia przywozu małych ilości gleby, z zastrzeżeniem szczególnych warunków jej obróbki.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ.

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się Państwa Członkowskie do wprowadzenia odstępstwa od art. 4 ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE w odniesieniu do zakazów określonych w części A pkt 14 załącznika III do tej dyrektywy w stosunku do gleby pochodzącej z Australii.

Aby kwalifikować się do odstępstwa, gleba podlega specjalnym warunkom przewidzianym w załączniku, musi być wprowadzona do Wspólnoty między dniem 20 listopada 2004 r. a dniem 31 stycznia 2005 r. oraz być przeznaczona do celów obrzędowych.

Niniejsze upoważnienie pozostaje bez uszczerbku dla wszelkich dalszych upoważnień lub procedur, które mogą być wymagane zgodnie z innymi ustawodawstwami.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie, które udzielają zezwolenia na odstępstwo na podstawie niniejszej decyzji, przedstawią Komisji stosowne sprawozdanie przed dniem 1 marca 2005 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 listopada 2004 r.

W imieniu Komisji,
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2004/102/WE (Dz.U. L 309 z 6.10.2004, str. 9).

ZAŁĄCZNIK

Specjalne warunki mające zastosowanie do gleby pochodzącej z Australii korzystającej z odstępstwa przewidzianego w art. 1 niniejszej decyzji.

1) Gleba jest:

a) ogrzewana w gorącym powietrzu w temperaturze nie niższej niż 121oC w czasie nie krótszym niż 2 godziny z chwilą osiągnięcia temperatury rdzenia, lub,

b) napromieniowana promieniami gamma dawką w wysokości 50 kGray (5 mrad).

2) Do gleby dołączone jest świadectwo fitosanitarne wydane w Australii zgodnie z załącznikiem VII dyrektywy 2000/29/WE. Świadectwo w rubryce "Dodatkowa deklaracja" zawiera adnotację "Niniejsza przesyłka spełnia warunki określone w decyzji Komisji 2004/.../WE".

3) Przed wprowadzeniem do Wspólnoty importer oficjalnie informuje właściwe organy w Państwie Członkowskim, w którym dokonuje się wprowadzenia, o:

a) ilości gleby,

b) pochodzeniu gleby,

c) przewidywanej dacie wprowadzenia,

d) miejscu przeznaczenia gleby,

4) Gleba przeznaczona jest wyłącznie do lokalizacji, która była zgłoszona właściwym organom zgodnie z pkt. 3 lit. d).

W przypadku gdy miejsce przeznaczenia położone jest w innym Państwie Członkowskim niż to, w którym glebę wprowadza się do Wspólnoty, właściwe organy Państwa Członkowskiego, w którym następuje wwóz, z chwilą otrzymania wspomnianej powyżej uprzedniej notyfikacji od importera powiadomią właściwe organy Państwa Członkowskiego przeznaczenia o zamierzonej lokalizacji gleby.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.358.33

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/827/WE upoważniająca do wprowadzenia przejściowego odstępstwa od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do przywozu gleby pochodzącej z Australii
Data aktu: 29/11/2004
Data ogłoszenia: 03/12/2004
Data wejścia w życie: 01/01/1970