Rozporządzenie 1475/2003 w sprawie ochrony głębokowodnych raf koralowych przed skutkami połowów włokiem na obszarze północno-zachodniej Szkocji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1475/2003
z dnia 20 sierpnia 2003 r.
w sprawie ochrony głębokowodnych raf koralowych przed skutkami połowów włokiem na obszarze północno-zachodniej Szkocji *

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa(1), w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2371/2002, wspólna polityka rybołówstwa ma na celu stosowanie podejścia ostrożnościowego w przyjmowaniu środków mających na celu zminimalizowanie wpływu działalności połowowej na ekosystemy morskie.

(2) Zgodnie z ostatnimi sprawozdaniami naukowymi, w szczególności sprawozdaniami Międzynarodowej Rady Badań Morza, skupisko koralowców głębokowodnych (Lophelia pertusa) odkryto i zaznaczono na obszarze północno-zachodniej Szkocji podlegającej jurysdykcji Zjednoczonego Królestwa. Wydaje się, iż skupiska te, znane pod nazwą "Darwin Mounds", są dobrze chronione, ale wykazują oznaki zniszczenia w związku z dokonywaniem połowów włokiem.

(3) Sprawozdania naukowe wykazują, że takie skupiska stanowią siedliska istotnych i niezwykle zróżnicowanych zbiorowisk biologicznych. Siedliska te są ogólnie uznawane za wymagające priorytetowej ochrony. W szczególności, Konwencja o ochronie środowiska morskiego północnowschodniego Atlantyku (Konwencja OSPAR) spowodowała w ostatnim czasie włączenie głębokowodnych raf koralowych do wykazu siedlisk zagrożonych.

(4) Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory(2), ostatnio zmieniona dyrektywą 97/62/WE(3), włącza rafy do siedlisk przyrodniczych objętych interesem Wspólnoty, których ochrona wymaga wyznaczenia specjalnych obszarów ochrony. Zjednoczone Królestwo formalnie wyraziło swój zamiar uznania "Darwin Mounds" za specjalny obszar ochrony mając na względzie ochronę tego typu siedliska w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z tej dyrektywy.

(5) Zjednoczone Królestwo zwróciło Komisji uwagę na fakt, że niektóre trawlery, przemieszczając ławice ryb wód głębinowych, mogą się skupiać w obszarze "Darwin Mounds" i wyrządzać nieodwracalne szkody tym siedliskom głębokowodnym.

(6) Dlatego też, na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2371/2002, Zjednoczone Królestwo wnioskowało o przyjęcie środków doraźnych w celu wprowadzenia zakazu wykorzystywania włoków dennych w obrębie wspomnianych powyżej skupisk koralowców. Zjednoczone Królestwo przekazało swój wniosek pozostałym Państwom Członkowskim, które w wyznaczonym terminie nie przesłały Komisji jakichkolwiek uwag.

(7) W świetle dowodów przedstawionych przez Zjednoczone Królestwo należy zauważyć, iż ochrona przedmiotowego siedliska jest poważnie zagrożona i wymagane jest podjęcie natychmiastowego działania. W najbliższych miesiącach istotna działalność połowowa z wykorzystaniem włoków dennych byłaby kontynuowana w przedmiotowym obszarze zanim jakiekolwiek środki mogłyby być przyjęte przez Radę; dlatego też, na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2371/2002, za właściwe uznaje się natychmiastowe wprowadzenie zakazu wykorzystywania włoków dennych w obrębie wspominanych powyżej skupisk koralowców w drodze środków doraźnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Statkom zakazuje się używania włoków dennych lub podobnych sieci ciągnionych, pracujących w zetknięciu z dnem morskim w obszarze ograniczonym przez linię łączącą następujące współrzędne:

Szerokość geograficzna

59o 54' N

Długość geograficzna 7o 39' W

Szerokość geograficzna

59o 54' N

Długość geograficzna 6o 47' W

Szerokość geograficzna

59o 37' N

Długość geograficzna 6o 47' W

Szerokość geograficzna

59o 37' N

Długość geograficzna 7o 39' W

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się przez okres sześciu miesięcy.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 sierpnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 358 z 31.12.2002, str. 59.

(2) Dz.U. L 206 z 22.7.1992, str. 7.

(3) Dz.U. L 305 z 8.11.1997, str. 42.

* Z dniem 18 lutego 2004 r. stosowanie nin. rozporządzenia zostało przedłużone do dnia 22 sierpnia 2004 r. zgodnie z art. 1 rozporządzenia nr 263/2004 z dnia 16 lutego 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.46.11).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.211.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1475/2003 w sprawie ochrony głębokowodnych raf koralowych przed skutkami połowów włokiem na obszarze północno-zachodniej Szkocji
Data aktu: 20/08/2003
Data ogłoszenia: 21/08/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/08/2003