Decyzja 2002/908/WE zmieniająca decyzję 93/402/EWG w zakresie przywozu świeżego mięsa z Brazylii

DECYZJA KOMISJI
z dnia 15 listopada 2002 r.
zmieniająca decyzję 93/402/EWG w zakresie przywozu świeżego mięsa z Brazylii

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 4493)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/908/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 16 listopada 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich(1), w szczególności jej art. 22 ust. 1,

uwzględniając dyrektywę Rady 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. w sprawie problemów zdrowotnych i inspekcji weterynaryjnej przed przywozem z państw trzecich bydła, owiec i kóz oraz trzody chlewnej, świeżego mięsa i produktów mięsnych(2), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (EWG) nr 1452/2001(3), w szczególności jej art. 14 ust. 3 i art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 93/402/EWG z dnia 10 czerwca 1993 r. dotycząca warunków zdrowotnych zwierząt i świadectw weterynaryjnych przy przywozie świeżego mięsa z państw Ameryki Południowej(4), ostatnio zmieniona decyzją 2002/793/WE(5), stosuje się do Argentyny, Brazylii, Chile, Kolumbii, Paragwaju i Urugwaju.

(2) Komisja została poinformowana przez władze weterynaryjne Paragwaju o ognisku pryszczycy zlokalizowanym poza obszarem, z którego jest dopuszczony wywóz do UE, a znajdującym się w pobliżu granicy z Brazylią.

(3) Część rejonu objętego nadzorem w związku z ogniskiem choroby znajduje się na terytorium Brazylii.

(4) Władze weterynaryjne Brazylii niezwłocznie wprowadziły środki mające na celu niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się choroby na terytorium Brazylii, przewidując w szczególności szczepienia i kontrolę przemieszczeń zwierząt w 16 gminach położonych w obszarze przygranicznym.

(5) W związku z potencjalnym zagrożeniem chorobą w obszarze przygranicznym oraz działaniem podjętym przez właściwe władze weterynaryjne Brazylii, powinien zostać zawieszony na zasadzie regionalnej przywóz do UE odkostnionego i dojrzałego mięsa wołowego pochodzącego z gmin, o których mowa. Jednakże partie mięsa wyprodukowanego przed dniem 31 października 2002 r. powinny nadal być dopuszczone.

(6) W związku z tym dyrektywa 93/402/EWG powinna zostać odpowiednio zmieniona.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 93/402/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) Załącznik I zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku I do niniejszej decyzji.

2) Załącznik II zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku II do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie zmienią środki, które stosują do przywozu, w taki sposób, by były one zgodne z niniejszą decyzją i niezwłocznie właściwie rozpowszechnią informację o przyjęciu tych środków oraz poinformują o tym Komisję.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostanie poddana przeglądowi w ciągu dwóch miesięcy.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 listopada 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 24 z 31.1.1998, str. 9.

(2) Dz.U. L 302 z 31.12.1972, str. 28.

(3) Dz.U. L 198 z 21.7.2001, str. 11.

(4) Dz.U. L 179 z 22.7.1993, str. 11.

(5) Dz.U. L 276 z 12.10.2002, str. 62.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK I

Opis terytoriów Ameryki Południowej, ustanowiony do celów wydawania świadectw zdrowia zwierząt
Państwo Terytorium Opis terytorium
Kod Wersja
Argentyna AR 01/2001 Cały kraj
AR-1 04/2002 Prowincje Buenos Aires, Catamarca, Chaco, Córdoba, Corrientes, Entre Ríos, Formosa, Jujuy, La Pampa, La Rioja, Mendoza, Misiones, Neuquen, Rio Negro, Salta, San Juan, San Luis, Santa Fe, Santiago del Estero oraz Tucuman.
AR-3 01/2002 Chubut, Santa Cruz i Tierra del Fuego
Brazylia BR 01/93 Cały kraj
BR-1 02/2001 Stany: Rio Grande do Sul; Parana, Minas Gerais (z wyłączeniem regionalnych delegatur Oliveira, Passos, São Concaio de Sapucai, Setelagoas i Bambuí), São Paulo, Espirito Santo, Mato Grosso do Sul (z wyłączeniem gmin Sete Quedas, Sonora, Aquidauana, Bodoquena, Bonito, Caracol, Coxim, Jardim, Ladano, Miranda, Pedro Gomes, Porto Murtinho, Rio Negro, Rio Verde of Mato Grosso oraz Corumba), Santa Catarina Goias oraz oddziały regionalne Cuiaba (z wyłączeniem gmin San Antonio de Leverger, Nossa Senhora do Livramento, Focone i Barão de Melgaço), Caceres (z wyłączeniem gminy Caceres) Lucas do Rio Verde, Rondonopolis (z wyłączeniem gminy Itiquiora), Barra do Garças i Barra do Bugres w Mato Grosso
BR-2 01/2002 Mato Grosso do Sul gmina Sete Quedas
Chile CL 01/93 Cały kraj
Kolumbia CO 01/93 Cały kraj
CO-1 01/93 Strefa wyznaczona następującymi liniami granicznymi: od punktu, w którym rzeka Murri wpływa do rzeki Atrato, w dół rzeki Atrato do miejsca, w którym wpływa ona do Oceanu Atlantyckiego, od tego punktu wzdłuż wybrzeża Atlantyku do granicy z Panamą w Cabo Tiburón; od tego punktu do Oceanu Spokojnego, wzdłuż granicy kolumbijsko-panamskiej, od tego punktu. do ujścia rzeki Valle, wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego oraz od tego punktu wzdłuż linii prostej do punktu, w którym rzeka Murri wpływa do rzeki Atrato
CO-2 01/93 Gminy Arboletas, Necocli, San Pedro de Uraba, Turbo, Apartado, Chigorodo, Mutata, Dabeiba, Uramita, Murindo, Riosucio (prawy brzeg rzeki Atrato) i Frontino.
CO-3 01/93 Strefa wyznaczona następującymi liniami granicznymi od ujścia rzeki Sinu do Oceanu Atlantyckiego, w górę rzeki Sinu do jej górnego biegu Alto Paramillo, z tego punktu do Puerto Rey nad Oceanem Atlantyckim, wzdłuż granicy departamentów Antiquis i Cordoba, oraz z tego punktu do ujścia rzeki Sinu wzdłuż wybrzeża Atlantyku.
Paragwaj PY 01/93 Cały kraj
PY-1 01/02 Obszary Chaco central i San Pedro
Urugwaj UY 01/2001 Cały kraj"
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK II

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024