Rozporządzenie 3690/93 ustanawiające wspólnotowy system ustalający zasady dotyczące minimum informacji, jakie mają być zawarte w licencjach połowowych

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 3690/93
z dnia 20 grudnia 1993 r.
ustanawiające wspólnotowy system ustalający zasady dotyczące minimum informacji, jakie mają być zawarte w licencjach połowowych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

aby przyczynić się do poprawienia rozporządzenia dotyczącego, ze względu na wykorzystanie i jego przejrzystość, art. 5 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3760/92 z dnia 20 grudnia 1992 r. ustanawiającego wspólnotowy system rybołówstwa i akwakultury(3), przewiduje wprowadzenie ogólnego wspólnotowego systemu licencji połowowych;

rozporządzenie Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiające system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa(4) zawiera, między innymi, zasady nadzorowania środkami ochrony i gospodarowania zasobami; ramy te wymagają uzupełnienia;

wspólnotowy system powinien określać zasady dotyczące minimum informacji, jakie mają być zawarte w licencjach połowowych w odniesieniu do każdego statku rybackiego pływającego pod banderą Państwa Członkowskiego;

dlatego konieczne jest, aby licencje połowowe dostarczały informacji o cechach indentyfikacyjnych oraz parametrach technicznych statków rybackich;

informacje zawarte w licencjach połowowych powinny być zgodne z parametrami ustanowionymi w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2930/86 z dnia 22 września 1986 r. określające parametry statków rybackich(5), a także być zgodne ze szczegółowymi zasadami określonymi w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 1381/87 z dnia 20 maja 1987 r. ustanawiającym szczególne zasady dotyczące oznakowania i dokumentacji statków rybackich(6); informacje te powinny być zgodne z informacjami dostarczanymi stosownie do przepisów rozporządzenia Komisji (EWG) nr 163/89 z dnia 24 stycznia 1989 r. dotyczącego rejestru statków rybackich Wspólnoty(7);

należy ustanowić przepisy pozwalające Państwom Członkowskim na podejmowanie środków umożliwiających właściwym władzom kontrolowanie informacji zawartych w licencjach połowowych;

należy ustanowić przepisy umożliwiające współpracę w ramach Wspólnoty;

pożądane jest ustanowienie okresu przejściowego dla wydawania licencji połowowych w formie dokumentów, lub zwolnień z obowiązku przechowywania licencji połowowej na pokładzie niektórych kategorii statków,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Ustanawia się wspólnotowy system licencji połowowych, ustanawiający zasady dotyczące minimum informacji, jakie mają być zawarte w licencjach połowowych określonych w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92.
2.
Od wszystkich statków rybackich Wspólnoty wymaga się posiadania licencji połowowej dla danego statku.
3.
Licencje muszą być przechowywane na pokładzie statku.
4.
Statkom rybackim nie wolno łowić, zatrzymywać na pokładzie, przeładowywać ani wyładowywać ryb, jeśli nie przyznano im licencji połowowej lub jeśli licencja połowowa została cofnięta lub zawieszona.
Artykuł  2

Do celów niniejszego rozporządzenia "licencja połowowa dla statków Wspólnoty" zawiera co najmniej zaświadczenie ze strony Państwa Członkowskiego bandery informacji dotyczących identyfikacji, parametrów technicznych oraz wyposażenia statków rybackich Wspólnoty, określonych w Załączniku.

Artykuł  3

Państwo Członkowskie bandery wydaje licencje i zarządza licencjami dla statków rybackich pływających pod jego banderą, z odpowiednim uwzględnieniem przepisów art. 11 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92.

Artykuł  4
1.
Państwo Członkowskie bandery zapewnia, aby informacje dotyczące identyfikacji, parametrów technicznych oraz wyposażenia każdego statku, pływającego pod jego banderą, były dokładne i odpowiadały informacjom zawartym w rejestrze statków Wspólnoty, przewidzianym w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 163/89.
2.
Państwo Członkowskie bandery podejmuje wszelkie niezbędne środki w celu umożliwienia właściwym władzom nadzorującym przeprowadzanie w dowolnym czasie kontroli informacji określonych w ust. 1.
Artykuł  5

Państwo Członkowskie bandery zawiesza tymczasowo lub ostatecznie licencje połowowe dla statków, które zostały czasowo unieruchomione, i cofa wydane licencje połowowe w odniesieniu do statków, które zostały trwale wycofane z działalności połowowej.

Artykuł  6

Państwo Członkowskie bandery uzupełnia rejestr(-y) utworzone zgodnie z przepisami rozporządzenia (EWG) nr 163/89 w celu zebrania w jednym miejscu wszystkich danych o licencjach połowowych, które wydało statkom pływającym pod jego banderą.

Artykuł  7
1.
Państwa Członkowskie bandery wyznaczają władze dla wydawania licencji połowowych i podejmują właściwe środki w celu zapewnienia skutecznego funkcjonowania tego systemu.
2.
Państwa Członkowskie bandery informują pozostałe Państwa Członkowskie oraz Komisję o nazwach i siedzibach właściwych władz, określonych w ust. 1. Informują one również Komisję o działaniach podejmowanych na szczeblu krajowym nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz niezwłocznie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian.
Artykuł  8
1.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji informacje zawarte w rejestrach, określone w art. 6, zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniu (EWG) nr 163/89.
2.
Właściwe władze Państwa Członkowskiego bandery, na wniosek organu kontroli innego Państwa Członkowskiego, który przeprowadza kontrolę statku, znajdującego się na wodach objętych jurysdykcją tego Państwa Członkowskiego, potwierdzają informacje, określone w art. 4. Wniosek o udzielenie informacji może zostać również skierowany do Komisji.
Artykuł  9

Nie później niż do dnia 31 grudnia 1994 r. Rada podejmuje decyzję w sprawie przepisów zaproponowanych przez Komisję, odnoszących się do licencji połowowych dotyczących statków rybackich Wspólnoty, a także statków pod banderą państwa nienależącego do Wspólnoty, lecz działających na łowiskach Wspólnoty, do których działalności połowowej odnoszą się przepisy regulujące eksploatację określonych zasobów.

Artykuł  10

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1994 r.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1995 r.

Jednakże do dnia 1 stycznia 1996 r. Państwa Członkowskie mogą udzielać odstępstwa od obowiązku, określonego w art. 1 ust. 3 w odniesieniu statków, które pływają pod ich banderą i podejmują działalność połowową wyłącznie na wodach morskich objętych jurysdykcją tych Państw.

Państwa Członkowskie mogą również zwolnić od tego samego obowiązku w odniesieniu do statków, których długość całkowita wynosi mniej niż 10 metrów i które pływają pod ich banderą oraz podejmują działalność połowową wyłącznie na wodach morskich objętych ich jurysdykcją.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1993 r.

W imieniu Rady
A. BOURGEOIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 310 z 16.11.1993, str. 13

(2) Opinia wydana dnia 17 grudnia 1993 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 389 z 31.12.1992, str. 1.

(4) Dz.U. L 261 z 20.10.1993, str. 1.

(5) Dz.U. L 274 z 25.09.1986, str. 1.

(6) Dz.U. L 132 z 21.05.1987, str. 9.

(7) Dz.U. L 20 z 25.01.1989, str. 5.

ZAŁĄCZNIK

MINIMUM INFORMACJI(1)

I. IDENTYFIKACJA

A. STATEK

Wewnętrzny numer

rejestru floty

1. Nazwa statku: ........................................

2. Państwo bandery: .....................................

3. Port rejestracji: ....................................

4. Numer rejestrowy: ....................................

5. Oznakowanie zewnętrzne: ..............................

6. Międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy: ............

B. PODMIOT GOSPODARCZY

1. Nazwa(-y)/Nazwisko(-a) armatora(-ów): ................

......................................................

Adres: ...............................................

2. Nazwa(-y)/Nazwisko(-a) podmiotu czarterującego: ......

......................................................

......................................................

Adres: ...............................................

......................................................

(w przypadku osoby prawnej lub stowarzyszenia

nazwisko(-a) przedstawiciel(-i):

......................................................

......................................................

II. PARAMETRY TECHNICZNE I WYPOSAŻENIE

1. Rodzaj statku: ........................................

2. Główny rodzaj narzędzi: ...............................

1 .....................................................

2 .....................................................

3 .....................................................

4 .....................................................

3. Moc silnika: ..........................................

4. Długość - długość całkowita lub .......................

- długość między pionami lub ..................

- inna norma(2) ...............................

5. Tonaż: - "Oslo" lub ..................................

- "Londyn" lub ................................

- inna norma ..................................

6. Grupy floty lub elementy ich identyfikacji(3) .........

.......................................................

______

(1) Informacje muszą odpowiadać informacjom dostarczanym na podstawie rozporządzenia Komisji (EWG) nr 163/89 z dnia 24 stycznia 1989 r. dotyczącym rejestru statków rybackich Wspólnoty.

(2) Tylko dla statków o długości całkowitej poniżej 10 metrów.

(3) Informacje określone w niniejszym dokumencie odpowiadają wykazowi statków odpowiednio do grupy floty, do której, niekiedy okresowo, należą oraz zmianom nanoszonym w wykazach zgodnie z procedurami Wieloletniego Planu Zarządzania III.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.341.93

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3690/93 ustanawiające wspólnotowy system ustalający zasady dotyczące minimum informacji, jakie mają być zawarte w licencjach połowowych
Data aktu: 20/12/1993
Data ogłoszenia: 31/12/1993
Data wejścia w życie: 01/01/1994, 01/05/2004, 01/01/1995