Decyzja 83/673/EWG w sprawie zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 grudnia 1983 r.
w sprawie zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym

(83/673/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 31 grudnia 1983 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając decyzję Rady 83/516/EWG z dnia 17 października 1983 r. w sprawie zadań Europejskiego Funduszu Społecznego(1),

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2950/83 z dnia 17 października 1983 r. w sprawie wykonania decyzji 83/516/EWG w sprawie zadań Europejskiego Funduszu Społecznego(2), w szczególności jego art. 4 i 9,

a także mając na uwadze, co następuje: wprowadza się formularze wniosków o przyznanie pomocy i wniosków o płatność;

w odniesieniu do każdego rodzaju działania, wymienionego w formularzu przedstawionym w załączniku 1, wymagany jest osobny wniosek w celu spełnienia wymagań prawidłowego zarządzania zasobami, dla umożliwienia właściwej oceny działań na podstawie przepisów decyzji 83/516/EWG i wytycznych w sprawie zarządzania Funduszem;

niezbędne jest ustalenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy na podstawie art. 3 ust. 2 decyzji 83/516/EWG i wniosków o końcową płatność;

okres pomocy na działania na podstawie art. 3 ust. 1 decyzji 83/516/EWG powinien pokrywać się z rokiem budżetowym;

należy ustalić większy limit okresu pomocy na działania wieloletnie na podstawie art. 3 ust. 2 wymienionej decyzji;

istotne jest to, że Państwa Członkowskie powinny niezwłocznie notyfikować Komisji o wszelkich zmianach czynników, które były podstawą przyznania pomocy;

w celu prawidłowego zarządzania zasobami, wszelkie niewykorzystane sumy muszą być niezwłocznie zwolnione, aby można je było przesunąć do innych działań kwalifikujących się do przyznania pomocy;

Komisja musi być niezwłocznie informowana o każdym działaniu, które uzyskało pomoc Funduszu, a które stało się przedmiotem dochodzenia z powodu podejrzenia o nieprawidłowości;

istotne jest to, że Komisja powinna otrzymywać regularne informacje od Państw Członkowskich, w związku z faktem, że skuteczność pomocy Funduszu wynika ze szczegółowej wiedzy o działaniach, na rzecz których przyznano pomoc,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Wnioski o pomoc na podstawie art. 3 decyzji 83/516/EWG składane są na formularzu przedstawionym w załączniku 1.
2.
Wnioski o:

– końcową płatność na podstawie art. 5 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2950/83 są składane na formularzu przedstawionym w załączniku 2,

– płatność drugiej zaliczki na podstawie art. 5 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2950/83 składane są na formularzu przedstawionym w załączniku 3.

3.
Wnioski składa się w trzech egzemplarzach. Wnioski wypełnia się pismem maszynowym bez pomijania sekcji.
4.
Wnioski niespełniające wymagań niniejszego artykułu nie są rozpatrywane.
Artykuł  2
1.
Rodzaje działań, określone w art. 1 ust. 2 decyzji 83/516/EWG, oraz kategorie osób, określone w art. 4 tej decyzji, wymagają oddzielnych wniosków o pomoc. Każdy wniosek zawiera odrębne dane szczegółowe w odniesieniu do każdego regionu lub obszaru, określonego w art. 7 ust. 3 decyzji 83/516/EWG oraz wytycznych w sprawie zarządzania Funduszem.
2.
Wniosek może odnosić się tylko do jednego punktu w wytycznych w sprawie zarządzania Funduszem, który określa priorytet działań. Jeżeli działanie dotyczy kilku kategorii osób, w odniesieniu do każdej kategorii przedkłada się oddzielny wniosek.
3.
W przypadku gdy działanie podejmowane jest przez kilka Państw Członkowskich, każde państwo składa wniosek w związku ze swoim udziałem.
4.
Zgodność z warunkami niniejszego artykułu jest zasadniczym warunkiem zatwierdzenia wniosków.
Artykuł  3
1.
Wnioski o pomoc dotyczące wydatków, które mają być poniesione w kolejnym roku lub, w przypadku działań wieloletnich, w poszczególnych latach realizacji działań, zgodnie z art. 3 ust. 2 decyzji 83/516/EWG, muszą być złożone przez Państwa Członkowskie do dnia 21 października każdego roku.
2.
Wnioski pilne muszą być przedstawione przez Państwa Członkowskie, na co najmniej jeden miesiąc przed rozpoczęciem działania. Szczegółowe uzasadnienie pilności musi być załączone w formularzu przedstawionym w załączniku 1.
Artykuł  4
1.
Pomoc na działania na podstawie art. 3 ust. 1 decyzji 83/516/EWG nie może zostać przyznana na okres dłuższy niż rok budżetowy Wspólnot Europejskich.
2.
Pomoc na działania na podstawie art. 3 ust. 2 decyzji 83/516/EWG nie może być przyznana na okres dłuższy niż 36 miesięcy.
Artykuł  5

W przypadku gdy działanie, w odniesieniu do którego złożony został wniosek o przyznanie pomocy lub takie, na które pomoc została przyznana, nie może być realizowane albo może być realizowane tylko częściowo, Państwo Członkowskie bezzwłocznie informuje o tym Komisję.

Artykuł  6
1.
Wnioski Państw Członkowskich o płatności muszą być dostarczone Komisji w ciągu 10 miesięcy od daty zakończenia określonych działań. Nie dokonuje się żadnych płatności w odniesieniu do pomocy, w sprawie której wniosek został złożony po upływie tego terminu.
2.
Zaliczki należy zwrócić, jeżeli koszty określonego działania nie mogą być uzasadnione w formularzu przedstawionym w załączniku 2, w ciągu trzech miesięcy po upływie dziesięciomiesięcznego okresu, ustalonego w ust. 1.
3.
W przypadku gdy, na podstawie art. 5 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2950/83, Państwo Członkowskie zwraca się o wstrzymanie wypłaty zaliczki, pomoc wypłacona będzie w jednej racie, w czasie realizacji płatności końcowej.
4.
W przypadku gdy we wniosku o dokonanie płatności końcowej ujawniona zostanie niewykorzystana kwota, należy ją niezwłocznie przekazać.
Artykuł  7

W przypadku gdy zarządzanie działaniem, na które została przyznana pomoc, jest przedmiotem dochodzenia z powodu podejrzenia o nieprawidłowości, Państwo Członkowskie niezwłocznie informuje o tym Komisję.

Artykuł  8

Przed dniem 15 grudnia każdego roku, Państwa Członkowskie przekazują Komisji, wykorzystując formularz przedstawiony w załączniku 4, statystykę dotyczącą działań realizowanych z pomocą przyznaną z Funduszu, w czasie poprzedzającego roku budżetowego.

Artykuł  9
1.
Decyzje Komisji 78/706/EWG(3) i 78/742/EWG(4) tracą moc. Jednakże decyzje te stosuje się wobec działań, w odniesieniu do których złożono wnioski przed dniem 1 października 1983 r.
2.
Na zasadzie odstępstwa od przepisów art. 3, wnioski odnoszące się do działań, których początek zaplanowano na rok budżetowy 1984, należy przedstawić przed dniem 13 marca 1984 r.
Artykuł  10

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 1983 r.

W imieniu Komisji
Ivor RICHARD
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 289 z 22.10.1983, str. 38.

(2) Dz.U. L 289 z 22.10.1983, str. 1.

(3) Dz.U. L 238 z 30.8.1978, str. 20.

(4) Dz.U. L 248 z 11.9.1978, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  1

ZAŁĄCZNIK  2

ZAŁĄCZNIK  3

ZAŁĄCZNIK  4

SPRAWOZDANIE STATYSTYCZNE PAŃSTW CZŁONKOWSKICH ZA 19.. r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024