Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego-Wspólnoty Europejskie. List do Pana J. M. Bischoffa, Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego. Strasburg.1983.07.26.

List do pana J. M. Bischoffa, Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego

Bruksela, dnia 14 lipca 1983 roku

Monsieur J. M. BISCHOFF,

Commission internationale de l'état civil,

faculté du droit et des sciences politiques,

place d'Athènes,

F-67084 Strasbourg.

Szanowny Panie,

W następstwie rozmów przeprowadzonych między przedstawicielami naszych dwóch organów w sprawie pożądanej formy wzajemnej współpracy, pragnąłbym zaproponować następujące uzgodnienia:

1. Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego (zwana dalej "CIEC") będzie powiadamiać Komisję Wspólnot Europejskich (zwaną dalej "KWE") o wszystkich sprawach ujętych w porządku dziennym posiedzeń jej zgromadzenia ogólnego.

KWE może powiadomić CIEC o swoim potencjalnym zainteresowaniu jedną lub większą liczbą tych spraw i będzie w takim przypadku udzielać wsparcia w formie opinii lub informacji.

2. KWE będzie informować CIEC o wszystkich przekazanych jej sprawach, odnoszących się do stanu cywilnego, prawa osobowego i rodzinnego oraz ustalania obywatelstwa.

KWE umożliwi CIEC zajęcie się takimi sprawami. CIEC zbada te sprawy i poinformuje KWE o wynikach swojej pracy. Jeśli wyniki badań okażą się niekorzystne, KWE może sama zająć się tymi sprawami, a CIEC będzie udzielać pomocy w formie opinii i dostarczania danych technicznych.

3. KWE może zalecić Państwom Członkowskim Wspólnot Europejskich podpisanie i ratyfikowanie lub przystąpienie do konwencji sporządzonych przez CIEC w sprawach przedłożonych przez KWE.

CIEC może zalecić, aby KWE doradziła Państwom Członkowskim Wspólnot Europejskich podpisanie i ratyfikowanie albo przystąpienie do innych konwencji przyjętych przez CIEC.

4. CIEC może zalecić swoim członkom podpisanie i ratyfikowanie albo przystąpienie do sporządzonych przez Wspólnoty Europejskie konwencji dotyczących spraw, w których CIEC udzielała pomocy.

5. KWE będzie zapraszana do delegowania przedstawicieli na zgromadzenia ogólne CIEC poświęcone kwestiom, będącym przedmiotem zainteresowania KWE.

6. CIEC będzie zapraszana do delegowania przedstawicieli na posiedzenia komitetów zwoływane przez KWE, poświęcone kwestiom, będącym przedmiotem zainteresowania CIEC.

7. KWE i CIEC będą wzajemnie przekazywać sobie wszelkie dokumenty pozostające w sferze wspólnego zainteresowania, z zastrzeżeniem takich środków, jakie mogą być niezbędne w celu ochrony poufności niektórych dokumentów.

8. Niniejsza umowa, zawarta na okres pięciu lat, będzie automatycznie przedłużana na kolejne okresy pięcioletnie, z zastrzeżeniem prawa każdej z Umawiających się Stron do jej wypowiedzenia na koniec okresu pierwotnego lub każdego kolejnego okresu, w drodze pisemnego powiadomienia drugiej Strony, co najmniej na rok przed upływem danego okresu obowiązywania.

Będę wdzięczny za poinformowanie mnie, czy powyższe propozycje mogą, jak mam nadzieję, stanowić podstawę dla naszej przyszłej współpracy. Niniejszy list i Pańska odpowiedź zawierająca przyjęcie propozycji będą wówczas stanowić Umowę o współpracy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Międzynarodową Komisją Stanu Cywilnego. Jeśli odpowiedź Pańska będzie potwierdzająca, Umowa ta wejdzie w życie niezwłocznie.

Z wyrazami szacunku

W imieniu Komisji

Wilhelm HAFERKAMP

List Przewodniczącego i Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego

Strasburg, dnia 26 lipca 1983 roku

Pan Wilhelm HAFERKAMP,

Wiceprzewodniczący Komisji

Wspólnot Europejskich,

200 rue de la Loi,

B-1049 Bruksela

Szanowny Panie,

dziękujemy za Pański list z dnia 14 lipca 1983 roku ustanawiający metody współpracy między Międzynarodową Komisją Stanu Cywilnego a Europejską Wspólnotą Gospodarczą.

Z przyjemnością zawiadamiamy Pana, że Międzynarodowa Komisja w pełni zgadza się z propozycjami zawartymi w tym dokumencie.

W związku z tym, zgodnie z sugestią zawartą w ostatnim akapicie Pańskiego listu, tenże list i niniejszą odpowiedź uważa się za umowę określającą stosunki między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Międzynarodową Komisją Stanu Cywilnego, która wchodzi w życie z dniem dzisiejszym.

P. VAN LANGENAECKEN Z wyrazami szacunku

Przewodniczący J. M. BISCHOFF

Sekretarz Generalny

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1983.260.20

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego-Wspólnoty Europejskie. List do Pana J. M. Bischoffa, Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego. Strasburg.1983.07.26.
Data aktu: 26/07/1983
Data ogłoszenia: 21/09/1983
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 26/07/1983