Rozporządzenie 2166/83 ustanawiające system przyznawania licencji dla niektórych rodzajów rybołówstwa na obszarze na północ od Szkocji (obszar Szetlandów)

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 2166/83
z dnia 29 lipca 1998 r.
ustanawiające system przyznawania licencji dla niektórych rodzajów rybołówstwa na obszarze na północ od Szkocji (obszar Szetlandów)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 170/83 z dnia 25 stycznia 1983 r. ustanawiające wspólnotowy system ochrony i racjonalnego wykorzystania zasobów połowowych(1), w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

działalność w zakresie rybołówstwa prowadzona przez statki Wspólnoty na obszarze położonym na północ od Szkocji objęta jest systemem przyznawania licencji, którym w imieniu Wspólnoty zarządza Komisja;

konieczne jest ustanowienie szczegółowych zasad stosowania tego systemu, łącznie z procedurami przekazywania informacji o parametrach statków zamierzających łowić na danym obszarze i procedurami przekazywania informacji o przemieszczaniu się statków na tym obszarze oraz wykaz gatunków głębinowych, których połowy są dozwolone;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zasobów Połowowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji co roku, w terminie do dnia 1 grudnia, wykaz statków pływających pod ich banderą lub zarejestrowanych w ich portach, dla których może być wymagana licencja na połowy na obszarze wymienionym w załączniku II A do rozporządzenia (EWG) nr 170/83 (zwanym dalej "obszarem"). Kopia tego wykazu przekazywana jest przez Komisję właściwym władzom kontrolnym w Zjednoczonym Królestwie, tj. do Departamentu Akwakultury i Rybołówstwa Szkocji, Chesser House, Edinburgh, teleks 72 76 96 SODAFS. Wykaz jest ważny przez następny rok kalendarzowy. Wykaz na rok 1983 powinien zostać przekazany niezwłocznie po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia i pozostaje ważny do dnia 31 grudnia 1983 r.
2.
Wykaz określony w ust. 1 może być zmieniany w dniach 1 kwietnia, 1 lipca i 1 października. O wszelkich zmianach należy poinformować Komisję i właściwe władze kontrolne w Zjednoczonym Królestwie.
3.
Wykaz dostarcza następujących informacji w odniesieniu do każdego statku:

– nazwa statku,

– zewnętrzne litery i numery identyfikacyjne,

– długość między pionami,

– radiowy sygnał wywoławczy.

Artykuł  2
1.
Statkom można przyznawać licencję uprawniającą do połowów na obszarze w okresie jednego tygodnia zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 3, zwanym dalej "okresem licencji".
2.
Okres licencji rozpoczyna się w niedzielę o godzinie 00.00 czasu uniwersalnego (GMT) i kończy się w sobotę o godzinie 24.00 (GMT).
3.
Statek może łowić podczas wielu następujących po sobie okresów licencji zgodnie z procedurą określoną w art. 3.
Artykuł  3
1.
Każdego tygodnia, nie później niż do godziny 12.00 (GMT) w czwartek, Państwa Członkowskie przekazują teleksem Komisji oraz podają do informacji właściwym władzom kontrolnym w Zjednoczonym Królestwie wykaz statków, w odniesieniu do których złożono wniosek o przyznanie licencji na połowy na danym obszarze na następny okres licencji
2.
Każdy wykaz podaje nazwy oraz zewnętrzne litery i numery indentyfikacyjne każdego statku. Wyłącznie statki znajdujące się w wykazie określonym w art. 1 kwalifikują się do przyznania licencji.
3.
Komisja bada wykazy określone w ust. 1 i przekazuje teleksem wykaz ostateczny statków właściwym władzom kontrolnym w Zjednoczonym Królestwie do godziny 12.00 (GMT) w piątek. Statki figurujące w wykazie ostatecznym są uznawane za posiadające licencje upoważniające je do połowów w następnym okresie licencji.
4.
Jeśli Komisja nie otrzyma nowego wykazu statków do godziny 12.00 (GMT) w czwartek, poprzedni wykaz ostateczny stosuje się do następnego okresu licencji.
5.
Podczas okresu ważności wykazu ostatecznego Państwo Członkowskie może przesłać teleksem do Komisji, z kopią dla właściwych władz kontrolnych w Zjednoczonym Królestwie, wniosek o zastąpienie statku wymienionego w wykazie innym statkiem figurującym w wykazie określonym w art. 1 lub, jeśli ostateczny wykaz obejmuje mniej statków niż maksymalna liczba statków dopuszczonych do równoczesnych połowów, o dopisanie jednego lub większej liczby statków w granicach liczby maksymalnej.
6.
Komisja jak najszybciej, a w każdym przypadku w terminie jednego dnia roboczego od chwili otrzymania wniosku, przekazuje teleksem wszelkie zmiany w wykazie ostatecznym danemu Państwu Członkowskiemu i właściwym władzom kontrolnym w Zjednoczonym Królestwie. Państwo Członkowskie informuje niezwłocznie właściciela lub kapitana statku, którego dotyczą zmiany wprowadzone do wykazu.

Żaden statek zastępujący i żaden statek dodatkowy nie może być uznany za posiadający licencję do połowu, dopóki dane Państwo Członkowskie i właściwe władze kontrolne w Zjednoczonym Królestwie nie zostaną poinformowane przez Komisję o zmianach wprowadzonych do wykazu.

Artykuł  4
1.
Właściciel lub kapitan każdego statku posiadającego licencję przekazuje niezwłocznie Komisji Wspólnot Europejskich, Bruksela, teleks 24 189 FISEU-B oraz właściwym władzom kontrolnym w Zjednoczonym Królestwie, za pośrednictwem jednej ze stacji radiowych wymienionych w załączniku I, komunikat dotyczący:

– każdego wpłynięcia na obszar i każdego opuszczenia obszaru,

– każdego wejścia do portu zlokalizowanego wewnątrz obszaru i każdego wypłynięcia z tego portu.

2.
Komunikat określony w ust. 1 zawiera następujące informacje:

– rodzaj przemieszczenia wymieniony w ust. 1,

– datę, godzinę i pozycję geograficzną statku,

– nazwę statku,

– zewnętrzne litery i numery identyfikacyjne statku,

– nazwisko kapitana.

3. 1
Jednakże wspólnotowe statki rybackie poławiające na obszarze, w obrębie którego stosuje się satelitarny system monitorowania statków (SMS) i które przekazują dane za pomocą systemu SMS, zgodnie z art. 3 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1489/972 są zwolnione z obowiązku przekazywania informacji o swoich przemieszczeniach, przewidzianego w ust. 1.
Artykuł  5

Gatunki głębinowe wymienione w załączniku II B do rozporządzenia (EWG) nr 170/83 oznaczają gatunki wymienione w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 lipca 1983 r.

W imieniu Komisji
Giorgios CONTOGEORGIS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 24 z 27.1.1983, str. 1.

(2) Dz.U. L 202 z 30.7.1997, str. 18.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 2

Wykaz stacji radiowych, za pośrednictwem których należy przekazywać wiadomości określone w art. 4

Nazwa Sygnał wywoławczy
Humber GKZ
Cullercoast GCC
Wick GKR
Portpatrick GPK
Stonehaven GND
Portishead GKA
GKB
GKC
Oostende OST

ZAŁĄCZNIK  II

Wykaz gatunków głębinowych wymienionych w załączniku II B do rozporządzenia Rady (EWG) nr 170/83

Nazwa naukowa Nazwa powszechna
Scophthalmus rhombus Nagład
Limanda limanda Zimnica
Hippoglossus hippoglossus Halibut
Reinhardtius hippoglossoides Halibut niebieski
Microstomus kitt Złocica
Lepidorhombus whiffiagonis Smuklica
Pleuronectes platessa Gładzica
Rhombus (= Psetta) maximus Skarp
Glyptocephalus cynoglossus Szkarłacica
Gadus morhua Dorsz
Melanogrammus aeglefinus Łupacz
Merluccius merluccius Morszczuk
Molva molva Molwiniec
Pollachius pollachius Rdzawiec
Pollachius virens Czarniak
Brosme brosme Brosma
Merlangus merlangus Witlinek
Anarhichas spp Zębacz
Conger conger Konger
Trigla spp Kurek
Lophius spp. Żabnica
Sebastes spp. Karmazyn
Squalus acanthias Koleń
Inne Squalidae, Scyliorhinidae spp Kolenie, rekinki
Raja spp Raja
Inne Pleuronectidae spp Płastugi
Inne Gadidae spp z wyjątkiem Micromesistius poutassou i Trisopterus esmarkii Dorszowate z wyjątkiem błękitka i okowiela
Sparidae spp Dorady
1 Art. 4 ust. 3 dodany przez art. 1 rozporządzenia nr 2502/99 z dnia 26 listopada 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.304.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 1999 r.
2 Załącznik I zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1964/2001 z dnia 8 października 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.268.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024