Powiadomienie Komisji zgodnie z art. 4 ust. 14 protokołu 1 do umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami SADC UPG, dotyczącego definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej Kumulacja między Unią Europejską i państwami AKP UPG oraz krajami i terytoriami zamorskimi UE przewidziana w art. 4 ust. 3 i 7 protokołu 1 umowy o partnerstwie gospodarczym UE-SADC UPG

Powiadomienie Komisji zgodnie z art. 4 ust. 14 protokołu 1 do umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami SADC UPG, dotyczącego definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej Kumulacja między Unią Europejską i państwami AKP UPG oraz krajami i terytoriami zamorskimi UE przewidziana w art. 4 ust. 3 i 7 protokołu 1 umowy o partnerstwie gospodarczym UE-SADC UPG
(2022/C 131/02)

Art. 4 ust. 3 i 7 protokołu 1 do umowy o partnerstwie gospodarczym ("UPG") między Unią Europejską ("Unia") a państwami Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju objętymi UPG ("państwa SADC UPG") 1  przewiduje diagonalną kumulację w Unii.

Kumulacja ta umożliwia eksporterom z Unii włączenie do produktów, które wywożą do państw SADC UPG, materiałów pochodzących z innych państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) lub z krajów i terytoriów zamorskich ("KTZ") lub poddanych obróbce lub przetworzeniu w tych krajach lub terytoriach, tak jakby były one pochodzące z Unii lub poddane obróbce lub przetworzeniu w Unii, gdy zostały one włączone do produktu wytworzonego w Unii i wywiezione do państwa SADC UPG w ramach umowy o partnerstwie gospodarczym, z zastrzeżeniem innych warunków określonych w art. 4 ust. 4, 5, 8, 16 i 18.

UE stosuje już diagonalną kumulację od dnia 1 października 2018 r. w odniesieniu do niektórych państw AKP UPG oraz KTZ (zob. zawiadomienie 2018/C 407/07 2 ).

Ponadto Unia zawarła porozumienie o współpracy administracyjnej z Ghaną. Komisja Europejska przekazała państwom SADC UPG szczegółowe informacje o takich uzgodnieniach. W związku z tym Unia spełniła wymogi administracyjne określone w art. 4 ust. 10 protokołu 1 i może rozpocząć stosowanie diagonalnej kumulacji przewidzianej w art. 4 ust. 3 i 7 protokołu 1 do umowy o partnerstwie gospodarczym UE-SADC z Ghaną od dnia 1 kwietnia 2022 r.

Ponadto po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE od dnia 31 stycznia 2020 r. kumulacja diagonalna z KTZ Zjednoczonego Królestwa nie jest już możliwa.

W związku z powyższym kumulacja diagonalna przewidziana w art. 4 ust. 3 i 7 protokołu 1 może być stosowana w Unii z następującymi państwami i terytoriami:

- Karaiby: Antigua i Barbuda; Wspólnota Bahamów; Barbados; Belize; Wspólnota Dominiki; Republika Dominikańska; Grenada; Republika Gujany; Jamajka; Federacja Saint Kitts i Nevis; Saint Lucia; Saint Vincent i Grenadyny; Republika Surinamu oraz Republika Trynidadu i Tobago;

- Region Środkowej Afryki: Republika Kamerunu;

- Region Afryki Wschodniej i Południowej: Republika Madagaskaru; Republika Mauritiusu; Republika Seszeli i Republika Zimbabwe;

- Region Pacyfiku: Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei i Republika Wysp Fidżi;

- Region Afryki Zachodniej: Republika Wybrzeża Kości Słoniowej; Republika Ghany 3

- KTZ: Grenlandia; Nowa Kaledonia i terytoria zależne; Polinezja Francuska; Francuskie Terytoria Południowe i Antark- tyczne; Wyspy Wallis i Futuna; Saint-Barthélemy; Saint-Pierre i Miquelon; Aruba; Bonaire; Curaçao; Saba; Sint Eustatius; Sint Maarten

Niniejsze zawiadomienie zostaje opublikowane zgodnie z art. 4 ust. 14 protokołu 1 do Umowy między UE a państwami SADC UPG.

Niniejsze zawiadomienie zastępuje zawiadomienie 2018/C 407/07 z dnia 12 listopada 2018 r.

1 Dz.U. L 250 z 16.9.2016, s. 1924
2 Dz.U. C 407 z 12.11.2018, s. 8.
3 od dnia 1 kwietnia 2022 r.

Zmiany w prawie

Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2026 roku

Nowa grupa osób uprawnionych z niepełnosprawnością do świadczenia wspierającego, wyższe świadczenie pielęgnacyjne i zmiany organizacyjne w orzecznictwie o niezdolności do pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – to tylko niektóre zmiany w prawie, które będą dotyczyły osób z niepełnosprawnościami w 2026 roku.

Beata Dązbłaż 27.12.2025
Nowe terapie onkologiczne z refundacją

Od 1 stycznia 2026 r. będą refundowane 24 nowe terapie, w tym 9 onkologicznych, 15 nieonkologicznych i 8 terapii w chorobach rzadkich. Dla 585 terapii refundacja będzie kontynuowana. Nowe opcje leczenia zyskały osoby chore na chłoniaka grudkowego, chłoniaka Hodgkina, raka piersi, niedrobnokomórkowego raka płuca, raka przełyku i gruczolakoraka żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego.

Beata Dązbłaż 27.12.2025
Wolna Wigilia po raz pierwszy i nowe obowiązki dla firm, które wejdą… w Wigilię

W tym roku po raz pierwszy wszyscy pracownicy będą cieszyli się Wigilią jako dniem wolnym od pracy. Także w handlu. I choć z dnia wolnego skorzystają także pracodawcy, to akurat w ich przypadku Wigilia będzie dniem, kiedy zaczną obowiązywać przepisy zobowiązujące ich do stosowania w ogłoszeniach o pracę i np. w regulaminach pracy nazw stanowisk neutralnych pod względem płci.

Grażyna J. Leśniak 23.12.2025
Centralna e-Rejestracja: Start systemu od 1 stycznia 2026 r.

Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca Centralną e-Rejestrację. Zakłada ona, że od przyszłego roku podmioty lecznicze obowiązkowo dołączą do systemu m.in. w zakresie umawiania wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych. Planowany start rejestracji na wszystkie świadczenia planowany jest na 2029 r. Kolejne świadczenia i możliwości w zakresie zapisywania się do lekarzy specjalistów będą wchodzić w życie stopniowo.

Inga Stawicka 22.12.2025
Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.131.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Powiadomienie Komisji zgodnie z art. 4 ust. 14 protokołu 1 do umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami SADC UPG, dotyczącego definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej Kumulacja między Unią Europejską i państwami AKP UPG oraz krajami i terytoriami zamorskimi UE przewidziana w art. 4 ust. 3 i 7 protokołu 1 umowy o partnerstwie gospodarczym UE-SADC UPG
Data aktu: 24/03/2022
Data ogłoszenia: 24/03/2022