Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2022/C 131/12)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MAKAPONIA THE EMIAAE / MAKARONIA TIS SMILAS / MAKAPONIA TOY EKAINITZIOY / MAKARONIA TOU SKLINITZIOU"

Nr UE: PGI-CY-02763 - 5.3.2021

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy ChOG

"MaKapóvia Tnę luiAaę / Makaronia tis Smilas / MaKapóvia tou IkXivitziou / Makaronia tou Sklinitziou"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Cypr

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 2.5. Makarony

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" to rodzaj suszonego makaronu wytwarzanego przez zmieszanie mąki z pszenicy durum z niewielką ilością soli i wody lub przez zmieszanie innego rodzaju mąki z semoliną, solą i wodą. Do przygotowania produktu może również być wykorzystywana oliwa z oliwek.

Właściwości fizyczne

"Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" ma niewielki otwór przechodzący wzdłużnie, jego kształt jest wyraźnie nieregularny, głównie ze względu na to, że suszone ciasto jest cieńsze na końcach niż pośrodku.

długość: 3-6 cm

grubość: 0,3-0,7 cm (w najgrubszym punkcie)

barwa: biaława

tekstura: twarda, gładka powierzchnia właściwości chemiczne

zawartość wilgoci: mniej niż 12 %

węglowodany: 70-80 %

sól: mniej niż 1 %

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym

Produkcja "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" odbywa się na wyznaczonym obszarze geograficznym w następujących etapach:

- przygotowanie ciasta przez zmieszanie surowców;

- pozostawienie ciasta do odpoczynku;

- krojenie ciasta na małe kawałki;

- formowanie każdego kawałka za pomocą łodygi (sklinitzi);

- suszenie.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

"Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" pakuje się w przezroczyste opakowania. Opakowanie pozwala konsumentowi zobaczyć cechy produktu, w szczególności jego stosunkowo nieregularny kształt, konsystencję i charakterystyczne otwory, po których widać, że został wykonany ręcznie.

Produkt musi być pakowany i etykietowany na określonym obszarze geograficznym w celu zapewnienia dobrej iden- tyfikowalności oraz w taki sposób, by zapobiec uszkodzeniom. Transport produktu, w celu zapakowania poza obszar produkcji zwiększyłby prawdopodobieństwo pogorszenia jego jakości i uszkodzenia produktu, gdyż byłby narażony na kruszenie lub pękanie.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na opakowaniu muszą znaleźć się następujące elementy:

- napis "xaponoir|Ta ZuuapiKÓ" [cheiropoiita zymarika], oznaczający "makaron produkowany ręcznie";

- odniesienie do sklinitzi (łodygi) użytego do nadania kształtu.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Całe terytorium Republiki Cypryjskiej.

5. Związek z obszarem geograficznym

Wniosek o rejestrację nazwy "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" opiera się na szczególnych cechach fizycznych produktu, a także na renomie, jaką cieszy się on od lat. "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" ma w środku otwór i charakterystyczną różnicę grubości między końcami a środkową częścią suszonego produktu.

Cechy charakterystyczne "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" są owocem wiedzy fachowej i doświadczenia lokalnych producentów. W szczególności:

Po pierwsze, ogromne znaczenie ma wybór narzędzia wykorzystywanego do produkcji produktu. Ta cienka, tyczkowata łodyga roślin rodzaju Juncus sp. jest starannie wybierana i krojona. W miejscowym dialekcie roślina ta nazywana jest sklinitzi i dlatego nazwa ta jest używana także w odniesieniu do narzędzia. Czasami, szczególnie w przeszłości, zamiast sklinitzi używano cienkiego szpikulca znanego jako smíla. Temu właśnie narzędziu produkt zawdzięcza swą nazwę. Wybierając sklinitzi, którego będą używać przez lata, producenci wybierają łodygę o długości około 30-40 cm, o gładkiej i cylindrycznej powierzchni. Łodygi ze spłaszczonymi bokami lub z chropowatą powierzchnią nie nadają się do kształtowania równomiernego cylindrycznego otworu w "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou".

Innym elementem istotnym dla nadania produktowi jego szczególnych cech jest elastyczność ciasta, która zależy od czasu odpoczynku. Małe kawałki ciasta obrabia się na sklinitzi, aby uzyskać cylindryczny zwężony przy końcach kształt. Każdy kawałek ciasta stanie się jedną sztuką "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou". Grubość produktu zależy od doświadczenia i techniki każdego producenta przy owijaniu ciasta na sklinitzi. Najbardziej doświadczeni producenci są w stanie jednocześnie obrabiać i kształtować kilka kawałków ciasta, co przyspiesza proces i zwiększa wydajność.

Sztuka i umiejętności producentów są również potrzebne w procesie suszenia "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou". Świeże "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" muszą zostać umieszczone na sitach lub koszach do suszenia w taki sposób, aby nie dotykały się nawzajem. Umożliwia to lepsze i bardziej równomierne wysychanie. Doświadczenie każdego producenta pozwala mu ocenić, kiedy produkt jest gotowy. Kryteria, które należy sprawdzić, to:

a) brak usztywnień na powierzchni oraz

b) dźwięk, jaki powstaje przy wstrząsaniu i obijaniu jednych o drugie.

W bibliografii "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" opisuje się jako tradycyjne danie na szczególne okazje, związane również z obchodzeniem świąt. Danie było podawane w niedziele, ale również na cypryjskich weselach i podczas dożynek. Zgodnie z literaturą na temat lokalnego folkloru przygotowanie "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" dawało kobietom na wsi możliwość interakcji społecznych. Kobiety "konkurowały" o to, jak umieszczać "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" w koszach do suszenia, układając je na różne sposoby.

Oprócz wieloletniej tradycji jako lokalnego produktu cypryjskiego makaron "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" zyskał w ostatnich latach szczególną renomę i stał się częścią "nowoczesnej" diety. "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" otrzymała znak "Taste Cyprus Delightful Journeys" dla cypryjskiej gastronomii i jest jednym z produktów prezentowanych podczas Festiwalu Tradycji i Kultury, który od 2004 r. odbywa się w różnych społecznościach wiejskich na Cyprze. "Makaronia tis Smilas / Makaronia tou Sklinitziou" zajmuje specjalne miejsce w specjalnych wydarzeniach organizowanych w celu uczczenia cypryjskich makaronów z udziałem znanych kucharzy, a także w wielu mediach drukowanych i elektronicznych promujących cypryjską gastronomię.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

http://www.moa.gov.cy/moa/da/da.nsf/AU/FE9A90EB4A75497BC22583A9003E9C46/$file/npoSiaYpa9ń%20paKapóvia% 20Tnę%20°piXaępdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.131.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 21/03/2022
Data ogłoszenia: 24/03/2022