Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2022/C 104/11)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

POWIADOMIENIE O ZMIANIE STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Côtes de Thau"

PGI-FR-A1229-AM01

Data powiadomienia: 6 grudnia 2021 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Opis właściwości organoleptycznych win

W rozdziale I specyfikacji produktu uzupełnia się pkt 3.3 "Opis właściwości organoleptycznych produktów" w celu określenia barwy oraz właściwości organoleptycznych win.

Zmiany te odzwierciedlono w puncie "Opis wina lub win" niniejszego jednolitego dokumentu.

2.
Obszar geograficzny

W rozdziale I pkt 4 specyfikacji produktu obszar geograficzny zostaje rozszerzony o dziewięć sąsiadujących gmin w departamencie Hérault. Obecny obszar geograficzny tworzy 6 gmin departamentu Hérault: Agde, Castelnau de Guers, Florensac, Marseillan, Pinet i Pomerols. Został on rozszerzony o 9 gmin położonych w północnowschodniej części departamentu, które to gminy sąsiadują z obszarem geograficznym. Zostały one włączone do obszaru bezpośredniego sąsiedztwa: Balaruc les Bains, Balaruc le Vieux, Bouzigues, Frontignan, Loupian, Mèze, Poussan, Sète i Ville- veyrac.

Celem wniosku jest wzmocnienie spójności obszaru geograficznego ChOG rozpościerającego się wokół laguny Thau zgodnie z treścią Schematu Zagospodarowania i Zarządzania Wodami dorzecza Thau (SAGE). Chodzi o obszar zlewiska i umiarkowanych warunków klimatu śródziemnomorskiego. Rozszerzenie ChOG "Côtes de Thau" wzmocniło związek z obszarem geograficznym oraz podkreśliło tożsamość geograficzną ChOG. Jest to jednostka geograficzna bardziej spójna i ujednolicona pod względem warunków klimatycznych (umiarkowany klimat śródziemnomorski), specyfikacji podłoża i zbiorowości ludzkiej.

Zmianę tą wprowadzono do jednolitego dokumentu w punkcie "Wyznaczony obszar geograficzny".

3.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

W rozdziale I pkt 4 specyfikacji produktu obszar bezpośredniego sąsiedztwa został dokładniej określony i rozszerzony na sąsiadujące z obszarem geograficznym gminy, w których rzeczywiście przestrzega się praktyk.

Zmianę tę wprowadzono do jednolitego dokumentu w punkcie "Wymogi dodatkowe: odstępstwo dotyczące produkcji na określonym obszarze geograficznym".

4.
Odmiany winorośli

W rozdziale I pkt 5 specyfikacji produktu zaktualizowano wykaz odmian winorośli przeznaczonych do produkcji ChOG "Côtes de Thau". Organ ds. ochrony i zarządzania (fr. ODG) zamierza usunąć ze specyfikacji produktu 15 odmian niestosowanych do produkcji wina i nieuprawianych na tym obszarze geograficznym. Usuwa się następujące odmiany winorośli: Chasselas B, Chasselas rose Rs, Chambourcin N, Couderc noir N, Danlas B, Jurançon blanc B, Landal N, Lival N, Maréchal Foch N, Mondeuse N, Müller-Thurgau B, Ravat blanc b, Rayon d'or B, Rubilande Rs, Valérien B.

Zmianę tą wprowadzono do jednolitego dokumentu w punkcie "Główne odmiany winorośli".

5.
Związek z obszarem geograficznym

W rozdziale I pkt 7 specyfikacji produktu, w części 7.1 "Specyfika obszaru geograficznego", dodano informacje w celu wyjaśnienia, że obszar geograficzny ChOG obejmuje 15 gmin departamentu Hérault położonych na krańcu północnowschodnim, które to gminy tworzą rodzaj amfiteatru wokół laguny Thau.

Uzupełniono również pkt 7.3 "Związek przyczynowy" w celu wyraźniejszego wykazania związku między specyfiką obszaru geograficznego a specyfiką produktu. Côtes de Thau to kraina bogata w dawne tradycje, a jej winnice od dawna wyróżniały się ukierunkowaniem produkcji na wina białe. Obszar ten, położony wokół laguny Thau, korzysta z ekspozycji i warunków klimatycznych o wpływie śródziemnomorskim, szczególnie sprzyjających uprawie winorośli. Gleby, które są często przepuszczalne, stanowią mieszankę piasku, mułu, gliny i wapieni, co korzystnie wpływa na głębokie ukorzenianie się winorośli i sprawia, że wina wyróżniają się owocowym smakiem i świeżością.

Zmiany te wprowadzono do jednolitego dokumentu w punkcie "Związek z obszarem geograficznym".

6.
Warunki prezentacji i etykietowania

W pkt 8 specyfikacji produktu "Warunki prezentacji i etykietowania" dodano zasadę etykietowania zgodnie z przepisami europejskimi w celu ograniczenia stosowania nazwy odmiany winorośli. Zasada etykietowania dotyczy również uzupełniającej nazwy geograficznej "Cap d'Agde", przewidzianej w specyfikacji produktu, i jej wykorzystania w stosunku do nazwy "Côtes de Thau". Wymienione wyżej warunki etykietowania umożliwiają wzmocnienie i zachowanie tożsamości nazwy ChOG.

7.
Organ odpowiedzialny za kontrolę

Rozdział III specyfikacji produktu objętego chronionym oznaczeniem geograficznym "Côtes de Thau" uzupełnia się danymi kontaktowymi Krajowego Instytutu Jakości, organu odpowiedzialnego za kontrolę. Kontrolę na rzecz INAO przeprowadza organ kontrolny CERTIPAQ.

Uzupełnienie wprowadzono do dokumentu jednolitego w punkcie "Szczegółowe informacje dotyczące organu kontroli".

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa lub nazwy

Côtes de Thau

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - chronione oznaczenie geograficzne

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

5. Gatunkowe wino musujące

4.
Opis wina lub win
1.
Opis analityczny

KRÓTKI OPIS

Chronione oznaczenie geograficzne "Côtes de Thau" jest zastrzeżone dla win niemusujących i gatunkowych win musujących, czerwonych, różowych i białych.

W przypadku win niemusujących całkowita objętościowa zawartość alkoholu, kwasowość miareczkowa, kwasowość lotna i całkowita zawartość dwutlenku siarki (wartości minimalne lub maksymalne) są zgodne z wartościami określonymi w przepisach wspólnotowych.

W przypadku gatunkowych win musujących rzeczywista objętościowa zawartość alkoholu (minimalna lub maksymalna), całkowita objętościowa zawartość alkoholu, kwasowość ogólna, kwasowość lotna, całkowita zawartość dwutlenku siarki i dwutlenku węgla są zgodne z wartościami określonymi w przepisach wspólnotowych.

Wina o zawartości cukrów fermentujących (glukozy i fruktozy) wynoszącej co najmniej 45 gramów na litr wykazują, na zasadzie odstępstwa, kwasowość lotną określoną we wspólnym rozporządzeniu ministra ds. konsumpcji i ministra ds. rolnictwa.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
2.
Opis właściwości organoleptycznych

KRÓTKI OPIS

Produkowane wina charakteryzują się przede wszystkim intensywnym aromatem oraz równowagą smakową, w której dominuje świeżość.

Wina białe mają zazwyczaj jasnożółtą, świetlistą szatę w kolorze bladego złota. Atak wina charakteryzuje się nutami cytrusowymi i oferuje dużo świeżości. Na finiszu smak wina zmienia się, przyjmując czasem nuty cytrusowe lub egzotyczne bądź delikatnie amylowe; finisz jest długi, niekiedy z mineralnym posmakiem.

Wina różowe mają krystaliczną barwę w odcieniach od bladego jasnobrzoskwiniowego różu do fioletowych refleksów. Nos wina wyróżnia się dyskretnym i delikatnym aromatem czerwonych owoców (czereśni, truskawki, maliny, czerwonej porzeczki). W ataku smak wina jest czysty i żywy z przeważającym aromatem owoców miękkich, na finiszu zaś przypomina niekiedy kwaskowe cukierki. Z reguły są to długie wina o przyjemnej świeżości.

Wina czerwone wyróżniają się intensywnie czerwoną barwą z mocnymi refleksami. Nos jest silny i charakteryzuje się nutami czerwonych owoców (czereśni, truskawki, maliny, czerwonej porzeczki) oraz aromatem miejscowego garigu. Smak wina jest w ataku zasadniczo sprężysty i świeży dzięki aromatowi dojrzałych owoców.

Gatunkowe wina musujące charakteryzują się drobnymi, eleganckimi pęcherzykami i przyjemną świeżością, której towarzyszą aromaty kwiatowe bądź owocowe, w zależności od odmian winorośli wykorzystanych do produkcji cuvée.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
5.1.
Szczególne praktyki enologiczne
1.
Szczególne praktyki enologiczne

W praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie Unii oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

5.2.
Maksymalna wydajność
1.
Wina różowe i białe

120 hektolitrów z hektara

2.
Wina czerwone

110 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiory winogron, ich fermentacja i wytwarzanie wina objętego chronionym oznaczeniem geograficznym "Côtes de Thau" odbywają się na obszarze następujących gmin departamentu Hérault: Agde, Balaruc-les-Bains, Balaruc-le-Vieux, Bouzigues, Castelnau-de-Guers, Florensac, Frontignan, Loupian, Marseillan, Mèze, Pinet, Pomerols, Poussan, Sète, Villeveyrac.

7.
Główne odmiany winorośli

Alicante Henri Bouschet N

Alphonse Lavallée N

Altesse B

Aramon N

Aramon blanc B

Aramon gris G

Aranel B

Arinarnoa N

Auxerrois B

Baco blanc B

Cabernet franc N

Cabernet-Sauvignon N

Caladoc N

Cardinal Rg

Carignan N

Carignan blanc B

Carmenère N

Chardonnay B

Chasan B

Chenanson N

Chenin B

Clairette B

Clairette rose Rs

Clarin B

Colombard B

Counoise N

Egiodola N

Gamay N

Gamay de Chaudenay N

Gewurztraminer Rs

Grenache N

Grenache blanc B

Grenache gris G

Gros Manseng B

Lledoner pelut N

Marsanne B

Marselan N

Mauzac B

Merlot N

Meunier N

Muscadelle B

Muscardin N

Négrette N

Parrellada B

Petit Manseng B

Petit Verdot N

Pinot gris G

Pinot noir N

Piquepoul blanc B

Piquepoul gris G

Piquepoul noir N

Portan N

Riesling B

Roussanne B

Savagnin rose Rs

Sciaccarello N

Semillon B

Servant B

Seyval B

Sylvaner B

Tannat N

Tempranillo N

Terret blanc B

Terret gris G

Terret noir N

Ugni blanc B

Verdelho B

Villard blanc B

Villard noir N

Viognier B

8.
Opis związku lub związków

Obszar geograficzny chronionego oznaczenia geograficznego "Côtes de Thau" obejmuje 15 gmin departamentu Hérault tworzących rodzaj amfiteatru wokół laguny Thau.

Morze Śródziemne, stawy, plaże i garig tworzą niepowtarzalne i naturalne połączenie czynników stanowiących podstawę ekonomii i sztuki życia. Laguna Thau wywiera umiarkowany wpływ na krajobraz i klimat. Akwen jest oddzielony od Morza Śródziemnego wąskim pasem terenu zwanym po francusku lido, który jest obsadzony winoroślą. Gleby na tym obszarze mają barwę od czerwonej po beżową, zazwyczaj wyróżniają się lekką teksturą, od piaszczysto-mułowej po piaszczysto-żwirową, są niezbyt kamieniste i stosunkowo głębokie. Klimat charakteryzuje się dość obfitymi opadami deszczu jesienią i zimą oraz słabymi opadami w porze letniej, którym niekiedy towarzyszą burze. Są one na szczęście równoważone morską bryzą, która ogranicza parowanie i zmniejsza ryzyko pojawienia się deficytu wody. Roczne opady deszczu wynoszą 600 mm. Laguna Thau stanowi w rzeczywistości śródlądowe morze o długości 20 km. Jego wpływ ma kluczowe znaczenie.

To środowisko wodne łagodzi surowy klimat śródziemnomorski umiarkowanymi temperaturami, które mają szczególnie korzystny wpływ na dojrzewanie białych odmian winorośli.

To naturalne dziedzictwo jest ściśle związane z ekonomicznymi wyzwaniami tego obszaru, w szczególności z turystyką (np. nadmorską, termalną, przyrodniczą), uprawą winorośli, chowem mięczaków i skorupiaków czy rybołówstwem.

Trendy konsumenckie zmieniają się na korzyść świeżych i owocowych win białych. Terroir win "Côtes de Thau" wyjątkowo nadaje się do produkcji tego typu wina. Na tym obszarze geograficznym występują warunki klimatyczne i glebowe sprzyjające powolnemu dojrzewaniu białych odmian winorośli.

Wina niemusujące produkowane na obszarze chronionego oznaczenia geograficznego "Côtes de Thau" występują w trzech kolorach: białym, różowym i czerwonym. W tym regionie istnieje prawdziwa tradycja związana z białymi winami wytrawnymi. Chronione oznaczenie geograficzne "Côtes de Thau" należy do jednych z niewielu, w przypadku których produkuje się więcej win białych niż czerwonych.

O ile historyczną odmianą winorośli jest terret B, na tym obszarze występują również odmiany winorośli pochodzące z różnych regionów Francji, o dużym potencjale aromatycznym i jakościowym.

Côtes de Thau to kraina bogata w dawne tradycje, a jej winnice od dawna wyróżniały się ukierunkowaniem produkcji na wina białe. Obszar ten, położony wokół laguny Thau, korzysta z ekspozycji i warunków klimatycznych o wpływie śródziemnomorskim, szczególnie sprzyjających uprawie winorośli. Gleby, które są często przepuszczalne, stanowią mieszankę piasku, mułu, gliny i wapieni, co korzystnie wpływa na głębokie ukorzenianie się winorośli i sprawia, że wina wyróżniają się owocowym smakiem i świeżością.

Dzięki producentom win wykorzystującym najnowsze osiągnięcia technologii do delikatnej ekstrakcji i kontroli temperatur, produkcja rozwinęła się i zaczęto produkować wina świeże i aromatyczne.

Wina opatrzone ChOG "Côtes de Thau" swoją charakterystyczną świeżością odzwierciedlają szczególny klimat panujący wokół laguny Thau. Dlatego też świetnie pasują do lokalnie produkowanych owoców morza.

Producenci win potrafili ponadto dostosować się do popytu na rynku poza dorzeczem Thau, stawiając na produkcję win czerwonych i różowych.

Pragną oni również zachować bardzo istotną bioróżnorodność regionu, stosując odpowiednie techniki. Biorą udział w programie "Dorzecze Thau" ustanowionym przez władze krajowe i lokalne przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Laguna Thau jest środowiskiem złożonym i atrakcyjnym. Dlatego też stanowi wspaniałą podstawę solidnej edukacji ekologicznej. Producenci wina dostosowują się do tych kwestii, rozwijając praktyki przyjazne dla otaczającej ich bio- różnorodności.

Laguna jest również ważną atrakcją turystyczną. Oferuje kąpieliska, sporty wodne, rybołówstwo, trasy tematyczne, zwiedzanie lokalnych hodowli mięczaków i skorupiaków oraz Cap d'Agde - rejon, który każdego roku przyjmuje setki tysięcy turystów. Są to główne czynniki przyczyniające się do renomy win "Côtes de Thau".

Przyszłość uprawy winorośli wiąże się ściśle z tymi zagadnieniami. Producenci wina istnieją dzięki mocnej więzi z dorzeczem Thau. Ochrona tego cennego siedliska przyrodniczego jest podstawą umożliwiającą rozwój chronionego oznaczenia geograficznego i zyskanie reputacji w tym bogatym i złożonym środowisku.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie wyjątku w odniesieniu do fermentacji i wytwarzania win objętych chronionym oznaczeniem geograficznym "Côtes de Thau", składa się z gmin sąsiadujących z przedmiotowym obszarem geograficznym: Montagnac, Saint Pons de Mauchiens, Saint Pargoire, Plaissan, Cournonterral, Montbazin, Gigean, Vic la Gardiole, Saint Thibery, Pézenas, Nézignan l'Evèque, Bessan, Vias, Aumes, Cazouls d'Hérault.

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Chronione oznaczenie geograficzne "Côtes de Thau" można uzupełnić określeniami "primeur" lub "nouveau".

Logo ChOG Unii Europejskiej pojawia się na etykiecie, gdy określenie "chronione oznaczenie geograficzne" zastępuje się określeniem tradycyjnym "Vin de pays".

Chronione oznaczenie geograficzne "Côtes de Thau" można uzupełnić nazwą jednej odmiany lub nazwami kilku odmian winorośli.

Oznaczenie jednej lub wielu odmian winorośli powinno być umieszczone bezpośrednio pod chronionym oznaczeniem geograficznym "Côtes de Thau" i wydrukowane czcionką o wymiarach (wysokość i szerokość) nieprzekraczają- cych połowy wielkości czcionki, którą zapisano nazwę ChOG.

Chronione oznaczenie geograficzne "Côtes de Thau" można uzupełnić nazwą mniejszej jednostki geograficznej "Cap d'Agde".

Czcionka, którą zapisana jest nazwa mniejszej jednostki geograficznej "Cap d'Agde", nie może być większa (wysokość i szerokość) niż czcionka, którą zapisano nazwę chronionego oznaczenia geograficznego "Côtes de Thau".

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-2cf1f3e1-6ab1-45ea-9fbb-0371f556cb1f

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.104.20

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 04/03/2022
Data ogłoszenia: 04/03/2022